Posjet Glazbenoj školi u Varaždinu: odgojiteljice i djeca iz Koprivničke njeguju ljubav prema glazbi
Davne 1828. godine utemeljena je Glazbena škola u Varaždinu koja s prekidima djeluje i dan danas, odgojivši generacije i generacije...
U dvorištu Područne škole Josipa Jedvaja u Vrbnu u ponedjeljak, 23. svibnja, na simboličan je način otvoren prvi hotel u ovome mjestu – hotel za kukce.
Koja je glavna funkcija hotela za kukce? Ljeti hotel služi kukcima kao zaklon od vrućine i za razmnožavanje, a zimi ih štiti od hladnoće. Budući da ih se u hotelu zna okupiti veći broj, ljudi ovdje kukce mogu lakše promatrati.
– Izgradnja hotela u našoj je područnoj školi trajala oko tri tjedna, a za to su bili zaduženi školski knjižničar i domar škole. Hotel je smješten u dvorištu škole u blizini voćnjaka, kako bi se omogućilo njegovo oprašivanje. “Namještanje” i popunjavanje hotela prirodnim materijalima obavili su svi učenici škole neposredno prije otvaranja. Materijal za punjenje učenici su u dva tjedna sakupljali u prirodi i nosili u školu. U svemu je pomogla gđa Rusalka Majer iz Udruge Gredica koja je već jedanput posjetila našu školu – naveo je Berislav Njegovec iz OŠ Franje Serta Bednja.
Otvorenje hotela na simboličan je način obavljeno točno u podne, a čast da prereže vrpcu imala je ravnateljica škole Sanja Majcen. Nakon otvorenja svi prisutni mogli su hotel razgledati i fotografirati ga.
Posebno ih je razveselilo to što su uspjeli fotografirati i prvog gosta u novootvorenom objektu te zahvaljuju svima koji su sudjelovali u izgradnji i punjenju hotela.
Jan Špiclin iz Prve gimnazije Varaždin pobjednik je natjecanja u komunikaciji znanosti za učenike i učenice srednjih škola u Republici Hrvatskoj, Znanstvenik u meni u kategoriji originalnih istraživačkih radova, a Lucija Filep i Petra Vidaković iz Srednje škole Novska u komunikacijskim kategorijama.
Na Završnici natjecanja održanoj u zadarskoj multifunkcionalnoj dvorani Centra za kreativne industrije u suorganizaciji Educateama i Društva za edukaciju van okvira sudjelovalo je 16 učenika s 10 vrhunskih radova, uključujući i originalna istraživanja te ocjenjivački žiri i publika.
Jan Špiclin pobijedio je s originalnim istraživačkim radom o Utjecaju fenola iz ekstrakta zelenog matcha čaja na smanjenje stope oštećenja DNA molekule iz sperme lososa uslijed izlaganja UV-A zračenju. (https://prijave.znanstvenikumeni.org/public/video/4411113)
– Otkako sam u srednjoj školi bavim se istraživanjima iz biologije i uvijek mi je drago kada svoje radove mogu prezentirati publici i pokazati okolini čime se bavim iza zatvorenih vrata školskog laboratorija. Znanstvenik u meni izvrsna je prilika za takvo što, posebno zato što su na tom natjecanju vrlo bitne komunikacijske vještine i način kako kompleksno istraživanje prikazati i objasniti na što jednostavniji i atraktivniji način. Posebno mi je drago što se ovogodišnja završnica mogla realizirati uživo u prekrasnom Zadru. Bila je to izvrsna prilika za razmjenu iskustva, druženja s drugim učenicima, sklapanja novih prijateljstava i putovanja kroz Lijepu Našu izjavio je pobjednik natjecanja Jan Špiclin.
Osebujna izložba “Iza vatrenog zida – Žene u vatrogastvu” bit će otvorena u petak, 8. srpnja, s početkom u 19 sati u Tehničkom muzeju Nikola tesla u Zagrebu.
U stručnoj vatrogasnoj terminologiji, „vatreni zid“ označava strukturu koja ograničava područje širenja požara i smanjuje štetu na građevinama uslijed požara. U kontekstu izložbe, „vatreni zid“ simbolički predstavlja teško propusne strukture koje su ženama priječile ili im otežavale ulazak u svijet vatrogastva.
Izložba daje prikaz povijesti, položaja i uloge žena u vatrogastvu na području Hrvatske, od prvih spomena žena u kontekstu vatrogastva i pionirki vatrogastva u Hrvatskoj – žena koje su prve probile „vatreni zid“ – preko ulaska većeg broja žena u vatrogastvo u vrijeme socijalizma do suvremenog doba, kada usprkos još uvijek prisutnim predrasudama i izazovima s kojima se susreću svjedočimo intenzivnom rastu broja žena u vatrogastvu.
Uz predmete iz fundusa Tehničkog muzeja Nikola Tesla i Muzeja hrvatskog vatrogastva, na izložbi će biti predstavljene i osobne priče i predmeti (odore, oprema, nagrade) suvremenih hrvatskih vatrogaskinja.
Izložba je realizirana u partnerstvu Tehničkog muzeja Nikola Tesla i Hrvatske vatrogasne zajednice / Muzeja hrvatskog vatrogastva, uz suradnju s hrvatskim vatrogaskinjama i brojnim dobrovoljnim vatrogasnim društvima…
Iz impresuma izložbe može se iščitati da su njezinu realizaciju između ostalih pomogli DVD Gornji Kneginec, JVP Grada Varaždina i Hrvatski vatrogasni muzej iz Trenkove ulice.
Više o svemu pročitajte OVDJE