Povežite se s nama

Kultura

Na VAFI-ju se crta “na francuski”

Objavljeno:

- dana

FRANCUSKA CRTAONICA I GLEDAONICA

Francuska crtaonica i VAFI gledaonica puna je malih zaljubljenika u crtanje. Crta se Eiffelov toranj, francuske zastave, šara se… No, sve to što su djeca nacrtala neće se baciti – postat će film. Veselu atmosferu na radionici zatekli smo i u subotu prijepodne.

U Varaždinskoj kući u Gajevoj ulici u sklopu VAFI-ja (Internacionalni festival animiranog filma djece i mladih Varaždin 22.-27.travnja) čiji je ovogodišnji partner Francuska održava se Francuska crtaonica i VAFI gledaonica. Mališani crtaju sve što je povezano s Francuskom, ali i što im padne na pamet. Crtaonica je otvorena u četvrtak, a od onda je u njoj crtalo stotinjak djece.

Eiffelov toranj – kolaž

Imali smo čak i jednu curicu od dvije godine koja je napravila kolaž. Inače, najfascinantnije mi je što su djeca na početku zbunjena kad im kažem da trebaju nešto nacrtati na temu Francuske, ali kad im zadam nešto konkretno poput zastave ili Eiffelovog tornja ispadnu odlični radovi – rekla je volonterka VAFI festivala i voditeljica crtaonice Andreja Piskač.

Eiffelov toranj nacrtala je i Rea (10). – Kad smo gledali filmove na VAFI-ju vidjela sam da ima i crtaonica pa sam se odlučila javiti jer volim crtati i slikati. Ovaj Eiffelov toranj je kolaž – objašnjava nam Rea.

Najboljima nagrade

No na Crtaonici je bilo onih mlađih poput Lare(4,5) koja je crtala francuski brod, ali i Vite (8) koji je po brzom postupku izradio tri svoja djela. – Nacrtao sam suncokret, francusku loptu i sad crtam najviši vrh planine koji se nalazi u Francuskoj – pojasnio nam je.

Najboljim crtežima s Crtaonice podijelit će se nagrade koje je osiguralo Francusko veleposlanstvo, a od svih crteža nastat će i kratak film.

Slične  francuske igraonice inače organizira varaždinski Francuski klub svakog utorka u varaždinskoj knjižnici za predškolce i niže razrede osnovne škole.


Bogat program u subotu i nedjelju

Iako su danas završile službene projekcije VAFI festivala, u subotu i nedjelju publiku očekuje još programa.

U 18 sati počinje “Kralj i ptica rugalica”, jedan od najgenijalnijih filmova francuske animacije. Film je rađen prema bajki Hansa Christiana Andersena, likovi su diznijevske strukture, a priča prati dimnjačara i pastiricu koji pokušavaju uteči utjecaju tiranskog i taštog kralja Charlesa V + III = VIII + VIII = XVI koji vlada izmišljenim kraljevstvom nazvanom Takicardia. Kralj gleda u križ, ali nitko to ne spominje, jedino ptica koristi svaku priliku da se ruga kralju.
Ovaj film namijenjen je djeci starijoj od osam godina, a nakon njega slijede animirani filmovi za odrasle.

Seksualnost i smrt
Među četiri kratka francuska filma koje govore o seksualnosti i smrti  nalazi se i “Logorama”, film nagrađen Oscarom. Uz “Logoramu” prikazat će se i “Edmond”, film o čudaku koji je postao magarac, “Madagascar“, film o ritualu nakon smrti pokojnika te “Oh Willy“, film o čovjeku koji nakon smrti majke odlazi živjeti u nudističku zajednicu.

Nedjelja – još filmova
Iako u nedjelju službeno završava VAFI dodjelom nagrada, nudi se još odličnih filmova za publiku.
U 10 ujutro prikazat će se najbolji filmovi iz VAFI Seniora, a u 16 sati u kinu Galerija prikazat će se popularni animirani dugometražni francuski film “Ernest i Celestine” za sve starije od 6 godina.
Crtić je priča o prijateljstvu medvjeda uličnog glazbenik Ernesta i boemske mišice Celestine.

Svi programi su besplatni. Više na www.vafi.hr

Izvor:
Foto:

Kultura

Dani folklora u Maruševcu iz godine u godinu oduševljavaju

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu programa obilježavanja Dana Općine, u školsko-sportskoj dvorani Osnovne škole Gustav Krklec u Maruševcu održani su 21. Dani folklora u Maruševcu, u organizaciji Kulturno-umjetničkog društva Klaruš te uz pokroviteljstvo Općine Maruševec.

Uz Povorku Jure Zelenog, Dani folkora u Maruševcu tradicionalna je kulturna manifestacija koja iz godine u godinu oduševljava ljubitelje folklora. U ovogodišnjem je izdanju ugostila Kulturno-umjetničko društvo Bjelovar iz Bjelovara koji su se publici predstavili koreografijama „Ajde cure u kolo igrati“ i „I ja jesam posavačko dete“ i Kulturno-umjetničko društvo Tomislav iz Svetog Ivana Žabno s koreografijama „Kolovođo, kolovođo daj kolo povedi“ i „Žabničari, milo lane“ uz domaćine Kulturno-umjetničko društvo Klaruš iz Maruševca.

-Svoje ime, običaje i vrijedne ljude KUD Klaruš s ponosom predstavlja na folklornim manifestacijama diljem Lijepe naše, s nacionalno prepoznatljivom Maruševečkom nošnjom i Jurom Zelenim – istaknuo je na početku programa najznačajnijeg kulturnog događaja u Općini Maruševec tajnik KUD-a Klaruš Zlatko Peharda, dodavši kako su od prvog izdanja 2002. godine na manifestaciji nastupila 94 gostujuća društva s preko 3000 folkloraša koji su izveli više od 200 plesnih točaka u preko 60 sati programa.

Načelnik Općine Maruševec Mario Klapša naznačio je pritom kako ova manifestacija preko dvadeset godina obogaćuje kulturni život Općine Maruševec i slavljenički program u povodu obilježavanja Dana Općine i blagdana svetog Jurja.

Osim velikog broj proba koje su nužne za brojne smotre i nastupe širom Lijepe naše ali i izvan njenih granica u Sloveniji i Mađarskoj gdje su predstavljali našu tradiciju i kulturu ovoga kraja, u KUD Klaruš su unazad godinu dana za sav taj uloženi trud, vrijeme i pokoju ozljedu stigle i vrijedne nagrade i priznanja. Nagradu Varaždinske županije, odnosno Priznanje Župana Varaždinske županije u povodu obilježavanja Dana Varaždinske županije primio je Zlatko Peharda, plaketu Zajednice kulturno-umjetničkih udruga Varaždinske Županije za izniman cjeloživotni doprinos na unapređivanju i promicanju vrijednosti kulturno-umjetničkog amaterizma Varaždinske županije uručena je pak predsjednici KUD Ani Rehvald, a KUD-u Klaruš je prije nekoliko dana, za iznimno djelovanje na promociji kulturne baštine Općine Maruševec, a povodom 25. obljetnice rada i postojanja dodijeljena i nagrada, odnosno Plaketa Općine Maruševec – istaknuo je načelnik Klapša te zaključio kako je sve navedeno pravi dokaz da je Općina Maruševec svojevrsni brend kad se govori o očuvanju tradicije i promociji kulture zahvaljujući najboljem KUD-u u Varaždinskoj županiji – KUD-u Klaruš.

Uz koreografije „Šečem, šečem drotičko“ mlađe dječje grupe, „Pod mostec“ starije dječje grupe, „Oj divojko Bunjevko“ prve folklorne postave KUD-a, „Dajte Juri vina da mu nebu zima“ grupe odraslih folkoraša, na 21. Danima folklora u Maruševcu KUD Klaruš je premijerno izveo koreografiju Pjerina Hrvaćanina uz glazbenu obradu Franje Plantaka – „Maruševečki majpan“ u kojoj su predstavljeni davno zaboravljeni svibanjski folklorni običaji maruševečkog kraja. Uvodnu pjesmu, Marijo svibnja kraljice, otpjevala je Danijela Kundija, dok je završna stara pjesma zapisana u Donjem Ladanju, Shajala nam zvezdica.

U raznolikom i nadasve bogatom folklornom programu izvedene su koreografije Hrvatskog zagorja (maruševečki kraj i okolica), Međimurja, Bilogore, Posavine, Moslavine te bunjevačkih Hrvata.

Pucanjem iz kubura Kuburaške udruge Maruševec najavljen je početak manifestacije, dok je kao popratni program pripremljena izložba Etnografske sekcije KUD-a Klaruš s fotografijama iz obiteljskih albuma mještana iz svih naselja Općine Maruševec koje su vrijedno prikupljali Anica Šimunec, Davor Gregur i Sanja Kolenko.

Nastavite čitati

Kultura

Restauratorski odjel Ludbreg već 30 godina spašava ugrožena kulturna dobra

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U petak, 3. svibnja, prigodnom će svečanošću i otvorenim vratima restauratorskih radionica biti obilježena 30. obljetnica osnivanja Restauratorskog odjela Ludbreg.

Restauratorski centar Ludbreg (danas Restauratorski odjel Ludbreg) osnovan je 1994. godine s ciljem spašavanja i privremenog smještaja evakuiranih kulturnih dobara iz ratom zahvaćenih područja Hrvatske.

Smješten je u glavnu zgradu dvorca Batthyány, koju je 1992. godine Grad Ludbreg ustupio tadašnjem Ministarstvu prosvjete, kulture i športa na korištenje bez naknade, za potrebe zaštite kulturne baštine. Zgrada dvorca za tu je svrhu obnovljena te uređena kao središnja čuvaonica za pokretna kulturna dobra, s restauratorskim radionicama Hrvatskog restauratorskog zavoda.

Predstavnici Bavarskoga zemaljskog zavoda za zaštitu spomenika (Bayerisches Landesamt für Denkmalpflege) pružili su veliku pomoć donirajući restauratorsku opremu i stručnu literaturu te novčana sredstva za pomoć pri osnivanju restauratorske radionice, a financijska pomoć stigla je i od bavarske Vlade, Hypo – Zaklade za kulturu, Bavarskoga državnog ureda i nadbiskupskih ordinarijata München – Freising i Bamberg.

U restauratorskim radionicama su uz domaće radili i strani konzervatori-restauratori, njihovi suradnici i studenti te stručnjaci čija je djelatnost bila vezana uz konzervatorsku i restauratorsku djelatnost.

Opravdanost projekta obilježena je 1997. godine dodjelom namjenskog kredita Bayerische Landesbank i Bayerische Landesanstalt für Aufbaufinanzierung Hrvatskom restauratorskom zavodu, uz odgovarajuće odluke o jamstvu Vlade Republike Hrvatske, za cjelovitu obnovu dvorca Batthyány te za dodatno opremanje Restauratorskog centra, koji je iste godine ušao u sastav Hrvatskog restauratorskog zavoda.Restauratorski centar Ludbreg svečano je otvoren 4. svibnja 2000. godine. Intenzivirano je konzerviranje i restauriranje u ratu oštećenih umjetnina pohranjenih u prostorijama dvorca, a potom i drugih spomenika hrvatske kulturne baštine.

Uz radionice za restauriranje štafelajnog slikarstva i polikromirane drvene skulpture, osnovan je 2003. godine i Odsjek za tekstil, a 2009. godine i Tekstiloteka – specijalizirana zbirka u kojoj se čuva i obrađuje ugrožena povijesna tekstilna građa.

U Centru su se održavali i brojni programi stručnog usavršavanja za konzervatore i konzervatore-restauratore (konferencije, seminari i radionice) te programi međunarodne suradnje, s ciljem unapređivanja konzervatorske i konzervatorsko-restauratorske djelatnosti.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje