Povežite se s nama

Školstvo

Vozači, po Kod 95 u varaždinsku Strojarsku školu!

Objavljeno:

- dana

Nova pravila za profesionalne vozače

Bez upisanoga Koda 95 u vozačkoj dozvoli vozači neće smjeti na europske prometnice. Varaždinska Strojarska i prometna škola jedan od 15 centara u Hrvatskoj za osposobljavanje vozača sukladno Zakonu o prijevozu u cestovnom prometu Europske unije.

 

Kada bismo većini građana spomenuli “Kod 95”, vjerojatno bi isto toliki postotak njih pretpostavio da govorimo nekim šifriranim jezikom. No profesionalnim vozačima sjeverozapadne Hrvatske kao i profesorima Strojarske škole u Varaždinu ne bi trebalo dodatno pojašnjenje.
 
Prvi znaju da ukoliko, nakon 1. srpnja 2015. godine, bez spomenutoga koda upisanog u vozačke dozvole više neće moći voziti putnike prometnicama Europske unije, a godinu dana kasnije isto će vrijediti i za vozače tereta. Kako bi ispunili taj uvjet, „stari“ će vozači prvo morati “odraditi” školu za periodičku izobrazbu.
 
Upravo se varaždinska Strojarska škola uspjela izboriti da postane jedan od samo 15 centara u Hrvatskoj koji će obrazovati vozače za prilagodbu propisima Europske unije sukladno Zakonu o prijevozu u cestovnom prometu. Temeljem tog je Zakona utvrđen okvir za provedbu uredbi Unije koje se odnose i na uvjete obavljanja posla vozača.

Strojarska – nije slučajno

Premda mnogi od nas ili uopće nisu ili tek sada prvi put čuju za Kod 95 u Strojarskoj se za ovaj trenutak pripremaju već pet godina. Osim „starih“ vozača, novi učenici već pet godina uče po novim nastavnim programima, jednakim onima u Europskoj uniji. Konkretno, uz redovno školovanje i obrazovanje odraslih za zanimanje vozača, paralelno se počinje provoditi osposobljavanje vozača za stjecanje početnih kvalifikacija i za njihovu periodičku izobrazbu.
– Zakonom o cestovnom prometu propisano je koji vozači moraju steći početnu kvalifikaciju, način na koji se ona stječe i koliko godina najmanje mora imati budući vozač za upravljanje određenom kategorijom vozila. Početne kvalifikacije stječu se provjerom znanja ili ubrzanim stjecanjem početnih kvalifikacija. Pravilnikom je propisano tko je izuzet od stjecanja početne kvalifikacije. Jednako tako se propisuje koji vozači moraju proći periodičku izobrazbu – objašnjava nam ravnatelj Strojarske škole Milan Žunar.

Široko polje

Budući da je riječ o novoj kategoriji, mnogi niti ne znaju što ona zapravo znači. To je izobrazba koja se sastoji od obuke osoba koje imaju Svjedodžbu o stručnoj osposobljenosti o početnim kvalifikacijama ili njihovih kolega koji su zbog odrađenog staža oslobođeni početničkih koraka.
 
Tom obukom osigurava im se dopuna znanja potrebnih za njihov rad. – Osobita pažnja se pridaje sigurnosti i racionalizaciji potrošnje goriva. Obuka traje 35 sati, minimalno sedam sati dnevno – dakle, četiri slobodna dana. Cijena ovisi o veličini grupe i iznosi oko 1500 kuna plus PDV, pojašnjava Verica Kopriva-Kozjak, profesorica Strojarske i savjetnica za promet i logistiku.
 
– Moja desna ruka – kaže ravnatelj za gospođu koja se, umjesto nekih stereotipnih ženskih zanimanja odlučila za promet jer smatra da je promet support svim aktivnostima. To je toliko široko polje u kojem se mnogi interesi integriraju u jedan, kaže.
Inače, bez poštovanja europskih propisa, poslije navedenih datuma nema vožnje po europskim prometnicama. Kao dokaz stečene kvalifikacije za vozača u vozačku se dozvolu upisuje famozni Kod 95.
 
– Za to će biti zadužena Policijska uprava nadležna za izdavanje vozačkih dozvola. Vozači će morati predočiti Svjedodžbu o stečenim početnim kvalifikacijama ili Svjedodžbu o periodičkoj izobrazbi kako bi policija potvrdila njihove kvalifikacije. Za Svjedodžbu o početnim kvalifikacijama koju izdaje HAK potrebna je provjera teorijskog i praktičnog znanja i to nakon „odrađenog“ tečaja od 140 sati i posjedovanja svjedodžbe o srednjoj stručnoj spremi u zanimanju vozač. Za svjedodžbu o periodičkoj izobrazbi potrebno je 35 sati tečaja izobrazbe – kaže ravnatelj.
Varaždinska strojarska škola nije slučajan odabir resornog ministarstva. Uvjeta je bilo mnogo i svi su zadovoljeni – prostorni uvjeti, nastavna sredstva i pomagala, informatička oprema, analogni i digitalni tahograf, modeli sklopova vozila, stručna literatura, vozila C i D kategorije, poligon…
Velika prednost Centra u Strojarskoj školi su i dodatno osposobljeni nastavnici čije se doškolovanje financiralo iz EU fondova, kojim su stekli dodatna znanja o sigurnoj i eko-vožnji.
 

Vozači oprez – nemojte se naći u “cajtnotu”

Vozači su novi kod u vozačkim dozvolama trebali imati već ove i sliedeće godine, ali Europa nam je progledala kroz prste zbog potrebnog osnivanja Centara kao što je ovaj, varaždinski. Rokovi su prolongirani, ali drugi put sigurno neće biti. Zamislimo hipotetičku situaciju: samo je u varaždinskom APN-u, primjerice, oko 200 vozača koji moraju dobiti Kod 95. Vozačima autobusa, primjerice, špica traje od svibnja do kraja listopada pa je teško zamisliti da će imati vremena za četiri slobodna dana. Još je veći problem s vozačima tereta kojih je mnogo više i špica im traje puno dulje. Izračunima špice, broja vozača i potrebnog vremena za usavršavanje dolazimo do toga da je preostalo najviše devet mjeseci za dobivanje Koda 95. Vremena je, dakle, vrlo malo, ako se prijevoznici ne žele naći u situaciji da vozači ne raspolažu potrebnim kvalifikacijama za vožnju prometnicama Unije. Dovoljno je reći da su neki naši vozači u pojedinim zemljama već doživjeli neugodnosti zbog neupisanoga koda u vozačkim dozvolama. U vrijeme gospodarske recesije kad konkurencija svakim danom postaje sve oštrija, najmanje što domaćim prijevoznicima treba jest zabrana vožnje zbog trivijalne, proceduralne pogreške. Na žalost, poznavajući naš mentalitet, ne bi nas začudilo da se većina vozača 1. srpnja 2015. probudi i shvati da ne može na put jer nema potrebne dokumente. Za nas Hrvate, „cajtnot“ je dijelom folklora. Onoga kojeg se moramo rješiti ukoliko želimo funkcionirati u europskoj zajednici kojoj smo dragovoljno pristupili.

PERIODIČKA IZOBRAZBA

Periodičku izobrazbu moraju proći:
a) Vozači s SSO o početnim kvalifikacijama jednom u pet godina.
b) Vozači oslobođeni obveze stjecanja početne kvalifikacije, vozači D1, D1E,D, ili DE kategorija najkasnije do 10. 9. 2015. godine, vozači kategorija C1,C1E,C ili CE, najkasnije do 10. 9. 2016. godine te potom svakih pet godina.

c) Oni koji posjeduju svjedodžbu o srednjoj stručnoj spremi u zanimanju vozač, izdanu do 1. srpnja 2013. godine, u roku od pet godina od dana izdavanja.

 

Tko je izuzet od stjecanja početne kvalifikacije?

a) Vozači koji posjeduju vozačku dozvolu kategorija D1, D1 E, D ili DE ili vozačku dozvolu koja se priznaje kao istovjetna, izdana do 10. rujna 2009. godine.
b) Vozači s dozvolama kategorija C1, C1E, C ili CE ili dozvolu koja se priznaje kao istovjetna do rujna 2009. godine.
c) Vozači koji posjeduju svjedodžbu o stečenoj srednjoj stručnoj spremi u zanimanju vozač, izdanu do 1. srpnja 2013. godine.

 

Prijave:

Prijave za tečajeve u Centru za osposobljavanje u Strojarskoj i prometnoj školi u Varaždinu, zaprimaju se od prosinca. S nastavom se započinje odmah nakon formiranja grupe.

 

Izvor:
Foto: Siniša Sović

Školstvo

Jesu li STEM smjerovi “in”? Na jedan se prijavilo 958 kandidata, a kvota je 80!

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Visoka su učilišta u Hrvatskoj završila s upisima, a kako su protekli upisi u Varaždinskoj i Međimurskoj županiji, provjerili smo s Fakultetom organizacije i informatike u Varaždinu, Sveučilištem Sjever te Međimurskim veleučilištem u Čakovcu.

Naime, u Hrvatskoj je pravo upisa na neki od studijskih programa u ljetnom upisnom roku za upis u akademsku godinu 2022./2023. ostvarilo 25.625 kandidata, pokazale su konačne rang-liste objavljene 18. srpnja na mrežnoj stranici postani-student.hr. U odnosu na prošlu godinu, pravo upisa ostvarilo je 778 kandidata manje. Ukupno 30.528 prijavljenih kandidata moglo je birati između 908 studijskih programa. Najveći je interes (uzevši u obzir omjer broja prvih izbora i kvote) za studijske programe Izobrazba trenera, Psihologija, Logopedija i Sestrinstvo na sveučilištima u Zagrebu te Primaljstvo u Rijeci. Prošle je godine na prvome mjestu bio studij Logopedija Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Najveći broj prijava prvog izbora imali su sljedeći studiji, sastavnice Sveučilišta u Zagrebu: Poslovna ekonomija, Elektrotehnika i informacijska tehnologija i Računarstvo, Medicina, Poslovna ekonomija (stručni) i Pravo, a gledajući srednjoškolski uspjeh, visoka učilišta s najvišim prosjekom ocjena kandidata koji su ostvarili pravo upisa su zagrebački Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Medicinski fakultet, Stomatološki fakultet te Fakultet elektrotehnike i računarstva, kao i osječki Medicinski fakultet. Nakon objave konačnih rang-lista u ljetnom upisnom roku ostalo je slobodno 14.056 mjesta, a zadovoljstvo ovogodišnjim upisima ne kriju na varaždinskom FOI-ju.

FOI i MEV

– Možemo biti iznimno zadovoljni velikim interesom za FOI. Primjerice, za informatički sveučilišni studij interes je tri puta veći od kvote, a za stručni studij poslovne informatike gotovo 12 puta veći od kvote. Uspjeh je tim veći jer Hrvatska ima negativne demografske trendove, sve je manje potencijalnih studenata i dosta fakulteta i studija se bori s nepopunjavanjem kvota. Studenti prepoznaju kvalitetu naših studijskih programa, interdisciplinarnost i spoj informatičkih i ekonomskih znanja te poslovnih vještina, kao i intenzivnu suradnju s više od 400 partnera, prvenstveno IT partnerskih tvrtki. Danas je informatička struka deficitarna na tržištu rada, a IT najbrže rastuća grana gospodarstva. Potražnja za FOI-jevcima je iznimno velika, oni su iznimno kompetitivan kadar i većina svoje prvo zaposlenje pronalazi već na studiju. To su prepoznali naši budući studenti i zato izabrali FOI – istaknuli su iz FOI-ja.

Ove su godine nudili tri preddiplomska studija: dva sveučilišna (Informacijski i poslovni sustavi te Ekonomika poduzetništva) i jedan stručni studij (Informacijske tehnologije i digitalizacija poslovanja).

– Kada govorimo o interesu studenata, naglasak je i ove godine na informatičkom usmjerenju, i tu smo prepoznati kao jedan od vodećih fakulteta. Ove godine najveći interes bilježimo na našem preddiplomskom stručnom studiju Informacijske tehnologije i digitalizacija poslovanja (ITDP), za koji na upisnu kvotu od 80 studenata želi upisati 958 kandidata, znači, gotovo 12 puta veći interes od kvote. Standardno, broj prijavljenih kandidata za naš preddiplomski sveučilišni studij Informacijski i poslovni sustavi je trostruko veći od kvote (730 kandidata na 285 mjesta). Na studij Ekonomika poduzetništva upisujemo 120 redovnih studenata, a na svojoj listi preferencija označilo ga je više od 400 kandidata – otkrivaju iz FOI-ja, na kojem su se upisi provodili isključivo online. Prošlog su tjedna istaknuli kako vjeruju da će sve kvote u ljetnom upisnom roku biti popunjene i da će najesen pozdraviti 600-tinjak brucoša u sva četiri grada u kojima izvode nastavu – Varaždinu, Sisku, Zaboku i Križevcima.

Kakav je interes studenata za Međimursko veleučilište u Čakovcu, otkrio je dekan doc. dr. sc. Igor Klopotan.

– Prema prijavama na naše studijske programe, kojih je bilo dva puta više od upisne kvote, smatramo da je zanimanje budućih studenata bilo vrlo dobro, no unatoč velikom interesu, na svim programima ostalo je mjesta za jesenski rok. Dio maturanata nije položio maturu, a dio je u zadnji čas izabrao drugo visoko učilište, ali i prošlih godina smo imali praznih mjesta za jesenski upisni rok – istaknuo je Klopotan. MEV izvodi tri preddiplomska stručna studija, Računarstvo, Održivi razvoj i Menadžment turizma i sporta, te diplomski studij Menadžment turizma i sporta. U pripremi su još dva studijska programa koja će najaviti najesen, a veseli ih i to što su, zasad, upisali jednu studenticu iz Ukrajine na smjer Menadžment turizma i sporta.

Sveučilište Sjever

Sveučilište Sjever je oglasilo upisna mjesta na 10 preddiplomskih studijskih programa u Sveučilišnom centru Varaždin i sedam studijskih programa u Sveučilišnom centru Koprivnica. Od ovih 17 studijskih programa 13 ih je u STEM području (tehničke znanosti, biomedicina), dva su u umjetničkom području, a dva u društvenom području, a ukupno je oglašeno 1090 upisnih mjesta, od čega 770 u Varaždinu.

– Trenutačno na rang-listama imamo 83 % kandidata s “upisnim” brojem; ako se izuzmu samo studijski programi u Sveučilišnom centru Varaždin, postotak popunjenosti je visokih 90 %. S obzirom na strukturu studijskih programa Sveučilišta Sjever, deficitarnost studija i veliku zapošljivost završenih studenata, ovo je jedinstveni postotak u RH vezan uz atraktivnost studijskih programa i interes, najveći u RH u usporedbi s ostalim javnim sveučilištima. Izrazito veseli što se maturanti na sjeveru RH sve više i više prijavljuju na zahtjevne studije iz područja tehničkih znanosti, biomedicine i informacijsko-komunikacijskih znanosti, a koji će im osigurati velik karijerni iskorak po završetku studija – navodi prorektor za nastavu i studentska pitanja izv. prof. dr. sc. Vlado Tropša.

Paralelno s upisima na preddiplomske studije, u tijeku su i prijave na 10 diplomskih studija, prvenstveno vertikala na ove preddiplomske STEM studije, za koje, također, potpuno očekivano, navodi prorektor Tropša, vlada velik interes.

– S obzirom na predstavljene podatke o interesu, na Sveučilištu Sjever izrazito smo zadovoljni ovim rekordnim prijavama – otkriva. Najviše prijava na preddiplomskim studijima zaprimljeno je za studije Fizioterapija (ukupno 617, kvota 120), Sestrinstvo (ukupno 520, kvota 130) te Multimedija, oblikovanje i primjena (ukupno 475, kvota 135), a slijede Graditeljstvo, Proizvodno strojarstvo, Geodezija i geomatika i drugi.

– Nepopunjena mjesta za jesenski upisni rok bit će poznata tek nakon provedenih upisa. Ako svi kandidati pristupe upisu, broj slobodnih mjesta bit će 189 u oba grada. Studiji na kojima očekujemo nepopunjenu kvotu iz ljetnog upisnog roka su Logistika i mobilnost, Zaštita okoliša, ambalaža i recikliranje, Prehrambena tehnologija, Elektrotehnika te Poslovanje i menadžment, odnosno oko 15 do 20 upisnih mjesta po studiju, dok na studijima Glazba i mediji te Mehatronika očekujemo jednoznamenkasti broj mjesta – zaključuje Tropša.

jednoznamenkasti broj mjesta – zaključuje Tropša.

Nastavite čitati

Školstvo

Maruševčani Maja Hanžek, Borna Možanić, Dorian Halamek i Renato Hum “rasturili” na natjecanju iz engleskog jezika

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Početkom srpnja ove godine, već nakon završetka nastave, u Osnovnu školu „Gustav Krklec“ Maruševec stigle su sjajne vijesti o uspjehu učenika engleskog jezika na međunarodnom natjecanju Willkommen!

Natjecanje je organizirano za učenike engleskog jezika kao prvog stranog jezika (od 3. godine učenja) te njemačkog i francuskog kao drugog stranog jezika, priopćili su iz Općine Maruševec.

Zbog epidemioloških prilika održano je u online obliku, 22. svibnja. Osim pismene provjere poznavanja rječnika i gramatike, pisao se i kratki sastavak, koji je ponekad presudan kod kandidata s jednakim brojem bodova na testu.

Sudjelujući treću godinu zaredom na natjecanju, učenici iz Osnovne škole Gustav Krklec Maruševec ostvarili su dosad najbolji uspjeh: čak 4 prva mjesta (zlatne medalje), 2 druga mjesta (srebrne medalje) i jedno 3. mjesto (brončanu medalju). Od ukupno 21 učenika koji su se ove godine prijavili na natjecanje, 7 ih je osvojilo medalju!

Prva mjesta su osvojili: Maja Hanžek iz 4. razreda, Borna Možanić iz 5., Dorian Halamek iz 6., te Renato Hum iz 7. razreda. Uz njih, 2. mjesto osvojili su Jelena Štrlek u kategoriji 3. razreda i Fran Kumrić u kategoriji 4. razreda, a 3. mjesto iz 4. razreda pripalo je Loreni Sekačić.

Ove su godine na devetom po redu natjecanju Willkommen sudjelovali učenici iz šest zemalja; Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Hong Konga i Hrvatske iz koje je bilo više od 100 natjecatelja.

Svi prijavljeni učenici pokazali su u prvom redu hrabrost da se okušaju u ovakvom tipu natjecanja, a uz to i zavidno znanje, a učenici koji su osvojili prva mjesta plasirali su se i u drugi krug natjecanja koji će se održati 25. i 26. rujna ove godine. Ovisno o daljnjoj epidemiološkoj situaciji smiješe im se primamljive nagrade, budući da je prijašnjih godina za pobjednike u finalnom krugu natjecanja bilo organizirano višednevno nagradno putovanje u Beč.

– Općina Maruševec čestita učenicima, njihovim mentorima i roditeljima na trudu, radu i posljedično uspjehu koji su pokazali na međunarodnom natjecanju, te vjerujemo da će upravo učenici naše škole ostvariti najbolje rezultate i u drugom krugu natjecanja u rujnu ove godine, stoji u priopćenju Općine Maruševec.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje