Povežite se s nama

U fokusu

Ivan Čehok: U saborskoj mirovini sam od 47. godine. Je li to etično? Nije. To je bila “situacijska reakcija”

Objavljeno:

- dana

Ivan Čehok u “Nedjeljiom u 2”

“Mislim da ćemo Radimir Čačić i ja silom prilika surađivati.”

O Čačiću

To je odgovor Ivana Čehoka na pitanje Aleksandra Stankovića o budućim odnosima s Radimirom Čačićem , na relaciji gradonačelnik – župan.

Gostujući u emisiji “Nedjeljom u 2” Čehok je, između ostaloga, odgovarao i na pitanja o razlozima sukoba s Čačićem, uz kojeg se povezivao njegov pad 2011. godine.

Čehok je rekao kako je s Čačićem u Koaliciji 2005. godine završio naivno. Čačić je uskoro razvio premijerske ambicije

– Sve je puklo nakon vožnje iz Cavtata gdje smo primili nagradu za Varaždin kao najuređeniji grad. Vozili smo se prema Dubrovniku, a uz cestu je bio jumbo plakat Radimira Čačića. Pisalo je: Učinio sam u Varaždinu, učinit ću i u Hrvatskoj. Sve zasluge za uspjeh Varaždina je pripisao sebi i kitio se tuđim perjem. Pa ja sam bio gradonačelnik. To je bio kraj – prisjeća se danas Ivan Čehok.

On županije općenito smatra nepotrebnima jer je, kako veli, Hrvatska premala za tri nivoa vlasti. Na županije se troši čak šest milijardi kuna godišnje.

O Vindiji i Drku

Bilo je riječi i o Vindiji. Nedavno je kod Stankovića u gostima biobivši zaposlenik Vindije, Rajko Dondur, i govorio o poreznom kriminalu u poduzeću. Ivan Čehok je dao do znanja da ne vjeruje Donduru i da smatra da je sve to učinio u nečijem interesu. Na pitanje voditelja zašto bi onda optužio i sebe – jer je Dondur priznao svoje sudjelovanje u prevarama – Čehok je rekao:

– Ima ljudi koji toliko mrze nekoga da su u stanju i sebe okriviti da bi toj osobi što više napakostili .

Gradonačelnik je temu o Vindiji zaključio obećanjem podrške gradske vlasti Vindiji:

– To je velika tvrtka, zapošljava, gradi novi pogon u kojemu će dodatno zaposliti ljude.

O mizernim plaćama

Nakon što se gradonačelnik Čehok pohvalio da Varaždin ima dvije najveće Poslovne zone u Hrvatskoj, a uskoro se očekuje i treća – ona u Brezju, voditelj ga je podsjetio da radnici u tim zonama imaju 350 eura plaću.

– U tom trenutku nije bilo izbora. Dolazile su tekstilne tvrtke u kojima su se zapošljavali šivači iz propalog Varteksa. Sad trebamo ići dalje. Počinje dogradnja Tehnološkog parka 1 što će dovesti inženjere. Jaki smo i po informatičarima – rekao je.

Stanković je spomenuo ono o čemu se baš i ne priča: iz Varaždina se mladi masovno iseljavaju.

Čehok je to potvrdio, zaključio da su trendovi loši i da se to mora spriječiti. Jednim od razloga smatra i blizinu granice.

Govoreći o tri optužnice i eventualnoj presudi Čehok je rekao da nije kriv. Stankovića je zanimalo barem hipotetski što bi se u tom slučaju dogodilo:

– Ako bih bio osuđen na više od pet godina, automatski se raspisuju izbori, a za dvije bi me dogradonačelnik mogao zamijeniti – rekao je.

O tužbama

O tužbama još veli da je „Ustavni sud ZKP po kojem sam optužen proglasio neustavnim“.

Što se tiče milijunske štete za Grad, za što ga terete optužnice, Čehok je rekao da je on vjerovao procjeniteljima.

– Ima li Grad založno pravo na Vašu osobnu imovinu?

– Nema. Ali i da ima ja ju ne bih sad kao gradonačelnik skidao.

O mirovini u 47. godini

Aleksandra Stankovića je zanimalo od čega je gradonačelnik živio zadnjih šest godina.

– U saborskoj mirovini sam.

– S koliko godina ste otišli u mirovinu?

– 47.

– Predavali ste etiku na Fakultetu. Je li etično otići u mirovinu s 47 godina?

– Nije. I osobno sam se zalagao protiv raznoraznih prava i beneficija. Ali to mi je dobro došlo da se pripremam za procese – ispričao je gradonačelnik.

Na pitanje zašto se nije vratio predavanjima, rekao je da nije želio akademsku zajednicu kontaminirati svojim procesima.

Kad je Stanković Varaždin stavio u kontekst Zagorja, Čehok je rekao da je to Varaždinština. – Točka između Zagorja, Međimurja i Podravine.

Izvor:
Foto: screnshoot

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje