Povežite se s nama

Život i društvo

FOTO Znatiželjni učenici OŠ Sveti Ilija sa pčelarima su obilježili Svjetski dan pčela  

FOTO: IVAN AGNEZOVIĆ

Objavljeno:

- dana

Veselo je i slatko bilo danas, 20. svibnja, u Osnovnoj školi Sveti Ilija. Povodom svjetskog dana pčela posjetili su ih članovi Udruge pčelara Varaždin Breg koji su sa sobom donijeli pčelarsku opremu, košnice, med za kušanje, ali i same pčele u staklenoj stijeni.

– Djeci danas nismo prenosili neko veliko stručno znanje, već znanje iz prakse kako bi djeca vidjela i čula više o pčelama jer često ne znaju što one točno rade. Htjeli smo djecu potaknuti da razmišljaju o našem ekosustavu. Događaj je organizirala Udruga pčelara Varaždin Breg, zajednički smo došli na ideju da djeci pokažemo i educiramo ih o pčelama, koji su to pčelinji proizvodi, a na kraju ćemo ih i počastiti medom, sve kako bi se barem malo „uživili“ u prirodu – naveo je iskusni pčelar Ivan Fučkar, jedan od osnivača Udruge.

Uz njega, još šest pčelara iz Udruge svoje znanje danas je, osim školarcima i vrtićarcima u Svetom Iliji, prenijelo i djeci i učenicima iz Kneginca i Beletinca.

– Naša je Udruga mlada, stara je tek šest mjeseci, i došli smo na ideju da život pčela prezentiramo djeci jer se danas malo ljudi hoće baviti baš pčelarstvom, to je nezahvalan posao u prirodi jer znamo što je priroda – jako je danas, na žalost, zatrovana. A naš posao je da to održimo na nekoj razini, i ova je godina konačno, nakon pet ili šest godina, takva da ćemo dobiti nešto više meda – kaže nam Fučkar te objašnjava da Udruga danas broji 32 člana, s time da se oko 70 % članova pčelarstvom bavi po prvi puta.

Udružili smo se zbog toga jer je biti pčelar problem u današnje vrijeme – ako nemaš neko znanje zbog samih bolesti, tada je teško baviti se tim poslom. Najveće bolesti su nam varoa i američka gnjiloća. I ako čovjek nije educiran o tome, dolazi do masovnog ugibanja pčela jer ne znaju što se događa – navodi naš sugovornik, ističući da u ovome kraju ove godine nije primijećen veliki pomor pčela, kao što je to u susjednoj, Međimurskoj županiji.

– Ondje je riječ o špricanju uljane repice. A na našem području imamo jako malo uljane repice, tu gdje jesno je brdovito područje, a pčelinjaci se, srećom, nalaze u šumarcima – pojasnio je pčelar Ivan, sretan što mnogi sponzori podupiru njihov rad.

Na posjetu je pčelarima zahvalila ravnateljica OŠ Sveti Ilija Anđelka Rihtarić, navodeći da je škola rado prihvatila prijedlog pčelara iz Varaždin Brega.

– Okupili smo sve učenike nižih razreda koji će imati danas imati priliku uživo pogledati košnicu sa staklenim stijenama, čuti kratko izlaganje naših pčelara. U školi smo napravili medenjake i to od pravog, njihovog meda i oni će to degustirati u školskoj kuhinji uz užinu. Također, za tjedan dana ćemo odraditi i terensku nastavu kod našeg mještanima-pčelara, učenici će ondje pogledati pravi pčelinjak u prirodi  te će skupine od njih pet obući prava mala pčelarska odjela koja je financirala Općina, i lagano će obići pčelinjak u ovo dana kada se pojavi sunce i kada su pčele na ispaši, kada rade i nije velika gužva u košnicama – pojasnila je ravnateljica Rihtarić. I dodala:

– Želja nam je da učenike zainteresiramo za pčelarstvo, da shvate od najmanjih nogu važnost pčele za ljudski rod, život i za čitavu prirodu. Budući da se na jesen selimo u novu školu i na tom novom okolišu imamo 16.000 četvornih metara zelene površine, u jako skoroj budućnosti napraviti ćemo jedan mali školski pčelinjak i ovo je sjajan uvod u to – zaključuje.

Život i društvo

Učenici iz Varaždinske županije sudjelovali na državnom LiDraNo-u

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Vinkovcima okupili su se LiDraNovci, ljubitelji lijepe hrvatske riječi, literarnog, novinarskog, dramskog i radijskog stvaralaštva iz cijele Hrvatske.

Državni LiDraNo za osnovnoškolce trajao je od 22. do 24. travnja, a Varaždinska županija imala je svoje predstavnike u svim izrazima. Iva Farkaš iz I. osnovne škole Varaždin i Vid Brajković iz OŠ Petrijanec, predstavili su svoje uratke na okruglom stolu za literarne radove.

Njihove su mentorice Marija Hublin i Željka Rabuzin. U kategoriji dramskog stvaralaštva svoj su pojedinačni scenski nastup izvele Ema Štrlek iz OŠ Vidovec i Tonka Tkalec iz II. osnovne škole Varaždin. Do državne razine smotre pratile su ih i usmjeravale mentorice Kristinka Štefan i Maja Šmic.

U novinarskom izrazu imali smo najviše predstavnika. Poziv na državni LiDraNo svojim je samostalnim novinarskim radom izborio Aleksandar Fic iz OŠ Novi Marof sa svojom mentoricom Sunčicom Križan Kadi. Varaždinska županija imala je čak 2 školska lista na državnoj razini, to su Klen iz OŠ Klenovnik te Šemica iz OŠ Šemovec, a redakcije su u Vinkovcima predstavljale urednice Marta Rogina i Nina Ajhler sa svojim mentoricama, Marijom Konjević i Valentinom Barulek Boltižar.

U kategoriji radijskog stvaralaštva emisijom Utapanje županiju su predstavljali David Telebar i Ante Kovačić iz OŠ Petrijanec, njihova je mentorica Željka Rabuzin. Učenici iz naše županije na svim su okruglim stolovima pohvaljeni od strane državnih povjerenstava koja čine eminentni stručnjaci i umjetnici iz područja stvaralaštva koje procjenjuju i vrednuju na ovoj razini smotre, koja sve do završnice ima natjecateljski karakter.

Učenici su potaknuti na daljnje stvaranje jer se iz njihovih uradaka iščitava visoka motiviranost i kreativnost, a to je ono, što uz, naravno, ljubav prema hrvatskome jeziku, svaki LiDraNovac mora imati. Za svoj rad priznanje i zahvalu primile su i njihove mentorice kojima se na zatvaranju smotre upravo riječju hvala, obratila glavna tajnica smotre LiDraNo i viša savjetnica iz Agencije za odgoj i obrazovanje, dr. sc. Marijana Češi.

Učenici su imali priliku predstaviti se u jednoj od najljepših knjižnica Hrvatske, nastupati u Kazalištu Joze Ivakića, prošetati starom jezgrom i kušati slavonske slastice. Kad požele se ravnice, neki će se od njih sigurno vratiti u Vinkovce jer široka je duša slavonska u gradu Josipa Runjanina, Ivana i Josipa Kozarca, bana Šokčevića i mnogih drugih poznatih Vinkovčana.

Nastavite čitati

Život i društvo

FOTO U općini Cestica mraz “obrao“ vinograde, spas se traži s prihranom mladica

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Niske temperature i mraz koji je posljednjeg vikenda, u noći sa subote na nedjelju i s nedjelje na ponedjeljak, 21. i 22. travnja, zahvatio područje općine Cestica učinio je velike štete u voćnjacima i vinogradima te povrtlarskim kulturama.

>>FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Prema riječima Marijana Županića, predsjednika Udruge vinogradara i podrumara Sveti Martin Cestica, podaci o nastalim štetama su još uvijek prikupljaju, a  najviše su stradali vinogradi na nižim nadmorskim visinama.

Nažalost, na pojedinim lokacijama cestičkog vinogradarskog područja od mraza stradali su kompletni vinogradi. Preporuka je prihraniti mladice koje su djelomično zahvaćene mrazom aminokiselinama, a osušene maknuti da se formiraju novi izbojci.

Kako to izgleda na terenu pšogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje