Povežite se s nama

U fokusu

Međimurski čuvari prirode: “Sprečavamo štetu u prirodi, ne brojimo tratinčice!”

Objavljeno:

- dana

“Međimurska priroda” – Javna ustanova za zaštitu prirode osnovana je temeljem Zakona o zaštiti prirode.

Županijska je ustanova koja obavlja djelatnost zaštite, održavanja i promicanja zaštićenih područja na prostoru Međimurske županije s ciljem zaštite i očuvanja izvornosti prirode, osiguravanja neometanog odvijanja prirodnih procesa i održivoga korištenja prirodnih dobara.

Terenski rad

Glavni čuvar prirode u Javnoj ustanovi “Međimurska priroda” je Velimir Bašek, diplomirani kriminalist. Tijekom djelovanja u “Prirodi”, kako kaže, susretali su se sa svakakvim situacijama.

Nakon terenskog rada slijedi sastavljanje zabilješki, popunjavanje obrazaca, pisanje prijava, objava za medije i komunikacija s dionicima

– Jedna od ustrojstvenih jedinica u ustanovi je Nadzorna služba, unutar koje djeluju čuvari prirode. Upravo su čuvari prirode najvidljiviji dio ustanove: oni su u svakodnevnom direktnom doticaju s lokalnim stanovništvom te predstavljaju ustanovu na terenu. Percepcija javnosti o poslovima koje obavljaju čuvari prirode često je idealizirana u skladu sa viđenim na televizijskim ekranima. To su oni sa šeširima koji se voze ili šeću po prirodi, broje tratinčice i promatraju ptice. Iako čuvari prirode sudjeluju u istraživanjima i praćenju stanja biljnih i životinjskih vrsta, to je samo jedan od poslova koji pripadaju djelokrugu rada čuvara prirode. Osnovna zadaća čuvara prirode je neposredni nadzor zaštićenih područja kojima upravlja Javna ustanova, čiji su čuvari prirode zaposlenici. Nadzorom se kontrolira, odnosno provjerava, pridržavaju li se svi relevantni subjekti odredbi zakona, uredbi, pravilnika, dopuštenja, uvjeta i mjera. Svrha nadzora je spriječiti da dođe do po prirodu štetne radnje, a ukoliko do štetne radnje ipak dođe, da se popravi šteta, to jest, vrati u prvobitno stanje – objašnjava Bašek.

Svrha svakodnevnih terenskih obilazaka je sprečavanje nedopuštenih radnji, otkrivanje i procesuiranje kažnjivih djela, kao i nadzor dopuštenih djelatnosti u zaštićenim dijelovima prirode.

Naglasak se stavlja na preventivno djelovanje kako bi se potencijalnog prekršitelja odvratilo od počinjenja štetne radnje. Upozorenja, obavijesti, upute i svakodnevni kontakt s dionicima na terenu neki su od alata kojima se čuvari prirode služe kako bi podučili ljude o radnjama koje su zakonom zabranjene i kažnjive. U slučaju da dođe do kršenja zakonskih propisa i uništenja dijela zaštićene prirode, zadaća je čuvara prirode da represivnim djelovanjem pronađu i kazne počinitelja da bi se na taj način obeštetila država koja je vlasnik zaštićene prirodne vrijednosti te da bi se počinitelj odvratio od ponovnog počinjenja kažnjive radnje.

Praćenje stanja populacije ciljnih vrsta obavlja se u različitim vremenskim uvjetima: dok se pčelarica ili kiseličin vatreni plavac prate kad sunce prži i do 40 stupnjeva, ptice močvarice prebrojavamo za vrijeme najjače zime kad se temperature spuštaju i do -10 stupnjeva!

Ovlasti čuvara

Čuvari prirode predstavljaju autoritet javne vlasti na terenu i imaju određene ovlasti sukladno Zakonu o zaštiti prirode. Svoj identitet dokazuju značkom i službenom iskaznicom. Za vrijeme obavljanja službe nose službenu odoru, znak čuvara prirode i znak javne ustanove čiji su zaposlenici.

U slučaju da čuvari prirode tijekom nadzora zateknu osobu u zaštićenom području ili području ekološke mreže da obavlja radnje za koje je zakonom propisana prekršajna odgovornost, imaju pravo i obvezu upotrijebiti neke od svojih zakonskih ovlasti (provjeriti identitet osobe; davati upozorenja i zapovijedi; prikupiti podatke i obavijesti; pregledati osobu, prtljagu, prijevozno sredstvo ili plovilo; privremeno ograničiti kretanje na određenom području; osigurati mjesto događaja; naplatiti novčanu kaznu, štetu i učinjene troškove od prekršitelja uz izdavanje potvrde; privremeno oduzeti protupravno prisvojeni dio živog ili neživog svijeta koji pripada zaštićenom području, kao i sredstva kojima je izvršeno protupravno prisvajanje; zatražiti uspostavu prijašnjeg stanja, odnosno narediti mjere za sprječavanje i uklanjanje štetnih posljedica; izreći upravnu mjeru; podnijeti kaznenu prijavu; pokrenuti prekršajni postupak podnošenjem optužnog prijedloga).

Poznavanje zavičaja, znanje korištenja tehnoloških pomagala i čitanje zemljopisnih karti preduvjet su snalaženja na terenu!

Uz poslove neposredne zaštite čuvari prirode obavljaju i poslove čuvanja i promicanja zaštićenog područja i područja ekološke mreže, a osobito:

  • planiranje, organiziranje i izvođenje poučnih šetnji
  • ekološku poduku posjetitelja i lokalnog stanovništva
  • skrb o sigurnosti posjetitelja i poduzimanju radnji spašavanja
  • motrenje i praćenje stanja biljnih i životinjskih vrsta, vrsta gljiva te drugih vrijednosti zaštićenog područja i područja ekološke mreže

Rukovanje s ozlijeđenim, bolesnim ili uginulim strogo zaštićenim vrstama jedan je od izazovnijih poslova čuvara prirode

Održavanje infrastrukture u vlasništvu ustanove i postavljanje nove zahtjeva od čuvara prirode spretne ruke!

Postani i ti čuvar prirode!

Misliš li da si upravo ti idealan kandidat za posao čuvara prirode u Međimurju, pošalji motivacijsko pismo na adresu Javne ustanove “Međimurska priroda” i očekuj poziv na razgovor!

http://www.medjimurska-priroda.info

Organizacija i provedba različitih događaja, manifestacija i volonterskih akcija tijekom čitave godine jedan su od primjera uspješne suradnje čuvara prirode s lokalnom zajednicom

U fokusu

Plenković kaže da nikad nismo živjeli bolje. Podaci govore da više od 70 posto radnika ima plaću ispod prosjeka

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Hrvati nikad nisu bolje živjeli, nikad veće plaće, nikad veće mirovine, nikad više zaposlenih, nikad manje nezaposlenih, Europska unija, euro, Schengen, rekao je premijer Andrej Plenković u intervjuu za HRT.

Taj je zaključak iznio u kontekstu osvrta na kampanju za parlamentarne izbore.

U intervjuu je govorio i o poreznoj reformi, poskupljenjima struje i plina, kao i o aktualnoj političkoj situaciji.

Cijeli intervju možete pročitati OVDJE.

No, živimo li zaista tako dobro. Statistike govore da su plaće rasle, ali rasle su i cijene i to nije nikakva novost niti neka komplicirana analiza. Podaci isto tako govore da je čak 56 posto zaposlenih primalo plaću manju od 1130 eura i da je čak 70 posto plaća ispod državnog prosjeka.

Prosječna mjesečna neto plaća za srpanj, isplaćena u kolovozu, zadržala se na 1315 eura, kao što je bila i u prethodnom mjesecu, no medijalna je plaća porasla 24 eura na 1130 eura, piše Poslovni.hr.

Polovica zaposlenih u pravnim osobama, a to je 745 tisuća zaposlenih, zaradilo je manje od medijalne plaće. Njima bi trebalo pribrojiti i većinu od 232 tisuće zaposlenih u obrtu i slobodnim profesijama. Zajedno, to bi značilo da je oko 56 posto zaposlenih zarađivalo manje od 1130 eura neto.

Ispod državnog prosjeka od 1315 eura nalazi se oko 70 posto svih zaposlenih u državi. Desetina najbolje plaćenih u tvrtkama i javnim ustanovama, negdje oko 150 tisuća zaposlenih u RH, ima prosječnu neto plaću veću od 2027 eura neto i iznad 2900 eura bruto.

Najbolje plaćeni zaposlenici u Gradu Zagrebu, njih 43 tisuće iz zadnjeg decila, zarađuje više od toga, više od 2410 eura neto i više od 3500 eura bruto!

Dakle, velika većina zaposlenih zgusnuta je od minimalca do prosječnih primanja, 20 posto svih zaposlenih zarađuje između 1315 i 2027 eura, a 10% najbolje plaćenih ima plaće od 2028 eura naviše. Hrvatsku platnu elitu uglavnom čini viši i visoki menadžerski sloj, poneki informatičar te zaposleni u javnom sektoru.

Dosadašnji su podaci pokazivali da visokoobrazovane skupine zaposlenih zarađuju 43 posto više od prosjeka. Za ovu godinu bi ta razlika mogla biti nešto veća nakon znatnog povećanja plaća u javnom sektoru, gdje je obrazovna struktura zaposlenih i najviša.

Što se tiče opće slike, prosječne su plaće u ovoj godini najviše poskočile u travnju, kada je isplaćena velika povišica u javnom sektoru, i nakon toga ili padaju ili stagniraju. Za srpanj su, primjerice, prosječne plaće u javnom sektoru pale za 20-ak eura u javnoj upravi, 35 eura bile su manje plaće u obrazovanju i gotovo 90 eura manje u zdravstvu.

Prerađivačka industrija zabilježila je povećanje neto plaće za 16 eura, građevinski sektor za 30 eura, hoteli su za srpanj isplatili samo dva eura veće plaće, a kafići i restorani šest eura manje.

U nešto duljem vremenskom periodu od sedam mjesecu najmanje su rasle plaće u telekomunikacijama, socijalnoj skrbi bez smještaja, bankama te IT sektoru, oko 3 do 4 posto, dok su prosječne plaće rasle oko 10%.

Vlada priprema neke porezne izmjene za 2025., a prema dosad objavljenim informacijama, može se očekivati povećanje osobnog odbitka na 600 eura, što će donijeti 8 eura veće plaće, proporcionalno tome povećavat će se i odbici za uzdržavane članove obitelji te se i u tom dijelu može skupiti četiri-pet eura više. Umirovljenici lobiraju da neoporezivi iznos mirovine bude tisuću eura.

Najveći dobitnici predstojeće porezne korekcije bit će desetak tisuća najbolje plaćenih zaposlenika u zemlji čije su mjesečne bruto plaće iznad 7000 eura na mjesec, te jednim dijelom ulaze u veću poreznu stopu (od 30 posto). Inače, prosječne plaće u Zagrebu su oko dvjesto eura više nego u državi i kreću se oko 1500 eura.

Nastavite čitati

U fokusu

Jedan je trgovački lanac opet povisio plaće svojih zaposlenika

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Nakon velikog povećanja bruto plaća od 12,5 % u prosjeku početkom ove godine, Kaufland Hrvatska k.d svojim će zaposlenicima od 1. listopada još jednom povećati plaće, i to svim zaposlenicima na nerukovodećim radnim mjestima u trgovinama za 7 % u prosjeku te u logističko-distributivnom centru za 6 % u prosjeku, što uključuje i povećanje neto dodatka za prehranu koji će od 1. listopada za sve zaposlenike Kauflanda iznositi 100 eura.

– Ljetna sezona za naše je zaposlenike bila izuzetno zahtjevna, ali u konačnici i uspješna. U Kauflandu smatramo da samo zadovoljan zaposlenik može ostvariti pozitivne rezultate, stoga smo donijeli odluku o povećanju plaća i dodataka kojom zaposlenicima želimo pružiti podršku u ionako dovoljno izazovnim vremenima. Osim toga redovito ulažemo u stvaranje poticajnog radnog okruženja u kojem se cijeni trud i predanost naših zaposlenika – pojasnio je Hrvoje Bulić, direktor Sektora ljudskih potencijala Kauflanda. Podsjećamo kako se Kaufland prema istraživanju portala MojPosao već godinama nalazi u Top 10 najpoželjnijih poslodavaca.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje