Povežite se s nama

Kultura

FOTO Umijeće skelarenja proglašeno nematerijalnim kulturnim dobrom

Objavljeno:

- dana

U Skelarskoj hiži u Svetom Martinu na Muri održana je konferencija za medije i prigodna svečanost na kojoj je predstavljeno novo postignuće u domeni kulture Međimurja.

Tradicija i umijeće skelarenja u kontinentalnoj Hrvatskoj proglašeni su nematerijalnim kulturnim dobrom te upisani u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske.

Župan Matija Posavec istaknuo je da na 17. kulturno dobro iz Međimurja u nacionalnom Registru treba biti ponosan.

-17 je to blaga našega kraja, 17 tradicija i 17 nama nemjerljivih vrijednosti. Identitet se čuva njegovanjem kulture i povijesti i mi to uspješno činimo godinama. Skelarenje je ne tako davno bio način života naših starih, a upisom ove tradicije i umijeća u Registar, općina Sveti Martin na Muri i cijeli gornjomeđimurski kraj mnogo dobiva jer raste i vrijednost ove iznimne turističke atrakcije – rekao župan, te dodao da svaki kutak Međimurja čuva poneko blago iz davnina za nove generacije i ponosno ga pokazuje posjetiteljima.

Direktor Turističke zajednice Međimurske županije Rudi Grula kaže da Međimurje, u odnosu na broj stanovnika, ima najviše zaštićenih nematerijalnih kulturnih dobara u Hrvatskoj ili je u samom vrhu.

-To govori o bogatstvu tradicije i povijesti, o marljivosti naših ljudi, ali i njihovoj svijesti o očuvanju svojih blaga. Turistička zajednica nastoji takve potencijale pretvoriti u turistički proizvod, a zahvaljujući Ministarstvu kulture, koje je prepoznalo vrijednost skelarenja uz Muru, put prema tom cilju nam je otvoren – naglasio je Rudi Grula.

-Obale Mure spajane skelama bile su u prošlosti poput interneta: tu su se razmjenjivale vijesti, tu su se ljudi susretali, veselili, te je skelarenje mnogo više od pukog prelaska rijeke, što je opjevano i u međimurskoj popevki – istaknuo je Rudi Grula, te dodao da Međimurje ima sedam skela, čime i najveću gustoću u Hrvatskoj, a uz podršku Ministarstva prometa te veliku predanost lokalnih ljudi, skelaranje je i danas živo, mahom u turističke i rekreativne svrhe. U općini Sv. Martin na Muri otišli su i korak dalje te rekonstruirali Skelarsku hižu koja turistima nudi atraktivnu plovidbu prošlošću.

Domaćin svečanosti Martin Srša, načelnik Općine Sveti Martin na Muri, dodaje da je upis u Registar iznimno važan događaj za promociju općine.

Svečanosti su prisustvovali i načelnici općina Belica Zvonimir Taradi, Podturna Perica Hajdarović, te Donje Dubrave Marijan Varga, kao i predstavnici međimurskih LAG-ova i brojnih udruga.

Uz sklelarenje, nematerijalno kulturno dobro je i međimurska popevka, medičarski obrt, kotoripska skupina govora, svetomarska toponimija, štrigovska skupina govora, tradicijsko lončarstvo, zatim umijeće izrade čipke na području Svete Marije, umijeće izrade tradicijskih igračaka, kao i umijeće i sviranje cimbala, izrada pokladne maske pikač u Selnici, izrada tradicijskih božićnih jaslica, božićnog nakita, tzv. kinča, te božićnog lustera, umijeće sviranje na tamburama farkašicama, zlatarenje u Međimurju i izrada črnih pisanica te bratimljenja i sestrenja u Donjoj Dubravi.

Kultura

Nastavlja se obnova kotoripskog Kužnog pila – Kulturnog dobra RH

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kotoripski Kužni pil se prvi put spominje u povijesnim zapisima 1841. godine, a točna godina njegove izrade nije poznata. Službenog naziva – Pil Presvetog Trojstva – zaštićen je kao nepokretno kulturno dobro sukladno Zakonu o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara i upisan u Registar kulturnih dobara RH.

Općina Kotoriba krenula je, uz potporu Ministarstva kulture i medija,  u njegovu faznu obnovu kako bi mu se vratio nekadašnji impresivan izgled – na stupnjevito uzdignutoj pravokutnoj plinti nalazila se baza u obliku menze, koja na svojem licu nosila jednostavan grčki križ. Iznad nje diže se četverokutni postament iz kojeg se diže obla kolumna s klasicističkim kapitelom i grupom Svetog Trojstva. Kolumnu je okruživalo pet figura koje predstavljaju Immaculatu, sv.Roka, sv.Nikolu, sv.Antuna Padovanskog i sv.Florijana koji su postavljeni na uglove postamenta. Kako je Pil potpuno uništen u prometnoj nesreći, godinama su njegovi ostaci pohranjeni u Župnom dvoru čekali obnovu.

Općina je drugu godinu za redom prijavila projekt Ministarstvu, a radovi se obavljaju stručni konzervatori i restauratori prema dobivenim sredstvima Ministarstva kulture i medija pod stručnim nadzorom Uprave za zaštitu kulture baštine, Konzervatorskog odjela u Varaždinu. Ove godine završena je pravokutna baza s grčkim križem te je Pil postavljen na svoje originalno mjesto gdje će pričekati daljnju obnovu odnosno daljnja odobrena sredstva za nastavak radova.

Nastavite čitati

Kultura

Kristali kao simbolika neravnopravnosti žena: Kristalne predmete možete donirati u palači Herzer

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Iz Umjetničkog paviljona u Zagrebu stigla je nesvakidašnja pozivnica. Građani su pozvani da donacijama kristalnih predmeta sudjeluju u projektu “Svečanost” vizualne umjetnice Tanje Dabo. Autorica simbolikom kristala želi upozoriti na neravnopravni društveni status žena u Hrvatskoj. Kristalne predmete možete donijeti u galerijske i muzejske prostore diljem Hrvatske. Tako se kristalni predmeti mogu donirati i Gradskom muzeju Varaždin, javlja HRT.

– Referenca je samo simbolična jer žene su u svim društvenim područjima zapravo neravnopravne i nejednake. Ali ovo je nešto što je mjerljivo i brojivo – izjavila je Tanja Dabo, autorica projekta ”Svečanost” i redovna profesorica na Akademiji likovnih umjetnosti.

Kristal, koji je domaćicama prije bio gotovo jedina nagrada pa i stvar prestiža, skuplja se i u varaždinskoj palači Herzer.

– Mi smo objavili na stranicama Gradskog muzeja Varaždin i na facebook stranici pa molimo sve građane da se tom prilikom uključe u donaciju, izjavila je Elizabeta Igrec, kustosica u Gradskom muzeju Varaždin.

Od Osijeka, Dubrovnika do Samobora i Varaždina, kristalni predmeti se skupljaju do 30. rujna.

Cijeli tekst možete pročitati OVDJE

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje