Povežite se s nama

U fokusu

Inspekcija rada kreće u nadzor prevencija nesreća, na meti građevina, šumarstvo, poljoprivreda…

Objavljeno:

- dana

Inspekcija rada u području zaštite na radu obavljat će inspekcijske nadzore u kojima će se utvrđivati jesu li poslodavci nakon prethodno utvrđenih ozljeda na radu poduzeli određene mjere u svrhu poboljšanja prevencije nesreća na mjestima rada.

Tijekom ožujka i travnja 2024. inspekcija rada Državnog inspektorata u području zaštite na radu obavljat će ciljane inspekcijske nadzore u sklopu kampanje Europske unije „Poboljšanje prevencije nesreća na radnom mjestu”, a u vezi s nesrećama na radu i naglaskom na ozljede na radu.

 O provođenju kampanje je odlučeno na plenarnoj sjednici Odbora viših inspektora rada Europske unije (eng. Senior Labour Inspectors’ Committee, dalje: SLIC), održanoj u svibnju 2022. u Republici Francuskoj. Za nositelje kampanje određena je radna skupina SLIC-a koju predvode predstavnici inspekcije rada Portugala, a sudjeluju i predstavnici inspekcija rada Češke, Estonije, Irske, Francuske, Poljske i Španjolske. U radu radne skupine sudjeluje i predstavnik Europske agencije za zaštitu na radu (dalje: EU-OSHA). U kampanji će sudjelovati sve države članice Europske unije.

Kampanjom će na području cijele Europske unije biti obuhvaćene djelatnosti iz sektora poljoprivrede i šumarstva, građevinarstva te kopnenog prijevoza putnika i cestovnog prijevoza robe i usluga preseljenja.

Ciljevi kampanje su: jačanje provedbe postojećih propisa, pravila i smjernica, informiranje o rizicima povezanima s nesrećama i ozljedama na radu te širenje znanja o uzrocima nesreća i inspekcijskim nadzorima povodom nesreća i smrtnih slučajeva na radnom mjestu te suradnja s agencijom EU-OSHA i njezinim nacionalnim središnjicama.

U sklopu Kampanje inspekcija rada Državnog inspektorata u području zaštite na radu obavljat će inspekcijske nadzore u kojima će se utvrđivati jesu li poslodavci nakon prethodno utvrđenih ozljeda na radu poduzeli određene mjere u svrhu poboljšanja prevencije nesreća na mjestima rada. Posebna pozornost bit će stoga usmjerena na nadzor na mjestima rada na kojima se već dogodila ozljeda ili mjestima rada na kojima su radnici izloženi istovjetnim ili sličnim rizicima koji su već doveli do ozljeđivanja radnika.

Nakon završetka inspekcijskog dijela Kampanje, sastavit će se nacionalno izvješće o rezultatima kampanje i dostaviti Tajništvu SLIC-a, koje će pripremiti završno izvješće o rezultatima kampanje za cijelu Europsku uniju. Završna konferencija o rezultatima SLIC kampanje planirana je za studeni 2024.

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje