Povežite se s nama

Međimurje

Za opremu DVD-a Orehovica izdvojila 40.000 kuna

Objavljeno:

- dana

PRIMJER

Općina Orehovica već godinama pridaje značajnu pozornost opremanju svojih vatrogasaca, pa im je i tijekom 2016. godine osigurala nabavu nedostatne opreme.

Tako je za potrebe dobrovoljnih vatrogasnih društva Orehovica, Podbrest i Vularija kupljena namjenska oprema u vrijednosti od ukupno 40.332 kune. Općinski načelnik Franjo Bukal je u utorak, 24. siječnja, osobno uručio opremu predsjednicima dobrovoljnih vatrogasnih društva.

– Maksimalno podržavamo način kako općine nastoje financirati i kako podržavaju rad DVD-ova, čiji su članovi ujedno i operativni članovi Civilne zaštite – naglasio je je Zlatko Orsag, predsjednik Vatrogasne zajednice Belica, Mala Subotica i Orehovica. Na njega se nadovezao Josip Sušec, predsjednik DVD-a Orehovica, dodavši da su jako zadovoljni što općinski načelnik prati rad DVD-ova i što prepoznaje rad i značaj vatrogastva. Zahvale je uputio i Kristijan Železnjak, zamjenik predsjednika DVD-a Vularija.

– Dobivenom opremom zadovoljit ćemo najviše standarde sigurnosti naših članova prilikom vatrogasnih intervencija – uvjeren je Železnjak.
Oprema koju su vatrogasci dobili na korištenje pomoći će im u osiguranju mirnog sna cijele zajednice, ustvrdio je Igor Horvatić, predsjednik DVD-a Podbrest.

– Svake godine smo dobili nužnu opremu te se nadamo da ćemo opravdati ukazano povjerenje – poručio je.

Inače, za redovan rad vatrogastva i Civilne zaštite samo iz proračuna Općine Orehovica izdvojeno je više od 40.000 kuna. – Dobrovoljna vatrogasna društva lani su raspolagala s 83.207 kuna, odnosno JVP-a Grada Čakovca s 14.705,82 kuna, ostale JVP-e s 15.300 kuna, što ukupno iznosi 153.546 kuna. Ujedno se financira i potrošnja svih energenata u objektima koje koriste vatrogasne postrojbe – naglasio je načelnik Franjo Bukal, koji u idućem razdoblju očekuje još veću angažiranost vatrogasaca na prevenciji požara kako bi bilo što manje intervencija. 

Izvor:
Foto:

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje