Povežite se s nama

U fokusu

Bez ijednog glasa protiv prihvaćen Čehokov proračun – gotovo isti onome koji je presudio Habušu

Objavljeno:

- dana

Varaždin je dobio proračun

Varaždin je nakon šest mjeseci i tri neuspješna pokušaja dobio proračun za 2017. godinu. 

Na sjednici po hitnom postupku za proračun je glasalo  24 vijećnika dok je Davor Patafta bio suzdržan.

Gradski proračun za 2017. godinu je 227 milijuna kuna. 

Gradonačelnik Ivan Čehok je dokument nazvao sretnim kompromisom između zatečenog stanja  i onoga što se mora poštivati

– To je više obračun, nego proračun – rekao je. 

Proračun je u više od 90 posto jednak proračunu Gorana Habuša, koji nije izglasan, a zbog čega je Habuš otišao s vlasti prije redovnih izbora.

U dokumentu se nešto dodalo, nešto izbacilo, ali je sve u svemu ostao gotovo isto: vrtići će se energetski obnavljati, skidati će se salonitne ploče s krova, urediti će se V osnovna škola, izgraditi rotori….

 Što je novo ?

Planovi za VI osnovnu školu su promijenjeni. Grad nema predviđenih 30 milijuna kuna koliko se planiralo potrošiti. Smatraju da je pametnije i bolje dograditi dvoranu za osam  milijuna kuna nego graditi novu.  

Novost u proračunu je dograđivanje Tehnološkog parka I sa 17 milijuna kuna. Park bi se dogradio za 1000 kvadrata.  

Oporbeni vijećnici su prihvatili proračun, ali uz mnoge zamjerke.  Argumenti za prihvaćanje su elementarna politička pristojnost zbog uvjerljive većine s kojom je izabrana nova vlast, nedostatak vremena i računa koji se zatvara 30 lipnja.

 

Što se zamjera?

SDP-ov Neven Bosilj je proračun nazvao Habuševim plagijatom, Alen Kišić najviše zamjera što nije predviđeno smanjivanje cijena vrtića na 150 kuna, Neven Bosilj, Vlado Sevšek, Natalija Martinčević i Davor Patafta su zamjerili kratak rok u kojemu su vijećnici trebali proučiti dokumente. Samo 24 sata prije sjednici dobili su 543 stranice materijala.

 – Teško bi se pročitala i beletristika, a ne suhoparan materijal o proračunu – rekao je Bosilj.

Vlado Sevšek je rekao kako su jedva uspjeli prelistati dokument, a kamoli ga analizirati. On je podržao proračun, uz napomenu da nikad više nema namjeru o ničemu ovako nabrzinu odlučivati.

Davor Patafta jedini je, od 25 vijećnika,  bio suzdržan u izglasavanju proračuna.

Za govornicom je prije glasanja obrazložio svoj stav:

– Bit ću suzdržan jer s aspekta gospodarstva i financija ne mogu prihvatiti dokument donijet bez analize i provjere – rekao je u raspravi. I dodatno elaborirao:

– Jučer ste prisegnuli na profesionalnost, slušali smo himnu danas su spomenuti nedostaci i ipak ste odlučili glasati „za“. To je u gospodarstvu kontradiktorno i neprofesionalno, ali valjda je takva  politika – rekao je i zahvalio vijećnicima Zlatanu Avaru i Željku Buniću zbog na brzinu danih osnovnih informacija.

Davor Patafta je također spomenuo najavu župana Radimira Čačića o značajnom broju smanjenja zaposlenih u Županiji i rekao da bi mu isti potez bio logičan i u Gradu .

– Gradu treba novac pa zašto nije donijeta ista odluka ? – pitao je Patafta.

Gradonačelnik Čehok je saslušao sve kritike i ubuduće obećao  tri mjeseca pomnog planiranja donošenja proračuna.

A bale? 

Iako su sve liste na izborima zagovarale smanjivanje cijene vrtića, u proračunu nije predviđena manja cijena.

– Svi ste pričali o smanjivanju cijene vrtića, a sad imate moć to napraviti, ali a u proračunu te stavke nema – istaknuo je Davor Patafta.

Proračun je izglasan, grad će trošiti koliko i zaradi.

Bala nema u proračunu.

Izvor:
Foto: Marta Konjačić

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje