Povežite se s nama

Život i društvo

Varaždinski muzealci i ustaše 1945. odbili u Starom gradu udomiti 50-ak zarobljenih savezničkih avijatičara

Za pripremu i opremanje članka korišteni su primarni izvori javno dostupni u slijedećim ustanovama: National Archives Washington, Bundesarchiv Freiburg, ICRC archives Geneva i Hrvatski državni arhiv.

Objavljeno:

- dana

Nakon desetljeća nebrojenih ideološki obojenih ekraniziranih partizanskih epopeja, izgleda da ni aktualno razdoblje romantiziranog četništva i ustaštva mnogima nije po volji. Bune se povjesničari, predstavnici različitih udruga ali i poznata novinarska pera. Tako je 10. siječnja 2024. u Expressu objavljen ovelik članak Alena Galovića pod naslovom “Film o ustaškoj operaciji Halijard još je gori agitprop od četničke verzije“.

U njemu autor (manje) problematizira film Radoša Bajića “Heroji Halijarda” koji je lani imao premijeru, te njegov godinu dana ranije snimljen pandan Nikole Kneza “Zrakoplovci i barunica”. Potonji se bavi pričom o barunici Veri Nikolić Podrinskoj na čijem su velikom imanju, od kraja 1944. godine pa do ulaska partizana u Zagreb u svibnju 1945., boravili zarobljeni saveznički zrakoplovci.

Galović točno piše da su tu bili smješteni američki i engleski avijatičari, ali propušta navesti kako je među njima bilo i Titovih, partizanskih letača. Štoviše, između ostalog je počastio čitatelje brojnim citatima, pa tako i onima iz knjiga povjesničara Bogdana Krizmana:

– O osnivanju tog logora na imanju barunice Nikolić, o odluci da se američki i engleski piloti više ne predaju Nijemcima, pa čak i o Pavelićevu ugodnom ćaskanju sa savezničkim zrakoplovcima, opširno je u svojim djelima pisao povjesničar Bogdan Krizman (Varaždin, 1913. – Zagreb, 1994.), a sva su objavljena u doba SFRJ, dakle nema govora o tezi da su komunističke vlasti tvrdile kako su ti ljudi pobijeni (riječ je o knjigama “Ante Pavelić i ustaše”, Globus, Zagreb, 1978., “Ustaše i Treći Reich”, Globus, Zagreb, 1983. i “Pavelić u bjekstvu”, Globus, Zagreb, 1986.) – piše Galović koji je u zabludi kada čitatelje uvjerava da komunističke vlasti poslije rata nisu tvrdile da su pripadnici Pavelićevih vojnih postrojbi ubijale zarobljene savezničke avijatičare.

Zdenko Hellenbach u odori časnika mornarice Kraljevine Jugoslavije

Letači i obmanjivači

Naime, čak i njihov neprikosnoven šef Josip Broz Tito je, primjerice, 5. srpnja 1961. u svome govoru u Krčagovu kraj Užica, a povodom 20-godišnjice “ustanka naroda Jugoslavije”, izjavio: “(…) Zar se mogu 150.000 ustaša poginulih u borbi protiv naše narodnooslobodilačke vojske, koja je u Drugom svjetskom ratu bila saveznik Amerikanaca, izjednačivati sada s palim američkim vojnicima, s onim avijatičarima, na primjer, koje su ustaše hvatale i ubijale kada su bili prisiljeni da se spuste na teritorij koji su ustaše kontrolirale?” (Borba, zagrebačko izdanje od 5.7.1961., br. 167., str. 4.).

No, s obzirom na to da ni Krizman ni brojni drugi autori nikada nisu ozbiljnije progovorili o tome tko je najzaslužniji da su zarobljeni saveznički avijatičari u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj imali iznimno dobar tretman, prepisivači su širu javnost uskratili za obilje zanimljivih podataka. Među njima su i oni koji govore o tome kako je poglavnik Ante Pavelić zabranio smještanje savezničkih avijatičara u Zagrebu, te da su oni zapravo trebali biti zbrinuti u logorima u Karlovcu ili Varaždinu!

Prkosili Wehrmachtu

To je poslijeratnim Titovim isljednicima otkrio Zdenko Hellenbach, jedan od posljednjih muških članova obitelji Hellenbach von Paczolay, kapetan duge plovidbe austro-ugarske ratne mornarice i prijeratne Jugoslavije. Njegova sestra Helena tijekom Drugog svjetskog rata bila je partizanska liječnica u Sanitetskom odjeljenju Kalničkog područja, te su nove vlasti Zdenka poštedjele duže robije robije (iz zarobljeničkog logora u Bjelovaru pušten je siječnja 1946.) ili pak streljačkog stroja, a obitelji nije oduzet dvorac koji je turistička atrakcija Marije Bistrice.
Zdenko je kapitulaciju Kraljevine Jugoslavije nakon kratkotrajnog travanjskog rata 1941. godine dočekao na minonoscu “Galeb” u Boki Kotorskoj. Prilikom povratka u Zagreb prijavio se u novoosnovano Zapovjedništvo mornarice NDH, ali mu prvo dodijeljuju posao u Ministarstvu oružanih snaga (MINORS).

Kod barunice Nikolić zarobljenici su imali potpunu slobodu, pili čaj, kartali, odlazili na rendes sa zaljubljivim Zagrepčankama…

– U vojnom odsjeku Maršalata nisam obavljao nikakvu dužnost osim povremenih prijevoda. Kasnije sam raspoređen u vanjski odsjek izvještajnog odjela MINORS-a gdje radim za vezu s hrvatskim izaslanicima. Potom mi je dodijeljena zadaća da se bavim pitanjem ratnih zarobljenika. Nakon dugih muka uspijevam s osnivanjem Ureda za ratne zarobljenike i na tom poslu ostajem do kraja rata – izjavio je Hellenbach koji se pitanjem sudbine ratnih zarobljenika intenzivno počeo baviti ujesen 1943. godine.

I to u bliskoj suradnji s Juliusom Schmidlinom, istoimenim sinom švicarskog konzula i poduzetnika u Zagrebu. Riječ je o izaslaniku Međunarodnoga crvenog križa u NDH, tvorcu vrijedna fotografskog izvješća o logorima u Jasenovcu i Staroj Gradišci, odnosno o čovjeku koji je uspješno reorganizirao Hrvatski Crveni križ u ratnim uvjetima.

– U rujnu 1943. održana je konferencija o postupanju sa zarobljenicima, na kojoj sudjeluju predstavnici Ministarstva vanjskih poslova, MINORS-a, Hrvatskog Crvenog križa i međunarodni izaslanik (Schmidlin). Jednoglasno je donesen zaključak kako se s njima ima postupiti sukladno odredbama Ženevske konvencije. Odnosno, da NDH sama drži zarobljenike, a ne da se oni predaju većoj sili, u ovom slučaju njemačkim oružanim snagama. Ujedno je predloženo da se uspostavi ured za ratne zarobljenike i prvi tabor za njihov smještaj. Ovaj zaključak poslan je ustrojbenom odjelu Glavnog stožera OS NDH, ali nije polučio nikakav rezultat – ukazuje Hellenbach koji je naknadno doznao da je GS zatražio stanovište vrhuške njemačkih OS.
Odgovoreno je uz prigovor da se njemačke OS na administrativnom području NDH smatraju eksteritorijalnima.

”Špecijalna” misija

– Stoga su smatrali kako su saveznički zarobljenici njihova briga. Zarobljenici hrvatskih postrojbi pritom uopće nisu spomenuti. U proljeće 1944. godine posjetio me Schmidlin tražeći da se predmet žurno riješi uz napomenu kako se centrala MCK u Švicarskoj čudi da ne ispunjavamo obveze preuzete pristupanjem NDH Ženevskim konvencijama. Osobno sam pokušao Ministarstvo vanjskih poslova i HCK potaknuti da zatraže i donesu odluke za konačno rješenje problema. Pomoć je pismeno zatražena i od ustrojbenog odjela, ali se sve pokrenulo tek kada se Schmidlin izravno pismom obratio ministru OS Vokiću (Ante, ustaški krilnik) – ističe Hellenbach kojem je Vokić naložio da sastavi zapovijed o uspostavi Ureda za ratne zarobljenike u sklopu MINORS-a i ustroji prvi tabor za njihov smještaj pod ingerencijom prvog zbornog područja OS NDH.

Tabor je trebao biti smješten u školi na zagrebačkom Pantovčaku, ali je padom ministra Vokića (puč Lorković-Vokić) već skoro potpuno uređen prostor zauzet od ustaške obrane i svi pokušaji da se to osujeti – propali su.

– Potom upućujem predstavku županstvu pri poglavniku, ali je on odlučio da tabor ne smije biti na području grada Zagreba. Preko zapovjednika prvog zbornog područja tražio sam mogućnost smještaja tabora u Karlovcu i Varaždinu. Čak sam radi toga i osobno otišao u Varaždin. Ali do uspostave nije došlo jer je mjesni zapovjednik u Karlovcu to odbio – ističe Hellelnbach koji je tada obavljao zadaće u činu kapetana bojnog broda.

Imao je puno razumijevanja za savezničke avijatičare koji su mjesecima boravili u barakama u Maksimiru. To ne čudi jer je i sam bio pilot hidroaviona u Kraljevini Jugoslaviji, ali je tu karijeru morao prekinuti 1923. godine radi zdravstvenih problema nakon pada s mornaričkim zrakoplovom kojeg je pritom potpuno uništio kod Tivta.

Domobran čuva ruševinu dvotrupca jer mještani su uvijek bili u potrazi za besplatnim aluminijem

– Nakon što ni pražnjenje Gradskog muzeja u Varaždinu, kao najpodesnijeg prostora u gradu za smještaj savezničkih avijatičara u gradu nije odobreno ni od strane glavara ustaškog stožera, inicijativom Zapovjedništva zrakoplovstva stvoren je privremeni logor na Prekrižju u Zagrebu (u barakama ispod Gornjeg Prekrižja na imanju barunice Vere Nikolić op.a.) Bilo je to početkom travnja 1945. godine, a ratnim zarobljenicima smatrani su svi pripadnici stranih oružanih snaga koji su s nama bili u ratnom odnosu – ukazuje Hellenbach.

Pokušao je sazvati i konferenciju na kojoj bi se napokon riješilo pitanje zarobljenih partizana. Međutim, odgovoreno mu je kako se oni ne smatraju ratnim zarobljenicima te da se moraju predati u logore Glavnog ravnateljstva za javni red i sigurnost (RAVSIGUR). Isljednicima je tijekom istražnog postupka ujedno jasno dao do znanja kako je osim zarobljenim avijatičarima pomagao i Židovima, te da mu je sestra od 1943. godine partizanka…

– Postupak sa savezničkim zarobljenicima bio je u svakom pogledu ispravan. Bilo ih je svega 51 i mislim da su trojica iskorišteni za neku “špecijalnu” misiju. Koliko mi je poznato riječ je o uspostavi kontakta s engleskim trupama u Italiji kamo su preletjeli avionima NDH. O ovom (istinitom, op.a.) događaju ne znam nikakve detalje, ali vjerojatno ih može dati zrakoplovni pukovnik Kulčar (Eugen) iz zapovjedništva zrakoplovstva. Preostali zarobljenici predani su (početkom svibnja 1945.) partizanskoj Komandi mjesta Zagreb – zaključio je Zdenko Hellenbah.

”Myth and Reality”

Dodajmo i to da je (po uvodno spomenutom Galoviću – “kontroverzni”) pokojni američki povjesničar Charles Michael McAdams vrlo zadužio hrvatski narod svojim knjigama “Allied Prisoners of War in Croatia 1941-1945” (Arcadia, CA, 1980) i “Croatia: Myth and Reality” (Arcadia, CA, 1992), u kojoj se nalazi poglavlje pod naslovom: “Mit: Hrvati su na smrt osudili desetke američkih pilota.” U ovim svojim knjigama, kao i u drugim radovima o hrvatskoj problematici, McAdams je svjedočanstvima pred svjetsku javnost iznio povijesne činjenice u svezi sa savezničkim ratnim zarobljenicima za vrijeme NDH. Rezultate njegovih istraživanja iznimno je cijenio antifašist i Titov general dr. Franjo Tuđman, te ga je kao prvi hrvatski predsjednik 1995. godine odlikovao Redom Danice hrvatske s likom Marka Marulića za osobite zasluge u kulturi.

Ray Appleman i Charles Turrisi zadovoljno poziraju nakon što su preživjeli prisilno spuštanje svoje leteće tvrđave kod šume Cepidlak (okolica Bjelovara)
Pripadnici PTS-a u travnju 1944. morali su predati Nijemcima šestoricu uhićenih članova posade savezničkog bombardera koji je pao kod Zlatara
Američki zrakoplovac Gene Keck zarobljen je nakon misije 22. ožujka 1945. godine, do svoje smrti u superlativima je spominjao barunicu Nikolić i odnos OS NDH prema savezničkim avijatičarima
Među ciljevima koje je bombardirala posada s fotografije navedena je i Jugoslavija
Pukovnik Ćiril Ćudina dugogodišnji šef Zagrebačkog zbora bio je jedan od onih koji su priskakali u pomoć zarobljenicima
Članska iskaznica i fotografija koje su pronađene kod dvojice zarobljenih zrakoplovaca
Julius Schmidlin (s oznakom Crvenog križa na rukavu) 1944. godine tijekom obilaska Stare Gradiške

Život i društvo

Agresivni i gladni stršljeni vrlo su aktivni ljeti te su opasni jer mogu ubosti više puta

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija/Pixabay

Agresivni i gladni stršljeni postali su prava prijetnja stanovnicima Slavonije.

I na našem je području bilo problema s ovim životinjama. Podsjetimo, u srpnju 2022. godine u Gornjoj Voći muškarca je napao roj stršljenova te je preminuo.

>> Gornja Voća: 58-godišnjaka izbo roj stršljenova te je preminuo!

Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije objavio je nekoliko savjeta kako se nositi sa stršljenima.

Stršljeni i ose pripadaju porodici osa (Vespidae). To su srednje veliki do veliki opnokrilci, obično crne i žute boje. Leglicom, koja je preobražena u žalac, ubadaju plijen, ali i ljude. Neke vrste žive solitarno, dok većina živi u zajednici. Stršljeni grade gnijezda u šupljim stablima, dupljama drveća, pod strehom, krovovima, u potkrovlju zgrada ili ventilacijskim sustavima, a gnijezdo je promjera 35-60 cm.

Stršljeni su regulatori štetnih populacija kukaca, ali u voćnjacima mogu napraviti i značajne štete jer nagrizaju zrele slatke plodove (najčešće grožđe i kruške), a pored toga oštećuju koru mladog drveća (jasen, joha, breza, lipa, vrba, topola, hrast, divlji kesten, ariš) od kojeg uzimaju materijal za svoja gnijezda što može dovesti do sušenja stabala. Napadaju i pčele, a višestruki ubodi stršljena mogu biti smrtonosni za domaće životinje i za čovjeka jer mogu uzrokovati jake alergijske reakcije. Aktivni su danju i u sumrak, od kasnog proljeća do kraja jeseni.

Dosad su zabilježene 22 vrste stršljena (Vespa) širom svijeta. U Europi je najrašireniji europski stršljen – Vespa crabro, a trenutačno su prisutne još dvije vrste: orijentalni stršljen – Vespa orientalis i azijski žutonogi stršljen – Vespa velutina.

Savjeti

Do danas je opisano više od milijun vrsta kukaca, a samo manji broj vrsta uzrokuje alergijske reakcije kod ljudi. Uzrok tome su otrovi koji sadrže alergene, a izlučuju se ubodom u kožu ili sluznicu. Alergijske reakcije najčešće su uzrokovane ubodima opnokrilaca (osa, stršljena, bumbara i pčela).

Do uboda opnokrilaca uglavnom dolazi slučajno i to najčešće ljeti. Stršljeni mogu ubosti više puta jer ne ostavljaju žalčani aparat u koži žrtve. Ovi su kukci često agresivni, napadaju i kada nisu uznemireni, posebice u kasno ljeto i jesen. Otrov ose i stršljena sadrži kemijski aktivnije tvari pa su alergijske reakcije teže, osobito pri ubodu stršljena gdje je i količina otrova veća.

Na ubode opnokrilaca ljudi različito reagiraju. Reakcije mogu biti lokalne i sustavne (zahvaćen je cijeli organizam). Ubodi znaju biti vrlo nelagodni, no uglavnom su bezopasni i prvenstveno izazivaju samo blagu nadraženost s lokalnim reakcijama. Najčešće se na mjestu uboda, uz bol, javlja crvenilo i oteklina kože, svrbež ili osjećaj pečenja. Simptomi traju od nekoliko sati do nekoliko dana.

Alergijske reakcije javljaju se kod osjetljivijih osoba. Desetak minuta nakon uboda kod takvih se osoba javljaju sustavne (anafilaktičke) reakcije koje mogu biti blage (porast tjelesne temperature, crvenilo, svrbež, osip, mučnina i rinitis), umjerene (svrbež, astma, bol u trbuhu, povraćanje, proljev, promuklost, otekline, otežano disanje – početni znaci anafilaktičkog šoka) i teške (poteškoće s disanjem – edem pluća ili astma, smanjeni krvni tlak, tamnoplava boja kože i sluznica, inkontinencija stolice ili mokraće, gubitak svijesti – odnosno anafilaktički šok koji može završiti smrću – najčešće nakon uboda pčele, ose ili stršljena u područje glave ili vrata). Teške posljedice može imati i pojedinačni ubod opnokrilca u području usne šupljine zbog lokalnog nastanka otekline jezika i ždrijela što može izazvati gušenje. Većina smrtnih slučajeva javlja se pretežno zbog preosjetljivosti osobe, manji dio njih zbog mjesta uboda, a najmanji dio zbog količine ubrizganog otrova.

Općenito, u svrhu smanjenja rizika uboda potrebno je pridržavati se općih pravila ponašanja:

  • izbjegavati boravak u vrtovima i voćnjacima blizu cvijeća ili prezrelog voća
  • ne uznemiravati gore navedene opnokrilce, ne mahati rukama jer zbog toga mogu postati agresivniji
  • ne tresti stare grane s drveća jer ose i stršljeni često ondje imaju gnijezda
  • ako kukac sleti na ruku pažljivo je skinite povlačenjem papirnate maramice po ruci
  • ne hodati bosonog po travi – pčele rado borave u djetelini
  • izbjegavati nošenje preširoke odjeće u koju bi se kukci mogu zavući i postati agresivni; nositi odjeću koja pokriva što veći dio tijela
  • ne oblačiti odjeću jarkih boja; nositi svijetlu, glatku odjeću
  • ne nanositi na kožu intenzivne mirise; izbjegavati parfumirane sapune, šampone i dezodoranse
  • voćne sokove i slatke namirnice držati pokrivene (ose vole slatko, kiselo, ali i miris roštilja)
  • ako pijete iz otvorenih čaša u prirodi – pogledajte da se u njima slučajno ne nalazi opasni kukac
  • posudu sa smećem držati zatvorenu; održavati radna područja čistima; društvene ose uspijevaju na mjestima gdje ljudi odbacuju hranu
  • na vrata i prozore postaviti zaštitne mreže
  • prirodna alternativa sintetskim insekticidima/repelentima jesu eterična ulja lavande, eukaliptusa, bosiljka, metvice, limuna i citronele jer izrazito odbijaju kukce
  • ako dođe do napada nekoliko insekata, treba pobjeći od njih. (Pčele ispuštaju kemikaliju kada ubodu, što može privući druge pčele.); skloniti se u zatvoreni prostor
  • ako pčela uđe u vozilo, preporučljivo je polako zaustaviti automobil i otvoriti sve prozore da kukac izađe
  • osobe koje znaju da su alergične na ubode kukaca trebale bi sa sobom nositi lijekove.

Prva pomoć kod uboda (prema CDC-u) u slučaju uboda pčele, ose ili stršljena:

  • ostati s osobom kako bi bili sigurni da nema alergijske reakcije
  • oprati mjesto uboda sapunom i vodom
  • ukloniti žalac gazom
  • nikada ne stiskati žalac ili koristiti pincetu
  • na mjesto uboda staviti hladan oblog (led) kako bi se oteklina smanjila
  • ne češati ubod jer to može povećati oteklinu, svrbež i rizik od infekcije.

U cilju smanjenja rizika od uboda stršljena, stanovnicima naselja gdje su primijećeni preporučujemo da:

  • uklanjaju ostatke hrane iz okoliša i izbjegavaju konzumaciju hrane u vanjskom okolišu kako ne bi privlačili stršljene, ose, druge insekte i glodavce. Stršljene i ose posebno privlače slatke tekućine, ali i drugi prehrambeni proizvodi, a posebno je opasan ubod u ustima ili kada se insekt proguta prilikom jela.
  • angažiraju ovlaštene izvođače DDD mjera radi uklanjanja gnijezda stršljena pogotovo kada su vjerojatno locirana na području naseljenog mjesta. Za navedeno mogu zatražiti pomoć nadležnog komunalnog redarstva jedinice lokalne samouprave koji mogu predložiti ili angažirati ovlaštenog izvođača DDD mjera. Ne preporučuje se da uklanjanje gnijezda ili trovanje dezinficijensima provode needucirane i neovlaštene osobe zbog rizika od uboda te osobe i drugih u neposrednom okruženju, kao i rizika primjene dezinsekcijskih otrova.

Nastavite čitati

Život i društvo

Vijeće Trnovca Bartolovečkog odlukom o kreditnom zaduženju stalo iza projekta izgradnje novog vrtića

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Trnovec Bartolovečki stvorila je i posljednji preduvjet za početak izgradnje novog vrtića u Trnovcu koji će moći primiti oko 200 djece, a čijom će se izgradnjom omogućiti da svaka mlada obitelj ima osigurano mjesto u vrtiću za svoje najmlađe.

Naime, Općinsko je vijeće na posljednjoj sjednici većinom glasova prihvatilo zaduženje kako bi se osigurao potreban dodatni dio sredstva za izgradnju vrtića nakon što je s nacionalne razine već ranije osigurano sufinanciranje projekta u iznosu od 1.146.726 eura.

Podsjetimo, nakon što je Općina uspješno napravila i prijavila projekt, donijeta je odluka, odnosno prihvaćanje projekta „Izgradnja i opremanje matičnog dječjeg vrtića u Trnovcu Bartolovečkom” na natječaju iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti.

Projekt je uspješno prošao procjenu kvalitete Ministarstva znanosti i obrazovanja te ukupna bespovratna sredstva iznose 1.146.726 eura. Riječ je o najvećem kapitalnom projektu u općini, vrijednom oko 4,5 milijuna eura.

– Kako bi realizirali ovaj važan projekt za budućnost, na posljednjoj sjednici većina u Vijeću pokazala je razumijevanje i spremnost da se ovaj projekt realizira. Vijeće je donijelo odluku o nužnom kreditnom zaduženju kako bismo izgradili vrtić za naše najmlađe. Mi jednostavno moramo izgraditi vrtić, a postojeći objekt prema procjeni stručnjaka nemoguće je proširivati i uređivati. Izgradnja novog vrtića je nužnost – pojasnila je načelnica Općine Trnovec Bartolovečki Verica Vitković, koja, osim što je zahvalila većini u Vijeću, na podršci za izgradnju vrtića zahvaljuje i mještanima.

Što se tiče same odluke, podržali su je vijećnici Narodne stranke – Reformisti, HDZ i HNS.

Dodajmo i da je na sjednici Općinskog vijeća većinom glasova prihvaćen rebalans ovogodišnjeg proračuna. Tim izmjenama omogućit će se nabava komunalne opreme, odnosno traktora i priključnih strojeva, za što je dio financijskih sredstava, u iznosu od 13.900 eura, osiguran preko Ministarstva prostornog uređenja i graditeljstva. Izmjenama proračuna osigurana su i sredstva za zbrinjavanje azbesta građanima s područja Općine.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje