Povežite se s nama

Život i društvo

Vatrogasci iz Međimurske i Varaždinske županije nosili repku u Rusiji

Objavljeno:

- dana

Sredinom rujna hrvatsko je vatrogastvo ponovno bilo zastupljeno na natjecanju svjetske razine. Naime, ruski grad Saratov od 8. do 16. rujna bio je domaćinom Svjetskog prvenstva u vatrogasnom sportu, manifestacije koju posljednjih dvadesetak godina organizira Međunarodna sportska federacija vatrogasnih i spasilačkih službi sa sjedištem u Moskvi.

“Vatrogasni sport” je specifičan oblik natjecanja vatrogasaca, pokrenut 1937. godine u bivšem Sovjetskom Savezu. Natjecateljski timovi natječu se u različitim vježbama vezanim uz vatrogastvo, poput penjanja ljestvom kukačom na improvizirani toranj, razvijanje vatrogasne navale kod simuliranog požara pomoću prijenosne motorne vatrogasne pumpe, štafetne utrke s preprekama, itd.

Međunarodna natjecanja u vatrogasnom sportu održavaju se od 1968. godine. 2010. godine u Kazanu je po prvi puta u zasebnoj kategoriji nastupila vatrogasna mladež.

Ovim se oblikom natjecanja u hrvatskom vatrogastvu pred nekoliko godina prva započela ozbiljno baviti Vatrogasna sportska udruga Žiškovec, na čelu s njezinim predsjednikom Radovanom Zadravcem, dugogodišnjim vatrogasnim dužnosnikom.

Spomenimo da je isti nakon nekoliko godina rada postao i jednim od nekoliko zamjenika predsjednika svjetske federacije. Uz članove Udruge koji prije svega dolaze s područja cijelog Međimurja, s aktivnim sudjelovanjem u ovim natjecanjima započelo se i u susjednoj Varaždinskoj županiji, zahvaljujući DVD-u Varaždinske Toplice, predvođenom zapovjednicom Marinelom Belavić.

Prije opisa nastupa u Rusiji, valja reći kako su članovi Udruge na svjetskim prvenstvima, koja se zasebno održavaju u kategoriji muških i ženskih seniora (bez obzira na dob) te muške i ženske mladeži (za razliku od natjecanja CTIF-a mladež se ovdje natječe u 3 dobna uzrasta – 14 i manje godina, 15-16 godina, 17-18 godina), nastupili na svjetskom prvenstvu u turskom Izmiru 2017. i slovačkoj Banskoj Bystrici 2018. godine, uz nekoliko gostujućih nastupa na nacionalnim natjecanjima u Češkoj, Slovačkoj, Poljskoj i Ukrajini.

Vrhunski pripremljeni

Reprezentaciju Republike Hrvatske na ovogodišnjoj svjetskoj smotri vatrogasaca sportaša u Rusiji sačinjavali su članovi DVD-a Domašinec, Gardinovec, Varaždinske Toplice, Kaštel Gomilica, Hrženica, Štefanec, Vučetinec i Žiškovec.

U kategoriji juniorki nastupile su Lucija Koščak, Anabella Pokrivač, Enna Trupković, Emina Bočkaj, Ema Hajdarović, Anamaria Ovčar i Stela Purić. U kategoriji juniora nastupili su Marko Dvorski, Emanuel Strahija i Ivan Bedeković. U seniorskoj ženskoj kategoriji nastupile su Ivana Kovač, Mateja Vugrinec, Ana Vukalović, Jelena Vugrinec, Jana Huzjak, Lea Rissi, Mateja Dvorski i Lana Šimek, uz voditeljicu Marinelu Belavić. U muškoj seniorskoj kategoriji  nastupili su Luka Živko i Ivan Ratković, kao i njihovi treneri i voditelji Radovan Zadravec te  Josip Kranjčec.

U subotu 7. rujna u Žiškovcu ispred vatrogasnog doma na putu za Rusiju ispraćen je veći dio reprezentacije, a uz njihove najmilije na put ih je ispratio i Mladen Novak, predsjednik Skupštine Međimurske županije. Gradonačelnica Varaždinskih Toplica Dragica Ratković, koja je također bila na ispraćaju, u Rusiji ih je bodrila s tribina. Uz nju su predstavnici reprezentacije bili Milivoj Taslak, predsjednik Savjeta za vatrogasnu mladež HVZ-a i Stjepan Kovaček, urednik portala vatrogastvo.hr.

Uvodni dio jednotjednog nastupa na svjetskom prvenstvu u ruskom Saratovu obilježen je upoznavanjem opreme na kojoj će se provoditi natjecanje, što je posebno važno za timove poput hrvatskoga, s obzirom da kod nas ne postoji nijedan tipizirani vatrogasni toranj za vježbanje penjanja pomoću ljestve kukače, mobilnih kućica i univerzalnih greda za štafetnu utrku ili drugih elemenata osnovne opreme na terenu za pojedine discipline u ovom natjecanju.

Za razliku od naših uvjeta, u istočnoj Europi spomenuti tornjevi mogu se pronaći u svakoj ozbiljnijoj vatrogasnoj postrojbi odnosno u okviru njihovih objekata.

Dolazak nacionalnih timova sa netom otvorene moderne saratovske zračne luke Jurij Gagarin u gradske hotele, kao i njihov svakodnevni put na stadion, doista je posebna priča. Policijska pratnja i  zaustavljanje cjelokupnog prometa radi brzog prolaska svakog pojedinog natjecatelja “na ruski način” teško je opisati riječima.

Grad Saratov veličine je Zagreba, a za ovo jubilarno svjetsko natjecanje intenzivno se pripremao tijekom posljednje godine. Ceremonijal otvaranja, kao i sve discipline natjecanja, održani su na središnjem gradskom stadionu Lokomotiv, u koji je samo posljednjih mjeseci uloženo oko milijun eura, ponajviše za novu atletsku stazu od tartana i umjetnu travu na središnjem travnjaku. Oko 600 vatrogasaca sportaša iz 20-tak zemalja zadivljeno je 90-minutnim svečanim otvaranjem natjecanja, točnije ostavljeno bez daha kolažom atraktivnih nastupa preko 2000 izvođača.

Po prvi puta sudjelovali su timovi iz Kine i Saudijske Arabije, dok su već uobičajeno stigli sudionici iz Austrije, Hrvatske, Češke, Kazahstana, Slovačke, Bugarske, Mongolije, Poljske, Turske, Uzbekistana, Bjelorusije, Njemačke, Koreje i naravno zemlje domaćina. Nekoliko dodatnih zemalja, poput Indije i Italije, poslalo je samo svoje predstavnike, najavivši pritom sudjelovanje u narednim godinama.

Nakon intoniranja himne Ruske Federacije, okupljenima su se obratili ruski ministar za civilnu zaštitu, izvanredna stanja i upravljanje katastrofama Jevgenij Ziničev te guverner Saratova Valery Rada. “Ovo je povijesni događaj za nas – Saratovce i cijelu Rusiju. Tijekom proteklih 17 godina četvrti smo ruski domaćini ovog natjecanja, nakon Moskve, Ufe i Sankt Peterburga.

Prvi put u proširenom obliku, uz sudjelovanje kako odraslih tako i mladeži. Biti domaćinom ovog natjecanja velika nam je čast. Nedavno smo otvorili novu zračnu luku Gagarin koja je primila sve delegacije. Izbor regije kao mjesta održavanja svjetskog prvenstva ukazuje na visoku razinu pripravnosti saratovskih vatrogasaca i spasilaca”, rekao je čelnik regije. Potom je Hartmut Bastisch iz Njemačke, glavni sudac natjecanja, na ruskom objavio: “Svjetsko prvenstvo proglašavam otvorenim!”.

Žestoka konkurencija

Nastup hrvatskih sudionika popraćen je vrlo pozitivnom podrškom od strane drugih zemalja, a posebno čeških i slovačkih kolega s kojima čelnici Udruge gaje vrlo dobre odnose. Dobrim dijelom tome je doprinijela uočljiva objektivna slabija pripremljenost za same nastupe. Ženski dio reprezentacije borio se u konkurenciji 10 zemalja.

U ukupnom plasmanu zbrajaju se rezultati postignuti u sve četiri službene discipline: penjanju na toranj ljestvom kukačom, utrkom na 100 metara s preprekama, štafetnom utrkom s preprekama na 4 puta po 100 metara i mokroj vježbi. Unatoč neiskustvu hrvatski je tim osvojio ukupno 7. mjesto. Neprikosnovene prvakinje ponovno su postale predstavnice Ruske Federacije, a našim su  predstavnicama “u leđa gledale” predstavnice Bugarske, Austrije i Latvije.

U muškoj je konkurenciji nastupilo 17 nacionalnih timova, a u prvom nastupu naše cjelovite muške reprezentacije ostvaren je rezultat bolji od Latvije, dok su prvaci također bili Rusi.

U okviru 5. Svjetskog prvenstva za žensku mladež svjetskim prvacima postale su mlade Ruskinje, a u konkurenciji 7 reprezentacija hrvatski je tim pobijedio predstavnice Bugarske. U okviru 9. Svjetskog prvenstva za mušku mladež svjetskim prvacima također su postali Rusi, a u konkurenciji 9 reprezentacija hrvatski je tim pobijedio Austrijance.

Svečano zatvaranje svjetskog prvenstva održano je u gradskom kazalištu, uz impresivan splet proglašenja pobjednika u svim kategorijama, dodjelu izdašnih nagrada glavnih sponzora odnosno banaka VTB i Sberbank (svjetski prvak u penjanju na toranj pomoću ljestve kukače nagrađen je novim automobilom marke BMW) te nastupe folklornih i suvremenih plesača te pjevača.

Posebna pažnja u programu je posvećena narednim domaćinima ovoga natjecanja iduće godine. Domaćin seniorima biti će Kazahstan, dok će vatrogasce sportaše u kategoriji mladeži  ugostiti Republika Hrvatska, odnosno grad Čakovec. Stoga su službenu zastavu natjecanja od predsjednika Međunarodne sportske federacije vatrogasnih i spasilačkih službi Aleksandra Chupriyana primili  članovi hrvatske delegacije, prigodom čega se njezin voditelj odnosno voditelj organizacijskog odbora za spomenuto natjecanje u Hrvatskoj Radovan Zadravec obratio nazočnima, pozvavši ih srdačno na ruskom jeziku na dolazak u Lijepu Našu.

Pripreme za svjetsko natjecanje vatrogasaca sportaša u kategoriji mladeži u Čakovcu, planiranog za drugu polovicu mjeseca kolovoza, započele su početkom ove godine, uz usporedno pokretanje natjecateljske lige u kojoj sudjeluje više DVD-ova s hrvatskog sjeverozapada. Planira se i proširenje iste općim pozivom svim vatrogasnim organizacijama u našoj zemlji, a kako bi se što veći broj zainteresiranih imao prilike natjecati u ovom atraktivnom obliku natjecanja u vatrogastvu.

Nastup hrvatske reprezentacije u dalekom Saratovu svojom su potporom omogućili Međimurska županija, Grad Varaždinske Toplice, Općina Selnica, TZ Varaždinske županije, CHIP d.o.o, Sport spirit d.o.o., Kraljić A&S d.o o, Quadro d.o.o., Ivica Brnas, Diz CNC d.o.o., Bernarda d.o.o., TTI d.o.o., Stolarija i pilana Ratković, Bilanca d.o.o., Metalna galanterija i tiskanje Nofta te portal vatrogastvo.hr.

Život i društvo

Dojavna jedinica Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Varaždinske županije godišnje primi oko 30.000 poziva

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U organizaciji Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Varaždinske županije na središnjem varaždinskom trgu javnozdravstvenom akcijom „Dan kada učimo spašavati živote“ 30. travnja obilježen je Nacionalni dan hitne medicinske službe.

Tom prilikom građane se željelo upozoriti na ozbiljnost i težinu problema iznenadnog srčanog zastoja, educirati ih o osnovnim mjerama održavanja života uz uporabu automatskog vanjskog defibrilatora (AVD), te ih upoznati s organizacijom i djelokrugom rada hitne medicinske službe.

Djelatnicima hitne na njihovom danu čestitali su župan Varaždinske županije Anđelko Stričak i pročelnica za zdravstvo, socijalnu skrb, civilno društvo i hrvatske branitelje Ljubica Božić.

– Drago mi je da su danas, kada obilježavaju svoj dan, djelatnici hitne medicinske službe odlučili građanima objasniti rad automatskog vanjskog defibrilatora. Naime, svakog sata jedna osoba u Hrvatskoj umre od iznenadnog srčanog zastoja. Stoga je važno da se naši građani upoznaju s tim javnozdravstvenim problemom, da se educiraju kako ga prepoznati, kako pomoći i koga zvati – rekao je župan Stričak čestitavši djelatnicima hitne medicinske službe njihov dan.

– Koliki je opseg posla za djelatnike našeg Nastavnog zavoda za hitnu medicinu dovoljno govori činjenica da godišnje njihova medicinsko-prijavno-dojavna jedinica primi čak oko 30.000 poziva. Biti u jednoj takvoj službi nije lako. Oni rade jedan od najstresnijih poslova, svakodnevno se suočavajući s kriznim situacijama naših građana, ali sve to odrađuju s puno empatije, požrtvovnosti i stručnosti. I hvala im na tome – poručio je župan Stričak.

Liječnica u Ispostavi Zavoda u Ivancu Margareta Lacković, dr. med. naglasila je kako uporaba automatskog vanjskog defibrilatora dodatno povećava šanse za preživljavanje unesrećene osobe, i smanjuje potencijalna oštećenja.

– Bez brze intervencije neposrednih očevidaca, stopa preživljavanja kod iznenadnog srčanog zastoja manja je od deset posto, dok se intervencijom unutar tri do pet minuta od trenutka zastoja srca mogućnost preživljavanja povećava na više od 50 posto. Postoji mreža AVD uređaja u Republici Hrvatskoj, no velik dio građana još nije upoznat gdje se ti uređaji nalaze, kako se koriste, i koliko su važni u spašavanju života. Stoga su od iznimne važnosti ovakve akcije gdje educiramo građane kako prepoznati hitno stanje kada je osoba bez svijesti i ne diše, te kako pozivom Hitnoj, prateći upute naših dispečera koji ih mogu uputiti i gdje se nalazi najbliži AVD, mogu pristupiti reanimaciji osobe i nekome spasiti život – poručila je liječnica Lacković.

Ravnatelj Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Varaždinske županije Mladen Smoljanec podsjetio je kako svake godine Zavod uoči Nacionalnih dana hitne medicinske službe organizira zajedničku vježbu svih žurnih službi čime provjeravaju svoju spremnost i koordiniranost. Ujedno tijekom godine organiziraju ili sudjeluju u brojnim akcijama kojima žele educirati građane o njihovoj ulozi prilikom pružanja prve pomoći, kao i o radu Hitne. Istaknuo je također kako je Zavod dobro opremljen, te ima dovoljan broj stručnih djelatnika.

Partner javnozdravstvenoj akciji Nastavnog zavoda za hitnu medicinsku službu Varaždinske županije bio je Odjel za sestrinstvo Sveučilište Sjever.

– Sveučilište Sjever kao vodeća visokoobrazovna institucija u ovom dijelu regije, a posebice u Varaždinskoj županiji sudjeluje u edukaciji zdravstvenih djelatnika, prije svega medicinskih sestara i tehničara, ali i fizioterapeuta. Od prošle godine započeli smo s provedbom specijalističkog usavršavanja prvostupnika i magistara sestrinstva iz hitne medicine, jedinstvenim projektom na razini cijele države. Interes polaznika za ovu specijalizaciju je velik, što daje sigurnost i snagu Varaždinskoj županiji, ali i ovom dijelu regije da ćemo imati dobro opremljene kadrove u skladu s najnovijim smjernicama, protokolima i najboljom praksom u području hitne skrbi – rekla je pročelnica Odjela za sestrinstvo izv. prof. dr. sc. Marijana Neuberg.

Nastavite čitati

Život i društvo

Međimurska županija proslavila svoj dan, Zoran Milanović poručio: Ponos ste svoje zemlje!

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Svečanom sjednicom u utorak je obilježen Dan Međimurske županije, a prisustvovao je i predsjednik Zoran Milanović.

Predsjednik Skupštine Međimurske županije Dragutin Glavina  pozdravio je uzvanike, naglasivši da su stigli u otvorenu, tolerantnu sredinu koja se svojim gostima iskreno raduje.

– Drago mi je što vas mogu pozdraviti u Međimurskoj županiji, mjestu na kojem se njeguje solidarnost i cijeni rad, a kada je o našoj Skupštini riječ – ona je mjesto gdje se njeguje kultura političke scene. To je vrlina ovdašnjih ljudi, marljivih i predanih radu te zacrtanim ciljevima – rekao je Dragutin Glavina te zahvalio vijećnicima i vijećnicama na posvećenosti razvoju svoga kraja koju su dokazali brojnim – redom jednoglasnim odlukama – kada smo otvarali put izvršnoj vlasti prema novim, velikim ulaganjima. 

– Sjetimo li se povijesnog suđenja Zrinskom i Frankopanu zbog toga što su drugačije mislili, te rečenice Nikole Šubića Zrinskog, izgovorenoj pred juriš u smrt pod Sigetom: ‘Kralj je daleko, a Bog visoko’, vidimo da i danas svjedočimo putu koji je strm i težak. No, težinu našega puta pretvorili smo u izazov i šansu, koju smo iskoristili zahvaljujući upornosti i odlučnosti“, istaknuo je župan Posavec te dodao: „Danas je Međimurje po svim razvojnim parametrima pri vrhu ili na čelu Hrvatske, impresivan je i niz naših novih postignuća i projekata i zbog toga smo ponosni. Naša strast i izvor energije je Međimurje, a naš identitet utemeljen je na istinskim kulturnim vrijednostima – rekao je župan Matija Posavec, poželjevši sretan Dan Županije i Praznik rada svim građankama i građanima Međimurja.

Posebno je pozdravio one koji su Međimurke i Međimurce učinili ponosnima.

– S nama je svjetski šampion u judu Nenad Vrbanec, te Renata Bermanec i Spomenka Tomašić u čijim je rukama nagrada Ponos Hrvatske za predan rad u palijativi. To su također ljudi simboliziraju snagu i vrijednosti Međimurja – rekao je župan.

Da je svečanost imala osobitu energiju, potvrdio je i najviši gost, predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović.

– Ponosni smo na Međimurje! Na čast ste svojoj zemlji i vaša je energija osobita – uporna, a nenasilna. Vrlina Međimurja je da ono što je prava vrlina ne mora biti vidljivo na prvi pogled, ne nameće se, ne gura se u prvi plan. Nije nasilno, ali je uporno, kao tiha voda koja brege dere, kao Mura i Drava – rekao je predsjednik Zoran Milanović, te poručio stanovnicima i vodstvu Međimurske županije da koriste europske fondove jer će uskoro postati prerazvijeni, pa će se morati dovijati kako da dođu do njih.

-Spominjali ste hrvatske povijesne velikane koji su se suprotstavljali u doba kada su drugi naprosto pali pod naletom snažnijeg, a kada iz današnje perspektive pogledamo djela Petra Zrinskog, Frankopana ili Nikole Zrinskog, vidimo da predstavljaju okosnicu hrvatskog državnog prava – istaknuo je predsjednik, uz poruku vodstvu Međimurske županije i njezinim građanima neka im najveći autoritet budu vlastite vrijednosti.

Potom su na pozornicu ponosa u Metalskoj jezgri kročili ljudi koji svojim radom i rezultatima predstavljaju Međimurje na najbolji mogući način.

Župan Matija Posavec i zamjenik župana Josip Grivec dodijelili su Povelje Međimurske županije: građevinskom inženjeru Andriji Tekeliju Murskog Središća za izniman doprinos razvoju gospodarstva Međimurja, Dini Vlaheku iz Čukovca za postignuća koja pridonose ugledu hrvatske znanstvene zajednice, Jeleni Tuksar iz Peklenice, neumornoj promotorici tehničkoga znanja i tehničke kulture, Ogranku Mihovljan Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata za predanu brigu o braniteljima i njihovim obiteljima, te Ivanu Sokaču, za pisano stvaralaštvo u kojem predstavlja Međimurje u inozemstvu.

Najviše javno priznanje Međimurske županije – Nagradu Zrinski za 2023. godinu laureatima su predali župan Posavec i predsjednik županijske Skupštine Glavina. Nagradu Zrinski primio je dr. sc. Krunoslav Mikulan, koji je znanstvenoj zajednici ostavio vrijedna dijela, kao i književne naslove o Međimurju, Željko Medved, za promicanje tehničke kulture i prenošenje znanja i vještina novim naraštajima,  Marija Trstenjak za predano njegovanje glazbenog nasljeđa Međimurja, Košarkaški klub Rudar Mursko Središće također je dobitnik Nagrade Zrinski za 2023., za više od 50 godina predanog djelovanja i rada s mladima, kao i Socijalna zadruga Humana Nova za doprinos gospodarstvu te za iznimnu posvećenost radnoj integraciji osoba s invalidnošću i drugih društveno isključenih skupina.

U ime svih nagrađenih zahvalio je Ivan Božić, direktor Humane Nove, ali i predsjednik – također nagrađenog -Košarkaškog kluba Rudar.

– Svi kojima su na ovaj Dan Međimurske županije primili vrijedna javna priznanja trude se svijet oko sebe učiniti boljim. Hvala vam što to prepoznajete i što ste nam dali podršku koja će nas još više motivirati. Hvala vam za vjetar u jedrima! – rekao je Ivan Božić.

O ugledu Međimurske županije svjedoči broj uzvanika koji su do zadnjeg mjesta ispunili veliku aulu Metalske jezgre, među kojima su, uz Predsjednika RH, bili i bivši predsjednik Republike Hrvatske Stjepan Mesić, izaslanik Vlade RH i Hrvatskoga Sabora Ljubomir Kolarek, zamjenica župana Varaždinske županije Silvija Zagorec, zamjenik župana Sisačko-moslavačke županije Mihael Jurić, gradonačelnica Čakovca Ljerka Cividini, vijećnice i vijećnici županijske Skupštine s potpredsjednikom Ivicom Baksom, gradonačelnik Ludbrega Dubravko Bilić, gradonačelnik Koprivnice Mišel Jakšić, načelnik Općine Fužine David Bregovac, bivši župani Međimurske županije Marijan Ramušćak, Josip Posavec i Ivica Perhoč, počasni konzul u Mađarskoj Atila Kos, počasni građanin Međimurske županije dr. sc. Antun Mikec, gvardijan franjevačkog samostana u Čakovcu Filip Đurđević, saborski zastupnici iz Međimurja, ravnatelji obrazovnih, zdravstvenih i drugih županijskih ustanova, agencija i tvrtki, izaslanici Policijske uprave međimurske te javnih poduzeća, načelnice i načelnici međimurskih općina i brojni drugi uzvanici.

U programu, koji je vodila Aleksandra Ličanin, nastupile su članice Ženske vokalne skupine sv. Marko iz Selnice, mlade članice Seljačke sloge Nedelišće, violinistica Martina Sabljak,  Marijan Belčić koji je govorio Klemenčićeve stihove Fala ti Božek za Međimurje, Zrinska garda Čakovec, te Marija Jambrošić.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje