Idućeg tjedna u varaždinskom Brezju otvara se najveći podatkovni centar
U Varaždinu idućega tjedna vrata otvara novi podatkovni centar DC North, proglašen strateškim projektom RH, čiji je idejni tvorac tvrtka...
NOVI MINISTAR, STARI PLAN
Novi ministar zdravstva Milan Kujundžić krenut će krajem ove godine u spajanje bolnica, točnije pojedinih njihovih odjela, čime namjerava postići uštede, objavio je Jutarnji list.
Među prvima koji kreću u funkcionalno spajanje bili bi odjeli Opće bolnice Varaždin i Županijske bolnice Čakovec, koje su udaljene 15-ak kilometara.
To nije nikakva novost budući da je funkcionalno spajanje odjela bilo predviđeno i sad već starim Nacionalnim planom razvoja bolnica u razdoblju od 2014. do 2016., točnije u vrijeme bivšeg ministra zdravlja Rajka Ostojića, a potom i u vrijeme njegovog nasljednika Siniše Varge (SDP).
Još smo u siječnju 2015. godine najavili da će se varaždinska i čakovečka bolnica biti prve u Hrvatskoj u kojima će početi funkcionalno povezivanje.
Tada je bilo predviđeno spajanje četiri odjela – Urologije, Infektologije, Očnog odjela i Otorinolaringologije.
Naime, tekst ugovora o funkcionalnom spajanju je u prosincu 2014. prihvatilo tadašnje Sanacijsko vijeće varaždinske bolnice, a čekalo se da u Saboru bude usvojen masterplan zdravstvenih ustanova.
Unatoč usvajanju Nacionalnog plana, spajanje odjela ipak nije započelo, odnosno javnost o tome nije izviještena.
Izvor:
Foto: Arhiva RT
Ovo blagdansko vrijeme koje je pred nama donijet će i pregršt lijepih prigoda koje se uvijek obilježavaju s čašicom nekog dobrog pića, bilo da to popijemo čisto ili pomiješamo s nekim drugim pićima u odlične kombinacije i mikseve.
To je isto tako dobro vrijeme za upitati odrasle potrošače za njihove preferencije kada je riječ o konzumaciji i stavovima spram jakih alkoholnih pića, a dobivene odgovori uspoređeni su s rezultatima istog istraživanja od prije dvije godine. Istraživanje su tijekom listopada 2023. godine proveli JaTRGOVAC magazin i agencija Hendal na nacionalno reprezentativnom uzorku građana Republike Hrvatske starijih od 16 godina.
Od tada nije bilo nekih velikih promjena u broju konzumenata; zabilježen je mali rast od 2 % pa sada imamo ukupno 58 % onih koji ističu da konzumiraju jaka alkoholna pića.
Među njima svaki 20 konzumira ova pića svakodnevno pri čemu je tih 5 % značajno više od 2 % zabilježenih u istraživanju iz 2021. U porastu je i broj onih koji jaka alkoholna pića piju nekoliko puta tjedno i to za 4 %, na ukupno 20 %. Dok jednom tjedno ova pića konzumira 18 % ispitanih te je njih 6 % manje. Nešto veću polovicu čine malo rjeđi konzumenti pa tako imamo 37% onih koji ova pića konzumiraju nekoliko puta mjesečno te 20 % koji ih konzumiraju nekoliko puta godišnje.
Likeri su stabilni na prvom mjestu što su potvrdili rastom od 2 % i ukupno 37% udjela kao jako alkoholno piće koje konzumenti kategorije najčešće piju. Međutim, snažan rast bilježi rakija koja je u odnosu na ranije istraživanje porasla za 8 % i sada je na 31 % preferiranog udjela. Zatim slijede džin s 11 %, viski s 11 %, vodka sa 7 % te rum s 3 % udjela.
I sada da se referiramo na tezu s početka priče: Pijemo li čisto ili u nekoj kombinaciji s drugim pićima? Ukupno je 4 % više onih koji jaka alkoholna pića piju čista, bez miješanja s bilo kojim drugim pićem, te ih sada ima nešto više od dvije trećine, točnije 67 %. Preostala trećina konzumenata ipak voli svoje jako alkoholno piće pomiješati s nekim drugim pićem i tako zadovoljiti svoje nepce.
Zadnje se pitanje odnosilo na mjesto konzumacije i tu nije bilo nekih značajnih promjena u odnosu na prethodno istraživanje. I dalje se najčešće pije kod kuće (svoje kuće ili kod prijatelja, rođaka i sl.), što kao svoj odgovor navodi 55 % konzumenata kategorije. Daljnjih 30 % najčešće pije izvan kuće (kafić, restoran i sl.).
Portal Najdoktor objavio je danas popis najboljih liječnika u Hrvatskoj prema glasovima pacijenata.
Ovo je deseta godina objave popisa najboljih doktora i doktorica, a kako pojašnjavaju kriteriji po kojima je portal birao najbolje doktorice i doktore su ukupan broj komentara; odnos broja pozitivnih i negativnih komentara i kvaliteta samih komentara.
Neki su sa sjevera Hrvatske, a mi donosimo popis.
FIZIJATAR: Ivan Kos i Vladimir Knež iz Varaždinskih Toplica
NEUROKIRURG: Vječeslav Kčira-Fideršek iz Varaždina
OBITELJSKA MEDICINA: Silvija Cikač, Bojana Škvorc i Sanja Škudar-Popović iz Varaždina
ORTOPED: Marko Labaš iz Čakovca
OTORINOLARINGOLOG: Tajana Gudlin-Sbull i Domagoj Butigan iz Varaždina
REUMATOLOG: Vesna Budišin iz Čakovca
ORALNI KIRURG: Damir Roki iz Varaždina
ORTODONT: Mirna Weber iz Varaždina
STOMATOLOG: Ivana Ereš-Dugalija iz Varaždina