Analiza kreditnog rejtinga poduzetnika prema metodologiji Financijske agencije (FINA) pokazala je da u Hrvatskoj 1251 poduzetnik posluje s minimalnim rizikom od nastupanja statusa neispunjavanja obveza te se na rejting skali svrstava u A razrede. Razred A dijeli se na tri podrazreda, a uključuje poduzetnike sa zanemarivom vjerojatnosti zastoja u plaćanju (A1), poduzetnike s najnižom vjerojatnošću zastoja u plaćanju (A2) i poduzetnike s vrlo niskom vjerojatnošću zastoja u plaćanju (A3).
S druge strane skale nalaze se poduzetnici svrstani u razred D, a u koji spadaju oni koji se nalaze u blokadi, nad kojima je pokrenut stečajni postupak ili su pak u procesu likvidacije.
Od ukupnog broja poduzetnika s minimalnim rizikom u poslovanju njih 1085 nije apliciralo na mjere Vlade Republike Hrvatske za potporu poduzetnicima i dohodovnim zanimanjima neposredno ili posredno ugroženim posljedicama mjera za sprječavanje širenja epidemije koronavirusa.
– Upravo time su potvrdili kvalitetu poslovanja te se dokazali kao pouzdan partner čak i u najtežim uvjetima – poručuju iz Fine.
Metodologija Fine za izračun kreditnog rejtinga poduzetnika temelji se na procjeni vjerojatnosti nastupanja statusa neispunjavanja obveza kao osnovnog faktora rizika i usklađena je s Basel III smjernicama. Ocjena kreditnog rejtinga Fine usporediva je s rejting ocjenama svjetskih bonitetnih kuća Moody’s i S&P, a izračunava se na temelju predanih godišnjih financijskih izvještaja, podataka o stanju blokade te statusu stečaja, predstečaja i likvidacije.
Najstabilniji su srednji poduzetnici i prerađivačka industrija
Od spomenutih 1085 poduzetnika, najviše njih posluje u prerađivačkoj industriji (263) i u trgovini na veliko i malo (259). Promatra li se veličina poduzeća, najstabilniji su srednji poduzetnici (715), a slijede veliki (183), mikro (181) i mali (6).
Očekivano, najviše tvrtki ima sjedište u Gradu Zagrebu (487), nakon kojeg slijede Zagrebačka županija (81), Istarska (65) i Splitsko-dalmatinska (64). U Varaždinskoj županiji nalaze se 42 najstabilnije hrvatske tvrtke, u Međimurskoj županiji njih 30, dok ih je u Koprivničko-križevačkoj 16.
Varaždinske tvrtke koje su se našle na popisu su: Koka, Knauf Insulation, Gumiimpex, TP Varaždin, Colas Hrvatska, Press Glass, Termolin, WE – KR, Calzedonia Croatia, Comprom plus, Comet, Ivančica, Varkom, Drvodjelac, Vis promotex, Wam product, Lim-mont, PZC Varaždin, Derma, Mipcro, Stolarija – pilana Antun Pečenec, ZTB gradnja, Kaming, Inoxmont-VS, Metal Obad, Ciglana Cerje Tužno, Vodogradnja, Jedinstvo kartonaža, Vis konfekcija, Parkovi, Centar Kovačić, Soing, Sta-kon, Solar tim, Invest, ETCH, Esto, Eco plan, Avus, Didim, Visio build i Castro.
Tvrtke sa sjedištem u Međimurju su: LPT, Metss, Perutnina Ptuj – Pipo, Muraplast, Hilding Anders, Eko Međimurje, Međimurje-plin, Haix obuća, Tvornica stočne hrane, Đurkin, Toni, Ferro-Preis, Midi, Promming, TMT, Komet, Tegra, Vlado, Čateks, Pib extra, Bat, Šestan-Busch, Međimurka BS, Izgradnja Domašinec, Bioinstitut, Neores, Strojarstvo Branilović, Kontus, Geodet No. 1 i Tehit-K.