Povežite se s nama

Život i društvo

Sve tajne decoupagea

Objavljeno:

- dana

PAPIRI

Nekad su djeca razmijenjivala salvete, a danas to rade mame hobistice koje su se “zarazile” decoupagom, popularnom tehnikom ukrašavanja kućanskih i ukrasnih predmeta.

Naziv dolazi iz francuskog jezika i znači “isjeći”, jer se tehnika sastoji od izrezivanja odabranih motiva sa salveta i njihova ljepljenja na odabrani predmet. Osim salvetama, decoupage se može izrađivati pomoću motiva s rižinoga ili posebnog decoupage papira te kombinirati s novinskim isječcima ili drugim ukrasnim papirima. Danas je ta tehnika toliko popularna i sveprisutna da se na oglasnicima, buvljacima i sajmovima kreativaca mogu naći gotovi ukrasni predmeti, ali se svatko uz malo volje može upustiti u izradu decoupagea.

Brzo i jednostavno

Razmislite prvo što biste željeli napraviti. Za početak to može biti ukrašavanje kutije, okvira za sliku ili drvene vješalice. Potreban materijal, pribor i alat pronaći ćete u nekom od brojnih trgovina s opremom za hobiste. Potrebne su vam salvete ili papir za decoupage, ljepilo za decoupage, akrilne boje i prajmer, tj. temeljna, bijela boja. Ako ste se odlučili za izradu ukrasne kutije za nakit, u trgovini možete kupiti i kutije od drveta ili medijapana. Kutiju obojite u boju koja će se slagati s motivom izabrane salvete. Obojite je sa svih strana osim gornje strane poklopca. Nemojte zaboraviti obojiti unutrašnjost kutije niti dno, jer će u protivnom kutija izgledati nedovršeno. Ostavite da se boja osuši. Kako biste ubrzali proces sušenja, možete koristiti i sušilo za kosu, ali ga nemojte držati preblizu boje. Gornji dio poklopca obojite temeljnom bijelom bojom. Bijeli prajmer koristi se za pripremu površine na koju se lijepi salveta kako bi slika sa salvete što bolje došla do izražaja. Boju nanosite kistom ili spužvicom. Izrežite dio salvete kojim želite ukrasiti poklopac kutije tako da može pokriti cijelu površinu poklopca. Od tri sloja salvete odvojite samo najgornji dio sa slikom i postavite ga na poklopac. Ljepilo nanosite na salvetu tako da ga kistom razmazujete od sredine salvete prema rubovima. Prstima lagano pridržavajte salvetu i prvo nanošenje ljepila neka bude od sredine u četiri osnovna smjera; gore, dolje, lijevo i desno. Tako ćete učvrstiti salvetu i zatim prijeđite ljepilom preko cijele površine salvete. Ljepilo nanosite čvrstim potezima od sredine salvete prema rubovima, istiskujući mjehuriće zraka. Čekajte da se ljepilo osuši. Na kraju obojite rub poklopca i premažite ga zaštitnim lakom ili posprejajte akrilnim lak sprejem. Vaš prvi decoupage uradak je spreman za komentare ukućana.

Oplemenite decoupage drugim tehnikama

Nakon što se izvještite u stvaranju decoupagea pomoću salveta, sigurno ćete poželjeti ići korak dalje. Više vas neće zadovoljiti samo traženje pravih motiva salveta i njihovo izrezivanje i lijepljenje. Decoupage se odlično nadopunjuje s tehnikama kao što su shabby chic, izrada reljefa sa šablonama, uporaba pečata i pasti za patiniranje ili strukturnih pasti.

Pravilno nanošenje ljepila

Ljepilo na salvetu nanosite plosnatim, sintetičkim kistom. Nemojte stavljati previše ljepila. Poteze vucite od sredine salvete ili izrezanog motiva prema najbližem rubu. Tako ćete istisnuti mjehuriće zraka i dobiti glatku površinu salvete.

Važno je nanijeti bijelu podlogu

Podlogu na koju lijepite salvetu potrebno je obojiti u bijelo. Tako će najbolje doći do izražaja motiv salvete, jer je salveta jako tanka i na tamnijoj podlozi djelovat će “zamućeno”.

Decoupage i na bocama

Salvete se mogu lijepiti na gotovo sve vrste podloga: drvo, metal, staklo, papir, tkaninu, keramiku, terakotu, plastiku, karton, stiropor. Isprobajte sami razne mogućnosti.

Izvor:
Foto:

Život i društvo

Zbog ograničavanja primjena mikroplastike šljokice će neće moći koristiti u nizu proizvoda u EU

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija/Pixabay

Šljokice u kozmetici i razna sjajila trebali bi otići u povijest nakon odluke Europske komisije (EK) kojom se ograničava primjena mikroplastike koja se namjerno dodaje u proizvode, zbog čega trgovci kozmetikom pripremaju akcijske prodaje takvih proizvoda.

EK je 25. rujna donijela mjeru kojom se u skladu sa zakonodavstvom EU o kemikalijama (Uredba REACH) ograničava mikroplastika koja se namjerno dodaje proizvodima. Ta se mjera ne odnosi samo na kozmetičku industriju, nego ima i šire implikacije, piše index.hr.

Novim mjerama želi se spriječiti ispuštanje oko pola milijuna tona mikroplastike u okoliš.

Neki od brojnih uobičajenih proizvoda obuhvaćenih ograničenjem su granulirani materijali za ispunu koji se upotrebljavaju na umjetnim sportskim površinama, kozmetički proizvodi u kojima se mikroplastika upotrebljava u razne svrhe, deterdženti, omekšivači tkanine, šljokice, gnojiva, sredstva za zaštitu bilja, igračke, lijekovi i medicinski proizvodi.

Prve mjere, primjerice zabrana za šljokice i mikrokuglice počet će se primjenjivati kad ograničenje stupi na snagu, za 20 dana. U drugim slučajevima zabrana prodaje primjenjivat će se nakon duljeg razdoblja, kako bi pogođeni dionici imali dovoljno vremena da razviju alternative.

Nastavite čitati

Život i društvo

Darijan Mužic iz Sv. Petra bio je najmlađi orač na 19. državnom natjecanju u oranju u Poreču

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Županijski savez poljoprivrednih udruga

U Poreču je ovog vikenda održano 19. državno natjecanje u oranju na kojemu su Varaždinsku županiju predstavili Darijan i Krunoslav Mužic; sin i otac koji su plasman na državno natjecanje ostvarili pobjedom na 17. natjecanju orača Varaždinske županije.

Natjecatelji iz 12 županija snage su odmjerili u dvije kategorije – plugovi ravnjaci i plugovi premetnjaci, a vrijedi napomenuti kako je varaždinski predstavnik Darijan, koji se natjecao u kategoriji ravnjaka, sa svojih 15 godina ujedno bio i najmlađi orač na ovogodišnjem natjecanju.

Nakon višesatnog natjecanja pobjedu su u konačnici izborili Josip Marinović iz Koprivničko-križevačke županije i Željko Goldašić iz Karlovačke županije koji će se sljedeće godine predstaviti u Estoniji na svjetskom natjecanju u oranju.

>> Najbolji orači u Varaždinskoj županiji: Krunoslav Mužic je svojeg Darijana već s četiri godine poveo na oranje

Iako se predstavnici iz Varaždinske županije nisu našli među prva tri mjesta, dobre atmosfere među navijačima Varaždinske županije nije nedostajalo. Članovi Udruge za organizaciju natjecanja orača Varaždinske županije i Županijski savez poljoprivrednih udruga istaknuli su se bogatom ponudom hrane i pića lokalnih proizvođača koje su prezentirali i dali na kušanje mnogobrojnim posjetiteljima natjecanja. Uz vina, prirodne sokove, Varaždinsko bučino ulje, Ludbreški hren, domaće sireve i suhomesnate proizvode štand Varaždinske županije je bio posjećen i zbog, već tradicionalne, sarme. Predstavnici Varaždinske županije su po završetku natjecanja primili i priznanje organizatora za najbolje uređeni štand na manifestaciji.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje