Povežite se s nama

Život i društvo

Učenici na praksi organizirali prijevoz i upravljali viličarima

Objavljeno:

- dana

PROJEKTI

– Zajedno s kolegama bio sam na praksi u logističkoj tvrtci u Frankfurtu koja se bavi organiziranjem prijevoza. Od djelatnika tvrtke učili smo i gledali kako rade, a dali su nam i konkretne zadatke, pa smo tako organizirali prijevoz i izračunavali cijene prijevoza.

Bilo je to doista korisno iskustvo – rekao je David Posnjak, učenik 4. d razreda Strojarske i prometne škole Varaždin.

Praksom do iskustva

Uz njega, na praksi u Frankfurtu bilo je još devetero učenika: Silvestar Besak, Kristijan Mašić i Nikola Vincek iz 3. h razreda, Tihomir Dvorski, Iva Novak i Lucija Sambol iz 4. b razreda te Leon Bosilj, Mario Rogina i Patricija Šreter iz 4. d razreda, zajedno s prof. Sanjom Županić. Učenici su praktičnu nastavu obavljali u Quehenberger Logistics DE GmbH i NLS-EuroLuftfracht Service GmbH u Frankfurtu te City-Bus Mainz GmbH u Mainzu.

Učenici u Finskoj uče kroz praktični rad u školi, rekla je maturantica Dorotea Komes

Riječ je o nastavku prošlogodišnjeg projekta mobilnosti kojem je nositelj Škola za cestovni promet iz Zagreba, dok su Strojarska i prometna škola u Varaždinu, uz Gospodarsku školu iz Čakovca, partneri u projektu.

Cilj projekta je povećanje kvalitete poučavanja u svim školama pošiljateljima kroz iskustvo pratitelja, a kroz iskustvo učenika stjecanje teorijskog znanja i praktičnog iskustva upoznavanje drugačijeg načina života, obrazovanja i rada, snalaženje u novim situacijama, razvijanje jezičnih vještina, razvijanje sposobnosti samostalnog rada, što će učenicima itekako pomoći kod zapošljavanja.

Učenici koji su odabrani za sudjelovanje u mobilnosti prije odlaska imaju obveznu jezičnu, logističku, pedagošku i kulturološku pripremu organiziranu unutar škole. Tijekom dva tjedna, koliko traje mobilnost, učenici obavljaju praktičnu nastavu u špediterskim, logističkim i prijevoznim poduzećima, no prilika je to da se upoznaju s kulturnim nasljeđem zemlje domaćina te usavrše komunikaciju na stranom jeziku. Nakon završetka mobilnosti svi učenici dobivaju potvrdu o sudjelovanju u mobilnosti.

U sklopu projekta učenici završnih razreda sektora promet i logistika (zanimanja vozač motornog vozila, tehničar cestovnog prometa i tehničar za logistiku i špediciju) obavljaju dvotjednu praktičnu nastavu. Uz prvu grupu učenika koji su već bili u Njemačkoj, praksu je obavila još jedna skupina učenika koja je od 7. do 21. studenoga bila u gradu Tampereu u Finskoj.

Kao u poduzeću

U pratnji Darinke Lončar Kočić, mag. ing. traff., praktičnu nastavu u strukovnoj školi Tampere Vocational College Tredu obavili su maturanti Filip Dvanajščak i Filip Vrbanec iz 4.b te Josipa Prstec i Dorotea Komes iz 4. d razreda Strojarske i prometne škole Varaždin.

– Učenici u Finskoj uče kroz praktični rad u školi koja je odlično opremljena, a i atmosfera na samoj nastavi je nekako opuštenija nego kod nas – rekla je Dorotea Komes. U suvremeno opremljenom logističkom odjelu u školi može se u potpunosti simulirati radni proces, a učenici su kroz praktične zadatke upoznali i koristili viličare i ostalu skladišnu mehanizaciju i opremu prateći računalni program za programiranje, organizaciju skaldišta i skladištenje robe, simulator vožnje kamiona, kamione i prihvatne rampe te servisne radionice.

U slobodno vrijeme učenici su istražili kulturne i povijesne znamenitosti gradova Tamperea i Helsinkija, a posjetili su i hokejašku utakmicu.

Izvor:
Foto:

Život i društvo

Općina Maruševec objavila Javni poziv redovitim studentima za dodjelu stipendija

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Maruševec će svim redovnim studentima s područja Općine Maruševec, koji prvi put upisuju godinu studija koju polaze, dodijeliti stipendije za akademsku godinu 2024./2025., počevši od 1. rujna 2024. godine.

Prijave za dodjelu stipendija se primaju od 19. rujna do 4. listopada 2024. godine, osobnom dostavom Jedinstvenom upravnom odjelu Općine Maruševec, preporučenom pošiljkom (na adresu Općina Maruševec, Maruševec 6, 42243 Maruševec) ili e-mailom na: [email protected].

Pravo na stipendiju imaju svi redoviti studenti koji ne primaju državnu, županijsku ili bilo koju drugu stipendiju ili novčanu potporu koja ima karakter stipendije, te koji ne ponavljaju godinu. Uvjet za dobivanje stipendije je da student ima prebivalište na području Općine Maruševec najmanje 3 godine, te da je nositelj zajedničkog domaćinstva čiji je član student, podmirio sve financijske obaveze prema Općini Maruševec.

Uz obrazac prijave za dodjelu stipendije koji se nalazi na Internet stranici Općine Maruševec, a može se i podići u Općini Maruševec, student je dužan priložiti:

–           potvrdu obrazovne ustanove (fakulteta) o redovnom studiranju;

–           potvrdu Policijske uprave o prijavi mjesta prebivališta;

–           presliku osobne iskaznice;

–           presliku domovnice;

–           izjavu studenta da nije korisnik druge stipendije ili bilo koje druge novčane potpore koja ima karakter stipendije (obrazac izjave nalazi se na Internet stranici Općine Maruševec);

–           izjavu studenta o članovima zajedničkog domaćinstva (obrazac izjave nalazi se na Internet stranici Općine Maruševec) i

–           presliku kartice žiro-računa ili tekućeg računa otvorenog kod banke na ime studenta.

Studenti koji već primaju stipendiju, odnosno koji su potpisali s Općinom Maruševec ugovor o dodjeli stipendije u prethodnim akademskim godinama, dužni su Jedinstvenom upravnom odjelu Općine Maruševec najkasnije do 15. listopada 2024. godine dostaviti:

–           potvrdu obrazovne ustanove (fakulteta) o redovnom studiranju, odnosno upisu u narednu godinu te

–           presliku osobne iskaznice.

Nastavite čitati

Život i društvo

Veće plaće svim djelatnicima: potpisan Kolektivni ugovor za Dječji vrtić „Varaždin“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U svečanom salonu Gradske vijećnice u četvrtak je, 19. rujna, potpisan Kolektivni ugovor za radnike u predškolskoj ustanovi Dječji vrtić „Varaždin“.

Ugovor su potpisali gradonačelnik Grada Varaždina Neven Bosilj, predsjednik Republičkog sindikata radnika Ivan Majdak i ravnateljica Dječjeg vrtića Varaždin Helena Vidović.

Potpisivanju su prisustvovali i zamjenik gradonačelnika i saborski zastupnik Miroslav Marković, pročelnica UO za društvene djelatnosti Danijela Vusić te članice pregovaračkog odbora sindikata Marina Babić, Gordana Horvat, Martina Kosec, Andreja Grgevčić i Ivana Majdak Topić.

Kolektivnim ugovorom na nivou Grada Varaždina utvrđuju se međusobna prava i obveze potpisnika Ugovora te prava iz rada i temeljem rada radnika u predškolskoj ustanovi Dječji vrtić „Varaždin“, odnosno usklađuju se osnovica i koeficijenti radnika prema Uredbi o nazivima radnih mjesta, uvjetima za raspored i koeficijentima za obračun plaće u javnim službama.

– Grad Varaždin danas je u potpunosti ispoštovao Uredbu Vlade RH i potpisao s Republičkim sindikatom radnika Kolektivni ugovor za Dječji vrtić Varaždin kojim svih 159 zaposlenih dobivaju uvjete i plaće kakve imaju zaposlenici u osnovnim školama. Od našeg preuzimanja upravljanja Gradom Varaždinom, kad je osnovica bila 770 Eeura, povećavali smo je postepeno do današnjih 947 eura. Koeficijent odgajateljica bio je 1,40, a danas je 2,01. Sretan sam što smo ispoštovali Uredbu, što smo osigurali sredstva, ali nisam sretan zbog činjenice da se Vlada RH u to ne želi uključiti i što donose Uredbu kojom prebacuju sve obveze na jedinice lokalne samouprave, odnosno osnivače, što je u ovom slučaju Grad Varaždin. No, mi smo odgovorni i poštujemo zakone ove države – rekao je gradonačelnik.

Podsjetio je na sva ulaganja u gradske dječje vrtiće, osim povećanja materijalnih prava zaposlenima. Varaždin je tako jedini veliki grad koji ima pomoćnike u dječjim vrtićima, zaposlenog kineziologa, uveden je Healthy Meal Standard, vrhunski su opremljene kuhinje dječjih vrtića, kupljen je novi dostavni kombi, a u konačnici, otvoren je i novi Dječji vrtić Hrašćica.
– U proračunu za ovu godinu, samo za materijalna prava i subvencioniranje vrtića osigurano je 7.500.000 eura, uz to imamo još 1.500.000 eura ulaganja u Dječji vrtić Hrašćica i ostale radove koje smo imali ove godine, što se penje na više od 9 milijuna eura – istaknuo je gradonačelnik Bosilj.

Predsjednik Republičkog sindikata radnika Ivan Majdak zahvalio se Gradu Varaždinu, gradonačelniku, zamjeniku gradonačelnika koji je bio predsjednik pregovaračkog odbora osnivača te svim članovima pregovaračkog odbora sindikata koji su sudjelovali u pregovorima.
– Grad Varaždin jedan je od rijetkih gradova u Hrvatskoj koji poštuje zakon prihvaćajući odredbe Uredbe Vlade Republike Hrvatske o koeficijentima u dječjim vrtićima. Drago mi je što će ovim povećanjem materijalnih prava Grad Varaždin imati zadovoljne radnike u svojim dječjim vrtićima, ali i što se ulaže u predškolski odgoj. To je dobar pokazatelj i dobar put kojim Varaždin ide dalje – rekao je Ivan Majdak.

Zamjenik gradonačelnika i saborski zastupnik Miroslav Marković nadovezao se kako nažalost neki gradovi objektivno ne mogu ispoštovati ovu Uredbu jer su im fiskalni kapaciteti uslijed gradnji novih vrtića i prebacivanja kompletne financijske odgovornosti na gradske proračune neodrživi.
– Vlada je donijela Uredbu, a Zakon o predškolskom obrazovanju je iz 90-ih godina i treba ga mijenjati. Vladino subvencioniranje materijalnih troškova za vrtiće kojim smo u Varaždinu dobili 6,25%, dok su neki gradovi dobili i po 50% je potpuno neprimjereno. Ako je to pronatalitetna mjera, onda treba gledati da vrtići budu besplatni za sve, da država subvencionira plaće odgajateljima i tako olakša gradovima, kao što dijelom subvencionira učitelje, vatrogasce. Nama je cilj i želimo da svi naši djelatnici i službenici imaju veće plaće i budu zadovoljni na svom radnom mjestu – kazao je Miroslav Marković.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje