Povežite se s nama

U fokusu

FOTO Varaždinski i međimurski poljoprivrednici u ogromnom prosvjedu u Čakovcu

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Objavljeno:

- dana

U Čakovcu je u ponedjeljak, 19. veljače održan veliki prosvjed vlasnika obiteljskih poljoprivrednih gospodarstva iz Međimurske i Varaždinske županije.

Cilj prosvjeda bio je ukazivanje na probleme koji im otežavaju, ali i obezvređuju njihov rad. Također, ukazati na nagomilane probleme s kojima se po njihovom nitko iz Vlade RH i Ministarstva poljoprivrede ne želi pozabaviti.

– Ovo je mali prosvjed, a bit će nas još ako treba. Jednostavno više ne možemo – istaknuo je Stjepan Jurinec iz Ivanovca, jedan od organizatora samog prosvjeda.

Istaknuo je nitko ništa njih kao poljoprivrednike nije pitao a tiče obvezne intervencije oko eko šema koje je nametnula Europska unija.

– Kako je moguće da nitko iz Ministarstva poljoprivrede, APPRRR-a ili Savjetodavne službe ništa o tome nije pitao poljoprivrednike oko eko šema koje su nam nametnute bez konzultacija, a još veći šok uslijedio je je u siječnju. Naime, dogovoreno je da će refundacija troškova za probleme s cijenama i repromaterijalom biti isplaćeno 135 eura po hektaru, a na kraju je isplaćeno sramotnih 62 eura po hektaru uz obrazloženje da je prijavljeno više hektara od onih kojim je raspolagalo Ministarstvo– tvrdi Jurinec.

Kao problem ističu nekontrolirani uvoz hrane iz trećih zemalja.

Stigli su i brojni poljoprivrednici iz Varaždinske županije, a među njima i Matej Furjan.

– Vjerujemo da će Vlada i Ministarstvo imati milosti i da će se manje smanjiti udar na nas poljoprivrednike – ističe Furjan.

Prosvjednici žele iste uvjete kao i njihovi kolege iz EU.

– Želimo iste uvijete. Diverzificirane prihode i iste uvjete proizvodnje. Što se tiče potpora želimo to odmah, a da čekamo godinu, dvije – dodao je Igor Rešetar.

Podrške prosvjednicima dali su čakovečka gradonačelnica Ljerka Cividini kao i međimurski župan Matija Posavec.

 Podršku im je dao i predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore, Mladen Jakopović.

– Čekamo razvoj situacije u Bruxellesu. Stav je vrlo jednostavan, iznjedrili smo ga zapravo na Upravnom odboru. Vidjet ćemo razvoj situacije, iznjedrit ćemo sve one zahtjeve koje smo dali i prethodni tjedan i javno uputili svim medijima. Čekamo razvoj situacije, čekamo odobrenje Komisije po pojedinim točkama, u četvrtak i petak imamo skupštinu svih poljoprivrednih komora u Bruxellesu i tamo ćemo odlučiti na koji način ćemo dalje – najavio je Jakopović.

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje