Povežite se s nama

Kultura

U srijedu u palači Herzer predstavljanje rezultata arheoloških istraživanja u povijesnoj jezgri Varaždina

Objavljeno:

- dana

U sklopu „Srijede u Muzeju“ 24. svibnja u palači Herzer Gradskog muzeja Varaždin kroz temu o gradskoj arheologiji bit će predstavljeni dosadašnji rezultati nedavnih arheoloških istraživanja provedenih prilikom radova i obnove na trima lokacijama u povijesnoj jezgri Varaždina.

Arheologinja Marina Šimek, umirovljena muzejska savjetnica u GMV-u, obavljala je arheološki nadzor u podrumu palače Varaždinske županije na Franjevačkom trgu.

Kao i ostala, i ovo arheološko istraživanje usmjerilo je poglede prema starijim gradskim slojevima i strukturama.

Dio povijesti grada i njegovog svakodnevnog života oslikani u materijalnim ostacima, arheološkim nalazima, taloženi su stoljećima i na istraženom prostoru velikog podruma današnje županijske palače.

Županijska palača

Između recentnog betonskog poda i sloja sterilnog dravskog šljunka skrivaju se slike zarobljene u prošlosti. Arheologija ih je razotkrila, mnoge i pojasnila, ali uvijek ostanu i one neobjašnjene, koje čekaju neko buduće istraživanje.

Gradska vijećnica, uz Stari grad najprepoznatljiviji simbol Varaždina, tijekom 500 godina postojanja višekratno je mijenjala svoj izgled, a trenutačno je u fazi cjelovite obnove. Izvorno se radi o romaničko-gotičkoj kamenoj kući Domus lapidea, koju je prema očuvanim dokumentima 1523. godine markgrof Juraj Brandenburški poklonio Varaždinu za gradsku vijećnicu, koju funkciju je zadržala do danas.

Gradska vijećnica

Upravo taj kontinuitet tradicije izdvaja je u odnosu na ostalu urbanu civilnu arhitekturu. U sklopu aktualnog projekta energetske obnove tijekom zemljanih radova u podrumskim prostorijama obavljao se obvezan arheološki nadzor za koji je bila zadužena kustosica arheologinja u GMV-u Mia Košćak. Praćenjem iskopa pronađeno je mnoštvo pokretnih arheoloških nalaza, a neki od njih bit će predstavljeni u predavanju.

Arheološki nadzor obavljao se i prilikom radova na uređenju trga zapadno od palače Zakmardy u Habdelićevoj ulici, koji je vodio vanjski suradnik GMV-a arheolog Tibor Visković.

Habdelićeva ulica

Tom prigodom otkriveni su mnogobrojni i raznovrsni arheološki nalazi, kroz koje će se na predavanju proniknuti u dio povijesti varaždinske gradske jezgre od 15. stoljeća do danas. Osim iz predmeta, o povijesti ovog prostora saznalo se ponešto i iz pronađenih zidnih struktura, koje i dalje kriju neke tajne.

Predavanje počinje u 19 sati, a ulaz je besplatan.

Kultura

U Kerameikonovoj Galeriji K10 otvorenje izložbe „Taj divni svijet životinja“ Renate Vranyczany Azinović

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U subotu, 10. lipnja, u 18 sati u Kerameikonovoj Galeriji K10/Izlozi (Kukuljevićeva 10, Varaždin), održat će se otvorenje izložbe keramičkih skulptura, skulpturalnih kompozicija i instalacija pod nazivom „Taj divni svijet životinja“ autorice Renate Vranyczany Azinović.

Organizator je Kerameikon HKU, Hrvatsko keramičarsko udruženje, a riječ je o izložbi iz Kerameikonovog projekta „Ceramica Multiplex 2023.“

Kustosica izložbe je Višnja Slavica Gabout, za koordinaciju i asistenciju su zaslužne Željka Bračko i Smiljana Brezovec Meštrić, a izložbu su omogućili Ministarstvo kulture i medija, Grad Varaždin i Varaždinska županija.

Izložba će za razgled biti postavljena do 12. srpnja 2023. godine.

O autorici

Renata Vranyczany Azinović rođena je 1950. u Zagrebu. Diplomirala je na FEN-u Sveučilišta u Zagrebu. Godine 1986. počinje se baviti umjetničkom keramikom: pohađa Centar za likovni odgoj u Zagrebu (International Insea Institute) i uči kod profesorica Višnje Markovinović i Višnje Jelačić. Od 1986.–1989. studira slikarstvo kod prof. Vjere Lalin, a tijekom 1987. 1988. usavršava keramiku kod Ivane Jelačić.

Malu plastiku konzultativno uči kod prof. Branka Ružića (1988.–1989.). Ostvarila je niz ciklusa male plastike i reljefa: „Iz Agramerskog spomenara“, „Radnici“, „Vježbači“, „Mornari“, „Franjevci“, „Svećenici“, „Časne sestre“, „Anđeli“, „Mladenci“, „Animalistički ciklus“ (psi, supovi, sove, itd.), „Prijatelji“ (ljudi s ljubimcima), „Pingvini“, „Kupači“, „Creske mačke“ … u keramici, engobiranoj keramici i bronci. Osim malom plastikom, bavi se povremeno slikanjem, fotografijom, oblikovanjem kazališnih lutaka, ilustracijom, a aktivna je i u očuvanju prirode i u zaštiti životinja.

Priredila je 45 samostalnih izložbi, a sudjelovala na više od 200 žiriranih i skupnih izložbi u zemlji i inozemstvu. Članica je Hrvatskog društva likovnih umjetnika (HDLU) od 1989., Hrvatske zajednice samostalnih umjetnika od 1997. (sa statusom samostalne umjetnice) i počasna članica KERAMEIKON-a. Godine 2014. izdana joj je monografija.

O izložbi

– Hrvatska animalistika ima bogatu tradiciju u svim likovnim disciplinama, a svoj doprinos joj je u kiparskom mediju dala i Renata Vranyczany Azinović, donijevši u ovo područje svojim ciklusima keramičkih skulptura malog formata novu svježinu i novu kvalitetu. Njezin animalistički opus donosi priče o životinjama koje nas uvode u autoričin poseban svijet, u kojem ona ima sasvim poseban odnos s njima. Odnos koji je prisan i komunikativan, pun razumijevanja, ljubavi i poštovanja. Zato ona u njihov plastički prikaz unosi toplu emotivnost, osobnost i duhovnost – čak i duhovitost, pritom istodobno stvarajući njihove male psihološke i karakterne studije. Omiljeni motivi su joj psi i mačke, često individualizirane imenom, ali i pingvini, ribe, sove i supovi, koje kiparski hvata u karakterističnim komunikacijskim pokretima, pozama i izrazima. Izgradivši tako, zahvaljujući svom profinjenom kiparskom senzibilitetu i samosvojnom autorskom izrazu, ali i maksimalno izbrušenom metjeu, cijelu galeriju maštovitih, zanimljivih, zaigranih, živih i životnih životinjskih likova. Donoseći time ne samo narativnu uvjerljivost, nego i vizualnu evokativnost. Ali i svu ljepotu keramike kao kiparskog medija – stoji u predgovoru Višnje Slavice Gabout.

Nastavite čitati

Kultura

Bibliobus novomarofske knjižnice predstavljen na splitskom festivalu bibliobusa

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Bibliobus novomarofske knjižnice je nedavno predstavljen u Splitu na osebujnom festivalu bibliobusa.

Hrvatsko knjižničarsko društvo – Komisija za pokretne knjižnice i Komisija za narodne knjižnice u suradnji s Društvom knjižničara u Splitu te Gradskom knjižnicom Marka Marulića kao domaćinom, organizirali su 16. okrugli stol o pokretnim knjižnicama u Republici Hrvatskoj i 10. festival hrvatskih bibliobusa pod nazivom „Pokretna knjižnica u službi promicanja kulture čitanja“, koji je u Splitu održan posljednjega svibanjskog vikenda.

Povod ovome događaju bilo je osnivanje Bibliobusne službe Gradske knjižnice Marka Marulića Split putem prijave na EU natječaj „Čitanjem do uključivog društva“.

Kako je i novomarofska knjižnica uz pomoć istog natječaja osnovala svoju bibliobusnu službu, na događanju su razmijenjena dosadašnja iskustva i saslušani vrijedni savjeti od knjižnica koje već duže vrijeme imaju bibliobusnu službu. U navedena dva dana održana su izlaganja, što domaćih, to i inozemnih gostiju i njihovih bibliobusnih službi te razgledavanje svih prisutnih bibliobusa. Ovogodišnji festival bibliobusa okupio je knjižničare iz 9 hrvatskih bibliobusnih službi (Križevci, Rijeka, Virovitica, Bjelovar, Zadar, Zagreb, Split, Novi Marof), Pečuha, Mađarska te goste iz Bosne i Hercegovine, Finske, Nizozemske, Slovenije i Srbije.

Novomarofski bibliokombi i dalje će aktivno sudjelovati na promotivnim događanjima, pogotovo onima koji slijede u sklopu projekta „Čitanje na kotačima“.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje