Povežite se s nama

U fokusu

Vlašić stjeran u kut priznao: Moj račun je blokiran, protiv mene je pokrenuto više ovrha

Objavljeno:

- dana

OKRIVIO SVOJU SUPRUGU

Direktor Varkoma Vlado Vlašić je bio pod ovrhom jer devet mjeseci nije platio račune za odvoz i zbrinjavanje otpada. Riječ je o dugu od 590 kuna.

Iznio je to sam Vlašić na hitno sazvanoj konferenciji za novinare u sjedištu Varkoma nakon što smo objavili rješenje Općinskog suda u Varaždinu koje potvrđuje da je protiv njega bila pokrenuta ovrha. Nakon toga je varaždinski SDP zatražio da podnese ostavku zbog neplaćanja računa za otpad, a varaždinski HDZ zbog poništenih natječaja za gradnju pročistača i kanalizacije te štete od pola milijuna kuna.

– Iako ovdje govorim kao direktor Varkoma, moram reći da smatram da je očito da sve ovo objavljeno ima politički kontekst i da je kampanja počela. Vidljivo je da je počelo žestoko i da se ide na ljude. O ovrhama se piše već u nastavcima – rekao je Vlašić.

<< Ima plaću 16.000 kuna, a ne plaća račune: ovo je tekst o ovrsi Vlašića zbog kojeg su političari na nogama

U rujnu je, podsjećamo, rekao da „možda nije platio pokoji račun“, ali da nije pod ovrhom.

<< Habijan: Prvo treba smijeniti cijeli Nadzorni odbor Varkoma, a onda i direktora Vlašića!

<< SDP traži smjenu ili ostavku direktora Varkoma Vlade Vlašića jer je pod ovhom zbog neplaćanja računa

– Ne lažem! Vidljivo je da ovrha nije dostavljena i da nisam tad lagao. Po prvoj informaciji, naravno da sam ženu pozvao na red i možete misliti kako sam prošao, jer ona je ta koja vodi o tome računa. Sljedeći dan smo platili račun, jer se ispostavilo da računi nisu plaćeni. Tek nakon toga je došla obavijest od odvjetničkog društva, neki obračun i to. Smatrajući da je to prvi dokument za ovrhu, ja sam prigovorio da mi ovo što sam platio ne može biti predmet ovrhe – rekao je Vlašić pokušavajući za neplaćene račune okriviti svoju suprugu, a za „napade“ političke suparnike.

<< Vlašić: Nisam pod ovrhom, možda nisam platio pokoji račun za smeće

Ustvrdio je da je tek tada saznao da je ovrha bila pokrenuta u svibnju ove godine.

– Nisam jedini od Varaždinaca koji je dužan i ispričavam se svima onima koji smatraju da je normalno da ja svoje obveze uredno rješavam. Ispričavam se svima zbog nesmotrenosti, u neznanju je protiv mene pokrenuti ovršni postupak. Nije u redu i nije mi se trebalo dogoditi – rekao je Vlašić.

Međutim, direktora Varkoma smo pitali je li Čistoća jedina tvrtka koja je protiv njega pokrenula ovršni postupak. – Što se tiče gradskih usluga, to je jedina ovrha. Za ostale nemam saznanja, možda vi znate više – odgovorio je.

Možda još neki račun nije platio ili sve druge obveze plaća na vrijeme?, zanimalo nas je.

– Ne, bilo je i tog karaktera pretplate koje smo imali, i tu je bilo problema, ali ćemo to ili jesmo riješili – naveo je.

Znači li to da je protiv njega pokrenuto još ovršnih postupaka?

– Da, u tijeku – kratko je naveo, pri čemu je rekao da ne zna o kolikom broju ovrha je riječ.

<< Direktor Varkoma pod ovrhom jer ne plaća račune za odvoz smeća?!

Pitali smo ga funkcionira li njegov bankovni račun uredno ili je zbog ovrha možda pod blokadom? Bilo je to pitanje na kojem je čelni čovjek Varkoma potvrdio da ima problema s plaćanjem različitih računa.

– Ne, ne funkcionira normalno i pod blokadom je – priznao je direktor Varkoma, koji je potom potvrdio da upravo zbog ovrha ima otvoren zaštićeni račun.

Kako to da s plaćom od 16.000 kuna, koliko prima od 2013. kada je postao direktor Varkoma, ne uspijeva podmirivati sve račune te da ima otvoreni zaštićeni račun?  

– Rješavam, rješavam. Eto, s takvom plaćom rješavam obveze koje imam prema ovrsi – rekao je i naveo da očekuje da bi tijekom iduće godine mogao otplatiti sve dugove po ovrhama.

Na pitanje hoće li podnijeti ostavku, što su zatražili gradski SDP i HDZ, Vlašić je rekao da nema komentara.

– Poznato je kako je izabran direktor Varkoma, a tako će i otići – poručio je Vlašić.

Izvor:
Foto: Ivan Agnezović

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje