Povežite se s nama

Kultura

Varaždinsku vijećnicu ubuduće će čuvati Građanska garda pod zaštitom državnog Ministarstva

Objavljeno:

- dana

Priznanje Purgarima

Varaždinska građanska garda, Purgari, uvrštena je na popis nematerijalne kulturne baštine Hrvatske.

Tako su Purgari na ovu prestižnu listu doveli i sam Grad Varaždin. Jer, Županija dosad ima četiri zaštićena nematerijalnih kulturnih dobara, ali ovo je prvo iz samog Grada Varaždina.

Purgari su prva vojna postrojba na listi. Zahtjev je predan prije dvije i pol godine, u svibnju 2014. godine, a rješenje donijeto u ožujku. – Članovi garde su došli k nama sa željom da se donese rješenje o zaštiti još prije 3,5 godine. Pripremili smo dokumentaciju i predali ju. Procedura je vrlo stroga.  Jedan od uvjeta su i dokazi da je riječ o proceduri vezanoj uz grad, s kojom se oplemenjuje turistička ponuda – rekla je Vesna Juraga Pascutini iz varaždinskog Konzervatorskog odjela Ministarstva kulture u razgovoru s novinarima.

Purgari ispunjavaju oba uvjeta. Kroz povijest su kontinuirano djelovali  od 1750. godine da bi 1946. politički režimi prekinuo njihov rad. Ponovno se pokreću sa osamostaljenjem Hrvatske. 

Danas ih građani i turisti, osim na svečanim priredbama, redovno mogu vidjeti nedjeljom ispred Gradske vijećnice na smjeni straže. Purgari su jedna od najvećih gradskih turističkih atrakcija. – Poput Bana Jelačića i carice Sisi i priča s Purgarima je sretno završila:  vratili su se kao kulturno povijesno dobro u svakodnevni život. Mogli su ostati zauvijek u ropotarnici povijesti – rekao je ravnatelj Gradskog Muzeja Varaždin  Miran Bojanić Morandini. Morandini kaže da mu je drago što su Purgari, dosad međunarodno priznati, sad dobili i priznaje domačeg Ministarstva. 

Pozitivne priče

Željko Trstenjak iz Ministarstva veli da voli ovakve priče jer su pozitivne. – To su afirmativne priče i oko njih nikad nema prijepora – rekao je, vjerojatno aludirajući na česte probleme oko zaštite izvornosti kao, recimo,  terana ili kulena.

Varaždinski Purgari dosad su bili u sastavu Grada, ali namjera im je preregistrirati se kao Udruga od posebnog interesa za Grad, što su uvrštavanjem na listu, smatraju, zavrijedili.

Zapovjednik Varaždinske građanske garde Dražen Loparić kaže da će odmah nakon izbora i formiranja vlasti svoj prijedlog uputiti novom Gradskom vijeću.

Mališani prvog razreda 6. Osnovne škole Purgarima su čestitali tako da su im izradili i poklonili keramičke lutkice vojnika Purgara.

Izvor:
Foto:

Kultura

Nastavlja se obnova kotoripskog Kužnog pila – Kulturnog dobra RH

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kotoripski Kužni pil se prvi put spominje u povijesnim zapisima 1841. godine, a točna godina njegove izrade nije poznata. Službenog naziva – Pil Presvetog Trojstva – zaštićen je kao nepokretno kulturno dobro sukladno Zakonu o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara i upisan u Registar kulturnih dobara RH.

Općina Kotoriba krenula je, uz potporu Ministarstva kulture i medija,  u njegovu faznu obnovu kako bi mu se vratio nekadašnji impresivan izgled – na stupnjevito uzdignutoj pravokutnoj plinti nalazila se baza u obliku menze, koja na svojem licu nosila jednostavan grčki križ. Iznad nje diže se četverokutni postament iz kojeg se diže obla kolumna s klasicističkim kapitelom i grupom Svetog Trojstva. Kolumnu je okruživalo pet figura koje predstavljaju Immaculatu, sv.Roka, sv.Nikolu, sv.Antuna Padovanskog i sv.Florijana koji su postavljeni na uglove postamenta. Kako je Pil potpuno uništen u prometnoj nesreći, godinama su njegovi ostaci pohranjeni u Župnom dvoru čekali obnovu.

Općina je drugu godinu za redom prijavila projekt Ministarstvu, a radovi se obavljaju stručni konzervatori i restauratori prema dobivenim sredstvima Ministarstva kulture i medija pod stručnim nadzorom Uprave za zaštitu kulture baštine, Konzervatorskog odjela u Varaždinu. Ove godine završena je pravokutna baza s grčkim križem te je Pil postavljen na svoje originalno mjesto gdje će pričekati daljnju obnovu odnosno daljnja odobrena sredstva za nastavak radova.

Nastavite čitati

Kultura

Kristali kao simbolika neravnopravnosti žena: Kristalne predmete možete donirati u palači Herzer

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Iz Umjetničkog paviljona u Zagrebu stigla je nesvakidašnja pozivnica. Građani su pozvani da donacijama kristalnih predmeta sudjeluju u projektu “Svečanost” vizualne umjetnice Tanje Dabo. Autorica simbolikom kristala želi upozoriti na neravnopravni društveni status žena u Hrvatskoj. Kristalne predmete možete donijeti u galerijske i muzejske prostore diljem Hrvatske. Tako se kristalni predmeti mogu donirati i Gradskom muzeju Varaždin, javlja HRT.

– Referenca je samo simbolična jer žene su u svim društvenim područjima zapravo neravnopravne i nejednake. Ali ovo je nešto što je mjerljivo i brojivo – izjavila je Tanja Dabo, autorica projekta ”Svečanost” i redovna profesorica na Akademiji likovnih umjetnosti.

Kristal, koji je domaćicama prije bio gotovo jedina nagrada pa i stvar prestiža, skuplja se i u varaždinskoj palači Herzer.

– Mi smo objavili na stranicama Gradskog muzeja Varaždin i na facebook stranici pa molimo sve građane da se tom prilikom uključe u donaciju, izjavila je Elizabeta Igrec, kustosica u Gradskom muzeju Varaždin.

Od Osijeka, Dubrovnika do Samobora i Varaždina, kristalni predmeti se skupljaju do 30. rujna.

Cijeli tekst možete pročitati OVDJE

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje