Povežite se s nama

Međimurje

Udruga Mladi informatičari Strahoninca: „Naši mladi članovi su primjer drugoj djeci i predvodnici budućeg razvoja!“

Objavljeno:

- dana

Članovi Udruge Mladi informatičari Strahoninca održali su izbornu sjednicu Skupštine u prostorijama Tehnološko-inovacijskog centra Međimurje. Bila je to prilika da se osvrne na rad Udruge u 2019. godini.

– Bila je to još jedna godina s pregrštom aktivnosti, ali i vrhunskih rezultata. Suradnjom s Međimurskim informatičkim klubom Čakovec (MIK) i Tehnološko-inovacijskim centrom Međimurja (TICM), kao i iznimnom potporom Međimurske županije, Udrugu je ostvarila preduvjete da kod značajnog broja djece razvije informatičke i robotičke vještine. Centar izvrsnosti informatike Međimurske županije je svakako najznačajniji i najvažniji projekt Udruge. Pokroviteljstvo i partnerstvo Međimurske županije, prostorni kapaciteti Tehnološko-inovacijskog centra Međimurje i visokostručan kadar udruga MIS i MIK omogućio je da brojna djeca razvijaju izvrsnost, a da sve to za polaznike bude sasvim besplatno. Ovakvo ulaganje u djecu i mlade, za što se zahvaljujemo osobito županu Matiji Posavcu, dalo je svoje rezultate. Udruga je diljem Lijepe Naše poznata po vrhunskim rezultatima, ali i nekima od najboljih predavača i mentora – istaknuo je predsjednik Dejan Drabić.

U 2019. godini Udruga MIS sudjelovala je u brojnim aktivnostima i projektima, među kojima svakako treba istaknuti programiranje za najmlađe, Phaser game development, sudjelovanje na HONI natjecanju, Centar izvrsnosti iz informatike Međimurske županije, Meet and code: Mašta – EU code week, STEM revolucija u zajednici, sudjelovanje na zimskom i ljetnom informatičkom kampu te informatičkim olimpijadama. Udruga je provodila i besplatne ljetne radionice, tečaj C++ jezika za napredne članove i tečaj Algoritmi 2 u suradnji s Pučkim otvorenim učilištem Varaždin.

Mentori učenicima iz redova Udruge tijekom 2019. godine bili su: Miljenko Blažeka, Darinka Drabić, Viktor Lazar, Renato Železnjak, David Krištofić i Dejan Drabić.

Predsjednik Drabić je u ime Udruge i svoje osobno posebno čestitao Matiji Novaku, dopredsjedniku MIS-a, na nedavno obranjenom doktoratu, čime je postao prvim članom -doktorom znanosti.

Okupljanje je bilo prigoda i za dodjelu nagrada učenicima za njihov doprinos tijekom prošle godine.

– Ova su djeca zaslužila da ih se istakne, jer to društvo nedovoljno čini. Oni svoje vrijeme koriste na razvoj vještina i to u područjima koja su iznimno teška i deficitarna. Takav rad nije popularan kao neke druge aktivnosti pa su stoga udruge MIS i MIK odlučile zahvaliti im se na trudu i entuzijazmu te tako poručiti javnosti da su oni predvodnici budućeg razvoja, sve da bi se druga djeca vodila njihovim primjerom – istaknuo je predsjednik Drabić.

Predstavnik Zajednice tehničke kulture Grada Čakovca i Zajednice tehničke kulture Međimurske županije, Leonardo Belović, pozdravio je prisutne i istaknuo značaj rada udruga koje su članice spomenutih zajednica. Prisjetio se početaka rada udruge MIS u malim prostorima s malim brojem djece. Zahvalio se na suradnji i zaželio im nastavak blještave karijere.

U ime Tehnološko-inovacijskog centra Međimurje (TICM) obratila se Sana Đukes. Podsjetila je sve prisutne da je rad udruga u ovome Centru prirodan.

– Ovaj Centar znanja, kako mu je službeni naziv, okuplja mnogobrojne subjekte koji se bave STEM područjima. Udruge MIS i MIK doista svojim radom i kvalitetom daju važan doprinos, osobito stoga što je obrazovanje djece najvažnija i početna karika u stvaranju uspješnog razvoja gospodarstva – istaknula je Đukes.

Sjajni rezultati na brojnim natjecanjima

Državno natjecanje iz informatike Infokup: Ema Šamarija (3. mjesto), Dominik Vugrinec (1.), Laura Karlovčec (3.), Jana Furdi (1.), Jakov Biškup (2.), Marin Topolnjak (3.), Matija Bujanić (1.), Leo Stričak (2.), Vito Križaić (3.), Maksimilijan Hižman (1.), Petar Belošević (1.), Fran Meglić (2.), Florijan Blažeka (3.), Martin Josip Kocijan (1.), Lana Šprajc (2.), David Karlovčec (3.), Vinko Sabolčec (2.)

Čak četiri učenika su ostvarila plasman na državnu razinu natjecanja te su i tamo postigli vrhunske rezultate: Martin Josip Kocijan (1.), Jana Furdi (3.), Antun Kralj (4.) i Jakov Biškup (5.)

Hrvatsko otvoreno natjecanje u informatici (HONI): Ivano Lukačević (1.), Leo Lipić (2.), Dorian Panić (3.), Mirna Drabić (6.), Leo Dolenec (7.), Saša Ovčarić (8.), Lana Šćukanec (1.), Antun Kralj (5.), Marko Hrenić (6.), Dominik Vugrinec (8.), Samuel Sobočan (4.), Jana Furdi (10.), Matija Bujanić (6.). Udruga je osvojila i ekipno 2. mjesto.

Juniorska Hrvatska olimpijada JHIO: Jana Furdi (11.), Antun Kralj (19.), Croatian makers liga – ekipno: regija Čakovec – mlađi 2. mjesto, regija Čakovec – stariji 3. mjesto.

Suradnja s Pučkim otvorenim učilištem Varaždin

U suradnji s Pučkim otvorenim učilištem Varaždin Udruga provodi tečajeve i u Varaždinu. Jedan dio djece polaznici su tečajeva u Čakovcu, a svi zajedno postigli su iznimne rezultate u Varaždinskoj županiji: Lana Šćukanec (1. mjesto), Teodor Belaj (2.), Nikola Sajko (3.), Antun Kralj (1.), Marko Hrenić (2.), Šimun Ćosić (3.). Jedan natjecatelj MIS-a odselio je u Zadar, a kako Udruga s njima nastavlja pripreme, tako je Samuel Sobočan osvojio 1. mjesto u Zadarskoj županiji.

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Međimurje

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” 24. travnja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” u Društvenom domu u Palovcu.

Predstava će se odigrati u srijedu, 24. travnja, s početkom u 17:30 sati.

Predaja o zmaju Pozoju zaintrigirala je i članove teatra.002 i tako je, u suradnji s Muzejom Međimurja Čakovec, nastala predstava o strašnom biću koje spava, ali se povremeno i budi, ispod Staroga grada. Međutim, to nije samo priča o Pozoju. To je i priča o hrabrom učeniku, Đaku, Grabancijašu koji se usudio suprotstaviti strašnoj zvijeri. Bi li uopće grad, naše Međimurje, postojalo i danas da nije bilo Matije? Spava li Pozoj još uvijek ispod Staroga grada? Pitanje je to koje si postavljamo još i dan danas, a jedan od odgovora svakako ćete saznati pogledate li ovu zanimljivu i neobičnu predstavu.

Legenda o Pozoju teatra002. ispričana je kao pričopredstava s pop-up scenografijom. Predstava kombinira igrano-lutkarsko-glazbenu tehniku i vjerovali ili ne, u njoj se može naći i nešto kemije. Tekst i režiju potpisuje Bruno Kontrec, glazbu Stjepan Horvat i 2cooleles, autor pop-up knjige je Bruno Kontrec, za vizualni identitet zaslužni su Bruno Kontrec i Mario Jakšić koji također i glume u predstavi.

Ulaz je besplatan, a predstava traje 30 minuta i namijenjena je za djecu od 5 godina na dalje.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje