Povežite se s nama

U fokusu

Čak 238 kandidata u 3. izbornoj jedinici: donosimo sve liste koje se natječu za 14 mjesta u Saboru

Objavljeno:

- dana

PRIJEVREMENI IZBORI, 11. RUJNA

Na prijevremenim izborima, 11. rujna, u 3. izbornoj jedinici za 14 mjesta u Saboru natječe se čak 238 kandidata istaknutih na 17 samostalnih i koalicijskih lista.

U odnosu na prošlogodišnje, redovne izbore, Državnom izbornom povjerenstvu predana je jedna lista više. Unatoč tome, svega pet do šest lista ima šanse izboriti mandate u Saboru.

Tko su favoriti?

Najveći favorit je Narodna koalicija (SDP-HNS-HSS-HSU), koja je na lanjskim izborima (u drugom sastavu s Laburistima, a bez HSS-a) osvojila osam mandata, slijedi HDZ koji sada izlazi sa samostalnom listom, a lani je kao vodeća stranka Domoljubne koalicije osvojio četiri mandata. Po jedan mandat pripao je još MOST-u i Reformistima.

Sad Reformisti izlaze u koaliciji u sa strankom Milana Bandića, koja prošle godine u 3. izbornoj jedinici nije prešla izborni prag, dobili su 1,97 posto glasova.

Za razliku od toga, Živi zid je prešao izborni prag osvojivši 5,26 posto glasova, no to je bilo premalo za mandat u Saboru. Bit će zanimljivo pratiti hoće li nakon manje od godinu dana uspjeti ponoviti takav rezultat.

Hoće li tko iznenaditi?

Sve ostale liste lani su osvojile manje od 1 posto glasova, ali to neke od njih nije spriječilo da se ponovno kandidiraju. Tako u izbornu utrku opet kreću A – HSP, Međimurski demokratski savez i Neovisna lista Željka Knapića.

Osim njih, svoje kandidate su istaknuli i koalicija Nezavisna lista Stipe Petrine, Slobodne Hrvatske, Pokreta zajedno i OraH-a, ali i Laburisti koji više nisu partneri SDP-a i HNS-a, nego izlaze sa samostalnom listom.

Tu su još koalicija Zagorska stranka – Stranka umirovljenika, Hrvatska stranka reda, koalicija HSP AS – DESNO – HKDU – Dr. Marko Veslica – USP – HDS, koalicija Pametno – Za grad, samostalna lista Braniteljsko domoljubne stranke Hrvatske, koalicija HSP – HČSP – ABH – OS, kao i lista Blokiranih.

 

Liste kandikata u 3. izbornoj jedinici predali su:

SDP-HNS-HSS-HSU

HDZ

MOST

Bandić Milan 365-Reformisti-Novi val- HSS – SR, BUZ

Živi zid-Promijenimo Hrvatsku-Akcija mladih-Abeceda demokracije-HDSS-Međimurska stranka

Laburisti

Nezavisna lista Stipe Petrina-Slobodna Hrvatska-Pokret Zajedno-OraH

Zagorska stranka –Stranka umirovljenika

A – HSP

Međimurski demokratski savez

HSP AS-DESNO -HKDU – DR. MARKO VESELICA-USP-HDS

Pametno-Za grad

Braniteljsko domoljubna stranka Hrvatske

Neovisna lista Željko Knapić

HSP-HČSP-ABH-OS

Hrvatska stranka reda  

Blokirani – deblokirajmo Hrvatsku

 

 

Izvor:
Foto: Arhiva RT / Ivan Agnezović

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje