Povežite se s nama

Život i društvo

Ludbreg godišnje posjeti preko 200 tisuća ljudi, ali prenoći ih puno manje

Objavljeno:

- dana

U varaždinskoj palači Herzer održana je završna konferencija u sklopu dvogodišnjeg projekta “Zeleno želimo”. Projekt punog naziva “Povezivanje zelene turističke ponude zaleđa s registriranom prirodnom i kulturnom baštinom” provodio se na području Slovenije i Hrvatske, na području općina Dobrovnik i Veržej u Sloveniji i gradova Ludbreg i Varaždin s hrvatske strane.

Glavni cilj ovog projekta bio je stvoriti i implementirati nove turističke sadržaje na projektnom području na temelju uključivanja kulturne i prirodne baštine, u kombinaciji s uzbudljivim sadržajem iz zaleđa, tj. Ruralnih krajeva koji okružuju gradove te ciljnim skupinama omogućiti nova iskustva i s druge strane učinkovitije ponuditi nasljeđe i sadržaj u zaleđu kroz održivi turizam.

– Moramo napomenuti koliko je važan ovaj projekt za cjelokupnu turističku ponudu Ludbrega. Naš grad je malen, ali je poznat po brojnim znamenitostima, prije svega poznat je po kreativnosti i marljivosti svojih stanovnika. Stoga smo se s veseljem uključili u ovaj međunarodni projekt prijateljstva i suradnje kako bismo iz njega na temeljima međusobnog uvažavanja izvukli ono najbolje iz našega grada, staru kulturnu tradiciju Ludbrega koja se spominje još u davnim danima. Željeli smo turizam koji svi često spominjemo kao vrlo važnu gospodarsku granu potaknuti da se razvija novom snagom i u novim smjerovima. Nas godišnje posjeti preko 200 tisuća ljudi, ali prenoći ih puno manje i u ovom projektu vidimo priliku da još odlučnije krenemo naprijed – rekao je na konferenciji ludbreški gradonačelnik Dubravko Bilić.

Projekt Zeleno želimo je odobren je u okviru Programa suradnje Interreg V-A Slovenija-Hrvatska 2014.-2020.

Prijavitelj projekta bio je Poljoprivredno šumarski zavod Murska Sobota, a partneri s hrvatske strane projekta su Hrvatska gospodarska komora – Županijska komora Varaždin, Grad Ludbreg, Turistička zajednica grada Varaždina. Kao pridruženi partneri na projektu uključeni su i Grad Varaždin te Turistička zajednica Grada Ludbrega.

Kroz projekt uspostavljen je zajednički turistički brend – KULTNATURA. U jačanje kapaciteta uključeno je 232 osobe iz obje države.

Na lokacijama baštine tijekom trajanja projekta bilo je 8.000 više posjeta, a na području baštine općina Veržej i Dobrovnik te grada Ludbrega realizirane su tri infrastrukturne investicije.

Ukupna vrijednost projekta iznosila je 836.515 eura, od

Život i društvo

Učenici iz Varaždinske županije sudjelovali na državnom LiDraNo-u

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Vinkovcima okupili su se LiDraNovci, ljubitelji lijepe hrvatske riječi, literarnog, novinarskog, dramskog i radijskog stvaralaštva iz cijele Hrvatske.

Državni LiDraNo za osnovnoškolce trajao je od 22. do 24. travnja, a Varaždinska županija imala je svoje predstavnike u svim izrazima. Iva Farkaš iz I. osnovne škole Varaždin i Vid Brajković iz OŠ Petrijanec, predstavili su svoje uratke na okruglom stolu za literarne radove.

Njihove su mentorice Marija Hublin i Željka Rabuzin. U kategoriji dramskog stvaralaštva svoj su pojedinačni scenski nastup izvele Ema Štrlek iz OŠ Vidovec i Tonka Tkalec iz II. osnovne škole Varaždin. Do državne razine smotre pratile su ih i usmjeravale mentorice Kristinka Štefan i Maja Šmic.

U novinarskom izrazu imali smo najviše predstavnika. Poziv na državni LiDraNo svojim je samostalnim novinarskim radom izborio Aleksandar Fic iz OŠ Novi Marof sa svojom mentoricom Sunčicom Križan Kadi. Varaždinska županija imala je čak 2 školska lista na državnoj razini, to su Klen iz OŠ Klenovnik te Šemica iz OŠ Šemovec, a redakcije su u Vinkovcima predstavljale urednice Marta Rogina i Nina Ajhler sa svojim mentoricama, Marijom Konjević i Valentinom Barulek Boltižar.

U kategoriji radijskog stvaralaštva emisijom Utapanje županiju su predstavljali David Telebar i Ante Kovačić iz OŠ Petrijanec, njihova je mentorica Željka Rabuzin. Učenici iz naše županije na svim su okruglim stolovima pohvaljeni od strane državnih povjerenstava koja čine eminentni stručnjaci i umjetnici iz područja stvaralaštva koje procjenjuju i vrednuju na ovoj razini smotre, koja sve do završnice ima natjecateljski karakter.

Učenici su potaknuti na daljnje stvaranje jer se iz njihovih uradaka iščitava visoka motiviranost i kreativnost, a to je ono, što uz, naravno, ljubav prema hrvatskome jeziku, svaki LiDraNovac mora imati. Za svoj rad priznanje i zahvalu primile su i njihove mentorice kojima se na zatvaranju smotre upravo riječju hvala, obratila glavna tajnica smotre LiDraNo i viša savjetnica iz Agencije za odgoj i obrazovanje, dr. sc. Marijana Češi.

Učenici su imali priliku predstaviti se u jednoj od najljepših knjižnica Hrvatske, nastupati u Kazalištu Joze Ivakića, prošetati starom jezgrom i kušati slavonske slastice. Kad požele se ravnice, neki će se od njih sigurno vratiti u Vinkovce jer široka je duša slavonska u gradu Josipa Runjanina, Ivana i Josipa Kozarca, bana Šokčevića i mnogih drugih poznatih Vinkovčana.

Nastavite čitati

Život i društvo

FOTO U općini Cestica mraz “obrao“ vinograde, spas se traži s prihranom mladica

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Niske temperature i mraz koji je posljednjeg vikenda, u noći sa subote na nedjelju i s nedjelje na ponedjeljak, 21. i 22. travnja, zahvatio područje općine Cestica učinio je velike štete u voćnjacima i vinogradima te povrtlarskim kulturama.

>>FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Prema riječima Marijana Županića, predsjednika Udruge vinogradara i podrumara Sveti Martin Cestica, podaci o nastalim štetama su još uvijek prikupljaju, a  najviše su stradali vinogradi na nižim nadmorskim visinama.

Nažalost, na pojedinim lokacijama cestičkog vinogradarskog područja od mraza stradali su kompletni vinogradi. Preporuka je prihraniti mladice koje su djelomično zahvaćene mrazom aminokiselinama, a osušene maknuti da se formiraju novi izbojci.

Kako to izgleda na terenu pšogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje