Jedinstveno parkiralište za bicikle postavljeno u Ludbregu kod Svetišta
Parkiralište za bicikle nova je komunalna oprema na području Grada Ludbrega, čija je izrada i postavljanje sufinancirano iz projekta "Happy...
PRIPREMA KNJIGU
Varaždinac Damir Vujnovac je u Zagrebu, u Algoritmu MK Megastoreu održao zanimljivo i inspirativno predavanje o narodu Saharawi, koji posljednjih četrdeset godina živi u izbjeglištvu i sanja o povratku u svoju domovinu Zapadnu Saharu.
Tamo je boravio zbog Saharskog maratona, koji je humanitarnog karaktera, a održava se u izbjegličkim kampovima Saharaca u zapadnom Alžiru. Maraton se održava kako bi se skrenula pozornost javnosti na problem Zapadne Sahare.
– Iako je svijet možda zaboravio na Saharace, njihov vedri, prijateljski duh nikoga ne može ostaviti ravnodušnim – istaknuo je Vujnovac.
Zagrebačkoj publici je, izvijestili su iz Algoritma, približio svakodnevni život Saharaca, probleme i izazove s kojima se susreću poput nedostatka pitke vode, nepovoljnog vremena koje im uništava domove, ali ih je upoznao i s njihovim izrazito toplim gostoprimstvom, pozitivnom energijom i željom za stjecanjem znanja, što dokazuje i njihova visoka pismenost.
Varaždinac je pokrenuo hvalevrijednu inicijativu „Dječji glas iz Sahare“ s ciljem čuvanja pisane dječje riječi Saharaca te je prikupio dječje radove iz škola u kampovima i priprema ih za tisak u trojezičnom (arapski – hrvatski – engleski) izdanju. – Knjigu će im pokloniti već iduće godine pri ponovnom posjetu – najavljuju iz Algoritma.
Izvor:
Foto: algoritam / facebook
Kao što već pisali, prošle nedjelje, 17. siječnja, je HGSS Stanica Varaždin u kratkom vremenskom razdoblju imala dvije intervencije na Ivanščici – obje uzrokovane zimskim uvjetima na planini.
— HGSS u nedjelju na Ivanščici pomogao ozlijeđenom planinaru i sanjkaču
Baš poput planinara i HGSS-ovci su očili negativne efekte toga da su brojni građani pohrlili na naše planine usred epidemije.
Prenosimo što su napisali na internetskoj stranici HGSS Stanice Varaždin:
Još jednom podsjećamo da Ivanščica – iako omiljeno izletište sa sve većim brojem posjetitelja – nije šetalište niti obično izletište, već planina s visinom iznad 1.000 metara na kojoj se vremenski uvjeti bitno razlikuju od podnožja, ali se i vrlo brzo mogu promijeniti. Opremu, fizičku pripremljenost i izbor rute za planinarenje trebalo bi uvijek prilagoditi uvjetima na brdu, realno procijeniti vlastite mogućnosti i izbjegavati alkohol i druge “supstance za poboljšavanje doživljaja”.
Međutim, već nekoliko proteklih vikenda susrećemo se s još jednim problemom podno Ivanščice (a i drugih lokalnih brda), a to je izuzetan manjak osnovne prometne kulture. Gotovo svako proširenje šumskih puteva postalo je parking-mjesto, neovisno o tome radi li se o zelenoj površini ili ne. Osim toga, većinom se nimalo ne vodi računa o mogućnosti pristupa interventnih vozila, što je nedavno dovelo i do onemogućavanja intervencije lokalnom DVD-u, kao i do izvlačenja vozila koja su otklizala na oranice i druge površine.
Još jednom (novim) izletnicima skrećemo pozornost na poštivanje osnovnih načela parkiranja i prometne kulture, pogotovo na micanje interventnim vozilima s upaljenim rotacijskim svjetlima. Imajte na umu da su mjesta na koja parkirate, kao i staze kojima se krećete, u konačnici nečije vlasništvo – a taj netko sigurno ne želi pregaženu i vozilima razrovanu zemlju ili šumu, kao niti ambalažni otpad koji sve češće srećemo na putevima i parkiralištima.
Zahvaljujući dobroj volji vlasnika parcela, kao i entuzijazmu lokalnih planinarskih društava, imamo dobro označene i sigurne planinarske puteve koji su dostupni svima. To ne znači da baš svi moraju svakog vikenda proći tim putevima. Planina i šume su u svojoj suštini biljna i životinjska staništa, i krajnji cilj svih nas, “korisnika”, trebao bi biti očuvanje okoliša takvim kakav jest (ili u boljem stanju), a ne samo odrada treninga ili lagodna razbibriga do kad se ne otvore ugostiteljski lokali. Imajte na umu da naša županija zapravo obiluje mjestima za boravak u prirodi, pa nije strahota niti okrenuti se na punom parkiralištu i promijeniti odabir izleta za taj dan.
Nije na odmet pročitati i o planinarskoj etici u Hrvatskom planinaru, časopisu HPS-a.
U svakom slučaju – u planini ne ostavljajte ništa i pazite na sebe i na druge oko sebe.
Grad Lepoglava nastavlja sa stipendiranjem studenata s gradskog područja.
U skladu s time raspisao je Natječaj za dodjelu stipendija studentima Grada Lepoglave
za akademsku godinu 2020./2021.
Dodijeljeno će biti 33 gradske stipendije – 29 po osnovi socijalno – ekonomskog statusa te četiri po kriteriju uspjeha i postignuća tijekom studiranja. Mjesečni iznos stipendije po korisniku bit će 700 kuna, a dodjeljuje se za akademsku godinu 2020./2021., računajući od 01. listopada 2020. do 30. lipnja 2021. godine.
Pravo na sudjelovanje na natječaju imaju redovni studenti s područja Grada Lepoglave koji
ispunjavaju natječajem definirane uvjete. Listu kandidata koji ostvaruju uvjete za dodjelu stipendija utvrdit će Povjerenstvo za dodjelu stipendija. Prijave kandidata dostavljaju se u roku 15 dana od dana objave ovog natječaja u Varaždinskim vijestima. Prijave se podnose na propisanim obrascima koji se mogu preuzeti na službenoj internet stranici Grada Lepoglave (www.lepoglava.hr) gdje se nalaze i detalji objavljenog Natječaja.
– Za ovu smo akademsku godinu za stipendije studentima u proračunu osigurali 210.000 kuna. Želja nam je pomoći našim mladim sugrađanima u njihovom akademskom obrazovanju koje će biti
temelj njihovog budućeg života, a ujedno pridonijeti i razvoju društva u koje živimo – istaknuo je gradonačelnik Marijan Škvarić pozvavši studente da se prijave na natječaj za stipendije Grada Lepoglave.