Povežite se s nama

Život i društvo

U Cestici turistički boom nije uspjela ugušiti ni pandemija, realizirali su brojne projekte i pozitivni su im demografski trendovi

Objavljeno:

- dana

Iza Općine Cestica je još jedno izazovno jednogodišnje razdoblje u kojem se mnogo radilo i pažljivo planiralo. Stoga će mještani, između ostalog, uskoro svjedočiti dogradnji dječjeg vrtića te rekonstrukciji Društvenog doma Gornje Vratno. Ustvrdio je to u intervjuu za Regionalni tjednik općinski načelnik Mirko Korotaj, od kojeg doznajemo i to da u ovoj sredini gospodarstvenici već sumiraju pozitivne učinke ulaska u Schengen i eurozonu.

Štoviše, u ovom pitoresknom vinorodnom kraju turistički boom nije uspjela ugušiti ni pandemija, pa Turistička zajednica Općine Cestica 14. listopada organizira osebujnu Vinsku stazu…

Misle na sve

– Cestičani uvijek iznova pokazuju i dokazuju da znaju provesti u djelo strategiju razvoja turizma koja je u Općini definirana još 2017. godine. Pokazalo se da je privatna inicijativa u tom sektoru bila brža od nas i u kratkom roku pojavilo se 12 iznajmljivača kuća za odmor sa 64 ležaja. Klijenteli nude brojne sadržaje i turistima su na raspolaganju bazeni, omogućeno im je kupanje u jacuzzijima ili uživancija u saunama. Smještajni turizam odlično funkcionira već tri godine, što potvrđuje brojka od 2800 ostvarenih noćenja u prvih 8 mjeseci 2023. godine. Riječ je o 16-postotnom povećanju noćenja u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje – objasnio je načelnik Korotaj koji ovih dana sa svojim timom ima i pune ruke posla oko organizacije svečane sjednice Općinskog vijeća Općine Cestica koja će biti centralni događaj u sklopu programa obilježavanja Dana Općine Cestica.

Smještajni turizam odlično funkcionira već tri godine, što potvrđuje brojka od 2800 ostvarenih noćenja u prvih 8 mjeseci 2023. godine

Iznajmljivačima kuća za odmor te onima koji se tek namjeravaju ozbiljnije baviti turizmom, Općina namjerava pomoći određenim mjerama i uskoro će raspisati potrebne natječaje.

– To nije sve, jer već smo naručili izradu studije biciklističkih staza na općinskom području. Uz to, uređuju se parkovni sadržaji i restorani na izletničkim lokacijama. Ideja nam ne nedostaje te smo uvijek blagonaklono gledali na dobru prekograničnu suradnju slovenskih i hrvatskih općina. Ona se dodatno intenzivirala ulaskom Hrvatske u Schengen te se brojna društva još više posjećuju, pogotovo su aktivni umirovljenici, vatrogasci i nogometaši. Pravo je zadovoljstvo vidjeti kako jedni drugima pomažu kad ustreba – veli čelnik Općine Cestica koja u suradnji s Općinom Zavrč poziva sve zainteresirane u subotu, 23. rujna, na zabavno druženje u prekrasnoj prirodi na rijetko očuvanoj rijeci Dravi. Riječ je o jedinstvenom događaju – raftingu na relaciji Borl-Zavrč-Veliki Lovrečan, odnosno ruta se pruža do ribičke kućice ŠRK 195. Suradnju na ovom projektu Općina Zavrč je Cestici ponudila prije godinu dana i bit će to svojevrsni test za domaćine koji na kraju moraju nakon javnog poziva limitirati broj sudionika. To ne čudi jer su im se zainteresirani za “splavarenje” javili iz susjednih županija i Austrije…
– S obzirom na to da je 7 cestičkih vinara značajno doprinijelo uspjehu Varaždinske županije na najprestižnijem svjetskom natjecanju – 20. Decanter World Wine Awards 2023. u Londonu, sredinom listopada svoju će kapljicu predstaviti na Vinskoj stazi dugačkoj 10 kilometara. Uz njih će se predstaviti OPG-ovi koji proizvode bučino ulje, različite sireve i suhomesnate proizvode kojima ni jedan gurman ne može odoljeti – ističe jedan od najdugovječnijih općinskih načelnika kojem je i sedmi mandat na čelu Općine koja slavi 30. rođendan, obilježen brojnim uspješno ostvarenim projektima.

Primjerice, Aglomeracija je u ovom kraju praktično završena, radi se na izmjeni i dopuni građevinske dozvole, te se nakon ishođenja uporabne dozvole, oko Nove Godine, očekuje priključenje na sustav.

I nedavna roslava 30. obljetnice cestičke vatrogasne zajednice održana je pod pokroviteljstvom Općine Cestica

– Zadovoljni smo radovima na trasi Aglomeracije koji su obavljeni na nerazvrstanim cestama, ali moramo konstatirati da nedostataka ima na državnim i županijskim prometnicama. No, uvjeren sam da će biti otklonjeni u garancijskim rokovima koji su dugački čak 49 mjeseci. Kada se tlo potpuno slegne vidjet će se gdje su sve potrebne intervencije i popravci. U Cestici samo 10 domaćinstava nema mogućnost priključka na vodoopskrbu, a njih svega 48 čekaju na mogućnost da odmah po izlasku iz kuće ili dvorišta nogom stanu na asfaltiranu površinu. Nažalost, nismo u mogućnosti utjecati na poslovnu “filozofiju” Termoplina, pa je plinskom mrežom pokrivena tek polovica naselja u Općini, ali smo zato pronašli prave partnere u susjednim općinama i zajednički rješavamo sve što prethodi priključcima na brzi internet po modelu A za sve zainteresirane korisnike – ističe naš sugovornik koji poput svih mještana strepi od pojave bujičnih voda i poplava.

Njih nije nedostajalo ove godine jer su se zbog obilnih padalina na cestičkom području razlili potoci i aktivirana su brojna klizišta.

Izgradnja skretača

– U svibnju smo imali poplave u Dubravi Križovljanskoj zbog izlijevanja potoka Zajza, a kod Lovrečana se razlio potok Pošalitva, što je nezapamćeno zadnjih 50-ak godina. Poplave su aktivirale 14 klizišta i pričinjena nam je šteta u iznosu od oko tri milijuna eura. Neovisno o tome što čekamo pomoć resornog Ministarstva i Županije, već smo izradili potrebnu projektnu dokumentaciju i krećemo sa sanacijom. Dosad su nam najviše u sličnim situacijama, poput saniranja klizišta aktiviranih potresom, pomogli Ministarstvo graditeljstva i ŽUC. Prije godinu dana izgrađen je nasip Virje Otok vrijedan 26 milijuna kuna koji je jamac sigurnosti i za naselje Vratno Otok. Tu više nije problem izlijevanja, ali su zato velika prijetnja podzemne vode. HEP je već podmirio jednokratnu odštetu domaćinstvima kojima su zbog enormnih količina vode u akumulaciji poplavljeni podrumski prostori. Nažalost, Lovrečan Otok je neobranjivo područje i nastojimo nekoliko preostalih starijih mještana smjestiti u sigurne domove. Na lokaciji do daljnjeg na svojim imanjima ostaju svega tri obitelji sa sedam članova koji se još uvijek mogu brinuti o sebi u izvanrednim situacijama koje sa sobom donose poplave. One uvijek uništavaju krumpir i druge kulture posađene na oko 500 hektara poljoprivrednog zemljišta – ukazuje Korotaj kojem predstoji i rješavanje problema s prometnicama u centru Cestice.

Primjerice, počela je izgradnja skretača D2 – Sportska ulica u kojoj je se nalaze trgovine i sportska dvorana.

– Centar dosad nije imao na primjeren način riješenu prometnu regulaciju, a sada napokon uz ulaganje u visini 300.000 eura olakšavamo uključivanje vozila sa sporednih na glavnu cestu sa značajnim podizanjem razine sigurnosti svih sudionika u prometu. Glavna investicija otpada na Hrvatske ceste, dok Općina u projektu sudjeluje s oko 50.000 eura (javna rasvjeta, građevinska dozvola i ostala projektna dokumentacija). Inače, u našoj je općini štedna rasvjeta implementirana prije tri godine prema ESCO modelu, odlično funkcionira i ostvarena je predviđena ušteda energenata od 80% – veli načelnik.

I dodaje:

– Ono što me posebno raduje su pokazatelji poboljšanja demografske slike, pa je ove godine u osnovnu školu upisano 56 prvašića, odnosno njih troje više nego lani. Tu je i skori početak dogradnje vrtića. Naime, Općina Cestica dobro se priprema za nove projekte i za mnoge od njih već je ostvarila potpore, a među najvažnijima je svakako rekonstrukcija i dogradnja Dječjeg vrtića Cestica. Riječ je o projektu “teškom” 7,5 milijuna kuna. Pripremili smo svu potrebnu dokumentaciju i javili se na natječaj za mjeru 7.4.1. te nam je osigurano milijun eura. Odabran je i izvođač radova koji će u konačnici stajati 1,2 milijuna eura. Treba znati da smo i od Ministarstva regionalnog razvoja osigurali 100.000 eura, a još toliko novca za dogradnju vrtića izdvojit će Općina iz proračuna – govori Korotaj o projektu koji će omogućiti da vrtić umjesto 120 djece može zadovoljiti potrebe smještaja i brige o čak 200 mališana.

Riječ je o pogonu u kojem radi 22-oje ljudi, a vrtić Općina roditeljima sufinancira s 50% za prvo dijete, drugo sa 60 posto, dok im za treće pokriva cijeli iznos troškova. Na listi čekanja je trenutno 20 mališana te dogradnja vrtića stiže doslovno u pravi čas.

Svi profitirali

– Temeljem natječaj za provedbu tipa spomenute operacije 7.4.1. odobrena nam je i rekonstrukcija Doma Gornje Vratno u iznosu od 600.000 eura. Izabran je izvođač radova vrijednih oko 700.000 eura i čekamo još jednu kontrolu Agencije kako bismo najkasnije u studenomu počeli s adaptacijama koje obuhvaćaju poboljšanje energetske učinkovitosti te kompletno uređenje i opremanje unutarnjih prostora s ciljem da mještani i udruge imaju solidne uvjete za provođenje svojih aktivnosti – rekao je Korotaj.

Čitav niz pripremnih aktivnosti pokrenut je i s ciljem izgradnje druge zgrade POS-a za mlade obitelji.

Za najnovije potpore novorođenima, Općina je izdvojila ukupno 3.780, eura pomoći

– S Agencijom za pravni promet i posredovanje nekretninama (APN) dogovoreno je da će uskoro krenuti natječaj na kojeg se mogu javiti zainteresirani kupci stanova. Temeljem iskazanog interesa znat ćemo hoće li se graditi zgrada s 6 ili pak 12 stanova. Interesa ima za kupnju i najam jer metar četvorni stana u novogradnji stoji 1486 eura – napominje Korotaj koji se osvrnuo i na ulazak Hrvatske u šengenski prostor.

Ustvrdio je da je to najbolja stvar koja se mogla dogoditi Općini Cestica, a ponajviše prednosti osjećaju gospodarstvenici.

– Sve ono što je prije bilo loše, to je sad i više nego dobro. Prije se moralo ići kojekakvim pravcima do susjeda preko granice na kavu, do svojih gorica i voćnjaka ili u šoping. Čekalo se na granici i po sat vremena, a sada se to obavi pješke, u minut – dva. Turizam pak profitira jer sada ljudi koji stižu na granicu nemaju nikakvih problema, a i protok roba je značajno ubrzan. Imamo solidnu prometnu povezanost s ostatkom županije, ali za razliku od srednjoškolaca, potrebe naših mještana treće dobi morat će se rješavati kroz integralni prijevoz – rekao je načelnik Općine koja je za predstojeće razdoblje odredila još nekoliko prioriteta.

Među njima su temeljito čišćenje vodotoka i sanacija najkritičnijih klizišta poput onog u Radovcu koji onemogućava nekim mještanima pristup do kuća.

– Problematično klizište je kod Varaždinkine kuće na slovenskoj granici i ono na lokaciji Miklinova kapela. S vodotocima i klizištima bit će tu puno posla za Hrvatske vode i ŽUC, a ako nas opet ugroze poplave, uzdat ćemo se po tko zna koji put u naše iznimno dobro obučene vatrogasce koji uvijek prvi i jedini pomažu. Vatrogasci VZO Cestica svečanom sjednicom 1. rujna proslavili su 30 godina djelovanja te im i u ovoj prigodi zahvaljujem na brizi za nabavku i održavanje vatrogasne opreme i vatrogasnih domova, obuke vatrogasne mladeži i sudjelovanja u svim potrebama spašavanja ljudi i imovine, kao i u ostalim potrebama – naglasio je načelnik Općine u kojoj su uz vatrogasce i mladi često “hiper aktivni”.

Povjerenje u mlade

Podsjećamo, riječ je o iznimno dobro organiziranim mladim volonterima koji imaju svoje prostore za rad.

– Uz to što su za zajednicu uvijek spremni žrtvovati svoje vrijeme, iznimno su dobri organizatori društvenog života svih generacija Cestičana. Njihove Stand up večeri, kino na otvorenom i Shelterfest pročuli su se diljem Varaždinske županije. U značajnom projektu ostvarili su suradnju s Hrvatskim Crvenim križom, a sudjeluju u još jednom međunarodnom projektu s partnerima iz Njemačke i Italije. Osim njih, iznimno su aktivni cestički nogometaši koji rade s više od stotinu djece u nogometnom centru, a vrijedan jubilej – 25. obljetnicu djelovanja ove godine obilježavaju članovi KUD-a Općine Cestica. S više od 300 članova iznimno je značajna naša Udruga umirovljenika, čije kulturne, sportske i ine aktivnosti financira Općina – zaključio je Mirko Korotaj.

Život i društvo

Malu maturu položili u OŠ Babinec iz 1974. godine, a nakon 50 godina prisjetili se dogodovština iz školskih dana

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Općina Cestica

Zajednički susret učenika završnih razreda Osnovne škole Babinec, a koji su osmi A, B ili C razred završili školske godine 1973./74. održan je u petak, 3. svibnja, objavila je Općina Cestica.

Prvi generacijski susret, 50 godina nakon završetka Osnovne škole potaknuli su Stanko Dugi iz osmog A, Mirko Majhen iz 8. B i Marijana Kutnjak r. Hutinski iz 8.C razreda.

Uz 47 učenika, susretu se odazvala i razrednica 8. B, učiteljica Marija Jug, a nakon okupljanja koje je započelo u 17 sati na terasi restorana Žmah u Babincu, snimljena je zajednička fotografija.

U nastavku druženja izaslanstvo učenika otišlo je na groblje u Cesticu te položilo svijeće i zapalilo svijeću na grobu učiteljice Marije Sedlar, razrednice 8. C razreda, a u spomen na učiteljicu Ivanku Jakopan, razrednicu 8. A razreda, kao i na preminule kolege učenike, potom je vijenac položen kod središnjeg križa na groblju gdje je molitvu za preminule razrednike, učitelje i učenike predvodila Slavica Kovačić rođena Šinjur.

Po povratku s groblja druženje je nastavljeno uz sjećanje na školske dane, a u ime organizacijskog odbora učenicima koji su se na susret odazvali zahvalila je Marijana Kutnjak. Podsjetila je na siromaštvo i sveopću oskudicu u kojoj se nekad odrastalo i živjelo te izrazila zadovoljstvo i zahvalnost roditeljima i nastavnicima koji su ih tijekom odrastanja i školovanja vodili kroz život. Zahvalnost na susretu svojim nekadašnjim đacima izrazila je i učiteljica glazbenog odgoja Marija Jug, a susret je potom nastavljen uz zakusku i sjećanja na školske dane.

Na generacijski susret učenika, danas mahom u dobi od 65 godina, đaci su donijeli i fotografije iz školskih dana, a sa zanimanjem su pogledali i „Spomenar“ (isti je sačuvala i na susret donijela Josipa Korotaj rođena Mihin iz Kolarovca) koji je u to doba gotovo držao svaki učenik.

Druženje je uz pjesmu i prepričavanje dogodovština iz školskih dana potrajalo do duboku u noć, a uz izvođenje hitova iz sedamdesetih i nešto novijih glazbenog sastava „Mihael i Marinko“ se i zaplesalo.

Nastavite čitati

Život i društvo

Mladi kuhari u Varaždinu učit će u novom Kuharskom praktikumu vrijednom 100.000 eura

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Gospodarska škola Varaždin bila je od 2020. do 2023. godine partner na projektu ReCeZa – Regionalni Centar Zabok čiji je nositelj bila Srednja škola Zabok.

Ukupna vrijednost projekta iznosila je 8.851.720,47 eura.

Za vrijeme trajanja projekta kroz projektne aktivnosti realizirale su se brojne radionice za učenike i nastavnike, natjecanja učenika na školskoj, državnoj i međunarodnoj razini, studijska putovanja iz područja turizma i ugostiteljstva te su razvijeni standardi zanimanja, standardi kvalifikacija i kurikuluma za nove programe.

U okviru projekta Gospodarska škola Varaždin dobila je profesionalnu opremu za kuharski praktikum u vrijednosti od 100.000 eura, a upravo je to bila prilika za prigodnu svečanost na kojoj su se okupili ministar gospodarstva i održivog razvoja Damir Habijan, župan Varaždinske županije Anđelko Stričak, zamjenica županice Karlovačke županije dr.sc. Vesna Hajsan Dolinar, pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje Osječko-baranjske županije Miranda Glavaš-Kul, pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport Varaždinske županije dr.sc. Miroslav Huđek, pročelnica Upravnog odjela za školstvo Karlovačke županije mr.sc. Marija Šćulac, predsjednik Obrtničke komore Varaždinske županije Igor Šoković, Branka Šaško, predstojnica Hrvatskog zavoda za zapošljavanje – Područni ured Varaždin, kao i mnogobrojni ravnatelji srednjoškolskih ustanova s područja Varaždinske županije.

Uvodno pozdravljajući sve okupljene ravnateljica Gospodarske škole Jasenka Kelemen je istaknula kako je uključivanje škole u ovaj projekt od izuzetne važnosti te kako će učenici imati priliku učiti u kuhinjama budućnosti.

– Profesori i nastavnici će prenositi stečena znanja i najsuvremenije kulinarske tehnike kako bi naši učenici izrasli u poznate i uspješne šefove. Ovaj novi Kuharski praktikum je jedan lijepi poklon za Dan škole. Hvala svima na podršci i pomoći, poglavito našem osnivaču, Varaždinskoj županiji – rekla je ravnateljica Kelemen.

Čestitajući ravnateljici i djelatnicima škole na uspješno provedenome projektu, župan Anđelko Stričak je rekao kako su za današnji razvoj društva važni sigurnost, gospodarski rast i obrazovanje.

– Varaždinska županije je osnivač 13 srednjih škola, a u njima se obrazuje 75 % učenika u strukovnim ili obrtničkim zanimanjima, 20 %ih pohađa gimnazijske programe i pet posto ih pohađa umjetničke programe. Sama ta činjenica najbolje govori o tome da je naše školstvo prilagođeno potrebama našeg gospodarstva. Naši učenici kada završe svoje školovanje, ne čekaju na Zavodu za zapošljavanje svoje radno mjesto, već se mogu odlučiti da li idu na tržište rada, da li nastavljaju daljnje školovanje na fakultetima ili će pokrenuti neku od svojih privatnih inicijativa. Osim što smo osnivač 13 srednjih škola, Varaždinska županija je osnivač i 14 centara izvrsnosti te pet centara izvrsnosti u strukovnim zanimanjima te dva centra kompetentnosti. Upravo u tim centrima oni dobivaju tu informaciju više te se mogu lakše odlučiti u kojem smjeru će nastaviti. Također, naše srednje škole su prilagođene cjeloživotnom obrazovanju tako da u suradnji sa Zavodom za zapošljavanje provodimo cijeli niz doškolovanja te različitih prekvalifikacija. Recimo, u 2022. godini su 234 osobe to završile, prošle godine 321 osoba, a u ovoj godini već sada imamo 190 polaznika. Zahvaljujući našim ravnateljima, profesorima, nastavnicima i pročelnicima, odrađujemo dobar posao za sve – zaključio je župan Stričak.

Damir Habijan

Otvarajući novi Kuharski praktikum, ministar gospodarstva i održivog razvoja Damir Habijan je istaknuo kako je Varaždinska županija lider u Republici Hrvatskoj po pitanju ulaganja u područje obrazovanja.

– Što se tiče radne snage, kada govorimo o strukovnim zanimanjima, po tom smo pitanju doista deficitarni, ali to nije nešto što se odnosi samo na Hrvatsku. Pogledamo li zapadno europske zemlje, odnosno zemlje Europske unije, nažalost i one se bore s istim problemom. Ako pogledamo Republiku Hrvatsku, čak 70 % učenika koji upisuju srednje škole upisuju upravo strukovna zanimanja, ali unatoč tome s tim zanimanjima i s nedostatkom radne snage i dalje imamo problem. Učenici koji će ovdje završiti Gospodarsku školu i ovo hvalevrijedno zanimanje bez problema će naći posao na tržištu rada. Po pitanju obrtništva, nekoliko brojki: u zadnje četiri godine broj obrta u Hrvatskoj skočio je sa 75.000 na 116.000, dakle imamo 55.000, više otvorenih obrta na razini države. Grad Varaždin je po tom pitanju čak i bolji i ima gotovo 65 novih obrta. Ono što mogu reći ispred Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, što smatram bitnim, pogotovo u segmentu obrtništva, to su mjere koje možemo poduzeti, koje smo dosad poduzeli i daju rezultate. Prije svega, ono što je zanimljivo jest stipendiranje učenika – 15.500 stipendija koje je dodijeljeno u vrijednosti 29 milijuna eura i 1.316 stipendija gospodarskim subjektima vrijednih 11,5 milijuna eura, dakle ukupno 40,5 milijuna eura je dalo rezultate. U školskoj godini 2022./’23. nakon dugo vremena imamo porast broja upisa u strukovne škole i to nas veseli – rekao je ministar Habijan.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje