Povežite se s nama

Život i društvo

Priznanje struke varaždinskim Parkovima!

Objavljeno:

- dana

Parkovi su na međunarodnoj konferenciji Osijek Green Days dobili posebno priznanje za 70 godina uspješnog rada na području komunalne djelatnosti održavanja javnih zelenih površina u Republici Hrvatskoj.

Nagradu je dodijelila Grupacija održavanja zelenih površina, koja djeluje u okviru Udruženja komunalnog gospodarstva pri Hrvatskoj gospodarskoj komori.

„Ove nagrade smo ustanovili kako bi potaknuli razvoj djelatnosti i ojačali svijest o važnosti zelenih površina. Nagrađuju se komunalna poduzeća i zaslužni pojedinci za dosege i doprinos na području ove komunalne djelatnosti te ovim putem čestitam varaždinskim Parkovima i ostalim nagrađenima“ , rekla je mr.sc. Marija Šćulac Domac, direktorica Sektora za industriju i održivi razvoj u HGK.

Parkovi su prošle godine proslavili 70 godina poslovanja, u kojem baštine bogato nasljeđe varaždinske hortikulture još iz 19.stoljeća. Danas moderna komunalna tvrtka, Parkovi neprestano svojim aktivnostima 70-godišnju tradiciju oplemenjuju  i nadopunjavaju novim znanjima i tehnologijama. Gdje nema želje za permanentnim usavršavanjem, dobro je znano, ondje ne može biti razvoja ni napretka. Upravo ta želja, kao i spremnost da se ide u korak, a počesto i ispred vremena, Parkove je učinila onime što jesu danas – referentnim imenom u hortikulturi i poduzećem zadovoljnih zaposlenika koje pruža izvrsnu uslugu, stvara pozitivne društvene promjene i nove vrijednosti.

Ključna zadaća Parkova od samog početka bila je da se grad Varaždin učini ugodnijim sugrađanima i što privlačniji gostima. Brojne nagrade Varaždina, tvrtke Parkovi i zaposlenika Parkova svih ovih godina pokazuju da su u tome uspjeli. Ovu nagradu je u ime Parkova preuzela Sonja Kušter, rukovoditeljica radne jedinice Zelene površine u Parkovima.

„Izuzetna nam je čast primiti ovo priznanje jer ga dodjeljuje struka te zahvaljujem stručnom žiriju. Posebno zahvaljujem zaposlenicima Parkova jer ovo je rezultat rada cijelog kolektiva!”, rekla je direktorica Sekelj.

Konferencija Osijek Green Days se održala pod pokroviteljstvom Grada Osijeka i Hrvatske gospodarske komore, uz domaćinstvo Unikoma. Otvorila je važne i aktualne teme iz upravljanja javnim zelenim površinama. Na njoj je magistrica urbanog šumarstva i zaštite okoliša, Irena Prilika, zaposlenica Parkova, izlagala na temu rezanja drveća u glavu, tzv. „toppingu“, koji je u nekim zemljama napušten i čak zabranjen, a u Hrvatskoj se još primjenjuje. Govorila je o tome kakva je to medoda, zašto ju treba izbjegavati i da li se ipak u nekim situacijama može koristiti. Obzirom da je GIS sustav temelj za poboljšanje upravljanja javnom infrastrukturom, ubrzanje donošenja odluka, učinkovite razmjene podataka i njihova ažuriranja te uključivanje šire i uže javnosti, Jelena Sekelj iz Parkova izlagala je o tome kako digitalni informacijski sustav može pomoći da imamo zdrava i sigurna stabla i zeleniji grad.

Život i društvo

Učenici iz Varaždinske županije sudjelovali na državnom LiDraNo-u

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Vinkovcima okupili su se LiDraNovci, ljubitelji lijepe hrvatske riječi, literarnog, novinarskog, dramskog i radijskog stvaralaštva iz cijele Hrvatske.

Državni LiDraNo za osnovnoškolce trajao je od 22. do 24. travnja, a Varaždinska županija imala je svoje predstavnike u svim izrazima. Iva Farkaš iz I. osnovne škole Varaždin i Vid Brajković iz OŠ Petrijanec, predstavili su svoje uratke na okruglom stolu za literarne radove.

Njihove su mentorice Marija Hublin i Željka Rabuzin. U kategoriji dramskog stvaralaštva svoj su pojedinačni scenski nastup izvele Ema Štrlek iz OŠ Vidovec i Tonka Tkalec iz II. osnovne škole Varaždin. Do državne razine smotre pratile su ih i usmjeravale mentorice Kristinka Štefan i Maja Šmic.

U novinarskom izrazu imali smo najviše predstavnika. Poziv na državni LiDraNo svojim je samostalnim novinarskim radom izborio Aleksandar Fic iz OŠ Novi Marof sa svojom mentoricom Sunčicom Križan Kadi. Varaždinska županija imala je čak 2 školska lista na državnoj razini, to su Klen iz OŠ Klenovnik te Šemica iz OŠ Šemovec, a redakcije su u Vinkovcima predstavljale urednice Marta Rogina i Nina Ajhler sa svojim mentoricama, Marijom Konjević i Valentinom Barulek Boltižar.

U kategoriji radijskog stvaralaštva emisijom Utapanje županiju su predstavljali David Telebar i Ante Kovačić iz OŠ Petrijanec, njihova je mentorica Željka Rabuzin. Učenici iz naše županije na svim su okruglim stolovima pohvaljeni od strane državnih povjerenstava koja čine eminentni stručnjaci i umjetnici iz područja stvaralaštva koje procjenjuju i vrednuju na ovoj razini smotre, koja sve do završnice ima natjecateljski karakter.

Učenici su potaknuti na daljnje stvaranje jer se iz njihovih uradaka iščitava visoka motiviranost i kreativnost, a to je ono, što uz, naravno, ljubav prema hrvatskome jeziku, svaki LiDraNovac mora imati. Za svoj rad priznanje i zahvalu primile su i njihove mentorice kojima se na zatvaranju smotre upravo riječju hvala, obratila glavna tajnica smotre LiDraNo i viša savjetnica iz Agencije za odgoj i obrazovanje, dr. sc. Marijana Češi.

Učenici su imali priliku predstaviti se u jednoj od najljepših knjižnica Hrvatske, nastupati u Kazalištu Joze Ivakića, prošetati starom jezgrom i kušati slavonske slastice. Kad požele se ravnice, neki će se od njih sigurno vratiti u Vinkovce jer široka je duša slavonska u gradu Josipa Runjanina, Ivana i Josipa Kozarca, bana Šokčevića i mnogih drugih poznatih Vinkovčana.

Nastavite čitati

Život i društvo

FOTO U općini Cestica mraz “obrao“ vinograde, spas se traži s prihranom mladica

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Niske temperature i mraz koji je posljednjeg vikenda, u noći sa subote na nedjelju i s nedjelje na ponedjeljak, 21. i 22. travnja, zahvatio područje općine Cestica učinio je velike štete u voćnjacima i vinogradima te povrtlarskim kulturama.

>>FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Prema riječima Marijana Županića, predsjednika Udruge vinogradara i podrumara Sveti Martin Cestica, podaci o nastalim štetama su još uvijek prikupljaju, a  najviše su stradali vinogradi na nižim nadmorskim visinama.

Nažalost, na pojedinim lokacijama cestičkog vinogradarskog područja od mraza stradali su kompletni vinogradi. Preporuka je prihraniti mladice koje su djelomično zahvaćene mrazom aminokiselinama, a osušene maknuti da se formiraju novi izbojci.

Kako to izgleda na terenu pšogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje