Povežite se s nama

Kultura

FOTO Počeli “Rabuzinovi dani“, na otvorenje izložbe stigla i veleposlanica Japana

Objavljeno:

- dana

U novomarofskom Kulturnom centru koji nosi umjetnikovo ime, u petak je otvorena izložba „Jedinstvena Rabuzinova umjetnost iz Zbirke Vladimira Malogorskog“. U godini kada se obilježava stota godišnjica rođenja Ivana Rabuzina, time su počeli 5. Rabuzinovi dani, koji će se održavati kroz cijelu godinu.

Manifestacija prošle godine nije održana zbog epidemije, a ove će se održavati tijekom cijele godine, ovisno o epidemiološkoj situaciji. Do 30. travnja posjetitelji će moći razgledati 30-tak djela iz bogate zbirke koja je nastajala kroz iskreno druženje i prijateljstvo između Ivana Rabuzina i Vladimira Malogorskog.

Ulja na platnu, grafike, akvareli, ali i porculan kojeg je Ivan Rabuzin oslikavao za svjetski poznatu tvornicu porculana Rosenthal, krase prostor Kulturnog centra „Ivan Rabuzin“.

U nazočnosti obitelji Ivana Rabuzina, veleposlanice Japana Misako Kaji i saborskog zastupnika Veljka Kajtazija, izložbu je otvorio izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora, zastupnik Žarko Tušek.

– Sjećamo se velikana hrvatske umjetnosti, hrvatske naive, Hrvatskog zagorja, osobe koja je svojim radom i djelom proslavila Hrvatsku u cijelom svijetu – rekao je Tušek.

Iznimno bogat i zanimljiv stvaralački opus Ivana Rabuzina prepoznat je i na svjetskoj razini. Više stotina samostalnih i skupnih izložbi širom svijeta doprinijele su da njegove slike danas krase zidove najuglednijih muzeja, kolekcija i galerija. Rabuzinove motive željeli su i u dalekom Japanu gdje je prema predlošku njegove slike Institut za tekstil izradio veliko kazališno platno za kazalište Takarazuka u Tokyu i veliku zidnu tapiseriju za predavaonicu Muzeja moderne umjetnosti u Urawi.

Veleposlanica Kaji je podsjetila da su Rabuzinova djela stigla i do Japana gdje ih vrlo cijene.

– Prvi put sam u Novom Marofu i dolazeći ovamo vidjela sam kraj koji je Rabuzin stvarao na svojim slikama i duboko me dirnulo – kazala je veleposlanica.

O Rabuzinu su ispisane mnoge monografije i preko 2500 bibliografskih jedinica potpisanih od likovnih kritičara, povjesničara umjetnosti i književnika. Poznat je i po svojem humanitarnom radu.

Gradonačelnik Novog Marofa Siniša Jenkač naglasio je da su Rabuzinovi dani i promocija cijelog Rabuzinovog opusa i promocija Novog Marofa.

– Rabuzin ima što pokazati. U ovih pet godina nije nam se još dogodilo da bi morali ponavljati tematiku i slike. Nastavit ćemo promovirati našeg velikana umjetnosti. Dugujemo mu to kao slikaru, da i dalje živi kao jedan od važnih umjetnika u Hrvatskoj i najvažnija osoba u zadnjih sto godina na području Novog Marofa – rekao je Jenkač.

Kolekcija Vladimira Malogorskog sadržava više od 1500 originalnih umjetničkih djela s više od 130 zastupljenih autora, a među njima i više od 70 djela Ivana Rabuzina. Cjelokupnu kolekciju, koje se dio sada može vidjeti i u Novom Marofu, poklonio je 2001. godine Gradu Varaždinu.

– Ivana Rabuzina ubrajaju u naivce, ali ja mislim da tu ne pripada nego da je samo svoj. Po tome je karakterističan ne samo za Hrvatsku nego za čitav svijet. Mi kolekcionari gledamo kamo bi pasalo umjetničko djelo. Kad dođete pred Rabuzinovu sliku nema prostora u koji ne bi pasala, moderni, klasični, poslovni objekt. Njegove su slike tople i daju ljudima veselje, užitak i radost – kazao je Malogorski.

Program 5. Rabuzinovih dana u narednom razdoblju predviđa i izložbu digitaliziranih razglednica iz fundusa Zavičajne zbirke Gradske knjižnice i čitaonice Novi Marof, ali i projekcije dokumentarnih filmova, Rabuzinovih intervjua, zatim predavanja, likovne radionice i kolonije, kao i šetnju Rabuzinovim bregima.

Manifestaciju organiziraju Turistička zajednica, Pučko otvoreno učilište i Gradska knjižnica i čitaonica Novog Marofa.

Kultura

Nastavlja se obnova kotoripskog Kužnog pila – Kulturnog dobra RH

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kotoripski Kužni pil se prvi put spominje u povijesnim zapisima 1841. godine, a točna godina njegove izrade nije poznata. Službenog naziva – Pil Presvetog Trojstva – zaštićen je kao nepokretno kulturno dobro sukladno Zakonu o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara i upisan u Registar kulturnih dobara RH.

Općina Kotoriba krenula je, uz potporu Ministarstva kulture i medija,  u njegovu faznu obnovu kako bi mu se vratio nekadašnji impresivan izgled – na stupnjevito uzdignutoj pravokutnoj plinti nalazila se baza u obliku menze, koja na svojem licu nosila jednostavan grčki križ. Iznad nje diže se četverokutni postament iz kojeg se diže obla kolumna s klasicističkim kapitelom i grupom Svetog Trojstva. Kolumnu je okruživalo pet figura koje predstavljaju Immaculatu, sv.Roka, sv.Nikolu, sv.Antuna Padovanskog i sv.Florijana koji su postavljeni na uglove postamenta. Kako je Pil potpuno uništen u prometnoj nesreći, godinama su njegovi ostaci pohranjeni u Župnom dvoru čekali obnovu.

Općina je drugu godinu za redom prijavila projekt Ministarstvu, a radovi se obavljaju stručni konzervatori i restauratori prema dobivenim sredstvima Ministarstva kulture i medija pod stručnim nadzorom Uprave za zaštitu kulture baštine, Konzervatorskog odjela u Varaždinu. Ove godine završena je pravokutna baza s grčkim križem te je Pil postavljen na svoje originalno mjesto gdje će pričekati daljnju obnovu odnosno daljnja odobrena sredstva za nastavak radova.

Nastavite čitati

Kultura

Kristali kao simbolika neravnopravnosti žena: Kristalne predmete možete donirati u palači Herzer

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Iz Umjetničkog paviljona u Zagrebu stigla je nesvakidašnja pozivnica. Građani su pozvani da donacijama kristalnih predmeta sudjeluju u projektu “Svečanost” vizualne umjetnice Tanje Dabo. Autorica simbolikom kristala želi upozoriti na neravnopravni društveni status žena u Hrvatskoj. Kristalne predmete možete donijeti u galerijske i muzejske prostore diljem Hrvatske. Tako se kristalni predmeti mogu donirati i Gradskom muzeju Varaždin, javlja HRT.

– Referenca je samo simbolična jer žene su u svim društvenim područjima zapravo neravnopravne i nejednake. Ali ovo je nešto što je mjerljivo i brojivo – izjavila je Tanja Dabo, autorica projekta ”Svečanost” i redovna profesorica na Akademiji likovnih umjetnosti.

Kristal, koji je domaćicama prije bio gotovo jedina nagrada pa i stvar prestiža, skuplja se i u varaždinskoj palači Herzer.

– Mi smo objavili na stranicama Gradskog muzeja Varaždin i na facebook stranici pa molimo sve građane da se tom prilikom uključe u donaciju, izjavila je Elizabeta Igrec, kustosica u Gradskom muzeju Varaždin.

Od Osijeka, Dubrovnika do Samobora i Varaždina, kristalni predmeti se skupljaju do 30. rujna.

Cijeli tekst možete pročitati OVDJE

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje