Nemojte propustiti Noć muzeja 27. siječnja, održat će se niz zanimljivih predavanja i radionica
U petak, 27. siječnja, održat će se ovogodišnja Noć muzeja. Tema je "Muzeji su važni", a manifestacija se održava već...
Nakon mjeseci priprema u svojim gradovima, mladi su glazbenici proteklih nekoliko dana zajedno uvježbavali izvedbu „Genesis suite“ engleskog skladatelja Tolge Kashifa. Odzvanjali su crkvom u srcu Ravensburga, varaždinskog grada prijatelja, zvuci obrade pjesama grupe The Genesis-The Ripples, Mad Man Moon, Land of Confusion i brojnih drugih, koje su, uobličene u višestavačnu suitu za simfonijski orkestar i zbor izveli učenici glazbenih škola Varaždina i Ravensburga. – Rekao bih da je ovaj koncert ostvarenje snova kako nas profesora tako i učenika. Predivna je atmosfera ovih dana vladala tijekom priprema u Ravensburgu, sklapali su učenici nova prijateljstva, mi profesori razmjenjivali iskustva, a ovaj koncert potvrda je da – kada je riječ o glazbi i suradnji koja je uistinu divna – ni kilometri udaljenosti ne predstavljaju nikakav problem. Naši su učenici vježbali sa svojim profesorima proteklih mjeseci u Varaždinu, baš kao i njihovi kolege u Ravensburgu. Nakon proba po sekcijama koje su počele odmah po dolasku u Ravensburg učenici su se, rekao bih, „kliknuli“ i probe su protekle u odličnom raspoloženju. Kako se u Ravensburgu održava i Classic kamp ovo je bila i prigoda za naše učenike da upoznaju i kolege iz drugih glazbenih škola. Briljirali su u izvedbi ovog grandioznog djela, a i sam naziv suite „Postojanje“ vezan uz našu obljetnicu i sve je proteklo u slavljeničkom tonu 190. obljetnice Glazbene škole Varaždin. Kompozicija je iznimno zahtjevna i bila bi izazov i za profesionalne glazbenike, tako da smo još ponosniji što je došlo do realizacije ovog uspješnog glazbenog projekta – naglasio je ravnatelj Glazbene škole u Varaždinu Davor Matačić.
Proteklih mjeseci mlade su varaždinske glazbenike, puhače i gudače, pripremali njihovi mentori. Profesorica Glazbene škole Dada Ruža uvježbavala je mješoviti zbor i gudače, profesor Nikola Novak puhačke dionice, a u izvedbi stavka Ripples pridružio se i donedavni učenik Glazbene škole, a sada student Muzičke akademije u Zagrebu, mladi pijanist Julijan Martinčević.
Među brojnim posjetiteljima koncerta uz gradonačelnika Ravensburga Daniela Rappa i njegovih suradnika, bio je i zamjenik varaždinskog gradonačelnika Zlatan Avar. – S gradom Ravensburgom Varaždin njeguje već godinama prijateljstvo i suradnju, a kako uvijek možemo reći da na mladima svijet ostaje, tako mi je drago što je došlo do ove glazbene suradnje mladih i škola. Varaždinska glazbena škola ime Varaždina preko svojih je učenika prenijela širom svijeta, a nesumnjivo da će i ovaj koncert ostati zapisan kao još jedna sjajna ostvarena suradnja i zalog za nove zajedničke projekte koje planiramo, kako bi što više i bolje surađivali sa svojim prijateljima u Ravensburgu – istaknuo je Avar.
U ime Varaždinske županije učenicima je na odličnom nastupu čestitala Vlasta Cindrić, izaslanica varaždinskog župana i županijska vijećnica, te članica Školskog odbora. – Uistinu je bilo divno slušati mlade glazbenike u izvedbi ovog dijela i mogu reći da smo svi mi ovdje iz Varaždina i danas mogli biti iznimno ponosni na ove mlade glazbenike, učenike Glazbene škole koja slavi svoj 190. rođendan. Pred njima je zasigurno svjetla glazbena budućnost i ne preostaje drugo nego im čestitati na ovakvom divnom koncertu i s veseljem očekivati uzvratni posjet u Varaždinu idućeg tjedna – rekla je Cindrić. Veliku podršku u organizaciji ovog varaždinskog gostovanja u Ravensburgu i realizaciji koncerta pružio je Koncertni ured Varaždin. – S gradom Ravensburgom sudjelovali smo na nekoliko zajedničkih kulturnih projekata, ali ovakvo gostovanje i projekt bio je veliki „zalogaj“ za sve. Više od 60 učenika i profesora iz Varaždina proteklih je dana u Ravensburgu finaliziralo ovaj glazbeni projekt. Znamo da kultura najbolje spaja, a kada se tome pridruže i mladi, budućnost suradnje između Varaždina i Ravensburga sigurno će biti svjetla – rekao je Raymond Rojnik, v. d. ravnatelja Koncertnog ureda Varaždin. U izvedbi Genesis suite učenicima iz Ravensburga i Varaždina pridružili su se i kolege iz gradova prijatelja Ravensburga-Mollet de Valles iz Katalonije i Rhondda Cynon Taff iz Walesa, tako da se je publici predstavilo gotovo 160 mladih glazbenika. Domaćini su za svoje varaždinske goste pripremili i izlete kao odmor od napornih proba, a druženja i prijateljstva nastavit će već za nekoliko dana u Varaždinu. Nakon koncerta učenici Glazbene škole vraćaju se u domovinu, a u četvrtak stižu im u uzvratni posjet kolege iz Ravensburga. Zajedno će Genesis suitu izvesti na glavnom varaždinskom gradskom trgu u subotu 14. Travnja s početkom u 18.30 sati. Bit će to pravi spektakl uz posebnu rasvjetu tijekom kojeg će se publika baš kao i u Ravensburgu opustiti i uživati uz predivne melodije u izvedbi mladih glazbenika iz prijateljskih gradova.
Glazbena škola u Varaždinu ove godine organizira 6. međunarodno natjecanje puhača – Varaždin Woodwind & Brass.
Više od 600 mladih puhača iz 10 zemalja svijeta okupit će se na natjecanju koje Glazbena škola u Varaždinu organizira uz potporu osnivača Varaždinske županije, generalnog sponzora (koji osigurava i nagrade – instrumente), eminentne kompanije koja izrađuje vrhunske puhačke instrumente Buffet Crampon iz Pariza, a organizaciju natjecanja podupiru i mnogi drugi sponzori, kao što su Vindija, Parkovi, Prggin, PZC i Hrvatska glazbena mladež.
U srijedu, 22. ožujka 2023. godine, očekuje nas prvi dan natjecanja, a sve do 31. ožujka mladi će se puhači predstavljati članovima žirija koji sačinjavaju vrhunski glazbeni pedagozi.
Mnogobrojni žiri sastavljen je od vrhunskih glazbenika i pedagoga iz Nizozemske, Mađarske, Italije, Slovenije, Hrvatske, Srbije, Njemačke i Austrije.
Varaždin Woodwind & Brass je natjecanje namijenjeno učenicima i studentima kategorije od A do F, dok je Varaždin Woodwind & Brass Grand Prix natjecanje koje je namijenjeno umjetnicima od 15 do 35 godina starosti.
Natjecanje se provodi u disciplinama: tuba, trombon, klarinet, saksofon, oboa, fagot, truba, rog, eufonij i flauta.
– Iznimno velik broj kandidata samo je dodatna potvrda prestiža ovog natjecanja koje mladim i talentiranim puhačima može poslužiti kao „odskočna daska“ u daljnjoj karijeri. U Glazbenoj školi u Varaždinu dani koji slijede bit će ispunjeni zvukovima puhačkih instrumenata, a vjerujemo da će samo natjecanje još jednom doprinijeti promoviranju puhačke glazbe, razvoju umjetničkog djelovanja mladih nadarenih glazbenika, međunarodne kulturne suradnje i razmjeni iskustava te turističkoj promociji Varaždina, Varaždinske županije i sjeverozapadne Hrvatske – rekli su iz Glazbene škole.
Natjecanje Varaždin Woodwind & Brass završava 31. ožujka, kada će se održati finale natjecanja, ali i završni koncert ponajboljih mladih puhača uz svečanu dodjelu nagrada.
U utorak, 21. ožujka, s početkom u 18 sati u Galeriji HDLU u Kuli stražarnici Staroga grada Varaždin održat će se otvorenje izložbe Josipa Kresovića pod nazivom „Praksa“.
Izložba ostaje otvorena do 11. travnja.
– Tamo gdje završava klasični medij počinje eksperiment, opredmećen kombiniranjem neočekivanih objekata i umjetničkih tehnika. Josip Kresović, psiholog po struci, a umjetnik po vokaciji, pristupa umjetničkom procesu poput dijaloga kako bi se izrazio i komunicirao. Isprepletanjem autoreferencijalnog i konceptualnog pristupa pri umjetničkoj praksi, autor u ovim značenjski slojevitim radovima problematizira poprilično intiman spektar tema. Radovi su nusprodukt integriranja polariteta svakodnevnog posla, psihologa u centru za spolno zdravlje koji uz razgovor s korisnicima uključuje i mnoštvo papirologije i administrativnih zadataka, ali i direktan kontakt s liječnicima i medicinskim osobljem gdje upoznaje sve ono što tvori ljudsko tijelo te uspostavlja prema njemu novi odnos.
Djela tematski povezuje težnja za pronalaskom, odnosno uspostavljanjem balansa u profesionalnom, ali i svakodnevnom životu. Počevši od potrebe za dekonstrukcijom vlastitog identiteta kroz sjećanja i asocijacije, preispitujući ulogu obiteljskih i tradicionalnih normi unutar kojih odrasta te sada kao pojedinca koji reagira na problematiku raznih diskriminiranih skupina s kojima se poistovjećuje. Pozicioniravši proces introspekcije i otkrivanja podsvijesti kao sastavni dio umjetničke prakse, problematizira nevidljivost, stigmu i strah života pojedinaca s kojima se susreće na autentičan i intiman način. Inicijalno promišljanje koncepta sebe i svakodnevnog, rezultira radovima u raznim tehnikama koji se vizijom, koloritom i materijalom direktno referiraju na ljudsko tijelo i svu kompleksnost psiholoških i fizičkih procesa koji se događaju unutar nas samih – stoji, među ostalim, u predgovoru kustosice Marte Radman, mag. hist. art.
O autoru
Josip Kresović,interdisciplinarni umjetnik i psiholog, rođen u Zadru (Hrvatska) 1992. godine gdje magistrira psihologiju u području psihologije umjetnosti s interesom za vizualno-estetsku osjetljivost i odnos umjetnosti i raspoloženja.
Paralelno sa studijem razvija umjetničku praksu u kojoj se bavi osobnom ikonografijom kroz koju pokušava istražiti odnos između okoline i pojedinca te kako taj odnos može utjecati na formaciju ličnosti pritom koristeći različite materijale, od skulptura i kolaža do scenografije i performansa.
Od 2017. godine samostalno i grupno izlaže i izvodi u Zagrebu, Zadru, Rovinju i Splitu. Trenutno živi i radi u Zagrebu.