Povežite se s nama

Međimurje

FOTO Provedeno uklanjanje ilegalnih čeka s kojih se provodi i krivolov zaštićenih vrsta!

Objavljeno:

- dana

U petak, 5. ožujka, na akumulacijskome jezeru HE Dubrava kod Preloga provedena je akcija uklanjanja krivolovnih čeka.

U akciji su sudjelovali Javna ustanova za zaštitu prirode „Međimurska priroda“ i Javna ustanova „Priroda“ Varaždinske županije uz potporu Udruge „Biom“ i logističku pomoć Hrvatske gorske službe spašavanja. O akciji smo razgovarali s glavnim čuvarom prirode u Javnoj ustanovi „Međimurska priroda“ Velimirom Bašekom.

S međimurske i varaždinske strane

– Dojavu o postojanju ilegalnih lovačkih čeka dobili smo od Udruge „Biom“. Nakon toga smo uz podršku HGSS-a, s kojim radimo na nadzoru vodenih površina, izašli na teren. Utvrdili smo da se na spomenutome području nalazi čak sedam čeka: tri su bile na međimurskoj, a četiri na varaždinskoj strani. Budući da Hrvatska elektroprivreda, koja također upravlja tim područjem, mora izdati suglasnost za sve građevinske zahvate koji se tamo provode, poslali smo im upit u kojem smo postavili pitanje jesu li ikomu dopustili gradnju čeke ili više njih.

Od njih nam je stigao odgovor da nikad nisu izdali suglasnost za gradnju. Osim toga, lovačka društva koja imaju lovišta na tome području takvu suglasnost trebala bi tražiti od „Međimurske prirode“ kao Javne ustanove, što nijedno društvo nije učinilo. Iz Lovačkoga saveza Međimurske županije javili su nam da te lovno-tehničke objekte nemaju zabilježene u svojim knjigama – objašnjava Bašek.

Dodaje da je sav materijal o saznanjima vezanima uz spomenute objekte proslijedio i svojim kolegama iz Javne ustanove „Priroda“ u Varaždinskoj županiji, s obzirom na činjenicu da „Međimurska priroda“ ima ovlasti samo na području svoje županije.

– Svoja saznanja proslijedio sam i lovnomu inspektoru te je on pristao izaći s nama na teren. Vratili smo se do ilegalnih čeka, opet uz podršku HGSS-a, inspektor je sastavio zapisnik, a kontaktiravši LD „Patka“ Sveti Đurđ, čije je lovno područje na varaždinskoj strani, provjerio je imaju li oni čeke u svojim knjigama, na što je dobio negativan odgovor. Navedene čeke navodno su koristili pojedinci koji nisu članovi lovačkoga društva. Nakon što smo zaključili da su objekti bespravno izgrađeni, u dogovoru s Udrugom „Biom“ odlučili smo krenuti u akciju uklanjanja, s čime se HEP složio. „Biom“ već ima sličnih iskustava, jer su prethodno već uklanjali čeke na Ormoškome jezeru, a nebrojeno puta i u dolini Neretve. Protekloga petka, 5. ožujka, konačno smo krenuli u akciju uklanjanja – kaže međimurski rendžer.

Pucali na zaštićene vrste!

Konstrukcije objekata koje su uklanjali bile su napravljene od građevinskih skela i drugih improviziranih materijala, zbog čega je teško bilo predvidjeti koliko ih će lako biti ukloniti i s kojim će se problemima potencijalno susresti.

– Dosad smo uklonili pet od navedenih sedam čeka. Preostale dvije uklonit ćemo vjerojatno tijekom ovoga tjedna, ovisno o vremenskim uvjetima. Na poprištu smo pronašli i izvukli i jednu mrežu zapletaču duljine od oko 20 metara, koja je bila puna divera (deverika). Što se tiče elementa krivolova, moram napomenuti da Javna ustanova „Međimurska priroda“, Udruga „Biom“ i mnogobrojni volonteri svake godine tijekom siječnja provode zimsko prebrojavanje ptica močvarica.

Na prošlogodišnjem prebrojavanju članovi „Bioma“ na jednoj od tih čeka fotografirali su dvije osobe koje su pucale. U ono vrijeme zabilježili smo pet-šest vrsta pataka i gusaka, od kojih su samo dvije lovne. Ostale ne samo da nisu lovne, nego su i strogo zaštićene, a s obzirom na činjenicu da lete u izmiješanome jatu, u njih se ne smije pucati – selektivan lov nemoguć je uz korištenje sačmarice. Dakle, ne samo da su čeke bespravno izgrađene, već se s njih provodi i krivolov! – naglašava glavni čuvar prirode Bašek.

Velimir Bašek je glavni čuvar prirode u Javnoj ustanovi “Međimurska priroda”

Ističe i podršku Grada Preloga, s obzirom na činjenicu da se tamošnji komunalni redar obvezao zbrinuti sav uklonjeni materijal uz pomoć Gradskoga komunalnog poduzeća „Pre-kom“.

Ključna suradnja

Udruga „Biom“ je nevladina organizacija koja se bavi zaštitom prirode, njenom promidžbom i popularizacijom. Očuvanju prirode doprinose putem rada na očuvanju staništa i podizanju kvalitete staništa za divlje vrste, borbe protiv krivolova, sudjelovanja u izradi raznih dokumenata vezanih uz sektorske politike, edukacije djelatnika u sustavu zaštite prirode, rada s volonterima te čitavoga niza drugih aktivnosti.

Na poprištu su pronašli i izvukli i jednu mrežu zapletaču dužine od oko 20 metara!

– Veseli nas ovako složna akcija institucija u suzbijanju ilegalnog ubijanja ptica! – poručuju.

Međimurje

Stiže novi parket u sportsku dvoranu u Murskom Središću

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ministarstvo turizma i sporta krajem prosinca prošle godine objavilo je Javni poziv za iskaz interesa za sufinanciranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina u 2024. godini na koji je Grad Mursko Središće prijavio projekt „Rekonstrukcija sportske dvorane u Murskom Središću – zamjena sportskog poda“

U srijedu, 24. travnja, gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak prisustvovao je potpisivanju i uručivanju Ugovora za spomenuti projekt u vrijednosti od 136.419,00 eura.

Sportska dvorana u Murskom Središću će tako uskoro dobiti novi sportski pod, a uskoro će se potpisati i ugovor u vrijednosti od 883.501,39 eura za kompletnu energetsku obnovu sportske dvorane – novi krov, fasada, prozori, rasvjeta, solari, toplinske pumpe…

Time će sportska dvorana svakako postati atraktivnije mjesto za sportske događaje, treniranje i natjecanja, a također će se time u idućim desetljećima osigurati funkcionalnost sportske dvorane i neće biti potrebe za nekim većim investicijskim ulaganjima.

Obzirom što je iz ova dva javna poziva Gradu Mursko Središće dodijeljeno više od milijun eura značajno se rasterećuje gradski proračun. Uz Grad Mursko Središće više jedinica lokalne samouprave iz Međimurske županije dobilo je sredstva.

Nastavite čitati

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje