Povežite se s nama

Život i društvo

FOTO Uz neobičnu kuću, dvorište Varaždinca Josipa Juraka sada krasi i mozaična pisanica

FOTO: IVAN AGNEZOVIĆ

Objavljeno:

- dana

Uz neobičnu kuću, koja na kućnom broju 28 krasi Ulicu Josipa Pupačića u Varaždinu i o kojoj je Regionalni tjednik već pisao, osvanulo je novo umjetničko djelo.

>>Josip Jurak u varaždinskoj Pupačićevoj ulici 28 ovjekovječio sve aktere križnog puta

Riječ je o obiteljskoj kući Josipa Juraka, varaždinskog amaterskog slikara koji je kompletno pročelje kuće pretvorio u koloritni mozaik, sastavljen od mnoštva otpadnih, šarenih keramičkih pločica, pravokutnog oblika u stilu Mondriana. Taj mozaik, izrađen još 2008. godine, nazvao je „Susjedi-ekumena“, u znak zahvale posjeta njegovim izložbama.

Josip Jurak je zatim svoju kuću nadogradio umjetničkim prikazom „Veliki prasak“ i poslužio se istom tehnikom spajanja polomljenih pločica. Tim mozaikom pokušao je interpretirati znanstvenu teoriju o stvaranju svijeta kroz prizmu teoloških tumačenja, a, kako kaže sam autor, posvećena je Georgesu Henriju Lemaitru, katoličkom svećeniku, inženjeru, matematičaru i filozofu.

Jurak je dalje nastavio s oblaganjem fasade te je novi uradak nazvao „Akteri križnog puta“. Osim majstorskom tehničkom izvedbom, mural plijeni pozornost i lucidnom simbolikom kojom su prikazani rimski vojnici, Pilat, Kajfa, Juda, Petar, Veronika i Šimun, dok su Isus i Marija prikazani figurativno.

Pisanica

Naime, da bi upotpunio likovno stvaralaštvo, s ostatkom pločica od mozaika odlučio se za izradu skulpture pisanice.

– Već u 5. stoljeću sv. Augustin spominje da je jaje simbol Kristova uskrsnuća, ali tek se u srednjem vijeku počeo širiti običaj izmjeničnog darivanja jaja za blagdana Uskrsa, naročito među Kršćanima, i to na selu, gdje su se jaja šarala, odnosno pisala bojama iz prirodne riznice. Taj običaj darivanja seli se sa sela u gradove, gdje jaje dobiva nove šare. Današnja ukrašavanja vrše se preslikačima, naljepnicama i ostalim ukrasima po željama djece i mladih. Moja pisanica mora biti odraz njihovih želja. Ona mora biti višenamjenska, da se koristi za božićno drvce i blagdane. Ona mora biti naj, naj naj! – pojasnio je autor nesvakidašnje skulpture.

– Radi se o skulpturi koja najviše liči na geometrijski lik elipse, koja nastaje rotacijom oko osi ordinate za 360 stupnjeva. Da bih to izveo, sastavio sam projekt od skice do konačne izrade. Pisanica je izrađena od cigle, veličinom velike osi od 250 centimetara i male osi od 180 centimetara, a išarana je s osam ornamenata i usađena u postament veličine 200x200x20 centimetara. Sva je optočena pločicama u skladu s mozaicima kuće – rekao je Jurak.

Ova kuća, a sada i pisanica, trajna su likovna izložba i uvijek dostupna galerija. Osim toga, Jurakovi radovi imaju i ekološku notu jer bi sve te polomljene pločice završile u smeću ili reciklažnom dvorištu, dok su u ovom kreativnom procesu poprimile dimenziju novih vrijednosti.

– Nismo pogriješili, ali opet nismo rekli sve što bi trebalo reći. Ovu kuću i pisanicu treba vidjeti, dugo i višekratno gledati i pritom uživati. Veselim se Vašem posjetu! – poručio je 86-godišnji varaždinski umjetnik, koji je pored poslova u radnom odnosu te hobija slikanja i izlaganja na izložbama, godinama postavljao keramičke pločice građanima „u fušu“ kako bi poboljšao standard svoje familije. Kod tih radova oko dva posto pločica otpalo je na lom i krš koji je uskladištavao, koristeći ga potom za izradu mozaika.

Osim toga, Josip Jurak zahvalan je tvrtki „Leier“ na isporučenoj cigli, tvrtki „Vitos“ na isporučenim pločicama te obitelji Vojnović-Šeliga na ostalim uslugama.

O autoru

Josip Jurak rođen je 15. siječnja 1937. godine u Svetom Iliji. Maturirao je na Prvoj gimnaziji Varaždin, gdje se na poticaj prof. Ožega počeo baviti lakom atletikom, trčanjem na kratke pruge, pa je u AK „Sloboda“ 60-ih godina ostvario i solidne rezultate te se uvrstio u kvalitetna imena sporta.

Na Gimnaziji je stekao i osnove o crtanju kod prof. Ladike koji mu je sugerirao da se više posveti slikanju jer za to ima smisla. Studirao je na Teološkom fakultetu u Zagrebu, gdje je ostavio zapise – portrete svojih profesora. Diplomirao je na Fakultetu organizacije i informatike u Varaždinu.

Jurak je član LUV-a Varaždin od 1987. godine. Sudjelovao je na više zajedničkih izložbi, kao i na izložbama humanitarnog karaktera. Dosad je samostalno izlagao: Varaždin 1993., Varaždinske Toplice 1994. i 1995., Ludbreg 1996., Novi Marof 1996., Varaždin 1996. i 1997., Varaždinske Toplice 1997., Sveti Ilija 1997., Ludbreg 1998., Čakovec 1998., Varaždin 1999., Varaždinske Toplice 1999., Varaždin 2003., Zagreb 2006., Varaždin 2006. i Varaždin 2011.

Život i društvo

Gosti su bili puni hvale na svečanoj sjednici Općinskog vijeća Maruševca, a za vikend Zlatko Pejaković i Dani folklora

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Maruševec šarolikim programom obilježava svoje Dane, a današnji utorak je blagdan svetog Jurja te proštenje u Maruševcu.

Od 10 sati pod šatorom kod crkve sviraju Faringaši, u 11 sati počinje sveta misa, a nakon toga tradicionalno proštenje.

Ponedjeljak poslijepodne, 22. travnja, pak je bio rezerviran za svečanu sjednicu Općinskog vijeća Općine Maruševec. Načelnik Mario Klapša i predsjednik Općinskog vijeća Damir Šprem bili su domaćini brojnim dragim gostima, a spomenut ćemo samo neke; gradonačelnik Koprivnice Mišel Jakšić, saborska zastupnica Barbara Antolić Vupora, načelnik prijateljske Občine Rogatec Martin Mikolič, zamjenik gradonačelnika Varaždina Miroslav Marković i potpredsjednik Skupštine Varaždinske županije i načelnik Općine Petrijanec Željko Posavec.

Gosti su bili puni riječi hvale za suradnju s Općinom Maruševec, njezine prirodne ljepote te dobre ljude.

Šprem je svima poželio dobrodošlicu u Maruševec te svim slavljenicima čestitao imendane.

Načelnik Klapša je u svom govoru naglasak stavio na nestabilna vremena u kojima živimo, ali i brojna ulaganja na području Općine za generacije koje dolaze.

– Hvala svima koji su došli na “rođendan” naše općine, a puno toga se promijenilo i od protekle godine, ali ostao nam je ponos i srce koje malo jače zakuca kad se radi o našem Maruševcu. Svjesni smo da je Maruševec mala sredina, ali smo svjesni i odgovornosti koju imamo prema našim žiteljima; mladim obiteljima, poljoprivrednicima, gospodarstvenicima i starijim sugrađanima. Ono bez čega nema budućnosti je naša mladost koja će razvijati našu općinu te su dočekali gradnju stambene zone u Donjem Ladanju. Ne sumnjam da ćemo radišni i ujedinjeni postići svaki cilj koji si zadamo – istaknuo je načelnik.

Klapša je govorio o klimatskim izazovima i važnosti borbe s njima na lokalnoj razini, zatim važnosti obrazovanja kao temelja gospodarskog razvoja te ulaganjima u uređenje objekata i cestogradnju.

Nagrađeni

Na kraju svečane sjednice dodijeljena su općinska priznanja zaslužnim mještanima. Nagrada Općine Maruševec za iznimna dostignuća u proteklom razdoblju dodijeljena je Udruzi žena Maruša – za izniman doprinos očuvanju i promociji tradicijskih jela, rukotvorina i tradicijskih običaja maruševečkog kraja. Ista je nagrada dodijeljena Luki Hrgareku, za postignute izvanredne rezultate na sportskim natjecanjima u powerliftingu u zemlji i svijetu, a umjesto sportaša nagradu je primila njegova majka.

Plaketu Općine Maruševec primili su Josip Fadiga, za izniman doprinos razvoju sporta na području općine, Darko Posavec, za izniman doprinos u obrani domovine i stvaranju Republike Hrvatske, i KUD Klaruš Maruševec za iznimno djelovanje na promociji kulturne baštine Općine Maruševec, a povodom 25. obljetnice rada i postojanja.

Proslava Dana općine traje sve do 29. travnja. U subotu, 27. travnja, održat će se 21. Dani folklora u Maruševcu, a u večernjim satima pod šatorom fešta uz Zlatka Pejakovića. Nedjelja je rezervirana za Općinski kup u malom nogometu, a ponedjeljak za svečano otkrivanje kipa književnika Gustava Krkleca kod osnovne škole u Maruševcu.

Nastavite čitati

Život i društvo

Na 10. Županijskoj smotri dječjih KUD-ova u Trnovcu se okupilo oko 400 mališana

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U organizaciji Zajednice kulturno-umjetničkih udruga Varaždinske županije i Općine Trnovec Bartolovečki, u nedjelju je u sportskoj dvorani Osnovne škole Trnovec održana 10. Županijska  smotra dječjih Kulturno-umjetničkih društava.

Smotra se svake godine održava u drugom mjestu Varaždinske županije, a Trnovec je ovoga puta bio domaćin u sklopu obilježavanja Dana općine. Na smotri na kojoj svoje folklorno umijeće prezentiraju djeca u dobi od sedam do 15 godina okupilo se oko 400 djece iz devet KUD-ova s područja Varaždinske županije, a izvedeno je ukupno 13 točaka.

– Srećom, u našim KUD-ovima djece ima, oni vole plesati, posebice ovi mlađi uzrasti koji imaju još i igrice, brojalice, pjesmice, tako da ih to stvarno zanima. O tome dosta govori i podatak da za ovu smotru imamo prijavljeno devet KUD-ova, stoga s radošću možemo zaključiti da nema straha za budućnost – rekao je Pjerino Hrvaćanin, tajnik ZKUU Varaždinske županije.

– Osim smotre dječjih KUD-ova, Zajednica kroz godinu organizira smotre starijih izvornih skupina, zborova i vokalnih skupina, puhačkih orkestara, kazališnih amatera i tamburaških orkestara i to je ono zbog čega Zajednica postoji – dodao je Hrvaćanin.

Uz Ministarstvo kulture i Varaždinsku županiju, pokrovitelj smotre bila je Općina Trnovec Bartolovečki.

– Program koji smo organizirali povodom Dana općine i ovoga je puta bogat različitim sadržajima, a posebno me raduje ovaj dio u kojem sudjeluju naši najmlađi i drago mi je da se okupilo toliko djece, da su Trnovcem opet odzvanjali pjesma, smijeh i veselje, na radost mnogobrojne publike – rekla je načelnica Verica Vitković.

Dodala je kako je Varaždinska županija poznata po kulturnoj baštini, tradiciji, starim običajima koje treba njegovati i čuvati.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje