Povežite se s nama

Kultura

U srijedu predavanje o povijesnom razvoju industrijske arhitekture i urbanizma kompleksa Varteks

Objavljeno:

- dana

U sklopu „Srijede u Muzeju“ 5. travnja u palači Herzer GMV-a održat će se predavanje pod nazivom „Varteks – tkanje grada“, koje je pripremila arhitektica Kristina Škrokov.

Na predavanju će se predstaviti povijesni razvoj industrijske arhitekture i urbanizma kompleksa Varteks u Varaždinu od njegovih početaka do danas te spekulira i o mogućoj budućnosti.

Tema predavanja oslanja se na istraživanja i studentske radionice digitalizacije graditeljske baštine provedene u Varaždinu 2018. i 2019. te 2021. godine na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu s ciljem interaktivnog uključivanja zainteresiranih građana i stručne javnosti.

Predavanje počinje u 19 sati, a ulaz je besplatan.

„Tvornicu možemo definirati kao prvobitno mjesto arhitekture cjeline. Ona nije toliko zgrada, koliko utjelovljenje složenog sustava prostornih i radnih odnosa koji se protežu daleko izvan granica njezina prostornog okvira. Tvornica može širok spektar proizvodne stvarnosti učiniti opipljivim svim njezinim pojedinačnim fazama, od ekstrakcije materijala s kilometrima udaljenih lokacija do sklapanja proizvoda i njihove konačne distribucije diljem dalekih zemalja. Arhitektura tvornice nije izvedena iz formalne kompozicije nego iz zahtjeva proizvodnje, a sama ideja tlocrta ustupila je mjesto čistom tehničkom planu, organizacijskoj shemi kojim je logistički lanac aktivnosti uređen, a prostori i pokreti sjedinjeni sa svrhom učinkovitog upravljanja radnicima i prostorima.“ Francesco Marullo: Mjera praznine – bilješke o arhitekturi tvornice i logističkom redu

„Može se činiti, na prvi pogled, da nema nikakve veze između organizacije rada u pravom smislu i djelatnosti arhitekture. No ipak među njima postoji zaprepašćujuća analogija. Arhitektura se bavi izabiranjem i raspodjelom materijala u svrhu stvaranja korisne i skladne cjeline. Isto se tako i organiziranje bavi odabirom ljudi i njihovim smještanjem na mjesta na kojima će se među njima stvoriti skladna ravnoteža. Organiziranje je stoga neka vrsta idealne arhitekture, čija cjelina tako dobro djeluje na duh da su apstraktna sredstva navedena na uobičajenu uporabu izraza ‘društveni ustroj’. Tako se dvije aktivnosti u svakom trenutku susreću, s obzirom na to da jedna pokušava doznati kako će čovjek djelovati, a druga nastoji urediti mjesta na kojima će čovjek živjeti. Mjesto je stoga jedan od elemenata ‘miljea’, te je lako razumjeti kako uvjeti ljudskog okruženja nadopunjuju materijalno.“ Le Corbusier: Urbanizam triju naseobina: tri temeljna humanistička načela

O predavačici:

Kristina Škrokov diplomirala je na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu 2013. godine. Nakon fakulteta radi s Jankom Jelićem brojne arhitektonske natječaje, javne i privatne projekte svih mjerila, najviše u Varaždinu.

Aktivna je u udruzi Varaždinski biciklisti u području urbane infrastrukture. Dobitnica je nekoliko strukovnih nagrada i priznanja.

Kultura

Balaševićeva Olivera gostuje u varaždinskom kazalištu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Olivera Balašević, supruga neprežaljenog Đorđa Balaševića dolazi 11. svibnja sa svojom monobajkom Prezime ruže na Veliku scenu HNK Varaždin. Predstava počinje u 19,30 sati.

Prezime ruže je autentična drama teatra ispovijesti, koja vodi publiku kroz uspomene autorice knjige Planeta Dvorište.

Očima djevojčice koja je odrastala uz obalu Begeja, put sjećanja vodi od djetinjstva punog ljubavi, ali lišenog privilegija svojih vršnjaka, do studentskih dana u Novom Sadu i ljubavi, poezije, obitelji. Prezime ruže je emotivna priča o najvažnijim vrijednostima života, o vremenu koje očekuje da ga ispunimo uspomenama, o borbama i odlukama koje nisu lake. I najviše o neminovnostima koje su indiferentne i neumoljive spram krhkosti dječjih godina…

Nastavite čitati

Kultura

Noć knjige ove godine u parkovima, dvorcima, čak i zatvorima

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Najmasovnija domaća kulturna manifestacija Noć knjige održat će se 23. travnja diljem Hrvatske u povodu Svjetskoga dana knjige i autorskih prava te Dana hrvatske knjige s čak više od 1150 prijavljenih programa i akcija širom Hrvatske.

Ovogodišnja je tema Kad je prizma kataklizma: knjige za izazovna vremena, a zaštitni znak dinosaur Gjuro Nachitanovicz.

Trinaesto izdanje manifestacije predstavili su u četvrtak 11. travnja na konferenciji za medije održanoj u Galeriji Kupola Gradske Knjižnice Dobrila Zvonarek iz Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, Ivana Radenović i Vanja Štalec Obradović iz Knjižnica grada Zagreba, Mišo Nejašmić i Slavko Kozina iz Zajednice nakladnika i knjižara Hrvatske gospodarske komore te popularni meteorolog i autor niza slikovnica za djecu Zoran Vakula.

U Noći knjige sudjelovat će čak 120 osnovnih i 45 srednjih škola, 40 vrtića, 240 narodnih knjižnica i brojne knjižare, antikvarijati, nakladnici, fakulteti, učenički domovi, domovi za starije, muzeji, bolnice, pa čak i jedan zatvor. Programi će se održavati i u parkovima, dvorcima, na arheološkim lokalitetima te u tramvajima i autobusima.

Noć knjige i ove godine ima humanitarni karakter – nastavlja se akcija pomoći ukrajinskim nakladnicima otkupom knjiga koje se distribuiraju narodnim knjižnicama. Prihod od kupnje specijalnih majica i torbi s motivima Noći knjige u Lumer shopu bit će doniran splitskoj Udruzi MoSt, dok donacijom knjiga Dnevnoj bolnici za ovisnost o kockanju i Psihijatrijskoj bolnici za djecu i mladež organizatori žele skrenuti pozornost na sve veći društveni problem – ovisnost o kockanju.

Dodajmo da će na svečanome otvorenju Noći knjige u utorak 23. travnja u 12 sati u NSK biti predstavljeni rezultati najnovijeg istraživanja čitalačkih navika u Hrvatskoj.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje