Povežite se s nama

U fokusu

Paljak: Strah od moguće Čačićeve kandidature za župana već odavno čini svoje

Objavljeno:

- dana

REAGIRANJE

– Odlazak gospodina Dobrotića i petnaest njegovih rođaka iz Narodne stranke – Reformisti u našoj stranci već odavno nije „vijest“, ali budući da su ovakvi prebjeglički javni istupi i dalje zanimljivi medijima, oglašavamo se priopćenjem – istaknuo je Tomislav Paljak, predsjednik županijskih Reformista.

Priopćenje donosimo u cjelosti.

“Broj članova koji su napustili Reformiste u Cestici gotovo korespondira s brojem glasova koje je bivši predsjednik podružnice i sada već bivši član stranke, dobio u svom selu Babincu, i to kao nositelj liste za predsjednika općinskoga vijeća na prijevremenim lokalnim izborima. Stranku dakle, napušta i javno blati čovjek koji je ušao u vijeće isključivo temeljem glasova koje je stranka ostvarila na lokacijama izvan dosega njegova neposrednoga „ugleda“.

Unatoč tome, gospodin Dobrotić sjeo je na svoje vijećničko mjesto i odmah jednostrano i simptomatično prestao komunicirati, ne samo sa županijskom organizacijom, nego sa strankom na svim razinama. Nije poštivao odluku o raspisivanju unutarstranačkih izbora, niti je u njima sudjelovao, a nije se, naravno, pojavio ni na jednom sastanku bilo kojeg stranačkog tijela, a kamoli se konzultirao o iznošenju stranačkih stavova na Vijeću. Kao što obično oni koji ne rade pričaju o radu, neuspješni o uspjehu, a neodgovorni o odgovornosti, tako je i bivši kolega svojim javnim, prozirnim i jadnim dodvoravanjem HNS-u iznoseći neistine o bivšoj stranci, zapravo opisao samoga sebe.  

Odlasci i dolasci svakodnevne su pojave u svim strankama, ali javni istupi s isključivom tendencijom obračuna s onima kojima se nedavno pripadalo, poznat je HNS-ov obrazac ponašanja tako da nas nimalo ne čudi Dobrotićevo „dušebrižništvo“ i „spoznaja“ o tobožnjem osvetništvu predsjednika Reformista prema bivšoj stranci.

Reformisti su nastali i baziraju se na Čačićevoj političkoj doktrini, znanju, leadershipu i visokim zahtjevima te je i logično da način rada jednoga od najuspješnijih hrvatskih političara ne mogu pratiti niti razumjeti svi. Stoga ni gospodinu Dobrotiću ništa ne zamjeramo i razumijemo ogorčenost vlastitom potkapacitiranošću umotanu tepanjem o „elanu“ i slično.

Potpuno razumijemo i ovaj, još jedan u nizu HNS-ovih prizemnih performansa, jer izbori se bliže, a strah od moguće Čačićeve kandidature za župana već odavno čini svoje.”

Tomislav Paljak,

Županijska organizacija Narodne stranke – Reformisti

Izvor:
Foto: Arhiva RT

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje