Povežite se s nama

Život i društvo

Nutritivne potrebe organizma mijenjaju se s godišnjim dobima – evo što jesti tijekom ljeta

Foto: Ilustracija/Pixabay

Objavljeno:

- dana

Energetske i nutritivne potrebe organizma mijenjaju se s godišnjim dobima.

Tako je i vrući ljetni period specifičan s obzirom na temperaturu i udio vlage u zraku. Zbog iznimno visokih temperatura zraka tjelesna temperatura raste te se tijelo hladi prirodnim putem pojačanim znojenjem čime se gube voda, vitamini i minerali, pojasnili su iz Zavoda za javno zdravstvo Zadar.

U ovom vrućem periodu svakako treba pojačati unos tekućine, prvenstveno vode i prirodnih,svježih voćnih sokova bez dodatka šećera. Čovjek prosječne građe trebao bi uzimati oko dvije litre vode na dan po iznimno sparnim danima, hidrirajući se svako malo. Pazite da vam je urin svijetle boje. Ako vam je urin tamnije boje, te rijetko mokrite, ne pijete dovoljno tekućine.

Jutro započnite cjelovitim doručkom od integralnog kruha sa sjemenkama, namazom od laganog svježeg sira uz dodatak raznog povrća, rajčice, paprike ili krastavaca, svježe cijeđeni voćni napitci.

Za ručak napravite hladnu salatu od povrća s maslinovim ili bučinim uljem uz dodatak lako probavljivih proteina (ribe ili bijelog, krtog mesa), a za međuobrok je dobar izbor zaleđeno ili rashlađeno voće poput bobica s jogurtom i orašastim voćem i raznim sjemenkama (buča, suncokret, sezam i druge). Konzumiranjem sjemenki i orašastih plodova nadoknadit ce te minerale koje se pojačano gubi znojenjem zbog povišenih temperatura i udijela vlage u zraku i unijeti omega-3 masne kiseline koje imaju višestruko pozitivno djelovanje na vaše zdravlje.

Večeru bazirajte na proteinskim namirnicama uz kuhano povrće ili u obliku raznih salata.

Ljeti konzumirajte namirnice čija je nutritivna vrijednost viša u odnosu na energetsku. Birajte lakše probavljive namirnice, bogate vodom, u prvom redu voće i povrće, ribu, krto meso i začine.

Ljetna prehrana podrazumijeva i unos mliječnih proizvoda koji najbolje odgovaraju u hladnom obliku poput zaleđenih jogurta i sladoleda. Čitajte deklaracije sa pakiranja hrane i obratite pažnj na namirnice „light“ oznaka jer često sadrže štetne trans masne kiseline. Hladna lubenica i dinja idealne su za slatko osvježenje kao međuobrok kao i voćne salate.

Hranu kratko obrađujte, a umijesto soli hranu dodatno začinite dodavanjem raznog mediteranskog začinskog bilja.

Mediteran obiluje nutritivno bogatim sezonskim namirnicama savršeno prilagođenim potrebama organizma u ovom vrućem ljetnom periodu. Iskoristite ponudu, pravilno se hranite i uživajte u ljetu!

Život i društvo

Darko Mavriček pobjednik utrke ˝12 vur Čeva˝, popeo se 18 puta

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U subotu je u organizaciji AK Varaždin održano prvo izdanje specifične i neobične utrke – ˝12 vur Čeva˝.

Staza od 2 kilometra i s visinskom razlikom oko 330 metara nije bila laka, ali je zato utrka bila zanimljiva i specifična, a cilj je bio tijekom 12 sati popeti se što više puta na Čevo.

Pobjednik je Darko Mavriček (Pres Glass – Trči i podrži) koji je u zadanom vremenu uspio odraditi izvanrednih 18 uspona (oko 61 km s približno 5900 visinske). Na 2. mjesto plasirao se Luka Nosek (IND) sa 16 uspona dok je 3. mjesto osvojio Mateo Makšan (IND) sa 14 uspona.

U ženskoj konkurenciji pobijedila je Anita Petrin (IND) sa 9 uspona ispred Violete Đuranec (AK Varaždin) koja je odradila 8 uspona dok je 3. mjesto osvojila Paula Marenčić (IND) sa 7 uspona i boljim vremenom od ostalih konkurentica koje su također odradile 7 uspona.

Foto: AK Varaždin

Nastavite čitati

Život i društvo

Poplave u Europi su katastrofalne, ali hidrolozi za Dravu i Muru očekuju niži vodostaj nego lani u kolovozu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Iz dijelova Europe dolaze kataklizmični prizori poplava usred jakih kiša.

– Vodostaji Mure do Goričana su u stagnaciji s tendencijom stagnacije, a dalje nizvodno su u porastu s tendencijom stagnacije. Vodostaji su u domeni srednjih voda. Vodostaji Drave do Terezinog Polja su u porastu s tendencijom porasta. Nizvodno do Belišća vodostaji su u opadanju s tendencijom porasta, a na hidrološkoj postaji Belišće su u stagnaciji s tendencijom porasta. Dalje nizvodno vodostaji su u porastu s tendencijom porasta. Vodostaji su u domeni srednje niskih i srednjih voda – objavio je 16. rujan DHMZ, Sektor za hidrologiju, Odjel za hidrološke prognoze.

Danas u 12 sati Drava je u Varaždinu bila visoka 173 cm, a Mura u Murskom Središću 317 cm.

– Velike količine oborina koje su u proteklom razdoblju pale i nastavljaju padati na slivnom području susjednih uzvodnih država uzrokuju povećane protoka rijeka koji će nastaviti rasti sljedećih dana – očekujemo visoke vodostaje Mure i Drave, no ipak niže od događaja iz kolovoza 2023. Posebno naglašavamo moguć izniman porast vodostaja Dunava sljedećeg tjedna – objavili su stručnjaci DHMZ-a.

Podsjetimo, lani u kolovozu trajala je borba s viskom Murom i Dravom. Drava je bila poplavila područje bazena i okolnu šumu.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje