Rukometaši u pravoj sportskoj rapsodiji pobijedili Španjolsku, u nedjelju susret protiv Austrije

Hrvatska muška seniorska reprezentacija pobijedila je Španjolsku 39:29 u prvom susretu skupine B, 16. europskog prvenstva i razgalila srca milijuna svojih navijača, odigravši jednu od najboljih utakmica u posljednjih desetak godina. U nedjelju je u 2. kolu čeka susret protiv Austrije.

U fantastičnoj atmosferi prepune SAP Arene, pred vjerojatno desetak tisuća svojih navijača  Hrvatska je susretom protiv Španjolske otvorila 16. europsko prvenstvo. Od 19 igrača koje je doveo u Mannheim izbornik Goran Perkovac je nakon jutarnjeg treninga odabrao 16 za prvi susret. Na tribine je tako poslao trećeg vratara Kristiana Pilipovića , kružnog napadača Tomislava Kušana i desnog vanjskog Matea Maraša.

Hrvatska je počela u sastavu: Filip Ivić na vratima, na krilima su bili Marin Jelinić i Mario Šoštarić. Crtu je držao Veron Načinović, a na vanjskim pozicijama bili su Zvonimir Srna, Luka Cindrić i Ivan Martinović. Španjolci su imali prvi napad, i promašili ga. Hrvatska je krenula s obranom 6-0.

Mi smo zabili prvi pogodak, a bio je djelo Zvonimira Srne. Furiozno su naši ušli u utakmicu. Prije isteka 6. minute imali smo 4:1 pa je španjolski izbornik Jordi Ribera bio prisiljen pozvati minutu predaha. Sjajno je u tim trenucima izgledala naša obrana.

Nakon što je Hrvatska otišla na 6:2, s klupe Španjolaca dignuta je prva zvijezda Alex Dujshebaev. I odmah su povezali dva pogotka za redom. Priključak je bio tu. Nije to previše uzdrmalo našu ekipu. Dapače, nastavili su igrati mirno i zabijati. U 13. minuti pobjegli su tako na plus pet (10:5) i natjerali španjolsku klupu da uzme drugi time out.

Jordi Ribera je krenuo u lov na zaostatak igrom sedam na šest. Ni to nas nije zbunilo. Imali smo pravi odgovor. I uz sve to vrlo dobrog Filipa Ivića na vratima. Budući da Gonazalo Perez de Vargas nije imao ni jednu obranu u 17. minuta susreta, uskoro je na njihova vrata stao Sergey Hernandez.

I mi smo mijenjali u zadnjih deset minuta prvoga dijela. Ušli su Marin Šipić i Igor Karčić. Španjolska je i dalje miksala, tražila idealnu postavu. Malo su igrali šest na šest, malo opet sedam na šest, tražeći način da se primaknu na prihvatljivu razliku. Ali, nisu uspjeli. Hrvatska je do predaha uspjela zadržati četiri pogotka viška. Španjolcima smo u prvih 30. minuta zabili čak 18 pogodaka, odigravši jedno od najboljih poluvremena posljednjih godina. Završilo je dakle s 18:14. Nestvarno zvuči da smo imali 90 posto učinkovitosti udaraca prema vratima.

Hrvatska je u nastavak ušla s Matejem Mandićem na vratima. Izbornik je tražio obranu -dvije više, kojom bi Španjolce dodatno poljuljao. I upravo je to dobio već u prvom napadu. Naši su suparnici nastavili s igrom sedam na šest, a mi neumoljivo kažnjavati svaku pogrešku. Tako smo drugi dio otvorili s četiri pogotka u nizu i otišli na velikih 22:14 pa je Jordi Ribera morao pozvati i svoju posljednju minutu predaha.

Nakon minute odmora, Španjolska je odustala od igre sedam na šest. Hrvatska je nastavila nemilice puniti mrežu Gonzala Pereza de Vargasa. U 36. minuti tako smo bili na najvećoj razlici, od čak devet pogodaka (24:15). Zabijali su naši sa svim strana ne dopuštajući mogućnost Španjolcima ni jednog trenutka da pročitaju naše akcije.

Španjolska je u očaju nakon osam minuta igre krenula u presing gotovo po cijelom terenu. Ali Hrvatska je bila spremna i za to, jer su se naši igrači odlično kretali, radili puno križanja i bez problema dolazili u čiste situacija za pogodak.

Pametno je naša klupa rasporedila minute za većinu igrača. Bilo je u svakom trenutku na terenu dovoljno iskustva, ali i mladosti pa smo ušli u ritam pogodak za pogodak čuvajući svoju veliku prednost. Tako smo trošili vrijeme. A s tribina se već orilo „Večeras je naša fešta…“. Dvanaest minuta prije kraja bili smo naime, na plus deset 33:23. A kada su naši zabili cepelin za 34:23, SAP Arena se skoro srušila od poskakivanja.

Završilo je 39:29. Toliko pogodaka u jednom susretu na europskim prvenstvima Hrvatska još nikada nije zabila. Dosadašnji rekord je bio 38, a ostvaren je protiv Bjelorusije 2022. godine kada je rezultat bio 38:25. Po osam pogodaka dali su Mario Šoštarić bez promašaja, i Ivan Martinović koji je izabran i za igrača utakmice. Pet puta strijelac je bio Tin Lučin, četiri Veron Načinović. Kod Španjolaca najbolji Aleix Gomez Abello s osam pogodaka.

U nedjelju, 14. siječnja 2024. godine u 20.30 Hrvatska igra protiv Austrije koja je u prvom susretu dana pobijedila Rumunjsku 31:24.

EHF EURO 2024: SKUPINA B, 1. KOLO

HRVATSKA – ŠPANJOLSKA 39:29

AUSTRIJA – RUMUNJSKA 31:24

Tekst i foto: Hrvatski rukometni savez

Varaždin uz Rudeš najmanje je novca potrošio na plaće igrača u SuperSport HNL-u

Svakog travnja nogometna javnost dobije na uvid financijske izvještaje klubova SuperSport HNL-a za prethodnu kalendarsku godinu.

Javna objava financijskih izvještaja je obveza klubova u postupku licenciranja pri HNS-u te svakako pridonosi transparentnosti klubova, posebno prema svojim navijačima.

Svaki klub u financijskom izvještaju navodi stavke “plaće igrača”, “porezi i doprinosi – igrači” i “ostali nerazvrstani troškovi primanja igrača”. Svi iznosi su potom zbrojeni pod stavku “troškovi primanja igrača”, što uključuje dogovorene plaće te isplaćene bonuse i premije. Prilikom usporedbe klubova, koristit ćemo stavku “troškovi primanja igrača”.

Najviše na plaće igrača u 2023. godini je u tu svrhu potrošio Dinamo – 20.948.038 eura i nitko mu nije ni blizu. Hajduk je na plaće potrošio 11.995.803 eura, slijedi Osijek s 8.216.812 eura pa vodeća Rijeka koja je na plaće igrača potrošila  5.790.525 eura.

Ostali klubovi u ligi troše značajno manje novca, a među njima se ističu Istra s 2.534.845 eura i Lokomotiva s 2.373.739 eura koje su potrošili na plaće igrača. Gorica (1.562.268), Slaven (1.473.361) i Varaždin (1.411.053) troše otprilike jednako, a uvjerljivo zadnji je Rudeš (571.083) koji nije potrošio ni trećinu iznosa kao ta tri kluba, no to moramo uzeti s rezervom jer je pola godine bio drugoligaš.

Izvor: Index

3. NL Sjever: Trećeplasirani Varteks u derbiju kod Poleta u Sv. Martinu na Muri

Ovo 22. kolo bit će rezervirano za derbije, a Varteks ulazi u ključnu fazu sezone.

Nekakva tiha želja rukovodstva kluba jest pokušati uloviti kvalifikacije za jedinstvenu 2. NL Sjever (treći rang natjecanja). Za to bi Bumbari trebali završiti na najmanje 3. mjestu i biti bolji od Pitomače, jer su se jedino Varteks i Pitomača prijavili za ligu više.

Ali niti to nije nešto s čim u klubu razbijaju glavu, prioritet je ove godine posložiti i pripremiti stadion, na kojem radovi traju, a Druga liga tek nakon toga.

Što se tiče sljedećeg protivnika, nema tajni da šef struke Bumbara izuzetno respektira Polet, kojeg je i gledao na utakmici u Pitomači prošlog tjedna.

Polet je prvak, zasluženo. Lider lige, a prevazišli su ovaj rang, po svemu – istaknuo je trener Zoran Vukelić, ali nije Varteks bez šansi. U dvije dosadašnje utakmice je Varteks bio prilično ravnopravan Poletu, kao skoro pa niti jedna ekipa u ligi.

– Sve što možemo očekivati, jedan klasični derbi, u kojem ćemo biti totalno rasterećeni. Priželjkujem da ćemo igrati na dobrom terenu, uz dobro suđenje i da će gledatelji uživati – ističe trener uoči subotnje utakmice u 17 sati.

Dodajmo da u 22. kolu Podravina dočekuje Koprivnicu.