Povežite se s nama

Život i društvo

Evo kakvi su planovi za gradnju cesta i modernizaciju željeznice na sjeveru Hrvatske

Objavljeno:

- dana

Projekti i gradnja cestovne i željezničke infrastrukture bile su glavne teme konferencije „Hrvatski sjever: brze ceste i/ili željeznica“ koja je održana u ponedjeljak, 7. listopada, u hotelu Turist u Varaždinu.

O važnosti tema za daljnji razvoj sjevera Hrvatske govori da je konferencija okupila čak četvoricu župana, domaćina Anđelka Stričaka i njegove kolege iz Međimurske, Krapinsko-zagorske i Koprivničko-križevačke županije, Matiju Posavca, Željka Kolara i Darka Korena, a uz njih i čelne ljude Hrvatskih željeznica i Hrvatskih cesta, Ivana Kršića i Alena Leverića te čelnike najvećih gradova i općina sa sjevera.

Konferenciju je otvorio državni tajnik u Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture Žarko Tušek, izaslanik potpredsjednika Vlade i ministra Olega Butkovića.

– Ovakve konferencije su dobar doprinos dijalogu lokalne i regionalne zajednice te Vlade Republike Hrvatske kako bi se definirali prioriteti i nametnuli u komunikaciji prema državnoj razini, a kako bismo svi zajedno unaprijedili projekte bitne za razvoj ovog dijela Hrvatske. Sjever, koji prije svega ima izvrsne industrijske pokazatelje, ekonomski je i gospodarski motor razvoja Hrvatske. Naravno da kontinuitet naših ekonomskih i gospodarskih politika nije moguć ako nemamo ozbiljne, zdrave infrastrukture, kako one cestovne, tako i željezničke – istaknuo je Tušek.

Ovo je nova prilika da zajedno razgovaramo i promišljamo o razvoju sjevera Hrvatske i njegovoj što boljoj i kvalitetnoj prometnoj povezanosti cestama, ali i željeznicom, istaknuo je župan Stričak.

– Samo u Varaždinskoj županiji živi 160.000 stanovnika, imamo registrirano oko 115.000 vozila, a trenutno se odvija investicijski ciklus vrijedan više od 400 milijuna eura, od čega 200 milijuna u javnu infrastrukturu, a 200 milijuna u gospodarstvo. Te brojke govore koliko su važna u ulaganja u prometnice, posebno u brze ceste na koje će biti preusmjeren gusti teretni i ostali promet koji se sada odvija po naseljenim mjestima. Cilj je i bolja povezanost sa sjedištima susjednih županija, što ne samo da će dati zamah gospodarstvu, nego time povećavamo sigurnost na našim prometnicama. Ove godine smo raspravu proširili i na željeznice, jer smatramo da, gdje god je moguće, prijevoz treba kombinirati. Osim što je bitno da prijevoz bude dostupan, bitno je da bude ekološki prihvatljiv i što jefiniji – rekao je župan Stričak.

Napomenuo je da očekuje da ove godine započne izgradnja prve dionice brze ceste od Varaždina do Cerja Tužnog, za koju je odabran izvođač radova, a preostaje još rješavanje manjeg dijela imovinsko-pravnih odnosa.
– Zajedno s Hrvatskim cestama smo odredili rok da u narednih pet godina, osim brze ceste od Varaždina do Krapine, odradimo i sve pripremne radnje za izgradnju Podravske magistrale, kao i da definiramo nastavak obilaznice od Varaždina prema Čakovcu. Kad govorimo o prometu, pred nama je dosad nikad viđeni investicijski ciklus – naveo je župan Stričak.

U sljedećih deset godina u željeznice planiramo uložiti još oko šest milijardi eura, najavio je predsjednik Uprave Hrvatskih željeznica Ivan Kršić.

– U četiri sjeverne županije je u zadnjih osam godina uloženo ukupno 350 milijuna eura, a u sljedećih četiri do pet godina planiramo uložiti još 300 milijuna eura. Na području tih četiriju županija završili smo projekt modernizacije i elektrifikacije pruge na dionici Zaprešić – Zabok, kao i izgradnju pruge na dionici Gradec – Sveti Ivan Žabno. Bitno je napomenuti i da smo završili projekt obnove pruge Savski Marof – zapadni kolodvor – glavni kolodvor Zagreb, što nije na području sjevernih županija, ali je važno u kontekstu bolje povezanosti sjevera sa Zagrebom. U planu je kompletna obnova pruge od Virovitice preko Varaždina do Čakovca. Za važan projekt Lepoglavska spojnica izrađena je studija, no zbog nedostatka financijskih sredstava trenutno je u drugom planu. Najprije moramo obnoviti glavne koridore, a potom će na red doći i to ulaganje. Nakon što smo nedavno obnovili dionicu pruge od Zaboka do Krapine, sada provodimo analizu kako na najbolji i najbrži način obnoviti postojeću prugu od Zaboka do Varaždina – rekao je Kršić.

Na sjeveru Hrvatske realiziran je niz investicija u cestovnoj infrastrukturi, i to sukladno dinamici koja je prije godinu dana dogovorena sa županom Varaždinske županije, napomenuo je član Uprave Hrvatskih cesta Alen Leverić.

– Realizirali smo prošle godine najavljenu izgradnju rotora u Gojancu i Hrašćici, jedan rotor je izgrađen, a drugi je u završnoj fazi. Za brzu cestu do Čakovca potpisan je ugovor za dionicu Nedelišće – Pušćine, a za istočnu obilaznicu grada Varaždina u zadnjoj smo fazi priprema za dobivanje lokacijske dozvole i sljedeće godine očekujemo natječaj. Zatim, za brzu cestu Varaždin – Krapina u zadnjoj fazi pripreme je dionica od Cerja Tužnog do Ivanca, a projekt do Lepoglave ima lokacijsku dozvolu te će biti u planu nabave Hrvatskih cesta u prvom kvartalu sljedeće godine. Automatizmom pripremamo dio prema Đurmancu, za koji već imamo studiju utjecaja na okoliš. Sva ulaganja u državne ceste koje prolaze kroz Varaždinsku županiju omogućit će brzi protok kako putnika, tako i roba prema inozemstvu, te istovremeno povećati sigurnost – rekao je Leverić.

Na panelu „Brze ceste i/ili željeznica“ sudjelovali su župani Varaždinske, Međimurske, Krapinsko-zagorske i Koprivničko-križevačke županije, Anđelko Stričak, Matija Posavec, Željko Kolar i Darko Koren, predsjednik Uprave HŽ-a Ivan Kršić te saborski zastupnik i načelnik Gornjeg Kneginca Goran Kaniški, dok je o međunarodnom i domaćem iskustvu govorio član Uprave Knauf Insulationa Sjepan Mršić.

„Željeznice kao budućnost, željeznički prijelazi kao sadašnjost“ bio je naziv drugog panela na kojem su, uz člana Uprave Hrvatskih cesta Alena Leverića, sudjelovali saborski zastupnik i gradonačelnik Grada Koprivnice Mišel Jakšić, saborski zastupnik i gradonačelnik Grada Ludbrega Dubravko Bilić, saborski zastupnik i zamjenik gradonačelnika Grada Varaždina Miroslav Marković, gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini i gradonačelnik Grada Novoga Marofa Siniša Jenkač, a uz njih je svoja iskustva iznio Boris Kos, direktor tvrtke Kos transporti.

Život i društvo

U Varaždinskim Toplicama kod crkve sv. Martina otkrivena bista Alojzija Stepinca, blagoslovio je mons. Mrzljak

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Varaždinskim Toplicama protekli vikend bio je posvećen blaženom Alojziju Stepincu, u organizaciji Ogranka Matice hrvatske u Varaždinskim Toplicama.

Tako je u petak u Kino dvorani Ljubelj organizirana tribina “Alojzije Stepinac – naš suvremenik”, a predavač je bio mons. Josip Mrzljak, varaždinski biskup u miru, inače pranećak Alojzija Stepinca, koji mu je ujedno bio i krizmeni kum.

Mons. Mrzljak na predavanju se osvrnuo na period od 5. prosinca 1951. godine kada je Stepinac iz Lepoglave prebačen u Krašić, pa do njegove smrti 10. veljače 1960. godine. Kao živi svjedok toga vremena, mons. Mrzljak iznio je mnoge dogodovštine iz zajedničkog života i susreta.

Potom je u subotu na platou ispred župne crkve sv. Martina biskupa otkrivena brončana bista blaženog Alojzije Stepinca koju je blagoslovio upravo mons. Mrzljak.

Bistu je izradio akademski kipar Vida Vučak, a prilikom blagoslova biste, događaj su svojim izvedbama uveličali članovi  mješovitog župnog zbora  Župe sv. Martina biskupa u Varaždinskim Toplicama, dok su se članice Ogranka Matice Hrvatske pobrinule za zakusku za okupljeno mnoštvo.

Kako je istaknuo Stjepan Juranić, predsjednik Ogranka Matice hrvatske u Varaždinskim Toplicama, ovime je Matica ostavila trajni spomenik koji poziva sve da kod prolaska pored biste upute molitvu kako bi blaženik što prije bio uzdignut u rang sveca.

– Čini mi se da se oko blaženog Alojzija Stepinca još uvijek vode polemike u hrvatskom društvu, što ne bi trebalo biti upitno jer se zna da je on hrvatski mučenik i žrtva totalitarnog komunističkog režima. On je bio svjetionik u 20. stoljeću – poručio je Juranić.

Dodajmo kako je nakon otkrivanja biste mons. Mrzljak služio koncelebriranu misu s velečasnim Sinišom Dudašekom, župnikom Župe sv. Martina biskupa u Varaždinskim Toplicama i velečasnim Tomislavom Antekolovićem.

Nastavite čitati

Život i društvo

LAG Sjeverozapad zalaže se za održivi turistički razvoj temeljen na vrhunskim vinima i odličnoj gastronomiji

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Lokalna akcijska grupa – Sjeverozapad organizirala je u petak, 4. listopada, jednodnevno studijsko putovanje po vinskoj regiji Jeruzalem – Ormož, tijekom kojeg su članovi LAG-a imali priliku vidjeti projekte, primjere dobre prakse u održivom razvoju na ruralnom području LAG-a Povezani med Dravo in goricami.

Zanimljivo studijsko putovanje započelo je u Ormožu, gdje je gostima iz Hrvatske dobrodošlicu poželio Danijel Vrbnjak, gradonačelnik Ormoža i predsjednik LAG-a Povezani med Dravo in goricami, koji je tom prilikom istaknuo kako ova, jedna od najboljih vinskih regija na svijetu svoj održivi turistički razvoj temelji upravo na vrhunskim vinima i odličnoj gastronomskoj baštini.

Ormoški gradonačelnik predstavio je i odlične rezultate u privlačenju investicija u ovaj pogranični kraj, a posebno se je osvrnuo na brojne projekte koji su ostvareni zahvaljujući LAG-u Povezani med Dravo in goricami, među kojima su primjerice, poduzetnički inkubator, nova tržnica u Ormožu i hostel u Ormožu.

Zanimljivu prezentaciju o ponudi ove atraktivne turističke destinacije, jedne od stotinu zelenih destinacija u svijetu, održao je Andrej Vršič, direktor ormoškog Zavoda za turizam, kulturu i šport, dok je ustroj i rad LAG-a Povezani med Dravo in goricami, koji djeluje na području općina Ormož, Dravsko Središće, Gorišnica i Sveti Tomaž, predstavio Matjaž Kosi, stručni suradnik u LAG-u Povezani med Dravo in goricami.

– LAG Sjeverozapad je jedan od najuspješnijih lokalnih akcijskih grupa u Republici Hrvatskoj po iskorištenosti sredstava za ruralni razvoj. Danas smo vidjeli primjere dobre prakse i razmijenili iskustva u radu naša dva LAG-a. Oduvijek smo bili dobri susjedi, zato vjerujem da će naše dvije lokalne akcijske grupe uspješno surađivati u projektima prekogranične suradnje na korist ljudi s obje strane granice – istaknuo je u Ormožu Marijan Škvarić, predsjednik LAG-a Sjeverozapad i gradonačelnik Lepoglave.

Poslovni model raspršenog hotela

Članovima LAG-a Sjeverozapad posebno je predstavljen – Raspršeni hotel Jeruzalem, jedini takve vrste u Sloveniji, koji kroz poslovni model zajedničke recepcije i marketinškog nastupa uspješno povezuje iznajmljivanje kuća za odmor na području ove lokalne akcijske grupe.

Domaćini iz LAG-a Povezani med Dravo in goricama na Kogu su predstavili još jedan uspješni projekt ove slovenske lokalne akcijske grupe – Košarkinu hišu, staru ladanjsku kuću

koja ima bogatu i zanimljivu povijest, a koja je nedavno temeljito obnovljena pa je u njoj predstavljena i zanimljiva etnološka zbirka koja svjedoči o bogatoj vinogradarskoj tradiciji tog kraja.

Tako je dobro

Odlična tradicijska gastronomija Jeruzalema s jelima od hajdine kaše članovima LAG-a Sjeverozapad predstavljena je u Taverni u Svetinjama, a vrhunska vina ove, jedne od najcjenjenijih vinskih regija u svijetu, prezentirana su na degustaciji u 350 godina staroj – zidanici Malek.

Tom je prilikom u Jeruzalemu predstavljena i iznimna ponuda međunarodno nagrađivanih vina i pjenušaca Vinarije Puklavec Family Wine, najvećeg slovenskog vinara čija je godišnja produkcija čak 3 milijuna litara vina. 

– Kada su Napoleonovi vojnici prije dva stoljeća došli u ovaj kraj i kušali naše vino pohvalili su ga riječima – c’est si bon (tako je dobro), a naši su ljudi to razumjeli kao – ši-pon, pa od tada ova sorta vina nosi taj naziv – rekao je duhoviti Andrej Vršič na prezentaciji u vinskom podrumu obitelji Puklavec.

Članovima LAG-a Sjeverozapad predstavljena je i ponuda na turističkom poljoprivrednom gospodarstvu Puklavec u Miklavžu pri Ormožu, čija su vina također dobila brojne međunarodne nagrade za vrhunsku kvalitetu vina.

Vinari ovog svjetski poznatog vinogorja tom su prigodom pohvalili veliki napredak hrvatskih vinara, posebice onih u susjednom Međimurju.

Tijekom studijskog putovanja upriličen je i razgled kulturno – povijesnih znamenitosti ove vinorodne regije u kojoj uzgoj vinove loze seže još u vrijeme Kelta, među kojima je i crkva Majke Božje Žalosne, koju krasi oltarna slika koju su u ovaj kraj donijeli vitezovi križari koji su se vraćali iz Prvog križarskog rata.

– S našim susjedima preko Drave dijelimo istu povijest i tradicijsku baštinu, na kojoj nastojimo temeljiti održivi razvoj u budućnosti. Na ovom studijskom putovanju vidjeli smo niz odličnih i inovativnih projekata koji su ostvareni zahvaljujući LAG-u Povezani med Dravo in goricami, kojima je unaprijeđena kvaliteta života ljudi koji žive u ruralnom prostoru. Imamo obostrani interes i brojne mogućnosti da kroz prekograničnu suradnju naše dvije lokalne akcijske grupe ostvarimo bolju suradnju u turizmu, poljoprivredi i kulturi, posebno u očuvanju i prezentaciji naše tradicijske kulturne baštine – istaknuo je Marijan Škvarić, predsjednik Lokalne akcijske grupe – Sjeverozapad.

Podsjećamo, rad LAG-a Sjeverozapad financiran je iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj: Europa ulaže u ruralna područja (Udio sufinanciranja: 90% EU, 10% RH).

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje