Povežite se s nama

U fokusu

Čačić: Umjesto da Varkom uzme milijune, posao dali do jučer najbližem Štrmarovom suradniku

Objavljeno:

- dana

O (NE)GRADNJI KANALIZACIJE

Umjesto da privatnim tvrtkama plati gotovo devet milijuna kuna za upravljanje projektom Aglomeracije Varaždin, čelni ljudi Varkoma su taj novac mogli zadržati u tvrtki u vlasništvu Grada Varaždina i drugih općina i gradova iz Varaždinske županije.

Upozorio je na to predsjednik Reformista Radimir Čačić u petak, kada je iznio potpuno drugačiji primjer Grada Petrinje i njihove komunalne tvrtke Privreda.

– Mala tvrtka Privreda iz Petrinje sama upravlja svojim EU projektom izgradnje vodovoda i kanalizacije, pa ne da će potrošiti novac, nego će im to biti plaćeno 6,4 milijuna kuna. Varkom, koji je daleko veći i ima više zaposlenika, nije završio niti jedan važan natječaj i neće sam upravljati projektom izgradnje kanalizacije. To će platiti 8,6 milijuna kuna tvrtki Nikole Kučiša, koji je do jučer bio prvi suradnik župana Predraga Štromara – rekao je Čačić u petak.  

<< Koja slučajnost: lani mu Štromar dao otkaz, sad od Varkoma dobio posao od 9 milijuna kuna

Kao što smo objavili prije dva tjedna, nakon postupka javne nabave Varkom je posao upravljanja Aglomeracijom dodijelio zajednici ponuditelja predvođenoj Euro Consultingom. Riječ je o tvrtki Nikole Kučiša, koji je član HNS-a, baš kao i župan Predrag Štromar te direktor Varkoma Vlado Vlašić. Osim toga, Kučiš je sve do lipnja prošle godine bio direktor Agencije za razvoj Varaždinske županije (AZRA). Svega dva dana nakon što je osnovao vlastitu tvrtku dobio je otkaz i 84.000 kuna otpremnine.

– Varkom se desetljećima bavi tim poslom, ima iskusne zaposlenike, a zapošljavao je i nove ljude za provođenje EU projekata. Morao je preuzeti upravljanje nad Aglomeracijom. Umjesto toga, posao od 8,6 milijuna kuna je dodijelio tvrtki koja je osnovana tek lani. Kad smo početkom prošle godine javno raspravljali o tome kako Županija nije uspjela povući novac iz EU fondova, gospodin Štromar je na sva usta hvalio direktora Nikolu Kučiša i AZRA-u. I tom istom direktoru je za dva mjeseca dao otkaz! Dakle, Kučiš je na račun građana vježbao kako raditi, a sad će i dalje vježbati, ali će biti puno bolje plaćen. Mislim da je baš sve jasno – ustvrdio je bivši župan.

Jedni grade, a drugi…

Napomenuo je da je komunalno poduzeće u Petrinji samo pripremilo projekt, prošlo sve instance u Hrvatskoj i EU, prošlo natječaje, ugovorilo sve poslove, pa se tamo već naveliko gradi. Za razliku od toga, gotovo svi Varkomovi natječaji su „pali“. – Varkom sve natječaje još nije ni raspisao, pa je u cijelom projektu Aglomeracije, koji uključuje izgradnju, nadzor i tek onda uslugu upravljanja projektom, „uspješno“ ugovoreno samo ovo zadnje, upravljanje projektom – napomenuo je prvi čovjek Reformista.

Pojasnio je da EU projekti čija je vrijednost veća od 50 milijuna eura moraju dobiti potvrdu studije od JASPERS-a kao stručnog tijela EU komisije. Aglomeracija Varaždin je vrednija od 800 milijuna kuna, no tu potvrdu još nisu ishodili. – Varaždinska županija i Varkom nisu realizirali niti tu prvu pretpostavku! Sve navedeno jasno govori da će od cijelog projekta Aglomeracije građani „usluge upravljanja“ platiti 8,6 milijuna kuna i to kako bi tvrtka HNS-ovca Kučiša upravljala ničim – zaključio je Čačić.

Izvor:
Foto: Arhiva RT

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje