Povežite se s nama

Kultura

FOTO Noć muzeja u V. Toplicama: 80 godina Zavičajnog muzeja i novi arheološki lokalitet

Objavljeno:

- dana

Brojni su građani u petak navečer posjetili muzejske ustanove u sklopu 15. Noći muzeja koju organizira Hrvatsko muzejsko društvo, a provodi se u više od 200 muzeja i drugih ustanova u Hrvatskoj.

U Varaždinskim Toplicama svoja je vrata otvorio Zavičajni muzej.

Program je počeo „Otvorenim vratima Muzeja“ s razgledavanjem stalnog arheološkog postava antičkog lokaliteta Aquae Iasae i izložbe u galeriji „Toplissa“ pod nazivom „80. godina Zavičajnog muzeja Varaždinske Toplice“. Drugi je dio bilo predavanje „Leskovečka Glažuta – od legende do arheoloških tragova“ ravnateljice Muzeja Spomenke Vlahović, koja je naglasila da je odaziv na Noć muzeja više nego dobar.

– Počeli smo prije nekoliko godina skromno jer smo manji muzej, regionalni. Zajednica se jako dobro odaziva na sve što se u muzeju događa, izložbe ili predavanja – rekla je Vlahović te pojasnila da je izložbom „80. godina Zavičajnog muzeja Varaždinske Toplice“ zajednici, stručnjacima i ljubiteljima povijesti, kronološki prikazano kako nastaje jedan muzej, od male zbrke do velikog poslanja.

– A poslanje svakog muzeja je očuvanje kulturne baštine, njezina prezentacija i reinterpretacija – dodala je Vlahović.

Kako Topličani vole dolaziti na arheološka predavanja, ovoga puta predstavljen je novi arheološki lokalitet Leskovečka Glažuta koji je otkriven 2017. godine, a odnosi se na vrlo zanimljiv povijesni lokalitet koji govori o specifičnoj proizvodnji tzv. „šumskog stakla“ na topličkom području.

Provedeni znanstveno-istraživački radovi potvrdili su da je na spomenutom lokalitetu nekada funkcionirala specifična proizvodnja staklenih predmeta te da su u Glažuti radili razni majstori staklari s područja Europe.

Provedeno terensko istraživanje potvrdilo je da su za proizvodnju stakla korištene lokalne sirovine i drvena građa obližnjih šuma.

– Na lokalitetu nedaleko Varaždinskih Toplica otkrili smo jednu manufakturu gdje se nekad proizvodilo šumsko staklo, od 18. stoljeća. U šumskom okolišu i terenu uspjeli smo locirati točnu poziciju, otkrili zanimljive arheološke tragove na površini tog lokaliteta i 2017. uspjeli provesti registraciju lokaliteta. Današnje predavanje je kruna istraživanja, da priču prezentiramo i reinterpretiramo, ne samo mještanima koji prolaze kroz tu šumu, već i ljubiteljima povijesti. I ova priča je lijepa suradnja s lokalnom zajednicom s ciljem prezentacije bogate arheološke baštine grada Varaždinskih Toplica, ali i edukacija građana. Baština je za sve nas, ne samo za stručnjake, i ovakve manifestacije približavaju nas jedne drugima – zaključila je ravnateljica Zavičajnog muzeja Varaždinske Toplice.

Noć muzeja završila je prigodnim druženjem posjetitelja programa u Zavičajnom muzeju Varaždinske Toplice.

Kultura

Nastavlja se obnova kotoripskog Kužnog pila – Kulturnog dobra RH

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kotoripski Kužni pil se prvi put spominje u povijesnim zapisima 1841. godine, a točna godina njegove izrade nije poznata. Službenog naziva – Pil Presvetog Trojstva – zaštićen je kao nepokretno kulturno dobro sukladno Zakonu o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara i upisan u Registar kulturnih dobara RH.

Općina Kotoriba krenula je, uz potporu Ministarstva kulture i medija,  u njegovu faznu obnovu kako bi mu se vratio nekadašnji impresivan izgled – na stupnjevito uzdignutoj pravokutnoj plinti nalazila se baza u obliku menze, koja na svojem licu nosila jednostavan grčki križ. Iznad nje diže se četverokutni postament iz kojeg se diže obla kolumna s klasicističkim kapitelom i grupom Svetog Trojstva. Kolumnu je okruživalo pet figura koje predstavljaju Immaculatu, sv.Roka, sv.Nikolu, sv.Antuna Padovanskog i sv.Florijana koji su postavljeni na uglove postamenta. Kako je Pil potpuno uništen u prometnoj nesreći, godinama su njegovi ostaci pohranjeni u Župnom dvoru čekali obnovu.

Općina je drugu godinu za redom prijavila projekt Ministarstvu, a radovi se obavljaju stručni konzervatori i restauratori prema dobivenim sredstvima Ministarstva kulture i medija pod stručnim nadzorom Uprave za zaštitu kulture baštine, Konzervatorskog odjela u Varaždinu. Ove godine završena je pravokutna baza s grčkim križem te je Pil postavljen na svoje originalno mjesto gdje će pričekati daljnju obnovu odnosno daljnja odobrena sredstva za nastavak radova.

Nastavite čitati

Kultura

Kristali kao simbolika neravnopravnosti žena: Kristalne predmete možete donirati u palači Herzer

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Iz Umjetničkog paviljona u Zagrebu stigla je nesvakidašnja pozivnica. Građani su pozvani da donacijama kristalnih predmeta sudjeluju u projektu “Svečanost” vizualne umjetnice Tanje Dabo. Autorica simbolikom kristala želi upozoriti na neravnopravni društveni status žena u Hrvatskoj. Kristalne predmete možete donijeti u galerijske i muzejske prostore diljem Hrvatske. Tako se kristalni predmeti mogu donirati i Gradskom muzeju Varaždin, javlja HRT.

– Referenca je samo simbolična jer žene su u svim društvenim područjima zapravo neravnopravne i nejednake. Ali ovo je nešto što je mjerljivo i brojivo – izjavila je Tanja Dabo, autorica projekta ”Svečanost” i redovna profesorica na Akademiji likovnih umjetnosti.

Kristal, koji je domaćicama prije bio gotovo jedina nagrada pa i stvar prestiža, skuplja se i u varaždinskoj palači Herzer.

– Mi smo objavili na stranicama Gradskog muzeja Varaždin i na facebook stranici pa molimo sve građane da se tom prilikom uključe u donaciju, izjavila je Elizabeta Igrec, kustosica u Gradskom muzeju Varaždin.

Od Osijeka, Dubrovnika do Samobora i Varaždina, kristalni predmeti se skupljaju do 30. rujna.

Cijeli tekst možete pročitati OVDJE

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje