Povežite se s nama

U fokusu

Proračun Grada Čakovca ”težak” više od 61 milijun eura

Objavljeno:

- dana

U novi Proračun uključene su sve realne želje i potrebe grada i građana, za koje smo pronašli izvore financiranja te programi i projekti koji se već uspješno provode, rekla je čakovečka gradonačelnica Ljerka Cividini.

Ukupno, Proračun Grada Čakovca za 2024. godinu o kojem su vijećnici glasovali, „težak“ je 62.168.784,59 eura, što je za 14.165.727,05 eura više nego što iznosi ovogodišnji nakon posljednjih izmjena i dopuna (48.003.057,54 eura). Kako je objasnila čakovečka gradonačelnica, povećanje je veliko, no realno.

-Najveći dio planiranih rashoda namjerava se pokriti europskim i državnim sredstvima te povlačenjem ove godine odobrenih kreditnih sredstava. Iduća bi godina prema planu trebala biti posljednja godina u kojoj vučemo negativno poslovanje naslijeđeno iz mandata mog prethodnika, ono iznosi 398.479,13 eura te ga planiramo vratiti u potpunosti iduće proračunske godine – zaključila je Cividini.

Planirani prihodi iz županijskog i državnog proračuna te EU fondova u iznosu od 35 milijuna eura

Prihodi od poreza planirani su u iznosu nešto manjem od 14 milijuna eura, što je za milijun više nego u ovoj godini, dok su u iznosu od otprilike 35 milijuna eura planirani prihodi iz županijskog i državnog proračuna te EU fondova. ITU mehanizmom Europske unije čakovečko Urbano područje na raspolaganje je dobilo 18 milijuna eura.

U sljedećoj godini nastavlja se i sa započetom gradnjom nove zgrade Regionalnog edukacijskog-rehabilitacijskog centra Čakovec, za što će Gradski udio temeljem Sporazuma iduće godine iznositi 642.091,03 eura. Projekti koji će se iz ove nastaviti i u drugoj godini su dogradnja matičnih objekata vrtića Cipelica i Cvrčak te izgradnja novog vrtića na čakovečkom Jugu, što se sufinancira državnim sredstvima. U Proračunu su predviđena i sredstva za pripremu projekata za gradnju nove škole u Čakovcu, te dogradnju dvorane i novih učionica Osnovne škole Kuršanec. Iz državnih izvora Grad Čakovec očekuje i 3 milijuna eura za izgradnju Regionalnog teniskog centra Čakovec. Planirana je i rekonstrukcija vatrogasnih domova u Kuršancu i Krištanovcu te izgradnju Regionalnog vatrogasnog centra u Štefancu. S ulaganjem u iznosu od 190 tisuća eura obnovit će se i opremiti Macanov dom u Čakovcu, u obnovu i rekonstrukciju objekata u kulturi uložit će se oko pola milijuna eura, a u radove u zaštićenoj gradskoj jezgri 200 tisuća eura. U Proračunu su planirana i sredstva za izgradnju nove kazete za odlaganje otpada na odlagalištu u Totovcu, u iznosu od 1.206.500,00 eura, što će se osigurati putem Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (90 posto sufinanciranja).

Naredna bi godine Čakovec trebao dobiti tri nova kružna raskrižja – kod Lesnine, na križanju ulica 34. inženjerijske bojne, Vjekoslava Špinčića, Stjepana Radića i Sajmišne, te u središtu Čakovca, na križanju Mažuranićeve i Masarykove, a u radove će se uložiti 350 tisuća eura. U planu je uređenje i dvaju novih parkova.

U idućoj godini nastavlja se s uređenjem ulica i sanacijom prometnica.

Kako je najavila gradonačelnica, i u 2024. godini nastavit će se s projektom sufinanciranja kupnje starih kuća na području mjesnih odbora te ujedno i ove godine započetim sufinanciranjem postavljanja solarnih panela na obiteljske kuće. U planu je i izrada nekoliko urbanističkih planova uređenja te nastavak digitalizacije prostornih planova. U Proračunu za iduću kalendarsku godinu osigurana su sredstva za financiranje rada ustanova u kulturi, dječjih vrtića, Javne vatrogasne postrojbe, a Grad Čakovec nastavlja s provedbom svih projekata u društvenim djelatnostima. Sredstva predviđena za sport u odnosu na ovu godinu povećana su za otprilike 150 tisuća eura, za kulturu za 90 tisuća, za socijalnu zaštitu za 60 tisuća, gdje su planirana sredstva i za jednokratne novčane naknade za obitelji s djecom s teškoćama u razvoju.

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje