Povežite se s nama

Kultura

Dok čeka sponzore, osniva svjetsku eko-vladu s Putinom, Obamom i Papom

Objavljeno:

- dana

ĆAKULE: IVICA JEMBRIH

Ivicu Jembriha Cobovičkog ne treba mnogo predstavljati. On je poznati pjesnik, pripovjedač, putopisac, recenzent, kolumnist…

Mogli bismo nizati još toga čime se sve ovaj rođeni Zagorac bavio, tj. čime se sad bavi provodeći dane u varaždinskom Domu umirovljenika gdje smo ga nedavno posjetili. Dočekao nas je ukrašen licitarskim srcem zataknutim kao broš, s natpisom “ča kaj što”. Tako uvijek dočekuje goste, kaže. Priupitali smo ga što sve stvara ovih dana.

Tri knjige spremne

Nedavno sam objavio knjigu “Spas ljubavi si spasil” – sonetni vijenac posvećen mojem velikom prijatelju Milanu Remaru Klopotecu. Prije nego je otišao u vječnost, dao mi je nešto svojih fotografija i rekao da napišem tekst za 100. obljetnicu njegovog rođenja. Knjiga je izašla nedugo nakon što je on umro…
Što dalje slijedi?
Pripremio sam knjigu pjesama posvećenu ekološkom recitalu “Ivanščica diše za cieli sviet”, koji sam pokrenuo s prijateljima 1995. godine. Rukopis je u tiskari Tiva i treba izaći za mjesec dana. Zatim, tiskari Zrinski ponudio sam zbirku pjesama “Od Bosiljeva do Graza”. Ta bi zbirka trebala izaći tijekom godine. A imam i gotov rukopis romana “Pojela ga magla”.
Što nam donosi zbirka posvećena Recitalu?
To je knjiga pjesama ekološke naravi. Inače, na temelju tog recitala nastala je prva svjetska ekološka vlada, čije će sjedište biti u Peterancu u domu Frana Galovića.
Tko je predsjednik te vlade?
Ne znam. Ako me kazne, onda bum ja (smijeh). Imamo 46 članova i počasne članove među kojima su Josip Bozanić, Papa, Putin, Gorbačov, Obama… Tu vladu bi financirali živi nobelovci, a vratili bismo im dug kad ekološka vlada dobije Nobelovu nagradu za zaštitu svekolike prirode. A to bu na Sveto nigdarjevo! (Opet smijeh.)

Čakovec – centar

Od Bosiljeva do Graza je zbirka ljubavnih pjesama?
To su pjesme posvećene Katarini Zrinski, najvećoj mučenici svih vremena, ne samo naših razmjera. Sadrži 388 pjesama ljubavne, erotske i domoljubne tematike.
Zbog čega ste baš njoj posvetili zbirku?
Zato što je ona cijeli život ispaštala. Na kraju je umrla u ludnici u Grazu, zakopali su je tamo s njezinim sinom Ivanom, niti se ne zna gdje. Ostala je bez brata Adama, bez muža Petra, bez kćeri, bez svega… Zbog Zrinskih vam je Čakovec glavni grad Europe.
Pojasnite nam malo.

Na temelju Recitala nastala je prva svjetska ekološka vlada

Dinastija Zrinskih je iskrvarila za cijelu Europu iz Čakovca.
Spomenuli ste maloprije i da ste napisali roman.
“Pojela ga magla” je performans-roman iz ‘55. godine, tj. iz dana kada sam stanovao u đačkom domu u Zagrebu. To je spoj proze, poezije i fotografije. Ne ograničavam se samo na pisanu riječ. Pustim i fotografiju da upotpuni tekst.
Radnja se temelji na autobiografskim podacima?
Da, temelji se na mojim doživljajima. Naime, u domu ratne siročadi živjela je djevojčica koja je ostala bez oca i matere. Mi, momci iz đačkog doma, svake smo godine dočekivali Novu godinu kod njih. I tako se rodila ljubav između mojih prijatelja iz doma i tih djevojčica. U romanu pratim, dakle, osobu koja nije imala nikoga. Zaljubila se misleći da je to “rame” konačno za budućnost, međutim, ono je bilo ledeno rame, tako da sam je na kraju ja morao spašavati! Taj dečko u kojeg je bila zaljubljena, moj najbolji prijatelj, zapravo je već imao curu duže vrijeme, ali one nisu znale jedna za drugu. I tako smo ta djevojčica iz doma i ja jednom otišli u šetnju do Botaničkog vrta kad, evo, ide taj moj prijatelj sa svojom curom. Silaze s tramvaja, a djevojčica dođe pred njih i pita ga: “Koga ti sad voliš?” On je odgovorio tako što je zagrlio svoju djevojku koju je imao otprije. A ova djevojčica izvadi otrov za štakore i pojede ga! Moj prijatelj je na to samo otišao, nije ju shvaćao ozbiljno.
I? Što je dalje bilo s njom?
Odmah sam skočio do javne govornice, pozvao Hitnu, koja je došla i odvela je u bolnicu. I sad slijedi drama: on je moj prijatelj, ja njega osuđujem, a teško mi je ostaviti ga kao prijatelja. Došli smo zatim do ideje da je posjetimo u bolnici, kupili joj kilogram banana, koje smo putem pojeli, a nismo imali novaca da kupimo još i tako na kraju nismo ni otišli u bolnicu…

Zbirka pjesama posvećena Katarini Zrinski jer je bila najveća mučenica

Ipak, nemojmo sve ispričati čitateljima!
Samo još to da kažem – ona je ostala živa i kasnije se afirmirala kao pjevačica.
Sad su u modi krimići. Jeste li se možda odlučili na promjenu žanra?
Ne! Ja ne želim pisati konstrukcije, pišem ono što sam doživio i o čemu mogu govoriti.
Kad ćemo imati prilike čitati “Pojela ga magla”?
Prvo moram naći sponzora!

Izvor:
Foto:

Kultura

Proširena stvarnost omogućila posjetiteljima da dožive kakav je bio život u dvorcu Trakošćan

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U nedjelju, 21.travnja, u muzeju Dvora Trakošćan održano je uzbudljivo predstavljanje proširene stvarnosti kao novog dodatka stalnom postavu muzeju.

Posjetitelji su s oduševljenjem doživjeli ovu tehnologiju, koja je oživjela povijesni ambijent dvorca. Mnogi su iskoristili priliku za fotografiranje, stvarajući nezaboravne uspomene u ovom jedinstvenom okruženju.

Proširena stvarnost proizašla je iz uspješne suradnje Dvora Trakošćan te poduzeća Delta Reality. Posjetiteljima je omogućeno preuzimanje aplikacije „Oživjeli Trakošćan“ kojom, nakon skeniranja markera u muzeju, mogu vidjeti oživljene prikaze koji dočaravaju kakav je zapravo bio život u dvorcu.

Nastavite čitati

Kultura

Nikola Vudrag izlaže u Europskom kulturnom centru u Veneciji, a izložbu će vidjeti stotine tisuća ljudi

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Proteklog tjedna, u Europskom kulturnom centru u palači Palazzo Mora u Veneciji, paralelno s otvorenjem 60. Venecijanskog bijenala, otvorena je izložba “Personal Structures – Beyond Boundaries” u sklopu koje izlaže i varaždinski kipar Nikola Vudrag.

Vudragove skulpture Prometheusa i Atlasa postavljene na samom ulazu u palaču moći će vidjeti tisuće ljudi iz cijelog svijeta koji dolaze posjetiti 60. Venecijanski bijenale, ali i brojne komplementarne izložbe koje će do 24. studenog biti održane u Veneciji.

Izložba Europskog kulturnog centra (ECC) najstarija je takva izložba suvremene umjetnosti koja se održava tijekom Venecijanskog bijenala, a iz godine u godinu privlači sve više posjetitelja. Prema riječima glavne organizatorice izložbe, Sare Danielli, do kraja studenog izložbu će posjetiti oko pola milijuna ljudi.

– Tema ovogodišnje izložbe ECC-a nastoji izraziti složenost izazova globalnih migracija i zamršene mreže nacionalnih identiteta, ali i činjenice kako je svatko od nas pod utjecajem određenih okolnosti i granica koje mora nadići. Rad Nikole Vudraga “Prometheus i Atlas” postavljen na samom ulazu u Palazzo Mora simbolično je i ulaz na putovanje kompletnom temom izložbe koja problematizira suočavanje s granicama koje su nam nametnute. Prometheus i Atlas predstavljaju pobunu protiv nepravde u mitološkom kontekstu i te dvije skulpture, visoke tri metra, na ulazu u Palazzo Mora artikuliraju glavnu poruku izložbe, a to je kako je moguće nadići svoje osobne granice, bez obzira na vanjske pritiske i izazove – istaknula je glavna organizatorica izložbe Sara Danielli.

Vudrag u Veneciji izlaže pod produkcijom Metamorphosis Art Projects s londonskom adresom, a podršku varaždinskom kiparu u Veneciji su pružili i predstavnici Grada Varaždina, gradonačelnik Neven Bosilj i zamjenik gradonačelnika Miroslav Marković.

– Izuzetno smo ponosni što smo mogli doći u znak podrške izložbi kipara Nikole Vudraga tijekom prestižnog Venecijanskog bijenala. Varaždin je grad koji cijeni kulturu, kreativnost i inovativnost, a imati umjetnika koji je prepoznat na međunarodnoj razini učvršćuje našu predanost razvoju umjetničkih nastojanja Nikole Vudraga, ali i drugih varaždinskih umjetnika. Ovakve izložbe, ne samo da povećavaju ugled našeg grada, već također potiču veze i suradnje koje mogu doprinijeti prepoznatljivosti Varaždina na inozemnoj karti kulture u godinama koje dolaze – rekao je gradonačelnik Neven Bosilj nakon svečanog otvorenja izložbe.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje