FOTO Ponekad spustimo pogled i recimo hvala ovim vrijednim ljudima!
Bila zima, ljeto ili kao danas - hladno vrijeme s vjetrom koji "prolazi" kroz kosti, oni su uvijek tu. Udarac...
TRI DANA MANIFESTACIJE
Pučko otvoreno učilište Novi Marof ovaj je vikend po prvi put organiziralo „Kajkavski vikend v Marofu“ kako bi očuvali i njegovali kajkavski izričaj u Novom Marofu, te uključili zajednicu u aktivnosti u Kulturnom centru Ivan Rabuzin.
– Sama manifestacija zamišljena je tako da su zastupljene sve dobne skupine. Željeli smo organizirati kajkavsku manifestaciju kao što rade naši susjedi u Varaždinskim Toplicama i Svetom Ivanu Zelini – pojasnila je Ivana Kušek, ravnateljica Pučkog otvorenog učilišta Novi Marof.
Kajkavski vikend započeo je u petak otvorenjem izložbe slika na staklu i platnu Josipa Jagića u holu Kulturnog centra Ivan Rabuzin, a završio je u nedjelju Dječjim kajkavskim danom.
– Na prvoj manifestaciji imali smo goste iz Gregurovca, a Dramska udruga “Kaj” iz Zaboka već je četvrtu godinu ovdje i na neki način bila je poticaj za organizaciju “Kajkavskog vikenda v Marofu”. Predstavile su se i naše udruge iz Mađareva, Ključa, Remetinca, te djeca sa svojim pjesmama. Dva igrokaza posljednjeg dana izveli su članovi Dramske družine Marof i DND-a Novi Marof voditeljice Željke Rabuzin, koji su sudjelovali s igrokazom s kojim su nastupili na topličkoj Kajkavijadi – naglasila je Ivana Kušek.
Na Dječjem kajkavskom danu u nedjelju predstavilo se 40-ak djece sa svojim kajkavskim pjesmama i gotovo isto toliko s likovnim radovima koji su pristigli na natječaj na temu “Huda zima”.
Stručni žiri izabrao je i tri najbolje kajkavske pjesme. Najboljom pjesmom proglašena je “Pahulica” Frana Rabuzina, druga je “Anđeli v sniegu“ Leone Ipše, a treća “Kaj huda zima“ Matije Gotića.
Nagradu publike dobila je Lucija Pisačić s 14 glasova za pjesmu “Nišče me neče”. U sklopu Dječjeg kajkavskog dana izvedena su i dva spomenuta igrokaza Dramske družine Marof i DND-a Novi Marof.
Izvor: Grad Novi Marof Foto:
Zaklada za pomoć djeci VITA je, unatoč pandemiji, u 2020. godini prikupila rekordnu svotu od 172.075,74 kuna.
Iako protekle godine Zaklada nije bila u mogućnosti organizirati humanitarne aktivnosti i prikupljati financijska sredstva uživo, u odnosu na 2019. godinu, zabilježen je porast prihoda od čak 130 posto, istaknuto je u godišnjem izvješću o radu koje su prihvatili županijski vijećnici na ovotjednoj sjednici Županijske skupštine.
Upraviteljica Zaklade Natalija Martinčević zahvalila je svim donatorima koji omogućavaju redovito osiguravanje potrebnih sredstva djeci oboljeloj od rijetkih, teških i malignih oboljenja.
– U 2020. smo, nažalost, imali i porast broja korisnika za 17 %, stoga nam je povezivanje s donatorima bilo jako važno. Na “Kajkavskoj večeri” u Stuttgartu prikupili smo 60.000 kuna, podržao nas je Sportsko i rekreativni klub Sparta s 40.000 kuna, potpisali smo ugovor o sponzorstvu sa Zagrebačkom bankom d.d. u iznosu od 30.000 kuna, a hvala i Autolakirnici Kocijan i MDV centru na donacijama, kao i svim građanima koji su nas podržali. Drago nam je da je naša misija prepoznata, iako radi pandemije nismo bili aktivni na terenu kao i prijašnjih godina. S optimizmom gledamo u ovu godinu, vjerujemo da ćemo imati mogućnosti organizirati više toga i dodatno promovirati važnost našeg djelovanja te ponovo imati rekordnu godinu, u smislu realiziranih donacija – pojasnila je Martinčević.r
Prošli tjedan je održana i prva sjednica Upravnog odbora u 2021. godini na kojoj je s 3.000 kuna potpore za svakog od deset korisnika osigurana pomoć za sufinanciranje logopedskih i defektoloških terapija, radnih terapija te lijekova, terapijsko penjanje, fizioterapiju, radnih i senzornih terapija, održavanje slušnih aparatića te podmirenje dijela putnih troškova i odlaska na kontrole.
Riječ je o djeci koja boluju od hodgkinovog limfona, epilepsije, autizma i razvojnog poremećaja, zloćudnog tumora u predjelu malog mozga, razvojnih teškoća, razvojnih anomalija mozga, razvojnog zaostajanja, cerebralne paralize, tumora zametnih stanica testisa, gubitka sluha, dijabetesa melitus 1 i autoimunih bolesti.
U prošloj godini je novčana pomoć dodijeljena 41 korisniku.
Od kolijevke i đačkog doba, preko srednjoškolskog i visokog obrazovanja pa do duboke starosti općina Breznički Hum skrbi o svojim žiteljima na način da svake godine novorođene bebe i njihove roditelje pomaže s tisuću kuna kod prvog i drugog djeteta te s dvije tisuće kod trećeg i svakog narednog novorođenčeta.
Potom mališani polaze dječju igraonicu, odnosno općinski vrtić Čarobna šuma, što općina sufinancira sa po 700 kuna po djetetu mjesečno. Osnovnoškolcima osiguravaju bilježnice i radne bilježnice, srednjoškolcima putem Županije učenički prijevoz, a studentima s područja Huma i s prosjekom ocjena 3,5 daju studentske stipendije.
O starima i nemoćnim žiteljima općine brinu gerontodomaćice obilazeći staračka domaćinstva i pomažući pri nabavi namirnica.
– Pomoć je najpotrebnija u situaciji kada netko od naših žitelja oboli, tada općina također uskače u granicama svojih mogućnosti jer znademo da je u bolesti svaka pomoć dobrodošla – ističe načelnik Hegedić.
Danas su dodijeljene financijske potpore novorođenim bebama s područja općine u iznosima od po tisuću ili dvije tisuće kuna, ovisno je li riječ o prvoj ili drugoj, odnosno trećoj bebi u obitelji, a od 11-tero novorođenih Humljaka u 2020. godini dvije su bebe blizanci čime i treće i četvrto dijete u istoj obitelji.
– Ova vijest posebno veseli jer je prosjek novorođenih u općini proteklih godina bio jedanaestero djece, a od prošlogodišnjih 11 prinova 5 je djevojčica i 6 dječaka – zaključio je Hegedić.