Povežite se s nama

U fokusu

Čehok i dalje proziva Martinčević da je oštetila JURA-u: „Svi smo pročitali da veliki vođa uhljebljuje koga hoće…“

Objavljeno:

- dana

Vijećnik Ivan Čehok dobio je, kako kaže na današnjoj sjednici, krnji odgovor na pitanje koje je postavio na prošloj sjednici Skupštine Varaždinske županije o radnim zaduženjima, pravima i obvezama Natalije Martinčević.

<<Čehok prozvao Martinčević da barem 100 dana nije dolazila na posao u JURA-u: „Trebala bi vratiti novac“<<

– Krnja činjenica je gora nego nikakva. Bolje da niste ništa odgovarali. Molim vas da odgovorite na ono što sam pitao, ne zanima me da nam navedete sve izvore i sva prava, već da se točno utvrdi na koji način netko može biti stalno u Županiji ili uz župana i istodobno biti na radnom mjestu. To nije moguće, osim ako ta osoba nema sposobnost bilokacije. Posljednji Hrvat koji je imao sposobnost bilokacije je velečasni Sudac. Znam da je specijalna savjetnica imala kojekakve druge sposobnosti, ali sumnjam da ima sposobnost bilokacije, da bude istodobno na dvije lokacije. Zašto ta gospođa nije dolazila na posao tamo gdje je zaposlena, nisam primijetio da negdje ne piše da je imala odluku da radi izvan mjesta središta institucije, i naravno da se točno utvrdi na koji je način putovala kao predsjedavajuća turističke zajednice umjesto da, što je izmišljena funkcija, radi svoj posao. Svi smo pročitali da veliki vođa uhljebljuje koga hoće, to smo svi pročitali, ali volio bih da se to točno utvrdi jer je moguće je na taj način oštećena Varaždinska županija, ali i JURA. Gospodin Blaži neka se očituje o tome jer je tu možda i njegova odgovornost. Neka se utvrdi – želja je vijećnika Čehoka.

Župan Stričak na vijećničko je pitanje kako jedna te ista osoba može biti na dva mjesta odgovorio sljedeće:

– To se i ja pitam, ali odluke da bude raspoređena van sjedišta tvrtke – nema. Zamolio sam sve naše stručne službe da prekopaju arhivu, u dva navrata je provjereno, oduke o dislokaciji nema. Poslat ćemo još jedanput JURA-i upit kako je to moguće – ustvrdio je Stričak.

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje