Za Regionalni piše Miljenko Mumlek: Brazil je veliki favorit, ali imamo šanse za prolazak u polufinale

Hrvatska nogometna reprezentacija nastavlja svoju put na Svjetskom prvenstvu u Kataru. Pred nama je prava poslastica – utakmica četvrtfinala protiv Brazila.

U taj susret Hrvatska ulazi potpuno rasterećeno i apsolutni imperativ prolaska imaju Brazilci.

Taj psihološki moment naša je velika prednost i bit će još veća što ćemo dulje imati aktivan rezultat.

Naravno, s druge strane nam stoji, po meni, reprezentacija koja je najviše pokazala na Mundijalu. Igraju izuzetno lepršavo, okomito, efikasno, baš onako brazilski. Ako ćemo s njima ići nadigravati, tu nemamo nikakve šanse.

Postoje dva načina kako igrati protiv njih. Jedan je da se ih visoko pritisne i ne dopušta im se da loptu prenesu na našu polovicu. Pitanje je koliko naši igrači imaju goriva u nogama za takvu igru. To će odlučiti izbornik Zlatko Dalić koji je s njima na licu mjesta i najbolje ih poznaje.

Drugi način je da se povučemo i svoju priliku tražimo iz kontranapada. U toj igri najvažnije je da Brazilcima ne dopustimo ponovno osvajanje lopte u našoj trećini.

Tu su izrazito opasni, jer baš ta tranzicija nakon osvojene lopte, izrazito ih krasi ovaj turnir. Ofenzivna četvorka Vinicius Jr., Raphinha, Neymar i Richarlison u dva, tri pasa u stanju je stići do završnice, i vrlo često to završava pogotkom.

Ako ćemo gubiti loptu odmah nakon što smo je osvojili, protiv Brazila nas ne čeka ništa dobro.

Ako ćemo osvojenu loptu prenijeti u međuprostor prema naprijed, sigurno ćemo im stvoriti dvije, tri vrlo izgledne prilike koje onda moramo realizirati.

Iako je Brazil veliki favorit, mi imamo šanse za prolazak. Njihova slabija strana su bekovi Danilo, dešnjak na lijevom beku i Militao, koji je stoper, te ako će oni voditi njihovu igru, bit će to dobro za nas. Također, statistički su lošiji u zračnim duelima, pa u prekidima i ubacivanjima vidim našu šansu.

Ono što će biti vrlo važno – ne smijemo im dopustiti da se razmašu, igraju se nogometa, jer će to tada za nas biti pogubno.

Sigurno jedan od recepata da igramo vrlo disciplinirano i čvrsto u obrani, na granici prekršaja, kako bi smirili utakmicu, nešto slično kao što je Srbija igrala prvo poluvrijeme protiv Brazilaca u skupini.

Što ćemo mi više njih „zabrenzati“ to će naše šanse za prolazak biti veće, i za novi povijesni rezultat.

Varteks i Bednja plasirali se u finale Županijskog kupa

Na Praznik rada odigrani su uzvratni susreti polufinala Županijskog nogometnog kupa. Obje momčadi koje su slavile u prvim susretima pobijedile su i u uzvratima.

Varteks je protiv Ivančice u prvom susretu slavio s 3:1, a u srijedu, 1. svibnja upisao je minimalnu pobjedu. Jedini pogodak bio je djelo Glavice u 90. minuti.

Ulazak u finale potvrdila je i Bednja. Prvi susret u Beletincu završio je pobjedom domaćina 3:0, a u drugom u Nedeljancu gosti su slavili s 4:1. Dva gola u uzvratu za beletinečke nogometaše postigao je Kulji, dok su po pogodak dodali Horvatić i Kareem. Jedini gol za Nedeljanec zabio je Medved.

Tako su Varteks i Bednja izborili finale, a ujedno i pretkolo Hrvatskog nogometnog kupa.

Varaždinski rukometaši do senzacije protiv Sesveta

Rukometaši Gradskog rukometnog kluba Varaždin 1930 u 9. kolu Lige za prvaka iznenadili su Sesvete koje se bore za 2. mjesto i slavili s 30:29.

Varaždinci su u 12. minuti već bili na velikih 8:3, no gosti su se probudili te sredinom poluvremena već stigli na minus dva (9:7). I nastavili su Sesvećani s dobrom igrom te do kraja prvog dijela stigli ne samo do izjednačenja, nego i minimalne prednosti (14:15).

Nakon tri minute u drugom dijelu, Sesvećani su bili na tri razlike. I činilo se da polako preuzimaju konce igre u svoje ruke. No, domaćin je imao drugačije planove. Stalno je držao priključak i konačno, pet minuta prije kraja uspio stići do preokreta (28:27). U taktičkom nadmudrivanju, Varaždinci su uspjeli zabiti još dva, a gosti također dva pogotka. Posljednji napad imali su Sesvećani, ali nakon minute predaha promašili su s krila i otvorili priliku domaćinu za veliko slavlje (30:29).

Marin Šutalo bio je jedan od domaćih junaka s 14 obrana. S osam pogodaka Tin Šestak bio je prvi strijelac pobjednika.

Bilo je to ujedno i pretposljednje kolo Lige za prvaka, a u zadnjem kolu varaždinski rukometaši gostuju kod Spačve u Vinkovcima.