Gradonačelnik Novog Marofa: Prioritet je zadržati financiranje svih oblika i mjera pomoći građanima!
Proračun Grada Novog Marofa donesen je na sjednici Gradskog vijeća 22. prosinca prošle godine, no s obzirom da je došlo...
U PALAČI HERZER
Brojni Varžadinci i Varaždinke okupili su se jučer u Gradskom muzeju Varaždin, u palači Herzer, kako bi prisustvovali otvorenju zbirke krivotvorenih djela, slika i skulptura poznatih hrvatskih, ali i svjetskih umjetnika.
Posjetitelji su imali prilike vidjeti lažna djela nekih od najvećih hrvatskih umjetnika poput Ede Murtića, Zlatka Price, Ljube Ivančića, Ivana Rabuzina, Borisa Bućana, Mersada Berbera i Miljenka Stančića, ali i stranih kao što su Salvador Dali i Paul. A. Renoir.
Sva su zaplijenjena na crnom tržištu umjetnina
Riječ je o zbirci naziva “Ljepota lažnog sjaja” koja je dio fundusa zagrebačkog Muzeja policije. Zbirka se počela stvarati prije desetak godina, a najveći broj odnosi se na ulja na platnu i nekoliko skulptura.
– Cilj ove izložbe je želja da podučimo građane da postoji crno tržište umjetnina i trgovci krivotvorenih djela. Isto tako, želimo ih podučiti da se, prije ulaganja novca u umjetnine, raspitaju što se to nalazi na tržištu, prouče opus i tehnike željenog umjetnika i da ne nasjedaju na oglase poput “Pronađena dosad neviđena slika Vlahe Bukovca, povoljna cijena” – rekao je voditelj zagrebačkog Muzeja policije Željko Jamičić.
Na izložbi su najzastupljeniji radovi hrvatskih slikara iz sredine 20. stoljeća, a slikar kojeg se najviše pokušava krivotvoriti je Edo Murtić, objašnjava voditelj Muzeja policije i dodaje da je tome tako jer vlada mišljenje da su to samo neki potezi kistom i bojom koje je najlakše krivotvoriti.
Osvrnuo se i na visokorazvijeno crno tržište umjetnina protiv kojeg se policija bori prvenstveno jer umjetnici, slikari i kipari žive od svoga rada, a isto tako riječ je o izvornom kršenju autorskih prava umjetnika.
Izložbu je otvorio zamjenik načelnika PU Varaždinske Darko Blaži, koji je rekao da je Policijska uprava u Varaždinu zadnjih godina u nekoliko navrata imala posla s nezakonitom trgovinom i krađama umjetničkih djela.
– Većinom se radilo o slikama koje smo pronašli kod počinitelja koji su radili provalne krađe i vjerojatno su čekali pogodni trenutak da ih stave na tržište. Međutim, vraćene su vlasnicima – rekao je Blaži i dodao kako samih krivotvoritelja na našem području nema, no da su sudjelovali u nekoliko republičkih akcija zadnjih desetak godina gdje su zaplijenjena krivotvorena djela koja se nalaze i u ovom postavu izložbe.
Napomenuo je da policija do svih izloženih djela dolazi na nekoliko načina: zaplijene na graničnim prijelazima, u aerodromima, u kontroli i nadzoru prometa, prilikom pretraga i dojava, ali i da su novčane kazne ili kazne od nekoliko godina zatvora za krađe autorskih prava i krivotvorenje premale jer se radi o zločinu protiv umjetnosti.
Izložba je otvorena do 24. rujna, a tijekom održavanja Špancirfesta, od 18. do 27. kolovoza, posjetitelji će imati prigode razgledati ovu izložbu u produženom vremenu svaki dan, osim ponedjeljka, od 10 do 20 sati.
Izvor: Foto: Ivan Agnezović
Povodom Dana državnosti Republike Hrvatske, u organizaciji općinske Športske zajednice, u utorak, 30. svibnja s početkom u 9,30 sati održat će se 17. Kneginečka biciklijada.
Start i cilj bit će na ribnjacima ŠRD „Ostriž Kneginec“ u Gornjem Knegincu.
Ruta biciklijade je ukupne duljine 20 kilometara i rekreativnog je karaktera. Bit će organizirana i postaja za osvježenje te odmor u šumi Krč, a istu će pripremiti Udruga vinogradara i voćara Varaždinbreg. Na cilju će svi sudionici biti počašćeni hranom i pićem.
Cilj biciklijade je potaknuti širu društvenu zajednicu na korištenje bicikla kao alternativnog prijevoznog sredstva, te potaknuti svijest o važnosti kretanja i zdravog načina života.
Kod spomen-obilježja na Kipišću u Možđencu u subotu je održana komemorativna svečanost za sve žrtve komunističkih zločina nakon Drugog svjetskog rata.
Nakon svete mise koju je predvodio pater Michael Pavić, delegacija Grada Novog Marofa predvođena gradonačelnikom Sinišom Jenkačem te predstavnici udruga branitelja i policije položili su vijence i zapalili svijeće u spomen na žrtve komunističkog režima.
Gradonačelnik Jenkač podsjetio je kako se Grad Novi Marof svake godine prisjeća žrtava ubijenih od ruke komunističkog režima.
-Ovo je važan dan koji Grad Novi Marof svake godine obilježava kako bi se prisjetio svih žrtava koje je iza sebe ostvario nedemokratski režim. Prisjećamo se svih onih koji su ubijeni na novomarofskom području, ali ne samo njih, već i između 250 i 500 tisuća ljudi koji su pobijeni prve tri godine nakon rata. Ovo nije politički skup nego svjedočenje i poziv na pomirbu, ali i upozorenje i čuvanje sjećanja te povijesti hrvatskog naroda, jer narod koji nema i ne pamti svoju povijest, nema ni budućnosti – rekao je Jenkač.
Naglasio je i kako ovaj dan nije značajan samo zbog sjećanja na žrtve, nego i zbog podsjećanja javnosti na to koliko je važna kontinuirana borba za demokraciju.
– Želimo osvijestiti sve nas i osuditi sve one “izme” – fašizme, nacizme, komunizme, kao i sve one koji su na temelju zločina i ubojstava zadržavali vlast. Iako demokracija ima svojih mana, najvažnije je to što ona, za razliku od totalitarnih režima, iza sebe ne ostavlja ljudske živote i žrtve onih koji drugačije misle. Danas, u jeku rata u Ukrajini, postalo je važnije no ikad upozoriti kako borba za demokraciju nikada ne prestaje budući da je vidljivo kako ova ideologija, nažalost, još uvijek živi – poručio je Jenkač.
Zdravko Maltar, predsjednik Udruge ratnih veterana “Hrvatski domobran” Novi Marof napomenuo je kako ovakva mjesta nisu mjesta na kojima bi trebalo nešto govoriti, no naglasio je i da ako neće oni govoriti, tko će onda.
– Jedino na istini možemo graditi budućnost, a istina je da postoji više od tisuću ovakvih mjesta gdje su naši sugrađani izgubili živote i to poslije završetka Drugog svjetskog rata. Nema nijednog naroda u Europi koji je preživio ovakvu tragediju, a kao dokaz tome govori podatak da je u hrvatskom narodu, koji ima četiri milijuna stanovnika, poubijano oko 600 katoličkih svećenika i redovnika. Takvog primjera sasvim sigurno nema nigdje u Europi i to govori dovoljno o tome kakvu smo tragediju proživjeli – poručio je Maltar.
Inače, komunistički režim doveo je do smrti otprilike 500 do 600 tadašnjih civila i vojnika koji su ubijeni u jamama u okolici Novog Marofa, a Grad im prigodnom komemorativnom svečanošću svake godine odaje počast.