Povežite se s nama

Međimurje

Stigla sezona komaraca – pazite na bačve s vodom!

Objavljeno:

- dana

SEZONA

Na području Grada Čakovca od 10. srpnja krenule su aktivnosti na suzbijanju komaraca koje će trajati sve do 1. rujna.

Prema obavijesti Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije i Grada Čakovca, suzbijanje se obavlja u suradnji s tvrtkom Bioinstitut te se koristi metoda hladnog zamagljivanja insekticidima koji su propisno registrirani i dopušteni u RH. Špricanje komaraca provodi se u ranim jutarnjim satima od 5 do 7 sati i navečer od 19 do 21 sat.

Egzotične bolesti

Prijašnjih je godina sezona komaraca uglavnom bila obilježena i informacijama o novim tipovima insekata koji su se pojavili u našim krajevima i koji su prijenosnici mnogih egzotičnih zaraznih bolesti karakterističnih za područja Afrike i Azije. Iako je u našim krajevima zabilježena pojava takozvanoga tigrastoga komarca, prenosnika Zika virusne infekcije, rizik od ove zaraze u Hrvatskoj je vrlo nizak. U Hrvatskoj je također uspostavljen sustav praćenja i ranog otkrivanja uvezenih slučajeva Zika virusne bolesti i smjernice o postupanju u slučaju njihove pojave.

Komarcima je za razmnožavanje potrebna voda. Ne možete li bačve i druge predmete redovito prazniti, prekrijte ih mrežicom i komarci neće moći sletjeti.

Također se po županijama prati pojavnost komaraca. Prema izvješću na temelju podataka prikupljenih tijekom 2015. godine, na području Međimurske županije najveći broj komaraca tijekom sezone zabilježen je na postajama Sveta Marija i Goričan, dok je najmanje komaraca zabilježeno u Čakovcu.
Iako su jedinice lokalne samouprave dužne provesti obveznu preventivnu dezinsekciju radi zaštite građana od zaraznih bolesti, u Zavodu za javno zdravstvo svake godine upozoravaju da je za uspješnu borbu s komarcima potrebna i suradnja građana. To se prvenstveno odnosi na nakupine vode koje privlače komarce.

Praznite kante

– Da bi se komarci uspješno razmnožavali i bili aktivni, moraju biti zadovoljeni određeni uvjeti u okolišu, prvenstveno postojanje određene nakupine vode i dovoljno visoke temperature. Djelujući na uvjete u okolišu direktno utječemo na mnogobrojnost komaraca i njihovu aktivnost i potencijalnu mogućnost prijenosa uzročnika niza zaraznih bolesti kao što su Denge, groznica zapadnog Nila, Chikungunya, a ne samo Zika virusa.

Svaka nakupina vode koja stoji sedam dana i dulje predstavlja mjesto za razvoj komaraca. Stoga je važno da se svatko od nas uključi i redovito prazni i najmanje nakupine vode u našem neposrednom okolišu, poput posuda za cvijeće, igrački u dvorištu, tački, kanti, vaza na gobljima, odbačenih guma i slično – upozoravaju u Zavodu.

 

 

Izvor:
Foto: Ilustracija

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje