Povežite se s nama

Međimurje

U skladu s prirodom: u prirodi je sve povezano – prve proljetnice i oprašivači

Objavljeno:

- dana

Piše i snima: Silvija Kolar-Fodor, predsjednica Udruge Biovrt

Često pišem o tome kako je u prirodi sve povezano i sve ima svoj razlog i svrhu, a ovaj ću put to objasniti na primjeru prvog proljetnog cvijeća i oprašivača.

Među prvima u rano proljeće cvate lijeska. Muški cvjetovi (duge žute resice) prepuni su peludi, ženski cvjetovi slabo su primjetni i crvenkasti na vrhu. Iako je u glavnini oprašuje vjetar, lijeska je vrlo važna za opstanak pčela jer pčelama daje obilje peludi u to rano doba godine, a s cvatnjom lijeske poklapa se pojava prvog legla u košnici, početkom siječnja pa sve do veljače ili ožujka u hladnijim zimama. Nakon toga slijedi cvatnja vrbe, opet jako bitna za pčele – i tako je sav život u prirodi povezan: opstanak jedne vrste ovisi o drugoj.

Povezanost vrsta

Ako i sada prošećete livadama ili samo pogledate na obližnji travnjak, jasno ćete vidjeti tu povezanost između prvih proljetnica i prvih oprašivača. Sada na livadama i drugim travnatim površinama posvuda oko nas cvatu prve tratinčice, maslačci, čestoslavica (Veronica), crna mrtva kopriva (Lamium purpureum) …. I upravo su one od presudne važnosti za život prvih oprašivača: ako malo stanete, ugledat ćete mnoštvo pčela, kako pčela medarica tako i solitarnih i drugih vrsta pčela, bumbara i ostalih kukaca.

Silvija Kolar-Fodor, predsjednica Udruge Biovrt
FOTO: Lucija Trupković

Sav taj prvi cvatući „korov“ nije nikakav korov, nego su to vrste koje s razlogom cvatu u rano proljeće te su itekako evolucijski povezane i s životinjskim zajednicama. One daju hranu oprašivačima, dok ih oni oprašuju, i tako omogućavaju nastanak sjemenja i nastavak tih biljnih vrsta. Stoga, ako imate nekakvu zelenu površinu na svom imanju – suzdržite se od rane košnje. Travnjaci nisu tu da bismo ih mi mahnito kosili i potkresivali čim trava malo naraste, nego da omoguće preživljavanje oprašivača. Ranom košnjom i uništavanjem prvih cvjetnica i vi ste dio i uzrok tužne i porazne priče o drastičnom padu korisnih oprašivača oko nas – a time i ugrožavanja opstanka čovječanstva na ovom planetu, jer bez njih neće biti ni mnogih plodova koje čovječanstvo koristi za hranu – odnosno preživljavanje. Zato je bitan doprinos ama baš svakog pojedinca.

Svijet oko nas

Korisnim kukcima oko nas možete pomoći i sadnjom cvijeća koje cvate u rano proljeće – poput šafrana, mrežastih irisa, narcisa, kukurijeka, jaglaca…. Proljetne lukovice možete potražiti na jesen u brojnim dućanima, pa zato planirajte jesensku sadnju lukovica kako biste zašarenili svoju okućnicu na proljeće. Brojne cvjetnice, poput jaglaca, možete kupiti vrlo rano na proljeće.

U prirodi ništa nije slučajno ili suvišno, sve je povezano i sve ima bitnu funkciju. I mi smo jednako tako dio ove ravnoteže, a svojim izborima itekako djelujemo na ostatak svijeta oko nas. Stoga stanite, udahnite zrak, osjetite zrake sunca na koži, osjetite miris proljetnica oko sebe, poslušajte pjev ptica i zujanje kukaca oko nas – sve je to živi svijet koji prečesto zanemarujemo i zaboravljamo kako je sve to svijet čijim smo i mi dijelom – i na kojem opstanak svih nas ovisi o drugome.

Video na ovu temu snimljen u rano proljeće u biovrtu možete pogledati na www.biovrt.com.

Međimurje

Stiže novi parket u sportsku dvoranu u Murskom Središću

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ministarstvo turizma i sporta krajem prosinca prošle godine objavilo je Javni poziv za iskaz interesa za sufinanciranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina u 2024. godini na koji je Grad Mursko Središće prijavio projekt „Rekonstrukcija sportske dvorane u Murskom Središću – zamjena sportskog poda“

U srijedu, 24. travnja, gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak prisustvovao je potpisivanju i uručivanju Ugovora za spomenuti projekt u vrijednosti od 136.419,00 eura.

Sportska dvorana u Murskom Središću će tako uskoro dobiti novi sportski pod, a uskoro će se potpisati i ugovor u vrijednosti od 883.501,39 eura za kompletnu energetsku obnovu sportske dvorane – novi krov, fasada, prozori, rasvjeta, solari, toplinske pumpe…

Time će sportska dvorana svakako postati atraktivnije mjesto za sportske događaje, treniranje i natjecanja, a također će se time u idućim desetljećima osigurati funkcionalnost sportske dvorane i neće biti potrebe za nekim većim investicijskim ulaganjima.

Obzirom što je iz ova dva javna poziva Gradu Mursko Središće dodijeljeno više od milijun eura značajno se rasterećuje gradski proračun. Uz Grad Mursko Središće više jedinica lokalne samouprave iz Međimurske županije dobilo je sredstva.

Nastavite čitati

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje