Povežite se s nama

U fokusu

Panika: Svakih devet dana u varaždinskoj bolnici otkaz daje jedan specijalist. Kako ih zadržati?

Objavljeno:

- dana

Teška kriza

Regionalni tjednik je lani u ožujku s nadnaslovom “alarmantno” objavio vijest da je iz Opće bolnice Varaždin u 2015. i 2016. godini otišlo šest liječnika specijalista. Ako je tad bila riječ o teškoj situaciji, onda Bolnica danas prolazi pravu kataklizmu: od 1. rujna prošle godine do danas iz varaždinske bolnice je otišlo 10 specijalista i još četvero odlazi do kraja ovog mjeseca. Trojica doktora su otišla u starosnu mirovinu, dok su ostali dali otkaz.

Po egzodusu specijalista će se osobito pamtiti zadnja tri mjeseca: od njih 14 – koji su otišli ili najavili odlazak – desetero je to učinilo u zadnjem tromjesečju, od čega u rujnu čak četvero.

Kriza je očigledno dosegnula vrhunac. Bolnica je ostala bez čak tri pedijatra, dva radiologa, vaskularnog kirurga, anesteziologa, kardiologa, otorinolaringologa i dva specijalizanta, a do kraja mjeseca odlaze još jedan otorinolaringolog i kardiolog, infektolog i oftamolog.

Zato je danas najteže na Odjelu kardiologije i neonatologije, ali nije bolje ni na odjelima radiologije i citološke dijagnostike.
U vrijeme kaad mortalitet više nego ikad premašuje natalitet, Bolnica je ostala bez tri pedijatra, a nakon dr. Siniše Cara – kardiologa koji je mjesto specijalista u varaždinskoj bolnici zamijenio ordinacijom liječnika obiteljske medicine na Mljetu – još su dva kardiologa manje.
 

Gore ne može

Utješna je činjenica da je u toj crnoj godini sedmero liječnika završilo specijalizaciju i ostalo raditi u Općoj bolnici.

Tako u Općoj bolnici Varaždin danas radi 250 doktora medicine, od kojih je 80 specijalizanata i 170 specijalista. Među njima je deset liječnika/umirovljenika koji rade 20 sati tjedno.

Ministarstvo zdravlja je odobrilo sve tražene specijalizacije, pa se do kraja godine planira zaposliti 38 specijalizanata, dok će 16 liječnika iz Bolnice otići na uže specijalizacije.
Mandat ravnatelja dr. Nenada Kudelića – koji je dobio prije pola godine – nije mogao početi teže.

Kao specijalist neurokirurgije on dobro zna što znači manjak liječnika. Budući da pacijenti ne smiju osjetiti problem, liječnici su ti koji odrađuju dvostruki posao.

– Nažalost, odljev liječnika je trend u cijeloj državi, a situacija se reflektirala i na Varaždin, što je bilo neizbježno, pa radimo maksimum da pokrpamo rupe – kaže dr. Kudelić.
U Bolnici, Županiji i Gradu je počela borba za svakog liječnika.

– Intenzivno radimo na tome da zadržimo liječnike, ali i dovedemo nove. Tri su faktora koje liječnici navode kao razlog odlaska: loši uvjeti, manjak edukacije i potplaćenost. Plaće su definirane kolektivnim ugovorima, pa tu ne možemo ništa, ali možemo i moramo utjecati na ove druge faktore – smireno govori doktor Kudelić, koji nema vremena ni volje “razbijati” glavu s problemom, nego traži rješenja.

On zna da brojke nisu na njegovoj strani. Uprava, ponavlja, ne može utjecati na plaće, a u vrijeme kad su otvorena vrata Europske unije ne pomaže činjenica da hrvatski doktor u prosjeku zarađuje osnovicu oko 1,5 tisuća eura, dok je samo stotinjak kilometara dalje plaća višestruko veća, pa njegov slovenski kolega mjesečno u prosjeku primi između četiri i pet tisuća eura.
 

Borba i “mamci”

Ali tu pomoći nema, pa kao mamci za ostanak ili dolazak ostaju poboljšanje uvjeta rada i osigurana edukacija.

Tu će uskočiti Županija i Grad. Ako se Županija kao osnivač dosad i nije bavila Bolnicom – a u vrijeme sanacije to niti nije bio njezin posao – novi župan, Radimir Čačić, pokazao je da ne misli ostati po strani. On je, govori dr. Kudelić, u kolovozu došao na sastanak Stručnog vijeća i poslušao probleme, pa je Županija, kao prvi korak, odlučila s milijun kuna financirati stručno usavršavanje liječnika. Dosad se za tu namjenu izdvajalo 300 tisuća kuna, što je mizeran novac s obzirom na broj zaposlenih. Županija će pomoći i u ostvarivanju boljih uvjeta pri kupovini stana ili kuće, i to ne samo za one koji će doći nego i za one koji već rade u Bolnici.

– Dosad je politika patronizirala Bolnicu, a sad je prvi put došla i direktno pitala što nam treba. Ne Upravu, nego zaposlene – govori ravnatelj.

I Grad Varaždin će pomoći. Liječnicima će dati na raspolaganje 12 gradskih stanova ili onih u vlasništvu JUGS-a, koje će doktori moći i otkupiti s kamatama manjima od dva posto. Poboljšavaju se i uvjeti rada. Nabavlja se nova, vrlo vrijedna suvremena oprema – dolazi CT i magnetska rezonanca, završava se nova hemodijaliza – za 50 milijuna kuna se gradi Dnevna bolnica/jednodnevna kirurgija i uspostavlja se objedinjeni hitni bolnički prijem. Svi će se odjeli energetski obnoviti, što će stajati dodatnih 83,5 milijuna kuna. Tu su i one manje bitne stvari, ali važne za svakodnevno funkcioniranje, kao što je parkiralište za zaposlene.

– U zaposlenike je potrebno kontinuirano ulagati na više fronti kako bi ih zadržali – vjeruje dr. Kudelić.

Nedavno je u sklopu Kadrovske strategije usvojena i Strategija za zadržavanje liječnika i poboljšanje uvjeta u Regionalnom centru, koji je samo rang ispod najvišega, Kliničkoga bolničkog centra. Na papiru. Uvjeti rada u, primjerice, zagrebačkom Kliničkom bolničkom centru Rebro su neusporedivi, a ne samo za stepenicu bolji.

Manje, a više

Specijalisti u egzodusu odlaze, ali paradoksalno je da u Bolnici nikad zapravo nije radilo više liječnika. U zadnje tri godine je zaposleno više doktora nego u protekla dva desetljeća, ali treba proći još neko vrijeme dok oni ne završe specijalizacije i ne postanu “gotovi ljudi”. Kao većina onih koji su dali otkaz i otišli.

– U Varaždinskoj županiji je oko 176 tisuća stanovnika, a gravitiraju nam i praktički cijelo Međimurje te dio Krapinsko-zagorske županije, što znači da otprilike pokrivamo oko pola milijuna stanovnika – govori ravnatelj.

– Bila bi laž da velim da je bajno, ali i kad bih rekao da propadamo. Jasno da je loše kad ti ode 20 doktora, ali naši ljudi usprkos svemu tome ulažu nadljudske napore da zadrže standard i da pacijent ne osjeti na svojoj koži odlazak liječnika. Sve je to zahvaljujući njima, a ne Upravi. Da zadržiavamo renome i odrađujemo sve što smo i ranije – rezolutan je.

Ravnatelj i politika

Varaždinska bolnica valjda prvi put ima ravnatelja bez stranačke iskaznice. Dr. Kudelić nije politički aktivan, iako je i njega na to mjesto gurnula politika. Dok su se za mjesto ravnatelja borili HDZ i HNS – SDP koalicija, u jednom trenutku je – da bi se ušutkao protivnik – na to mjesto imenovan dr. Kudelić, dotadašnji zamjenik ravnatelja.

Trebao je to biti samo prijelazni period dok se ne smiri tad uzavrela situacija, ali su zainteresirani akteri na izborima izgubili mandat za imenovanja ravnatelja, pa je doktor ostao. Aktualni župan je, čini se, zadovoljan i nema ga namjeru smjenjivati

– Drago mi je da smo konačno došli do saznanja da nije važna stranačka pripadnost, nego biti čovjek koji živi i radi za Bolnicu, vidi probleme i želi ih riješiti. Da ovo nisu floskule može se vidjeti i po sastavu članova Uprave – govori doktor.

Mnogi se čude da je on uopće još tu. Nenad Kudelić je tražena roba na tržištu kadrova. Mlad je i stručan neurokirurg, iza njega je respektabilan broj operacija, ima stabilan obiteljski život sa ženom i troje djece te zarađuje kao malo bolje rangiran gradski službenik. Čovjek takvog CV-a bi mogao pregovarati o visini plaće u najboljim europskim bolnicama.

Ali njemu je u Varaždinu, veli, baš lijepo. – Nije sve u novcu, ja i moja obitelj smo sretni i volimo živjeti ovdje, pa ne vidim razlog za odlazak – govori. Dvadesetak njegovih kolega je dobro vidjelo razlog. I ne može im se zamjeriti.

Izvor: RT arhiva
Foto:

U fokusu

Varaždin je europski grad stabala: “Ovo smo postigli kao tim”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varaždin, hrvatski grad baroka, glazbe i cvijeća, od sada ponosno nosi i titulu – europski grad stabala 2024.! Varaždin se ovom nagradom pridružio elitnom društvu zelenih europskih metropola, što je veliko priznanje ovom gradu, a posebno gradskoj komunalnoj tvrtki Parkovi, koja brine o održavanju gradskog zelenila.

The European City of the Trees Award (ECTA) je nagrada koju European Arboricultural Council dodjeljuje od 2007. godine onim gradovima koji se sukladno pravilima arborističke struke, ističu po iznimnoj kvaliteti rada s urbanim stablima. Tako se Varaždin našao u društvu Beča, Antwerpena, Amsterdama, Praga, Krakova, Tallina, Merana, Apeldorna, Trnave, Winterthura i Frankfurta na Majni.

Priznanje

Iako će sama nagrada biti uručena u lipnju na godišnjoj skupštini European Arboricultural Council, ovih je dana na adresu varaždinskog gradonačelnika Nevena Bosilja stigla službena potvrda o dodjeli nagrade.

Tim povodom u petak, 26. travnja održana je konferencija za medije u jednom od najmlađih varaždinskih parkova, Parku mladih, kako bi se poslala simbolična poruka da sve što danas činimo u namjeri očuvanja zelene gradske panorame, ostavljamo u nasljeđe budućim generacijama.

– Ovu nagradu ostavljamo u zalog današnjoj djeci, da ih podsjeća kako nikad ne smiju odustati od brige za zeleni okoliš i za stabla jer ona su nam ključan saveznik u borbi protiv klimatskih promjena i onečišćenja istaknula je direktorica Parkova Jelena Sekelj i zahvalila svim zaposlenicima Parkova na angažmanu.

– Ovu nagradu postigli smo zajedno kao tim. Zahvaljujem gradskoj upravi na dijeljenju zajedničke vizije o održivom upravljanju gradskim stablima i zelenom i zdravom gradu, te na njihovoj volji za suradnjom. Zahvaljujem na suradnji i našim cijenjenim partnerima – komunalnim i privatnim poduzećima, fakultetima, institutima, javnim i obrazovnim ustanovama te pojedincima s kojima surađujemo u radu sa stablima. Hvala i našim sugrađanima koji nas podržavaju, kao i onima čije nas konstruktivne kritike potiču da budemo još bolji. Zajedno možemo učiniti puno za naš grad. Ponosimo se što smo Europski grad stabala jer je to potvrda naše stručnosti te predanosti održivosti i stvaranju grada ugodnog za život – dodaje Sekelj.

Gradonačelnik Grada Varaždina dr. sc. Neven Bosilj čestitao je direktorici i svim djelatnicima gradske tvrtke Parkovi na ovom značajnom priznanju koje je još jedan dokaz koliko Varaždin djeluje po pitanju zelenila.

Zahvala

– Prošle je godine ovo priznanje dobio Antwerpen u Belgiji, a ove godine Varaždin. U užoj konkurenciji s nama je bio Zadar. Svečano uručenje bit će u lipnju. Nagrada potvrđuje zelenu agendu koju provodi Gradska uprava zajedno s Parkovima. Zahvaljujem vrijednim djelatnicima Parkova koji svaki dan uređuju naš grad i brinu o urbanom zelenilu. Ovih dana završili smo i nove drvorede, u Ulici Tina Ujevića, na Dravskoj poljani, zatim pored autobusnog kolodvora, u jesen kreće sadnja tisuću stabala iz projekta Varaždin pod krošnjama i možemo reći da je grad Varaždin zaista predvodnik i s razlogom je dobio ovu značajnu europsku titulu – rekao je gradonačelnik.

Podsjetio je na povijesnu činjenicu kako je Varaždin imao zaposlenog gradskog vrtlara tri godine prije Beča, a tridesetak godina prije Zagreba.

– To je kontinuirani rad, nasljeđe koje smo naslijedili od prijašnjih generacija, a projekte koje sada radimo, radimo za buduće generacije. Sve to doprinosi tituli koju Varaždin osvaja u posljednje tri godine – grada s najvišom kvalitetom života u Hrvatskoj – zaključio je gradonačelnik Neven Bosilj.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Stiglo je prvih šest borbenih aviona Rafale, čuvat će i varaždinsko nebo te grmjeti na aeromitingu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

U Hrvatsku je danas sletjelo prvih šest od ukupno 12 višenamjenskih borbenih aviona Rafale.

Nove zaštitnike hrvatskog zračnog prostora iz Bordeauxa su u Zagreb preletjeli piloti Hrvatske vojske, koji su prošli obuku u Francuskoj. 

Na svečanosti prihvata prve skupine višenamjenskih borbenih aviona Rafale u sastav Hrvatskog ratnog zrakoplovstva u vojarni Pukovnik Marko Živković je, uz predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića, potpredsjednika Vlade ministra obrane Anušića, ministra gospodarstva Habijana, i druge dužnosnike, bio župan Anđelko Stričak. 

– Upravo je nabava Rafala odluka koju bih posebno istaknuo tijekom obnašanja dužnosti zastupnika Hrvatskoga sabora u protekla tri mandata. Naime, Odlukom Vlade RH sam u srpnju 2019. godine bio imenovan u Međuresorno povjerenstvo za nabavu višenamjenskoga borbenog aviona. Da je njihova nabava bila neophodna, najbolje nam govore geopolitičke krize diljem svijeta. Vjerujem da svi uviđamo da moramo brinuti o sigurnosti, a isto tako vjerujem da svi uviđamo blagodati svih euroatlanskih asocijacija čiji smo članovi. Osim što Hrvatska vojska zadržava sposobnost zaštite zračnog prostora, nabavom borbenih aviona Rafale dodatno jača status među saveznicima – istaknuo je župan Stričak.

Kako je to sve skupa izgledalo pogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje