Povežite se s nama

Život i društvo

Općina Maruševec financijski podupire projekte u gospodarstvu i turizmu

Objavljeno:

- dana

Općina Maruševec dodjeljuje bespovratne potpore za malo i srednje poduzetništvo i za sektor turizma za što je u općinskom Proračunu osigurano 17 tisuća eura.

Općina Maruševec je i ove godine pružila priliku poduzetnicima da prijave svoje projekte za sufinanciranje kroz “Program poticanja razvoja malog i srednjeg poduzetništva na području Općine Maruševec za razdoblje 2024. – 2025. godine“.

– Općina Maruševec kroz ove poticajne mjere nastoji povećati broj uspješnih poslovnih poduhvata na svom području i potaknuti stvaranje novih radnih mjesta te povećati konkurentnost mikro, malih i srednjih poduzeća (MSP) kroz nabavu nove ili zamjenu postojeće opreme tehnološki naprednijom. Također, kroz subvenciju troškova pripreme natječajne i projektno tehničke dokumentacije za apliciranje na natječaje za bespovratna sredstva, cilj je povećati broj prijavitelja i korisnika bespovratnih sredstava iz nacionalnih i EU fondova s područja Općine Maruševec – ističe načelnik Mario Klapša te dodaje da je za tu namjenu u općinskom Proračunu osigurano 17 tisuća eura koje je moguće i povećati ukoliko se ukaže potreba i interes prijavitelja.

Potpore se dodjeljuju za kupnju nove opreme i strojeva, adaptacije poslovnih prostora, nabave nove IKT opreme i softvera sukladno listi prihvatljivih troškova kao i za troškove zamjene postojeće opreme, mehanizacije i strojeva tehnološki naprednijim izvedbama te za troškove na pripremi i izradi natječajne i projektno tehničke dokumentacije u 2024. godini, a u svrhu apliciranja za bespovratna sredstva Europske unije.

U sektoru turizma, kroz sufinanciranje troškova izgradnje i opremanja novih te rekonstrukcije i opremanja postojećih smještajnih kapaciteta Općina Maruševec želi potaknuti poduzetnike u izgradnju dodatnih potrebnih smještajnih kapaciteta i podizanje standarda usluge smještaja koji će rezultirati povećanjem broja noćenja na području Općine Maruševec. Korisnici potpora mogu biti i obiteljska poljoprivredna gospodarstva (OPG), obrti, mikro, mala i srednja trgovačka društva registrirana za pružanje usluga smještaja na području Općine Maruševec u nekoj od navedenih skupina, a koja ulažu u povećanje smještajnih kapaciteta ili unaprjeđenje kvalitete sadržaja postojećih.

Općina Maruševec potiče i razvoj novih turističkih proizvoda i usluga kao osnove povećanja turističke potrošnje na svom području kroz sufinanciranje troškova razvoja i implementacije novog turističkog proizvoda/usluge doprinijeti valorizaciji prirodnih, kulturnih, gastronomskih, rekreacijskih/društveno zabavnih i drugih turističkih potencijala Općine, mjereno u povećanju turističke potrošnje na području Općine Maruševec.

U svrhu povećanja prepoznatljivosti turističkih i tradicijskih proizvoda te usluga na svom području, Općina Maruševec podupire i organizaciju sajmova i manifestacija regionalnog i inozemnog karaktera kroz sufinanciranje troškova nastupa na sajmovima i manifestacijama u Republici Hrvatskoj i inozemstvu te troškova organizacije sajmova/manifestacija na području Općine Maruševec da bi se povećala turistička posjećenost i potrošnja na području Općine Maruševec.

Općina Maruševec poziva sve zainteresirane da se posjete Internet stranice Općine Maruševec gdje se nalaze svi potrebni dokumenti za prijavu ili da se jave u Jedinstveni upravni odjel za dodatne informacije oko prijava.

Rok za prijavu projekata za sve mjere je 27. lipnja, osim za Mjeru 1.3 (Subvencija troškova pripreme natječajne i projektno tehničke dokumentacije za apliciranje na natječaje za bespovratna sredstva) gdje je podnošenje prijava moguće do 30. studenoga ove godine.

Život i društvo

FOTO Trnovijada okupila brojne izlagače i još brojnije posjetitelje

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kako bi obogatila svoju turističku ponudu, ali i očuvala dio svoje povijesti i kulturne baštine, Općina Trnovec Bartolovečki uređuje jedan od najstarijih objekata na svom području – „Jaginu Hižu”, etno kuću koja će biti trajni podsjetnik na nekadašnji način života u općini.

Upravo je u dvorištu Jagine Hiže ove subote održana Trnovijada, jedan od programa predviđenih projektom „Dvorišta Sjevera: otkrivanje skrivenih dragulja” koji zajednički provode turističke zajednice Varaždina, Varaždinskih Toplica, Novog Marofa i TZP Centar svijeta.

„Jagina Hiža” datira s kraja 19. stoljeća, izgrađena je u tradicionalnom zagorskom stilu, a bila je u vlasništvu obitelji Lacko.

Organizatori Trnovijade su Općina Trnovec Bartolovečki, KUD Mak Trnovec te TZP Centar svijeta, uz potporu udruga Trnovečko srce i Cvijet Šemovec, a tijekom manifestacije posjetitelji su imali priliku uvjeriti se u značaj tradicijskih dvorišta te se upoznati s lokalnim običajima, predmetima i hranom karakterističnim za trnovečki kraj.

Miro Koren, predsjednik KUD-a Mak Trnovec, nije krio zadovoljstvo što „Jagina Hiža” polako, ali sigurno, poprima konture, a njezino uređenje sve više napreduje.

– Uspjeli smo srediti dnevnu prostoriju koja pokazuje kako su nekada u toj hiži živjeli naši mještani. Izložba kojom prezentiramo starinske običaje, alate, jela, sastoji se od tri dijela; jedan je unutrašnjost „Jagine Hiže”, drugi su dio pripremile naše prijateljske udruge žena Trnovečko srce i Cvijet Šemovec, a treći su dio starine, alati i predmeti koje su se nekada mogli naći u starinskom domaćinstvu – rekao je Koren.

Svoju povijest i tradiciju važno je čuvati i prenositi sjećanja na mlađe generacije, stoga Općina Trnovec Bartolovečki podržava ovaj, ali i druge slične projekte na svom području, rekla je načelnica Verica Vitković.

– Prijavili smo ovaj projekt na natječaj Ministarstva kulture i medija za dodatna sredstva, kako bi se „Jagina Hiža” uredila u potpunosti, a tu su i sredstva Općine Trnovec Bartolovečki koja ćemo i dalje planirati u našem proračunu. Želja nam je prikazati običaje našega kraja, kako se nekada živjelo i radilo, da se to ne zaboravi, a posebno želimo da mladi ljudi vide kako je to nekada bilo u Trnovcu i u našoj županiji – kazala je načelnica.

Zahvalila je svim mještanima koji su donirali eksponate za izložbu.

– Sve su to predmeti koji pokazuju kako se i čime nekada kuhalo, pralo, radilo u polju, a danas imamo rijetku priliku vidjeti ih, zahvaljujući mještanima koji su ih sačuvali i na taj način oteli od zaborava. Ovo je začetak našem muzejskog prostora i vjerujem da će „Jagina Hiža” uskoro biti u potpunosti uređena i privedena svrsi – izjavila je načelnica Vitković.

Nastavite čitati

Život i društvo

Na Franjevačkom trgu u Varaždinu po 15. put obilježen Europski dan jezika

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Na Franjevačkom trgu u Varaždinu u subotu, 28. rujna po 15. put zaredom obilježen je Europski dan jezika, čiji cilj je promovirati i zaštititi bogatu jezičnu raznolikost Europe te podići svijest o važnosti cjeloživotnog učenja jezika za sve. Europski dan jezika obilježava se od 2001. godine kada je utemeljen na inicijativu Vijeća Europe. 

Moto ovogodišnje manifestacije je bio “Deutsch ist nah!“, a Europski dan jezika održava se uz potporu udruge EKULT-Europski kulturni krug – udruge za popularizaciju njemačkog jezika na području Republike Hrvatske.

U ovogodišnji projekt obilježavanja uključili su se Elektrostrojarska škola Varaždin, Gospodarska škola Varaždin, OŠ Radovan, Tužno, Trnovec, Višnjica, Donja Voća, Ivanec, Klenovnik, Breznički Hum, Vidovec, Cestica, Sv.Ilija, V.OŠ, II.OŠ, IV. OŠ, III.OŠ i dječji vrtić Škrinjica iz Vidovca, a kroz prezentaciju suvenira koje su izradili učenici građani su se mogli upoznati sa simbolima i poviješću različitih zemalja.

Lea Lesar, učiteljica njemačkog jezika, ujedno i glavna inicijatorica obilježavanja ove manifestacije u našoj županiji zahvalila se Varaždinskoj županiji i Gradu Varaždinu na podršci te je naglasila važnost učenja stranih jezika.

– Iako je pomalo kišno vrijeme i ove smo se godine okupili da obilježimo Europski dan jezika. Europski dan jezika svake godine obilježavamo  26. rujna, ali je učenike, učitelje i njihove mentore lakše okupiti tijekom vikenda, stoga im se i ovoga puta zahvaljujem na odazivu i sudjelovanju. Budući da smo kao učitelji i nastavnici prepoznali važnost višejezičnog obrazovanja odlučili smo baciti svijetlo i na njemački jezik. Njemački jezik je važan za Varaždinsku županiju i grad Varaždin kako zbog geografskog položaja na kojem se nalaze tako i zbog gospodarstva – rekla je Lesar.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje