Povežite se s nama

Život i društvo

U Cestici turistički boom nije uspjela ugušiti ni pandemija, realizirali su brojne projekte i pozitivni su im demografski trendovi

Objavljeno:

- dana

Iza Općine Cestica je još jedno izazovno jednogodišnje razdoblje u kojem se mnogo radilo i pažljivo planiralo. Stoga će mještani, između ostalog, uskoro svjedočiti dogradnji dječjeg vrtića te rekonstrukciji Društvenog doma Gornje Vratno. Ustvrdio je to u intervjuu za Regionalni tjednik općinski načelnik Mirko Korotaj, od kojeg doznajemo i to da u ovoj sredini gospodarstvenici već sumiraju pozitivne učinke ulaska u Schengen i eurozonu.

Štoviše, u ovom pitoresknom vinorodnom kraju turistički boom nije uspjela ugušiti ni pandemija, pa Turistička zajednica Općine Cestica 14. listopada organizira osebujnu Vinsku stazu…

Misle na sve

– Cestičani uvijek iznova pokazuju i dokazuju da znaju provesti u djelo strategiju razvoja turizma koja je u Općini definirana još 2017. godine. Pokazalo se da je privatna inicijativa u tom sektoru bila brža od nas i u kratkom roku pojavilo se 12 iznajmljivača kuća za odmor sa 64 ležaja. Klijenteli nude brojne sadržaje i turistima su na raspolaganju bazeni, omogućeno im je kupanje u jacuzzijima ili uživancija u saunama. Smještajni turizam odlično funkcionira već tri godine, što potvrđuje brojka od 2800 ostvarenih noćenja u prvih 8 mjeseci 2023. godine. Riječ je o 16-postotnom povećanju noćenja u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje – objasnio je načelnik Korotaj koji ovih dana sa svojim timom ima i pune ruke posla oko organizacije svečane sjednice Općinskog vijeća Općine Cestica koja će biti centralni događaj u sklopu programa obilježavanja Dana Općine Cestica.

Smještajni turizam odlično funkcionira već tri godine, što potvrđuje brojka od 2800 ostvarenih noćenja u prvih 8 mjeseci 2023. godine

Iznajmljivačima kuća za odmor te onima koji se tek namjeravaju ozbiljnije baviti turizmom, Općina namjerava pomoći određenim mjerama i uskoro će raspisati potrebne natječaje.

– To nije sve, jer već smo naručili izradu studije biciklističkih staza na općinskom području. Uz to, uređuju se parkovni sadržaji i restorani na izletničkim lokacijama. Ideja nam ne nedostaje te smo uvijek blagonaklono gledali na dobru prekograničnu suradnju slovenskih i hrvatskih općina. Ona se dodatno intenzivirala ulaskom Hrvatske u Schengen te se brojna društva još više posjećuju, pogotovo su aktivni umirovljenici, vatrogasci i nogometaši. Pravo je zadovoljstvo vidjeti kako jedni drugima pomažu kad ustreba – veli čelnik Općine Cestica koja u suradnji s Općinom Zavrč poziva sve zainteresirane u subotu, 23. rujna, na zabavno druženje u prekrasnoj prirodi na rijetko očuvanoj rijeci Dravi. Riječ je o jedinstvenom događaju – raftingu na relaciji Borl-Zavrč-Veliki Lovrečan, odnosno ruta se pruža do ribičke kućice ŠRK 195. Suradnju na ovom projektu Općina Zavrč je Cestici ponudila prije godinu dana i bit će to svojevrsni test za domaćine koji na kraju moraju nakon javnog poziva limitirati broj sudionika. To ne čudi jer su im se zainteresirani za “splavarenje” javili iz susjednih županija i Austrije…
– S obzirom na to da je 7 cestičkih vinara značajno doprinijelo uspjehu Varaždinske županije na najprestižnijem svjetskom natjecanju – 20. Decanter World Wine Awards 2023. u Londonu, sredinom listopada svoju će kapljicu predstaviti na Vinskoj stazi dugačkoj 10 kilometara. Uz njih će se predstaviti OPG-ovi koji proizvode bučino ulje, različite sireve i suhomesnate proizvode kojima ni jedan gurman ne može odoljeti – ističe jedan od najdugovječnijih općinskih načelnika kojem je i sedmi mandat na čelu Općine koja slavi 30. rođendan, obilježen brojnim uspješno ostvarenim projektima.

Primjerice, Aglomeracija je u ovom kraju praktično završena, radi se na izmjeni i dopuni građevinske dozvole, te se nakon ishođenja uporabne dozvole, oko Nove Godine, očekuje priključenje na sustav.

I nedavna roslava 30. obljetnice cestičke vatrogasne zajednice održana je pod pokroviteljstvom Općine Cestica

– Zadovoljni smo radovima na trasi Aglomeracije koji su obavljeni na nerazvrstanim cestama, ali moramo konstatirati da nedostataka ima na državnim i županijskim prometnicama. No, uvjeren sam da će biti otklonjeni u garancijskim rokovima koji su dugački čak 49 mjeseci. Kada se tlo potpuno slegne vidjet će se gdje su sve potrebne intervencije i popravci. U Cestici samo 10 domaćinstava nema mogućnost priključka na vodoopskrbu, a njih svega 48 čekaju na mogućnost da odmah po izlasku iz kuće ili dvorišta nogom stanu na asfaltiranu površinu. Nažalost, nismo u mogućnosti utjecati na poslovnu “filozofiju” Termoplina, pa je plinskom mrežom pokrivena tek polovica naselja u Općini, ali smo zato pronašli prave partnere u susjednim općinama i zajednički rješavamo sve što prethodi priključcima na brzi internet po modelu A za sve zainteresirane korisnike – ističe naš sugovornik koji poput svih mještana strepi od pojave bujičnih voda i poplava.

Njih nije nedostajalo ove godine jer su se zbog obilnih padalina na cestičkom području razlili potoci i aktivirana su brojna klizišta.

Izgradnja skretača

– U svibnju smo imali poplave u Dubravi Križovljanskoj zbog izlijevanja potoka Zajza, a kod Lovrečana se razlio potok Pošalitva, što je nezapamćeno zadnjih 50-ak godina. Poplave su aktivirale 14 klizišta i pričinjena nam je šteta u iznosu od oko tri milijuna eura. Neovisno o tome što čekamo pomoć resornog Ministarstva i Županije, već smo izradili potrebnu projektnu dokumentaciju i krećemo sa sanacijom. Dosad su nam najviše u sličnim situacijama, poput saniranja klizišta aktiviranih potresom, pomogli Ministarstvo graditeljstva i ŽUC. Prije godinu dana izgrađen je nasip Virje Otok vrijedan 26 milijuna kuna koji je jamac sigurnosti i za naselje Vratno Otok. Tu više nije problem izlijevanja, ali su zato velika prijetnja podzemne vode. HEP je već podmirio jednokratnu odštetu domaćinstvima kojima su zbog enormnih količina vode u akumulaciji poplavljeni podrumski prostori. Nažalost, Lovrečan Otok je neobranjivo područje i nastojimo nekoliko preostalih starijih mještana smjestiti u sigurne domove. Na lokaciji do daljnjeg na svojim imanjima ostaju svega tri obitelji sa sedam članova koji se još uvijek mogu brinuti o sebi u izvanrednim situacijama koje sa sobom donose poplave. One uvijek uništavaju krumpir i druge kulture posađene na oko 500 hektara poljoprivrednog zemljišta – ukazuje Korotaj kojem predstoji i rješavanje problema s prometnicama u centru Cestice.

Primjerice, počela je izgradnja skretača D2 – Sportska ulica u kojoj je se nalaze trgovine i sportska dvorana.

– Centar dosad nije imao na primjeren način riješenu prometnu regulaciju, a sada napokon uz ulaganje u visini 300.000 eura olakšavamo uključivanje vozila sa sporednih na glavnu cestu sa značajnim podizanjem razine sigurnosti svih sudionika u prometu. Glavna investicija otpada na Hrvatske ceste, dok Općina u projektu sudjeluje s oko 50.000 eura (javna rasvjeta, građevinska dozvola i ostala projektna dokumentacija). Inače, u našoj je općini štedna rasvjeta implementirana prije tri godine prema ESCO modelu, odlično funkcionira i ostvarena je predviđena ušteda energenata od 80% – veli načelnik.

I dodaje:

– Ono što me posebno raduje su pokazatelji poboljšanja demografske slike, pa je ove godine u osnovnu školu upisano 56 prvašića, odnosno njih troje više nego lani. Tu je i skori početak dogradnje vrtića. Naime, Općina Cestica dobro se priprema za nove projekte i za mnoge od njih već je ostvarila potpore, a među najvažnijima je svakako rekonstrukcija i dogradnja Dječjeg vrtića Cestica. Riječ je o projektu “teškom” 7,5 milijuna kuna. Pripremili smo svu potrebnu dokumentaciju i javili se na natječaj za mjeru 7.4.1. te nam je osigurano milijun eura. Odabran je i izvođač radova koji će u konačnici stajati 1,2 milijuna eura. Treba znati da smo i od Ministarstva regionalnog razvoja osigurali 100.000 eura, a još toliko novca za dogradnju vrtića izdvojit će Općina iz proračuna – govori Korotaj o projektu koji će omogućiti da vrtić umjesto 120 djece može zadovoljiti potrebe smještaja i brige o čak 200 mališana.

Riječ je o pogonu u kojem radi 22-oje ljudi, a vrtić Općina roditeljima sufinancira s 50% za prvo dijete, drugo sa 60 posto, dok im za treće pokriva cijeli iznos troškova. Na listi čekanja je trenutno 20 mališana te dogradnja vrtića stiže doslovno u pravi čas.

Svi profitirali

– Temeljem natječaj za provedbu tipa spomenute operacije 7.4.1. odobrena nam je i rekonstrukcija Doma Gornje Vratno u iznosu od 600.000 eura. Izabran je izvođač radova vrijednih oko 700.000 eura i čekamo još jednu kontrolu Agencije kako bismo najkasnije u studenomu počeli s adaptacijama koje obuhvaćaju poboljšanje energetske učinkovitosti te kompletno uređenje i opremanje unutarnjih prostora s ciljem da mještani i udruge imaju solidne uvjete za provođenje svojih aktivnosti – rekao je Korotaj.

Čitav niz pripremnih aktivnosti pokrenut je i s ciljem izgradnje druge zgrade POS-a za mlade obitelji.

Za najnovije potpore novorođenima, Općina je izdvojila ukupno 3.780, eura pomoći

– S Agencijom za pravni promet i posredovanje nekretninama (APN) dogovoreno je da će uskoro krenuti natječaj na kojeg se mogu javiti zainteresirani kupci stanova. Temeljem iskazanog interesa znat ćemo hoće li se graditi zgrada s 6 ili pak 12 stanova. Interesa ima za kupnju i najam jer metar četvorni stana u novogradnji stoji 1486 eura – napominje Korotaj koji se osvrnuo i na ulazak Hrvatske u šengenski prostor.

Ustvrdio je da je to najbolja stvar koja se mogla dogoditi Općini Cestica, a ponajviše prednosti osjećaju gospodarstvenici.

– Sve ono što je prije bilo loše, to je sad i više nego dobro. Prije se moralo ići kojekakvim pravcima do susjeda preko granice na kavu, do svojih gorica i voćnjaka ili u šoping. Čekalo se na granici i po sat vremena, a sada se to obavi pješke, u minut – dva. Turizam pak profitira jer sada ljudi koji stižu na granicu nemaju nikakvih problema, a i protok roba je značajno ubrzan. Imamo solidnu prometnu povezanost s ostatkom županije, ali za razliku od srednjoškolaca, potrebe naših mještana treće dobi morat će se rješavati kroz integralni prijevoz – rekao je načelnik Općine koja je za predstojeće razdoblje odredila još nekoliko prioriteta.

Među njima su temeljito čišćenje vodotoka i sanacija najkritičnijih klizišta poput onog u Radovcu koji onemogućava nekim mještanima pristup do kuća.

– Problematično klizište je kod Varaždinkine kuće na slovenskoj granici i ono na lokaciji Miklinova kapela. S vodotocima i klizištima bit će tu puno posla za Hrvatske vode i ŽUC, a ako nas opet ugroze poplave, uzdat ćemo se po tko zna koji put u naše iznimno dobro obučene vatrogasce koji uvijek prvi i jedini pomažu. Vatrogasci VZO Cestica svečanom sjednicom 1. rujna proslavili su 30 godina djelovanja te im i u ovoj prigodi zahvaljujem na brizi za nabavku i održavanje vatrogasne opreme i vatrogasnih domova, obuke vatrogasne mladeži i sudjelovanja u svim potrebama spašavanja ljudi i imovine, kao i u ostalim potrebama – naglasio je načelnik Općine u kojoj su uz vatrogasce i mladi često “hiper aktivni”.

Povjerenje u mlade

Podsjećamo, riječ je o iznimno dobro organiziranim mladim volonterima koji imaju svoje prostore za rad.

– Uz to što su za zajednicu uvijek spremni žrtvovati svoje vrijeme, iznimno su dobri organizatori društvenog života svih generacija Cestičana. Njihove Stand up večeri, kino na otvorenom i Shelterfest pročuli su se diljem Varaždinske županije. U značajnom projektu ostvarili su suradnju s Hrvatskim Crvenim križom, a sudjeluju u još jednom međunarodnom projektu s partnerima iz Njemačke i Italije. Osim njih, iznimno su aktivni cestički nogometaši koji rade s više od stotinu djece u nogometnom centru, a vrijedan jubilej – 25. obljetnicu djelovanja ove godine obilježavaju članovi KUD-a Općine Cestica. S više od 300 članova iznimno je značajna naša Udruga umirovljenika, čije kulturne, sportske i ine aktivnosti financira Općina – zaključio je Mirko Korotaj.

Život i društvo

Agresivni i gladni stršljeni vrlo su aktivni ljeti te su opasni jer mogu ubosti više puta

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija/Pixabay

Agresivni i gladni stršljeni postali su prava prijetnja stanovnicima Slavonije.

I na našem je području bilo problema s ovim životinjama. Podsjetimo, u srpnju 2022. godine u Gornjoj Voći muškarca je napao roj stršljenova te je preminuo.

>> Gornja Voća: 58-godišnjaka izbo roj stršljenova te je preminuo!

Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije objavio je nekoliko savjeta kako se nositi sa stršljenima.

Stršljeni i ose pripadaju porodici osa (Vespidae). To su srednje veliki do veliki opnokrilci, obično crne i žute boje. Leglicom, koja je preobražena u žalac, ubadaju plijen, ali i ljude. Neke vrste žive solitarno, dok većina živi u zajednici. Stršljeni grade gnijezda u šupljim stablima, dupljama drveća, pod strehom, krovovima, u potkrovlju zgrada ili ventilacijskim sustavima, a gnijezdo je promjera 35-60 cm.

Stršljeni su regulatori štetnih populacija kukaca, ali u voćnjacima mogu napraviti i značajne štete jer nagrizaju zrele slatke plodove (najčešće grožđe i kruške), a pored toga oštećuju koru mladog drveća (jasen, joha, breza, lipa, vrba, topola, hrast, divlji kesten, ariš) od kojeg uzimaju materijal za svoja gnijezda što može dovesti do sušenja stabala. Napadaju i pčele, a višestruki ubodi stršljena mogu biti smrtonosni za domaće životinje i za čovjeka jer mogu uzrokovati jake alergijske reakcije. Aktivni su danju i u sumrak, od kasnog proljeća do kraja jeseni.

Dosad su zabilježene 22 vrste stršljena (Vespa) širom svijeta. U Europi je najrašireniji europski stršljen – Vespa crabro, a trenutačno su prisutne još dvije vrste: orijentalni stršljen – Vespa orientalis i azijski žutonogi stršljen – Vespa velutina.

Savjeti

Do danas je opisano više od milijun vrsta kukaca, a samo manji broj vrsta uzrokuje alergijske reakcije kod ljudi. Uzrok tome su otrovi koji sadrže alergene, a izlučuju se ubodom u kožu ili sluznicu. Alergijske reakcije najčešće su uzrokovane ubodima opnokrilaca (osa, stršljena, bumbara i pčela).

Do uboda opnokrilaca uglavnom dolazi slučajno i to najčešće ljeti. Stršljeni mogu ubosti više puta jer ne ostavljaju žalčani aparat u koži žrtve. Ovi su kukci često agresivni, napadaju i kada nisu uznemireni, posebice u kasno ljeto i jesen. Otrov ose i stršljena sadrži kemijski aktivnije tvari pa su alergijske reakcije teže, osobito pri ubodu stršljena gdje je i količina otrova veća.

Na ubode opnokrilaca ljudi različito reagiraju. Reakcije mogu biti lokalne i sustavne (zahvaćen je cijeli organizam). Ubodi znaju biti vrlo nelagodni, no uglavnom su bezopasni i prvenstveno izazivaju samo blagu nadraženost s lokalnim reakcijama. Najčešće se na mjestu uboda, uz bol, javlja crvenilo i oteklina kože, svrbež ili osjećaj pečenja. Simptomi traju od nekoliko sati do nekoliko dana.

Alergijske reakcije javljaju se kod osjetljivijih osoba. Desetak minuta nakon uboda kod takvih se osoba javljaju sustavne (anafilaktičke) reakcije koje mogu biti blage (porast tjelesne temperature, crvenilo, svrbež, osip, mučnina i rinitis), umjerene (svrbež, astma, bol u trbuhu, povraćanje, proljev, promuklost, otekline, otežano disanje – početni znaci anafilaktičkog šoka) i teške (poteškoće s disanjem – edem pluća ili astma, smanjeni krvni tlak, tamnoplava boja kože i sluznica, inkontinencija stolice ili mokraće, gubitak svijesti – odnosno anafilaktički šok koji može završiti smrću – najčešće nakon uboda pčele, ose ili stršljena u područje glave ili vrata). Teške posljedice može imati i pojedinačni ubod opnokrilca u području usne šupljine zbog lokalnog nastanka otekline jezika i ždrijela što može izazvati gušenje. Većina smrtnih slučajeva javlja se pretežno zbog preosjetljivosti osobe, manji dio njih zbog mjesta uboda, a najmanji dio zbog količine ubrizganog otrova.

Općenito, u svrhu smanjenja rizika uboda potrebno je pridržavati se općih pravila ponašanja:

  • izbjegavati boravak u vrtovima i voćnjacima blizu cvijeća ili prezrelog voća
  • ne uznemiravati gore navedene opnokrilce, ne mahati rukama jer zbog toga mogu postati agresivniji
  • ne tresti stare grane s drveća jer ose i stršljeni često ondje imaju gnijezda
  • ako kukac sleti na ruku pažljivo je skinite povlačenjem papirnate maramice po ruci
  • ne hodati bosonog po travi – pčele rado borave u djetelini
  • izbjegavati nošenje preširoke odjeće u koju bi se kukci mogu zavući i postati agresivni; nositi odjeću koja pokriva što veći dio tijela
  • ne oblačiti odjeću jarkih boja; nositi svijetlu, glatku odjeću
  • ne nanositi na kožu intenzivne mirise; izbjegavati parfumirane sapune, šampone i dezodoranse
  • voćne sokove i slatke namirnice držati pokrivene (ose vole slatko, kiselo, ali i miris roštilja)
  • ako pijete iz otvorenih čaša u prirodi – pogledajte da se u njima slučajno ne nalazi opasni kukac
  • posudu sa smećem držati zatvorenu; održavati radna područja čistima; društvene ose uspijevaju na mjestima gdje ljudi odbacuju hranu
  • na vrata i prozore postaviti zaštitne mreže
  • prirodna alternativa sintetskim insekticidima/repelentima jesu eterična ulja lavande, eukaliptusa, bosiljka, metvice, limuna i citronele jer izrazito odbijaju kukce
  • ako dođe do napada nekoliko insekata, treba pobjeći od njih. (Pčele ispuštaju kemikaliju kada ubodu, što može privući druge pčele.); skloniti se u zatvoreni prostor
  • ako pčela uđe u vozilo, preporučljivo je polako zaustaviti automobil i otvoriti sve prozore da kukac izađe
  • osobe koje znaju da su alergične na ubode kukaca trebale bi sa sobom nositi lijekove.

Prva pomoć kod uboda (prema CDC-u) u slučaju uboda pčele, ose ili stršljena:

  • ostati s osobom kako bi bili sigurni da nema alergijske reakcije
  • oprati mjesto uboda sapunom i vodom
  • ukloniti žalac gazom
  • nikada ne stiskati žalac ili koristiti pincetu
  • na mjesto uboda staviti hladan oblog (led) kako bi se oteklina smanjila
  • ne češati ubod jer to može povećati oteklinu, svrbež i rizik od infekcije.

U cilju smanjenja rizika od uboda stršljena, stanovnicima naselja gdje su primijećeni preporučujemo da:

  • uklanjaju ostatke hrane iz okoliša i izbjegavaju konzumaciju hrane u vanjskom okolišu kako ne bi privlačili stršljene, ose, druge insekte i glodavce. Stršljene i ose posebno privlače slatke tekućine, ali i drugi prehrambeni proizvodi, a posebno je opasan ubod u ustima ili kada se insekt proguta prilikom jela.
  • angažiraju ovlaštene izvođače DDD mjera radi uklanjanja gnijezda stršljena pogotovo kada su vjerojatno locirana na području naseljenog mjesta. Za navedeno mogu zatražiti pomoć nadležnog komunalnog redarstva jedinice lokalne samouprave koji mogu predložiti ili angažirati ovlaštenog izvođača DDD mjera. Ne preporučuje se da uklanjanje gnijezda ili trovanje dezinficijensima provode needucirane i neovlaštene osobe zbog rizika od uboda te osobe i drugih u neposrednom okruženju, kao i rizika primjene dezinsekcijskih otrova.

Nastavite čitati

Život i društvo

Vijeće Trnovca Bartolovečkog odlukom o kreditnom zaduženju stalo iza projekta izgradnje novog vrtića

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Trnovec Bartolovečki stvorila je i posljednji preduvjet za početak izgradnje novog vrtića u Trnovcu koji će moći primiti oko 200 djece, a čijom će se izgradnjom omogućiti da svaka mlada obitelj ima osigurano mjesto u vrtiću za svoje najmlađe.

Naime, Općinsko je vijeće na posljednjoj sjednici većinom glasova prihvatilo zaduženje kako bi se osigurao potreban dodatni dio sredstva za izgradnju vrtića nakon što je s nacionalne razine već ranije osigurano sufinanciranje projekta u iznosu od 1.146.726 eura.

Podsjetimo, nakon što je Općina uspješno napravila i prijavila projekt, donijeta je odluka, odnosno prihvaćanje projekta „Izgradnja i opremanje matičnog dječjeg vrtića u Trnovcu Bartolovečkom” na natječaju iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti.

Projekt je uspješno prošao procjenu kvalitete Ministarstva znanosti i obrazovanja te ukupna bespovratna sredstva iznose 1.146.726 eura. Riječ je o najvećem kapitalnom projektu u općini, vrijednom oko 4,5 milijuna eura.

– Kako bi realizirali ovaj važan projekt za budućnost, na posljednjoj sjednici većina u Vijeću pokazala je razumijevanje i spremnost da se ovaj projekt realizira. Vijeće je donijelo odluku o nužnom kreditnom zaduženju kako bismo izgradili vrtić za naše najmlađe. Mi jednostavno moramo izgraditi vrtić, a postojeći objekt prema procjeni stručnjaka nemoguće je proširivati i uređivati. Izgradnja novog vrtića je nužnost – pojasnila je načelnica Općine Trnovec Bartolovečki Verica Vitković, koja, osim što je zahvalila većini u Vijeću, na podršci za izgradnju vrtića zahvaljuje i mještanima.

Što se tiče same odluke, podržali su je vijećnici Narodne stranke – Reformisti, HDZ i HNS.

Dodajmo i da je na sjednici Općinskog vijeća većinom glasova prihvaćen rebalans ovogodišnjeg proračuna. Tim izmjenama omogućit će se nabava komunalne opreme, odnosno traktora i priključnih strojeva, za što je dio financijskih sredstava, u iznosu od 13.900 eura, osiguran preko Ministarstva prostornog uređenja i graditeljstva. Izmjenama proračuna osigurana su i sredstva za zbrinjavanje azbesta građanima s područja Općine.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje