Povežite se s nama

Život i društvo

Do Švicarske stigli – biciklima!

Objavljeno:

- dana

AVANTURA

Švicarska je zemlja s četiri službena jezika i sa švicarskim frankom koji mnogim Hrvatima zadaje glavobolje. Zemlja predivnih alpskih krajolika, najfinije čokolade, poznatog švicarskog nožića, najtočnijih satova, najboljih sireva i bernardinaca.

Mnogo je razloga da posjetite Švicarsku, a ako se zaista odlučite na to, vjerojatno ćete otputovati automobilom, autobusom, vlakom ili avionom. Međutim, kad su se Branimir, Ivan i Marko odlučili posjetiti Švicarsku, odabrali su ipak – bicikl. U tjedan dana biciklom su svladali udaljenost od Novog Marofa do švicarskog Winterthura i pritom „odbiciklirali“ čak 925 kilometara!

Testiranje granica

Branimira Šafrana (32) i Marka Košćaka (33) iz Novog Marofa te Ivana Hegeda (27) iz Visokog veže ljubav prema biciklizmu i avanturizmu. Ideja o biciklističkom putovanju u Švicarsku potekla je od Branimira.

– Razmišljao sam o putovanju u kojem su mi bitne dvije točke. Prva je prijevoj Stelvio u Italiji na 2758 metara, na kojem se godinama održavala etapa jedne od najjačih biciklističkih utrka na svijetu – Giro d’ Italia. Gledajući te utrke još kao klinac maštao sam da vozim tim serpentinama i eto, ostvarilo se. Druga točka bila je naše odredište Winterthur u Švicarskoj gdje živi i radi moja sestra Mihaela. Ideju sam podijelio s Ivanom na jednoj lokalnoj biciklijadi prošle godine, on je „zagrizao“ mamac, a ubrzo se priključio i Marko – objašnjava Branimir. Njihova avantura započela je u Novom Marofu 1. kolovoza, a na zadano odredište u Švicarskoj stigli su 7. kolovoza. Na svojem putu do Winterthura na biciklima su u tjedan dana proveli čak 56 sati, odnosno u prosjeku 8 sati te ponekad i više od 150 kilometara dnevno! Svoju ekspediciju nazvali su K7D (Kroz sedam država), a prošli su Hrvatsku, Sloveniju, Austriju, Italiju, Lihtenštajn, Švicarsku i Njemačku.

Nema odustajanja

Na pitanje jesu li u kojem trenutku pomislili na odustajanje, Branimir odgovara tek smijehom jer pa “nisu pekmezi”. Najtežim djelom puta smatra uspon na Stelvio te još dva ozbiljna prijevoja koja su uslijedila već idući dan, Ofenpass na 2149 metara te Flüelapass na 2383 metara. 

– Što je bilo najteže svakako je bilo i najdraže jer je i cilj putovanja bio osvojiti Stelvio. Također je bio odličan osjećaj kada smo stigli u Winterthur! – ističe Branimir te navodi kako im je tijekom puta petnaestak ljudi reklo da nisu normalni kad su čuli za njihov podvig u kojem ih nisu spriječili ni tehnički problemi. – Ukupno su se dogodila dva kvara: pucanje žbice te sitni problemi s mjenjačem, no ništa što se ne može srediti. Sve su to stvari s kojima se računa na takvom putu – navodi Branimir te ističe da su s kilometrima rasle i cijene noćenja i obroka.

 

Već planiraju nove biciklističke pothvate u kojima bi se mogle naći i skandinavske zemlje

– Dvije noći spavali smo u kampovima, a ostale u hostelima i pansionima. Bilo nam je bitno da se kvalitetno odmorimo budući da je put bio prilično zahtjevan. Doručak smo uglavnom pojeli na parkingu ispred neke trgovine, gdje smo se također opskrbili s voćem i grickalicama koje smo jeli putem. Drugi normalan obrok bio je uglavnom kasni ručak ili večera – napominje Branimir kojem je u posebnom sjećanju ostao jedan cijenom luksuzan obrok u Švicarskoj. – Kad smo stigli u Švicarsku, u St. Mariji smo odlučili nešto pojesti. Pronašli smo restoran, ali je konobarica rekla da je kuhinja zatvorena te da nam može ponuditi neku salatu sa salamom, sirom i povrćem. Uzeli smo salate i pojeli ih, iako je u salati bilo svega, samo ne salame i sira. Na to je došao gazda koji nam je ponudio sendviče. Izmoreni i gladni nismo ni pitali za cijenu i uzeli sendviče koji se mogu posramiti pred plitvičkim hamburgerom. Dvije šnite kruha, kriška sira i dvije kriške šunke. No pravi šok uslijedio je pogledom na račun: 70 CHF (490 kuna) za 3 salate, sendviča i pive! – ističe Branimir.

 

Branimir je “potegnuo” i do Francuske te ukupno biciklom prošao oko 1.700 kilometara

U Švicarskoj su odsjeli u stanu Branimirove sestre Mihaele. Nakon dolaska na odredište još su četiri dana proveli biciklima razgledavajući Švicarsku i dio Njemačke, a tada su se Marko i Ivan autobusom vratili u Hrvatsku. Branimir je putovanje malo produžio, biciklom “potegnuo” čak do Francuske te ukupno prešao oko 1700 kilometara! Na putu je ukupno bio 21 dan, nakon čega se i on autobusom vratio u Hrvatsku. – Budući da sam ja još navratio u Francusku, u mojem je slučaju bilo K8D – ističe Branimir.

– Po kvaliteti i količini biciklističke infrastrukture prednjače Švicarska i Italija, ali je situacija znatno bolja već i u Sloveniji i Austriji u odnosu na Hrvatsku. Puno je biciklističkih staza koje su dobro označene. Kada smo koristili normalne prometnice, kultura vozača je na toj razini da je bicikl prijevozno sredstvo br. 1 i gotovo svi vas propuštaju, a sirenu tijekom tih sedam dana nismo čuli bez obzira koliko smo možda u nekim situacijama i zasmetali u prometu – objašnjava Branimir koji s Markom i Ivanom već planira nove pothvate u kojima se kao opcija javlja čak i Norveška.

 

Branimir Šafran: “Bile su mi bitne dvije točke puta. Prva je prijevoj Stelvio u Italiji na kojem se godinama održavala etapa utrke Giro d’ Italia. Još kao klinac maštao sam da vozim tim serpentinama i eto, ostvarilo se. Druga točka bila je naše odredište Winterthur u Švicarskoj gdje živi i radi moja sestra Mihaela.”

K7D 

Svoju ekspediciju Branimir, Marko i Ivan nazvali su K7D (Kroz sedam država), a prošli su Hrvatsku, Sloveniju, Austriju, Italiju, Lihtenštajn, Švicarsku i Njemačku.

Izvor:
Foto:

Život i društvo

Veće plaće svim djelatnicima: potpisan Kolektivni ugovor za Dječji vrtić „Varaždin“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U svečanom salonu Gradske vijećnice u četvrtak je, 19. rujna, potpisan Kolektivni ugovor za radnike u predškolskoj ustanovi Dječji vrtić „Varaždin“.

Ugovor su potpisali gradonačelnik Grada Varaždina Neven Bosilj, predsjednik Republičkog sindikata radnika Ivan Majdak i ravnateljica Dječjeg vrtića Varaždin Helena Vidović.

Potpisivanju su prisustvovali i zamjenik gradonačelnika i saborski zastupnik Miroslav Marković, pročelnica UO za društvene djelatnosti Danijela Vusić te članice pregovaračkog odbora sindikata Marina Babić, Gordana Horvat, Martina Kosec, Andreja Grgevčić i Ivana Majdak Topić.

Kolektivnim ugovorom na nivou Grada Varaždina utvrđuju se međusobna prava i obveze potpisnika Ugovora te prava iz rada i temeljem rada radnika u predškolskoj ustanovi Dječji vrtić „Varaždin“, odnosno usklađuju se osnovica i koeficijenti radnika prema Uredbi o nazivima radnih mjesta, uvjetima za raspored i koeficijentima za obračun plaće u javnim službama.

– Grad Varaždin danas je u potpunosti ispoštovao Uredbu Vlade RH i potpisao s Republičkim sindikatom radnika Kolektivni ugovor za Dječji vrtić Varaždin kojim svih 159 zaposlenih dobivaju uvjete i plaće kakve imaju zaposlenici u osnovnim školama. Od našeg preuzimanja upravljanja Gradom Varaždinom, kad je osnovica bila 770 Eeura, povećavali smo je postepeno do današnjih 947 eura. Koeficijent odgajateljica bio je 1,40, a danas je 2,01. Sretan sam što smo ispoštovali Uredbu, što smo osigurali sredstva, ali nisam sretan zbog činjenice da se Vlada RH u to ne želi uključiti i što donose Uredbu kojom prebacuju sve obveze na jedinice lokalne samouprave, odnosno osnivače, što je u ovom slučaju Grad Varaždin. No, mi smo odgovorni i poštujemo zakone ove države – rekao je gradonačelnik.

Podsjetio je na sva ulaganja u gradske dječje vrtiće, osim povećanja materijalnih prava zaposlenima. Varaždin je tako jedini veliki grad koji ima pomoćnike u dječjim vrtićima, zaposlenog kineziologa, uveden je Healthy Meal Standard, vrhunski su opremljene kuhinje dječjih vrtića, kupljen je novi dostavni kombi, a u konačnici, otvoren je i novi Dječji vrtić Hrašćica.
– U proračunu za ovu godinu, samo za materijalna prava i subvencioniranje vrtića osigurano je 7.500.000 eura, uz to imamo još 1.500.000 eura ulaganja u Dječji vrtić Hrašćica i ostale radove koje smo imali ove godine, što se penje na više od 9 milijuna eura – istaknuo je gradonačelnik Bosilj.

Predsjednik Republičkog sindikata radnika Ivan Majdak zahvalio se Gradu Varaždinu, gradonačelniku, zamjeniku gradonačelnika koji je bio predsjednik pregovaračkog odbora osnivača te svim članovima pregovaračkog odbora sindikata koji su sudjelovali u pregovorima.
– Grad Varaždin jedan je od rijetkih gradova u Hrvatskoj koji poštuje zakon prihvaćajući odredbe Uredbe Vlade Republike Hrvatske o koeficijentima u dječjim vrtićima. Drago mi je što će ovim povećanjem materijalnih prava Grad Varaždin imati zadovoljne radnike u svojim dječjim vrtićima, ali i što se ulaže u predškolski odgoj. To je dobar pokazatelj i dobar put kojim Varaždin ide dalje – rekao je Ivan Majdak.

Zamjenik gradonačelnika i saborski zastupnik Miroslav Marković nadovezao se kako nažalost neki gradovi objektivno ne mogu ispoštovati ovu Uredbu jer su im fiskalni kapaciteti uslijed gradnji novih vrtića i prebacivanja kompletne financijske odgovornosti na gradske proračune neodrživi.
– Vlada je donijela Uredbu, a Zakon o predškolskom obrazovanju je iz 90-ih godina i treba ga mijenjati. Vladino subvencioniranje materijalnih troškova za vrtiće kojim smo u Varaždinu dobili 6,25%, dok su neki gradovi dobili i po 50% je potpuno neprimjereno. Ako je to pronatalitetna mjera, onda treba gledati da vrtići budu besplatni za sve, da država subvencionira plaće odgajateljima i tako olakša gradovima, kao što dijelom subvencionira učitelje, vatrogasce. Nama je cilj i želimo da svi naši djelatnici i službenici imaju veće plaće i budu zadovoljni na svom radnom mjestu – kazao je Miroslav Marković.

Nastavite čitati

Život i društvo

Speleološka udruga “Kraševski zviri” obilježava 15 godina rada uz Speleo vikend u Ivancu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U povodu 15 godina rada Speleološke udruge “Kraševski zviri” pridružite se bogatom programu Speleo vikenda u Ivancu u petak i subotu, 20. i 21. rujna.

U povodu obilježavanja jubilarnih 15 godina rada, Speleološka udruga Kraševski zviri u petak i subotu, 20. i 21. rujna, priređuje iznimno zanimljiv Speleo vikend te poziva sve zainteresirane te da se pridruže atraktivnom programu koji su ivanečki istraživači špilja i jama osmislili za sve generacije.

Program počinje u petak, 20. rujna, u Muzeju planinarstva Ivanec, otvaranjem izložbe 50-ak fotografija koje dočaravaju bogatstvo žive i nežive prirode krškog podzemlja, ponajviše masiva Ivančice i Ravne gore, te drugih predjela Hrvatske gdje se provode speleološka istraživanja i terenski dio speleološke edukacije. Fotografsku izložbu organiziraju SU Kraševski zviri i ivanečki muzej.
Otvaranje izložbe obogatit će zanimljiv 3D video, snimljen i izrađen u suradnji članova SU Ivanec i Speleološkog društva Velebit, a koji će vam omogućiti da vidite kako izgleda spuštanje i unutrašnjost rudnika Kraševski zviri na Ivančici.

Subota, 21. rujna, pak je rezervirana za niz sadržaja za djecu, koji će se od 10 do 13 sati odvijati u gradskom parku. Djecu očekuje speleo mistery (počinje u 11 sati), potraga za blagom, speleo ljuljačka, isprobavanje speleo tehnika, izložba podzemne faune, likovne radionice sl. Bude li kiše, radionice će se održati u Muzeju planinarstva.

Speleo vikend u Ivancu završit će u subotu u 18 sati u Muzeju planinarstva završnom svečanom proslavom 15. godišnjice rada i djelovanja SU Kraševski zviri Ivanec.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje