Više od 160 streličarki i streličara na  Srednjeeuropskom kupu u streličarstvu te Prvenstvu Hrvatske

Posljednji vikend lipnja u Novom Marofu obilježen je lukom i strijelama.

Naime, prošlog je vikenda u Sportskom parku u Novom Marofu održan Srednjeeuropski kup u streličarstvu – Central European Cup te Prvenstvo Hrvatske na otvorenom za mlađe uzrasne kategorije.

Unatoč visokim temperaturama, na natjecanjima je sudjelovalo više od 160 streličarki i streličara.

Vruću i sparnu subotu u novomarofskom Sportskom parku, “osvježili” su domaći i strani streličari i streličarke. U organizaciji Grebengradskih streličara održan je Srednjeeuropski kup u streličarstvu koji je ujedno bio druga postaja od četiri (Slovenija-Lendava, Hrvatska-Novi Marof, Austrija-Gallizien i finale u Mađarskoj-Budimpešta) iz ciklusa Srednjeeuropskog kupa. Uz domaće predstavnike, natjecali su se predstavnici iz Slovenije, Austrije, Mađarske, Slovačke, Češke, Rumunjske i Srbije.

Turniru su prisustvovali gradonačelnik Grada Novog Marofa Siniša Jenkač, koji je jedan od osnivača streličarskog kluba Grebengradski streličari i predsjednik Hrvatskog streličarskog saveza – Darko Uidl.

Streličarke i streličari natjecali su se u kategorijama kadeta (U18), juniora (U21) i seniora u stilu zakrivljenog, složenog i golog luka priznatih od strane Svjetske i Europske streličarske federacije. Što se domaćih predstavnika tiče, u kategoriji golog luka (U18), prvo mjesto, odnosno zlata vrijedan rezultat, ostvario je Lovro Petrinjak. U kategoriji složenog luka (U18), Nika Žugec osvojila je četvrto mjesto.

Podsjetimo da dvojica najboljih predstavnika Grebengradskih streličara nisu nastupila. Lovro Černi odlučio je uzeti kraću pauzu nakon monogobrojnih odličnih nastupa, dok je Adam Gradiščak ozlijedio rame.

Grebengradskim streličarima je ovo treća godina u nizu kako im je povjerena organizacija ovog natjecanja, a iz direkcije Cupa stižu samo pohvale za dosadašnji visoki nivo organizacije.

U nedjelju je nastavljeno u natjecateljskom tonu. Održano je Prvenstvo Hrvatske na otvorenom za mlađe uzrasne kategorije. Streličarke i streličari natjecali su se u U11, U13 i U15 kategorijama u muškoj i ženskoj konkurenciji u stilu zakrivljenog, složenog, golog, tradicionalnog i dugog luka. Domaći predstavnici su i ovog puta ostvarili odlične rezultate. U ženskoj U15 kategoriji golog luka, Izidora Vuger bila je prva, dok je Lana Horvatić osvojila drugo mjesto. U muškoj U13 kategoriji golog luka, najbolji rezultat ostvario je Vid Marenčić osvojivši odlično treće mjesto.

Atletičar Slobode Roko Farkaš osvojio tri zlata i srebro na Prvenstvu Hrvatske

U Karlovcu je održano Prvenstvo Hrvatske za seniore i seniorke na kojem su nastupili članovi varaždinske Slobode.

Prvog dana u subotu, 29. lipnja Klara Koščak osvojila je 3. mjesto na 100 m s preponama s vremenom 13,82. Roko Farakaš bio je srebrni u skoku u dalj s vremenom 7,72 m iza Filipa Pravice koji je skočio 7,98 m. Roko Farkaš bio je zlatni na 100 m s vremenom 10,2, dok je štafeta Slobode u sastavu Kišak, Farkaš, Kašik i Stahija slavila na 4×100 m s vremenom 41,84.

Drugog dana Prvenstva Hrvatske Roko je bio najbrži na 200 metara s vremenom 20,90 dok se na 2. mjesto u toj utrci plasirao njegov klupski kolega Karlo Marciuš s vremenom 21,15.

Dodajmo da je Ludbrežanka Sara Kolak osvojila 2. mjesto s rezultatom 55,41 m. Inače, Sara će na Olimpijske igre u Parizu.

Marin Ranteš: Pao mi je kamen sa srca, a sada sanjam olimpijsku medalju

Varaždinski BMX biciklist Marin Ranteš izborio je Olimpijske igre u Parizu. Na prvom kvalifikacijskom turniru u Šangaju sa slomljenim rebrima osvojio je 5. mjesto. Mjesec dana kasnije, točnije 22. lipnja Varaždinac je na turniru u Budimpešti završio kao šesti, što je potvrdilo njegovu kvotu za OI u Parizu, gdje će se natjecati u disciplini BMX slobodni stil.

– Nekoliko dana nakon što sam uspio izboriti nastup na Olimpijskim igrama, emocije se još nisu slegle. Još uvijek osjećam laganu toplinu u prsima, no s druge strane pao mi je veliki kamen sa srca. Ostvario sam svoj san i vjerujem da će emocije i uzbuđenje tek nestati kad počnu Olimpijske igre – istaknuo je Ranteš koji je nedavno iz SAD-a preselio u Kinu, gdje trenira s kineskim timom i s Danielom Durstom s kojim je dosad živio u Americi.

– Praktički prvi dan kad sam došao u Kinu sam pao i natukao rebra, onda sam u travnju opet netom prije Šangaja pao. Nakon slikanja vidjeli smo da imam četiri slomljena rebra, tako da nema kraja takvim manjim ozljedama, ali bez ljudi koji su uz mene ne bi bilo svih ovih rezultata, a pogotovo sad Budimpešte. Oni mi pomažu u mojim snovima. U posljednje dvije godine baš su mi se zaredale ozljede, no najvažnije da sam uspio – ističe Ranteš koji je prvi BMX biciklist iz Hrvatske kojemu je uspjelo plasirati se na Olimpijske igre, a to označuje da ovo i njegove prve Olimpijske igre. 28-godišnji Varaždinac je postao time 61. član hrvatske delegacije ovog ljeta u Parizu.

Očekivanja

– Rebra su još uvijek slomljena, no dobro se osjećam. Odlazim u Kinu gdje ću se pripremati za nastup na Olimpijadi. Nema prevelikog pritiska, najveći stres – kvalifikacije je prošao. Sada ću pokazati najbolje što znam i zašto se ovim sportom bavim već 16 godine. Naravno da je san medalja, no vidjet ćemo. Ono što je meni najvažnije da odradim najbolju svoju vožnju, odnosno da izvedem sve trikove kako sam zamislio, a hoće li netko od vozača biti bolji od mene na to ne mogu utjecati – dodao je Ranteš koji će nakon priprema u Kini u Pariz otići 24. srpnja, a kvalifikacije olimpijskog turnira na raporedu su 30. srpnja. Finalna vožnja na raspored je 31. srpnja.

– Medalja je san, no nekako mi je važno da uđem u finale i pokažem najbolje od sebe – zaključio je Ranteš.