Povežite se s nama

Život i društvo

FOTO Varaždinski branitelji Dravom krenuli prema Vukovaru u spomen na poginule branitelje

Objavljeno:

- dana

Spustom „Drava-Dunav, Varaždin-Vukovar 2024.“ kojeg organiziraju članovi Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora – Podružnica Varaždinske županije, varaždinski branitelji i ove godine obilježavaju 33. godišnjicu odlaska Zasebne postrojbe policije PU varaždinske u obranu grada Vukovara, a ujedno tim činom odaju počast svojim suborcima koji su svoje živote položili na Oltar domovine.

Ovaj već tradicionalan spust održava se 19. put, a podršku su im došli pružiti župan Varaždinske županije Anđelko Stričak koji se braniteljima pridružio na jednoj etapi putovanja te ravnateljica Javne ustanove „Priroda“ Varaždinske županije  Sanja Kopjar.

– Danas odajemo počast svima onima koji su branili Vukovar, posebno zadnjoj grupi policajaca, njima 185,  koji su u obranu grada heroja upućeni 11. rujna 1991. godine. Posebno se prisjećamo 26 poginulih i nestalih pripadnika iz njihovih redova koji su stradali u obrani Vukovara, te njih 119 koji su završili u srpskih koncentracijskim logorima. Upravo njima u čast, kao i svim braniteljima koji su branili Hrvatsku održava se taj spust da se prisjetimo tih dana, a isto tako da damo na važnosti ljepoti kojom obiluje naša domovina, u ovom slučaju rijeka Drava uz poruku da rijeku Dravu, ali i sva naša prirodna bogatstva treba čuvati i o njima voditi brigu – izjavio je župan Stričak podsjetivši i na akciju Sveučilišta Sjever čiji su djelatnici sudjelovavši na spustu prije dvije godine mjerili kvalitetu vode rijeke Drave. Hoće li biti odstupanja u njenom očuvanju pokazat će rezultati mjerenja koji će se ponoviti u dogledno vrijeme. 

Da spust u dužini od oko 300 kilometara, od Donje Dubrave do Vukovara, traje 7 dana, tijekom kojeg je predviđeno kampiranje u Križnici, Sopju, Nardu i Aljmašu, sa konačnim završetkom putovanja u Vukovaru pojasnio je predsjednik Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora – Podružnica Varaždinske županije  Damir Makovec.

– Riječ je o jednoj lijepoj tradiciji odavanja počasti svim poginulim, nestalim i ranjenim braniteljima, ali i civilima koji su u Vukovaru dali život za Lijepu Našu. Unatoč proteku godina, emocije su uvijek podijeljene. S jedne strane osjećamo tugu zbog naših prijatelja koji više nisu s nama, ali s druge strane smo sretni što možemo čuvati sjećanje na njih kako nikada ne bi zaboravili što su dali za našu državu i da nikad ne odustanemo od iznošenja istine o Domovinskom ratu – rekao je Makovec napomenuvši kako su već sada prepoznati i izuzetno dobri prihvaćeni na svom putovanju.

–      Na svim stajalištima tijekom putovanja dočekuju nas domicilne braniteljske udruge te uz sjećanje na zajedništvo koje nas je držalo tih 90-tih, zaboravimo i na svakodnevne brige, te lakše ostvarimo svoj cilj – zaključio je Makovec.

Kako je rijeka Drava višestruko zaštićeno područje podršku ovom sada već tradicionalnom spustu i ove godine dala je Javna ustanova „Priroda“ Varaždinske županije. 

– Radi se o području Regionalnog parka Mura-Drava i pripadajuće europske ekološke mreže „Natura 2000“, kao i području prekograničnog UNESCO-ovog rezervata Biosfere Mura-Drava-Dunav. Samim time spust ima svoju ekološku komponentu te doprinosi kako promociji prirodnih vrijednosti područja rijeke Drave tako i samog zaštićenog područja. Odvija se unutar svih pet hrvatskih županija unutar kojih se nalazi Regionalni park Mura-Drava i na određeni način daje jednu lijepu poruku potrebe za zajedništvom i međusobnom suradnjom, kako u zaštiti prirodnih vrijednosti, tako i u općenitom smislu – izjavila je ravnateljica Javne ustanove „Priroda“ Varaždinske županije Sanja Kopjar.

Život i društvo

FOTO Trnovijada okupila brojne izlagače i još brojnije posjetitelje

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kako bi obogatila svoju turističku ponudu, ali i očuvala dio svoje povijesti i kulturne baštine, Općina Trnovec Bartolovečki uređuje jedan od najstarijih objekata na svom području – „Jaginu Hižu”, etno kuću koja će biti trajni podsjetnik na nekadašnji način života u općini.

Upravo je u dvorištu Jagine Hiže ove subote održana Trnovijada, jedan od programa predviđenih projektom „Dvorišta Sjevera: otkrivanje skrivenih dragulja” koji zajednički provode turističke zajednice Varaždina, Varaždinskih Toplica, Novog Marofa i TZP Centar svijeta.

„Jagina Hiža” datira s kraja 19. stoljeća, izgrađena je u tradicionalnom zagorskom stilu, a bila je u vlasništvu obitelji Lacko.

Organizatori Trnovijade su Općina Trnovec Bartolovečki, KUD Mak Trnovec te TZP Centar svijeta, uz potporu udruga Trnovečko srce i Cvijet Šemovec, a tijekom manifestacije posjetitelji su imali priliku uvjeriti se u značaj tradicijskih dvorišta te se upoznati s lokalnim običajima, predmetima i hranom karakterističnim za trnovečki kraj.

Miro Koren, predsjednik KUD-a Mak Trnovec, nije krio zadovoljstvo što „Jagina Hiža” polako, ali sigurno, poprima konture, a njezino uređenje sve više napreduje.

– Uspjeli smo srediti dnevnu prostoriju koja pokazuje kako su nekada u toj hiži živjeli naši mještani. Izložba kojom prezentiramo starinske običaje, alate, jela, sastoji se od tri dijela; jedan je unutrašnjost „Jagine Hiže”, drugi su dio pripremile naše prijateljske udruge žena Trnovečko srce i Cvijet Šemovec, a treći su dio starine, alati i predmeti koje su se nekada mogli naći u starinskom domaćinstvu – rekao je Koren.

Svoju povijest i tradiciju važno je čuvati i prenositi sjećanja na mlađe generacije, stoga Općina Trnovec Bartolovečki podržava ovaj, ali i druge slične projekte na svom području, rekla je načelnica Verica Vitković.

– Prijavili smo ovaj projekt na natječaj Ministarstva kulture i medija za dodatna sredstva, kako bi se „Jagina Hiža” uredila u potpunosti, a tu su i sredstva Općine Trnovec Bartolovečki koja ćemo i dalje planirati u našem proračunu. Želja nam je prikazati običaje našega kraja, kako se nekada živjelo i radilo, da se to ne zaboravi, a posebno želimo da mladi ljudi vide kako je to nekada bilo u Trnovcu i u našoj županiji – kazala je načelnica.

Zahvalila je svim mještanima koji su donirali eksponate za izložbu.

– Sve su to predmeti koji pokazuju kako se i čime nekada kuhalo, pralo, radilo u polju, a danas imamo rijetku priliku vidjeti ih, zahvaljujući mještanima koji su ih sačuvali i na taj način oteli od zaborava. Ovo je začetak našem muzejskog prostora i vjerujem da će „Jagina Hiža” uskoro biti u potpunosti uređena i privedena svrsi – izjavila je načelnica Vitković.

Nastavite čitati

Život i društvo

Na Franjevačkom trgu u Varaždinu po 15. put obilježen Europski dan jezika

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Na Franjevačkom trgu u Varaždinu u subotu, 28. rujna po 15. put zaredom obilježen je Europski dan jezika, čiji cilj je promovirati i zaštititi bogatu jezičnu raznolikost Europe te podići svijest o važnosti cjeloživotnog učenja jezika za sve. Europski dan jezika obilježava se od 2001. godine kada je utemeljen na inicijativu Vijeća Europe. 

Moto ovogodišnje manifestacije je bio “Deutsch ist nah!“, a Europski dan jezika održava se uz potporu udruge EKULT-Europski kulturni krug – udruge za popularizaciju njemačkog jezika na području Republike Hrvatske.

U ovogodišnji projekt obilježavanja uključili su se Elektrostrojarska škola Varaždin, Gospodarska škola Varaždin, OŠ Radovan, Tužno, Trnovec, Višnjica, Donja Voća, Ivanec, Klenovnik, Breznički Hum, Vidovec, Cestica, Sv.Ilija, V.OŠ, II.OŠ, IV. OŠ, III.OŠ i dječji vrtić Škrinjica iz Vidovca, a kroz prezentaciju suvenira koje su izradili učenici građani su se mogli upoznati sa simbolima i poviješću različitih zemalja.

Lea Lesar, učiteljica njemačkog jezika, ujedno i glavna inicijatorica obilježavanja ove manifestacije u našoj županiji zahvalila se Varaždinskoj županiji i Gradu Varaždinu na podršci te je naglasila važnost učenja stranih jezika.

– Iako je pomalo kišno vrijeme i ove smo se godine okupili da obilježimo Europski dan jezika. Europski dan jezika svake godine obilježavamo  26. rujna, ali je učenike, učitelje i njihove mentore lakše okupiti tijekom vikenda, stoga im se i ovoga puta zahvaljujem na odazivu i sudjelovanju. Budući da smo kao učitelji i nastavnici prepoznali važnost višejezičnog obrazovanja odlučili smo baciti svijetlo i na njemački jezik. Njemački jezik je važan za Varaždinsku županiju i grad Varaždin kako zbog geografskog položaja na kojem se nalaze tako i zbog gospodarstva – rekla je Lesar.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje